Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen este?

drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 

Mai exista democratie in SUA ?

* * * - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
532 replies to this topic

Poll: Despre democratia din SUA (97 member(s) have cast votes)

Mai exista democratie in SUA?

  1. Da (35 votes [36.08%] - View)

    Percentage of vote: 36.08%

  2. Nu (30 votes [30.93%] - View)

    Percentage of vote: 30.93%

  3. Partial (29 votes [29.90%] - View)

    Percentage of vote: 29.90%

  4. Nu stiu (3 votes [3.09%] - View)

    Percentage of vote: 3.09%

A existat vreodata cu adevarat democratie in SUA?

  1. Da (64 votes [65.98%] - View)

    Percentage of vote: 65.98%

  2. Nu (28 votes [28.87%] - View)

    Percentage of vote: 28.87%

  3. Nu stiu (5 votes [5.15%] - View)

    Percentage of vote: 5.15%

Vote Guests cannot vote

#199
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,273
  • Înscris: 08.01.2021

View PostAlexEn, on 11 iulie 2022 - 12:36, said:

Hai lasa ca ai inteles foarte bine la ce ma refer.
Din experienta mea, pana acum nu am vazut niciun negru/negresa care sa aiba pielea alba ca zapada.



Michael Jackson! :D

#200
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,299
  • Înscris: 05.08.2015

View PostAlexEn, on 11 iulie 2022 - 12:36, said:

Hai lasa ca ai inteles foarte bine la ce ma refer.
Din experienta mea, pana acum nu am vazut niciun negru/negresa care sa aiba pielea alba ca zapada.

Si daca nu pricepi ce vreau sa spun: cu beneficiile libertatii vin si niste necazuri.

Am inteles foarte bine ca digresiunile tale n-au nicio legatura cu tema de discutie propusa, asa cum rezula ea din titlu

View Postjimi91, on 11 iulie 2022 - 13:04, said:

Poti sa compari clasificarea pe rase din SUA, cu clasificarea pe etnii la noi...sau chiar si pe natii. In SUA, acum 100 de ani, italienii si irlandezii nu erau considerati albi....nu erau considerati de-ai lor. La fel si cu hispanicii...astia nu sunt albi, nu sunt de-ai lor. La fel si noi....noi suntem romani, nu tigani sau unguri.  Cu mici/mari diferente...noi tindem spre monoculturalism, ei sunt multiculturali. Noi vrem sa-i asimilam...sa nu te identifici ca rrom/ungur...ci ca roman. Asta vrem noi.
Cu negrii e o alta poveste...ii integrezi mai greu.

SI intr-adevar...cei care detin o majoritate au un avantaj  fata de minoritate.

Negrii trebuie sa se integreze in sistemul albilor. Au si o vorba "acting white". Astia sunt considerati tradatori de negrii Posted Image...

Daca nu vor sa se integreze....ei bine, cel mai corect ar fi ca ei sa ceara separare...prorpriul guvern, propriul stat etc. Ei cer compesare pentru crimele care s-au facut impotriva lor. Din punctul meu de vedere, asta vine la pachet cu separarea. Dar acum, oamenii merg impotriva interesului statului (Malcolm X, din cate stiu asta voia, separare , nu segregare). Ce e amuzant e ca si KKK-ul cere cam aceleasi chestii (din cate stiu eu, pot sa ma insel aici)....un fel de separare.

Adica, fiecare cu grupul sau...Posted Image)...daca chiar nu pot sa traiasca impreuna, aia e...mai bine separati.

As vrea sa mai adaug ceva...cati negrii crezi ca sunt in SUA ? Fara sa te uiti la pe google...30% ? Posted Image...nu, stii cati sunt ? 13%...sunt intr-adevar o minoritate. 13% aparent sunt responsabili pentru 50% din crime. Cred ca asta e motivul pentru care papagalii astia cu BLM vin cu imbecilitati de genul "abrogarea politiei". Au si ei dreptatea lor...mie sistemul lor penitenciar mi se pare o afacere...ati vazut ce inchisori au ? Au bagat bani grei in ele....dar, stii, cand ai 50% din crime...cat "white supremacy" sa fie ? Posted Image)


Si ca idee...seriale de tipul Friends, Married with children etc. Nu cred ca o sa mai vedem in viitorul apropriat. Trebuie sa bagi si un negru sau un gay...altfel, nu e destul de divers :)N-am mai vazut un film bun de ani de zile. Pana si Anne Boleyin (regina Angliei) a fost jucata de o negresa. Vorbim de o drama istorica Posted Image)...

Vreau sa inteleg ceva: la sfarsitul acestui delir al tau, America ar deveni mai democratica, ar redeveni democratica sau care-i treaba?

Sugerezi ca daca n-ar mai fi negri in America [sau hispanici sau LGBT sau PLM] s-ar instaura, in sfarsit, democratia, gen?

Edited by Mount_Yerrmom, 11 July 2022 - 13:52.


#201
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostMount_Yerrmom, on 11 iulie 2022 - 13:51, said:

Am inteles foarte bine ca digresiunile tale n-au nicio legatura cu tema de discutie propusa, asa cum rezula ea din titlu



Vreau sa inteleg ceva: la sfarsitul acestui delir al tau, America ar deveni mai democratica, ar redeveni democratica sau care-i treaba?

Sugerezi ca daca n-ar mai fi negri in America [sau hispanici sau LGBT sau PLM] s-ar instaura, in sfarsit, democratia, gen?


Realizezi ca asa au facut cu indienii, nu ? Auzi de indieni lives matter ?

Doi la mana...cand vorbim italieni si irlandezi, ei bine, aceste grupuri nu erau considerate ca fiind parte din grupul alb. Consider ca se va aplica si la hispanici acelasi lucru...

Ideea e ca, ei clasifica rasele altfel....noi ii vedem pe spanioli ca fiind hispanici ? Nu...sunt caucasieni...nici macar albi. Dar noi ne separam pe etnii/natii...ei pe rase (pe ideea lor de rase). Si transmit acelasi lucru..."nu faci parte din grupul nostru"


Si toate grupurile respective trebuie sa creada in anumite valori democratice. BLM,LGBT PLM astia sunt cam impotriva libertatii de exprimare...de ce ? Pentru ca adevarul e impotriva lor.

Edited by jimi91, 11 July 2022 - 14:10.


#202
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,299
  • Înscris: 05.08.2015
Ce legatura are delirul tau rasial [rasist de-a dreptul] cu democratia

Democratia nu este posibila decat intr-osocietate alba?

Sau, daca nu e alba, doar intr-o societate segregata in care negri si alti ne-albi isi stiu locul si nu ridica capul?

Asta zici sau ce tot balmajesti acolo?

#203
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostMount_Yerrmom, on 11 iulie 2022 - 14:09, said:

Ce legatura are delirul tau rasial [rasist de-a dreptul] cu democratia

Democratia nu este posibila decat intr-osocietate alba?

Sau, daca nu e alba, doar intr-o societate segregata in care negri si alti ne-albi isi stiu locul si nu ridica capul?

Asta zici sau ce tot balmajesti acolo?

View PostMount_Yerrmom, on 11 iulie 2022 - 14:09, said:

Ce legatura are delirul tau rasial [rasist de-a dreptul] cu democratia

Democratia nu este posibila decat intr-osocietate alba?

Sau, daca nu e alba, doar intr-o societate segregata in care negri si alti ne-albi isi stiu locul si nu ridica capul?

Asta zici sau ce tot balmajesti acolo?


Eu nu vorbesc segregare...eu vorbesc de separare. Ungurii nu cer acelasi lucru la noi cu Tinutul Secuiesc ? E mult mai demn sa ceri separarea, decat sa tot cersesti reprezentare, sa vorbesti de "white supremacy", "reparations" , "systemic rasism" etc.

Si afecteaza democratia, de ce ? Pentru ca pe ei ii intereseaza strict grupul lor...si merg impotriva libertatii de exprimare....Ai auzit de N word ? Nu e cenzura asta ?


Uite ce spunea Malcolm X

On October 11, 1963, Malcolm X gave a speech at the University of California, Berkeley, in which he outlined the philosophy of black nationalism as promoted by the Nation of Islam and declared racial separatism as the best approach to the problems facing black America.  Most of that speech appears below.

https://www.blackpas...ial-separation/

Edited by jimi91, 11 July 2022 - 14:14.


#204
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,299
  • Înscris: 05.08.2015

View Postjimi91, on 11 iulie 2022 - 14:13, said:

Si afecteaza democratia, de ce ? Pentru ca pe ei ii intereseaza strict grupul lor...si merg impotriva libertatii de exprimare....Ai auzit de N word ? Nu e cenzura asta ?

Ti-am zis ca delirezi.

Si ce faci? Aduci iar pe tapet N-word care nu-i incriminat de nicio lege in SUA. Poti sa-i zici lu Obama nigger pana faci spume la gura si n-o sa vina nimeni sa te aresteze pe tine, apostolul libertatii de exprimare si aparatorul rasei albe, plm Posted Image

Da, vei fi dat afara de la job daca angajatorul tau va considera ca esti prea prost sau de prea prost gust zicandu-i unuia nigger

Dar vei gasi unul, la fel de destept ca tine sau avand acelasi bun gust, care sa te angajeze; n-o sa mori de foame

D-aia nu mai e democratie?

Edited by Mount_Yerrmom, 11 July 2022 - 14:23.


#205
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostMount_Yerrmom, on 11 iulie 2022 - 14:20, said:

Ti-am zis ca delirezi.

Si ce faci? Aduci iar pe tapet N-word care nu-i incriminat de nicio lege in SUA. Poti sa-i zici lu Obama nigger pana faci spume la gura si n-o sa vina nimeni sa te aresteze pe tine, apostolul libertatii de exprimare si aparatorul rasei albe, plm Posted Image

Posted Image

Eu vorbesc de N word....de exemplu...tu ai folosit acum cuvantul "nigger"...pai, n-ai voie. D-aia exista N word-ul...Sa-ti cenzurezi limbajul. Ideea N word-ului e ca, nu exista context unde tu poti sa folosesti acest cuvant, fara sa fii rasist.

Ce rasa alba visezi ? Asa se clasifica ei, nu noi....noi ne clasificam pe etnii.

Edited by jimi91, 11 July 2022 - 14:24.


#206
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,299
  • Înscris: 05.08.2015

View Postjimi91, on 11 iulie 2022 - 14:23, said:

Eu vorbesc de N word....de exemplu...tu ai folosit acum cuvantul "nigger"...pai, n-ai voie. D-aia exista N word-ul...Sa-ti cenzurezi limbajul. Ideea N word-ului e ca, nu exista context unde tu poti sa folosesti acest cuvant, fara sa fii rasist.

nigger nigger nigger

gata, am demontat toata argumentatia ta deliranta

ia un bonbon si sezi mumos :ciocan: :lol:

#207
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostMount_Yerrmom, on 11 iulie 2022 - 14:30, said:

nigger nigger nigger

gata, am demontat toata argumentatia ta deliranta

ia un bonbon si sezi mumos Posted Image Posted Image

https://edition.cnn....ack-zw-orig.cnn

Uita-te la clipul asta....vezi ce spun ei...recunosc ca e un dublu standard, dar, cica e un privilegiu mic acordat negrilor, pentru crimele comise de albi. Nu sunt de acord cu partea asta "privilegiu mic"...depinde...eu cred ca e un privilegiu destul de mare Posted Image...dar, eu nu sunt "alb"...eu sunt roman...daca albii din SUA sunt de acord, e strict problema lor.

Ideea e ca, interesul lor, merge impotriva intereselor albilor...si nu e rasism daca albii nu sunt de acord cu acest dublu standard. De ce ? Pentru ca si ei sunt pentru propriul lor interes.


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IcBCy5SYEps?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Posted Image)

Adica, nici contextul satiric nu conteaza. Tu n-ai voie sa spui cuvantul. De ce ? Ca esti alb....de fapt, nu pentru ca esti alb...ci pentru ca nu esti negru.

Edited by jimi91, 11 July 2022 - 14:37.


#208
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,299
  • Înscris: 05.08.2015
Ce treaba are videoclipul ala cu democratia?

De ce trebuie sa ma uit eu la un videoclip; tu nu esti in stare sa argumentezi fara proptele; nu stii sa te exprimi; ai deficiente cognitive?

Ce treaba are nigger cu democratia?

Ai inteles ca nu exista nicio constrangere legala privind folosirea privata si publica a cuvantului nigger?

Daca ai inteles, de ce nu te opresti, de ce delirezi in continuare?

Edited by Mount_Yerrmom, 11 July 2022 - 14:38.


#209
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostMount_Yerrmom, on 11 iulie 2022 - 14:37, said:

Ce treaba are videoclipul ala cu democratia?

De ce trebuie sa ma uit eu la un videoclip; tu nu esti in stare sa argumentezi fara proptele; nu stii sa te exprimi; ai deficiente cognitive?

Ce treaba are nigger cu democratia?

Ai inteles ca nu exista nicio constrangere legala privind folosirea privata si publica a cuvantului nigger?

Daca ai inteles, de ce nu te opresti, de ce delirezi in continuare?

Pentru ca tara cea mai democratica din lume, cu cea mai multa libertate de exprimare...a dezvoltat o cultura a cenzurii. Acum n-ai doar N word-ul...ai mai multe F word, R word, A word...Au mers chiar mai departe..daca nu esti de acord cu ei, daca nu lupti impotriva "rasismului" constant, ei bine...inseamna ca esti impotriva lor.

Nu te baga la puscarie, dar, daca esti rasist...ei bine, sunt consecinte Posted Image...Si esti considerat rasist daca folosesti anumiti termeni.


Si dintre noi doi...tu esti cel care vorbeste in necunostinta de cauza si acum recurgi la insulte. Na, aia e...

In privinta videoclipului...eu am postat sursa...ti-am spus ce spun ei in acel clip.

PS. nu mai fii rasist...nu intelegi ca n-ai voie sa spui n-word-ul...rasistule...Posted Image

Edited by jimi91, 11 July 2022 - 14:44.


#210
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,299
  • Înscris: 05.08.2015

View Postjimi91, on 11 iulie 2022 - 14:42, said:

Pentru ca tara cea mai democratica din lume, cu cea mai multa libertate de exprimare...a dezvoltat o cultura a cenzurii.

Chiar n-ai pic de rusine? O "cultura a cenzurii"?

Libertatile sunt garantate legal

Cultura tine de 7 ani de-acasa sau de lipsa ei

Numai un bou monumental, un imbecil total, ar insista sa zica nigger stiind ca acel cuvant ofenseaza

N-are legatura cu libertatea de exprimare

Nu pti sa zici "black perpetrate 50% of the murders in US", trebuie neaparat sa zici "niggers..."?

Ai ceva defect, vreun circuit prajit, care-i treaba?

#211
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostMount_Yerrmom, on 11 iulie 2022 - 14:47, said:

Chiar n-ai pic de rusine? O "cultura a cenzurii"?

Libertatile sunt garantate legal

Cultura tine de 7 ani de-acasa sau de lipsa ei

Numai un bou monumental, un imbecil total, ar insista sa zica nigger stiind ca acel cuvant ofenseaza

N-are legatura cu libertatea de exprimare

Nu pti sa zici "black perpetrate 50% of the murders in US", trebuie neaparat sa zici "niggers..."?

Ai ceva defect, vreun circuit prajit, care-i treaba?

My friend....


N word-ul spune ca tu nu ai voie sa folosesti cuvantul nigger in niciun context. Eu nu vorbesc de insulte aici. Tu de exemplu ai folosit cuvantul nigger. Asta inseamna ca tu efectiv esti rasist.

Ti-am dat si un exemplu...stand-up, unde ala alb n-are voie sa spuna nigger.

Acum m-am prins ce faci....tu vrei sa ma provoci pentru a-mi da report...:)...d-aia a aparut moderatorul pe arie.

Edited by jimi91, 11 July 2022 - 14:53.


#212
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,299
  • Înscris: 05.08.2015

View Postjimi91, on 11 iulie 2022 - 14:51, said:

Acum m-am prins ce faci....tu vrei sa ma provoci pentru a-mi da report...Posted Image...d-aia a aparut moderatorul pe arie.

Nici nu stiu de ce am insistat atat pentru ca stiam esti amovibil, ca un bolovan ce nu poate fi urnit

N-o sa se mai repete

#213
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007

View PostMount_Yerrmom, on 11 iulie 2022 - 13:51, said:

Am inteles foarte bine ca digresiunile tale n-au nicio legatura cu tema de discutie propusa, asa cum rezula ea din titlu

Nu e vorba despre nicio digresiune. Subliniam doar ca libertatea pe care o ridici atat in slavi (democratie = libertate de opinie, parca asta ziceai) vine si cu niste minusuri.

#214
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,299
  • Înscris: 05.08.2015
Democratie = drepturi politice / civice + libertate

Asta ziceam eo

Deci, Alba-ca-Zapada-Neagra n-are nicio treaba cu tema

Daca primesti la scoala tema sa scrii un eseu despre democratie si tu aluneci in basme de fratii Grimm, iei 2 [doi] si vii la toamna

Edited by Mount_Yerrmom, 11 July 2022 - 19:18.


#215
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostMount_Yerrmom, on 11 iulie 2022 - 18:59, said:

Nici nu stiu de ce am insistat atat pentru ca stiam esti amovibil, ca un bolovan ce nu poate fi urnit

N-o sa se mai repete

Vrei sa spui ca n-ai dat raport ?

#216
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,886
  • Înscris: 15.12.2009
Vă rog să vă calmați!

Vreți să închid topicul? o mică pauză?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate