Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 

Protectie masina anti nesimtiti

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#55
SorinLazzare

SorinLazzare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 04.12.2015
In starea in care e acum, nu are nicio zgarietura pe ea, are folii de protectie pe faruri, m-am interseat cat e o folie de protectie plus montaj: 11000lei folia si 5500lei montajul, preturi de inceput cica.
Nu ma incanta, sincer, mai bine o las asa acum pana se coace si apoi o colantez in negru complet.

#56
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,750
  • Înscris: 30.07.2006

View PostMembruAnonim, on 19 iunie 2022 - 02:13, said:



Dupa cateva luni-un an iti trece :). Adica dupa o perioada dupa ce trece acea fericire de moment, iti va trece, nu te va mai interesa o zgarietura mica in caz ca o sa ai. La fel ni se intampla tuturor cu un telefon nou, masina noua, etc.

E valabil și la nevastă nouă?

#57
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Pe asta sigur ți-o zgârie vecinii când văd că ai două mașini si-ti permiti și benzina.

#58
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Casco costa de regula 2%/an din valoarea masinii cf cataloagelor asiguratorului. Poti tu sa dai si 100 euro pe o masina, daca la ei figureaza cu valoare reziduala de 50000 euro vei plati 2% din 50k. Primul an. Apoi scade...

#59
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,256
  • Înscris: 02.06.2021

View Postunderb, on 19 iunie 2022 - 07:54, said:

:)

https://forum.softpe...me-logan-10sce/

Cred ca de cei ca tine incearca sa se fereasca :)

Nu ca ii iau apararea. Ca si el...

Dupa cum ai citit in topic, avantajul Dacia e ca se repara singura :)
Si avantajul major in viata mea este ca am facut multe alte chestii cu banii, n.am cumparat masini.


#60
SorinLazzare

SorinLazzare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 04.12.2015
Maine discut si in legatura cu casco, daca pachetul acopera ce ma intereseaza si costa maxim 1000 eur ii fac si casco

Mie unu nu imi pare rau ca e cumparata, daca iti doresti ceva... lupti pt acel ceva, altfel pt ce mai traiesti?

#61
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Directore' masina e misto ! Fara suparare , intotdeauna se va gasi un cretin sa ti-o zgarie din invidie . Si vorbesc din experienta , cum imi luam o masina noua , pe unde am stat , cum o gaseam zgariata , desigur doar prima masina noua la locatia respectiva Posted Image !
Camera e un rahat...ca vine jegul cu hanorac si gluga , casco e un rahat ...ca nu pot aia sa ti-o repare de cate ori o pot zgaria aia , ca stai numai in service !
Secretul...desigur nu e un indemna la violentaPosted Image , ci la anumite discutiiPosted Image , prin care sa stie ''zgarietorul'' cui ii zgarie masina si sa decida daca isi permite sau NU si daca isi mai asuma acest risc  Posted Image !
Tips ! Mai bine ai o relatie buna cu smecherii din zona respectiva , sau iti vopsesti masina la 2-3-4 zgarieturi !!!

Edited by Alltrack, 19 June 2022 - 17:20.


#62
SorinLazzare

SorinLazzare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 04.12.2015

View PostAlltrack, on 19 iunie 2022 - 17:12, said:

Directore' masina e misto ! Fara suparare , intotdeauna se va gasi un cretin sa ti-o zgarie din invidie . Si vorbesc din experienta , cum imi luam o masina noua , pe unde am stat , cum o gaseam zgariata , desigur doar prima masina noua la locatia respectiva Posted Image !
Camera e un rahat...ca vine jegul cu hanorac si gluga , casco e un rahat ...ca nu pot aia sa ti-o repare de cate ori o pot zgaria aia !
Secretul...desigur nu e un indemna la violentaPosted Image , ci la anumite discutiiPosted Image , prin care sa stie ''zgarietorul'' cui ii zgarie masina si sa decida daca isi permite sau NU si daca isi mai asuma acest risc  Posted Image !

E si asta o varianta plauzibila, de ai putea numa sa ii bati pe toti Posted Image

#63
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Nu neaparat ! Am mai bagat o propozitie in postare ! Te costa lunar...sa zicem o sticla de bautura de fite , data cui trebuie , o varianta mult mai ieftina decat de vopsit lunar masina !

#64
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Cel mai bine iti tragi un low profile,masina modesta,sa nu rivneasca nimeni la ea,sau sa te invidieze.Tu amarit,te vaiti mereu ca n-ai,si asa mai departe....Toti te vor compatimi sau cel mult te vor ignora,perfect.

#65
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021

View PostSorinLazzare, on 19 iunie 2022 - 10:47, said:

A6, jante pe 20, faruri matrix, volan Rs, schimbator Rs, alcantara peste tot, si nu numai...

S-o stapanesti sanatos! Sfatul meu e sa nu te mai gandesti la zgarieturi si alte rahaturi. Fa-ti treaba cu ea si, asta e! Sunt doar curios care au fost motivele pentru alegerea asta.

View PostSorinLazzare, on 19 iunie 2022 - 14:56, said:

Maine discut si in legatura cu casco, daca pachetul acopera ce ma intereseaza si costa maxim 1000 eur ii fac si casco

Mie unu nu imi pare rau ca e cumparata, daca iti doresti ceva... lupti pt acel ceva, altfel pt ce mai traiesti?

Asa e!
Cred ca se va duce pe la 1700 E....

#66
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostNamidee, on 19 iunie 2022 - 14:54, said:



Dupa cum ai citit in topic, avantajul Dacia e ca se repara singura :)
Si avantajul major in viata mea este ca am facut multe alte chestii cu banii, n.am cumparat masini.

Era vb despre altceva :)

#67
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,107
  • Înscris: 30.11.2021
Citesc subiectul si asta este tara.
Imi aduc aminte ca era un bogatan, sa nu zic om de afaceri, sa nici nu precizez Viorel Catarama, cred ca despre el era vorba, oricum nu conteaza ca nu se vedea cine este in masina.
Trecea cu masina scumpa si oameni, in general cei batrani, scuipau masina.

Deci nu avea grija ca daca ai masina ce trece de 10 mii de euro, te-a observat careva prin parcare.
Sa te mai vada cu polish cu treburi pe masina, este invitatie sa ti-o zgarie.

Am locuit si eu in cartier de blocuri si mai erau oglinde rupte, stergatoare rupte, masini zgariate, asta este, si cum ziceam... de obicei cineva din cartier o facea.
100% din cazuri dupa ceva timp aflai care a rupt oglinda, care rupt stergatorul, care a zgariat spoilerul.

Va zic o practica de radeti de mine ca ziceti ca nu este adevarata, iei o bucata de carne si freci pe spoilerul masini, maidanezi or sa zgarie, or sa muste din spoiler.
Cand am auzit chestia asta eram la o institutie de stat, eram cu ceva treaba, am zis ca persoana respectiva nu este sanatoasa. Ma scuzati ca va zic am zis ca este nebun.
Si dupa ani de zile 2 dastia prin cartier se tot sicanau si i-a facut aluia la masina manevra, veneau caini maidanezi la masina si restul era service.

Ai facut greseala cu masina scumpa in cartier de blocuri.
Nu ca in cartier de case este mai in siguranta, ca daca urmaresti in cartierele de case sunt camere pe masinile din fata casei si tot o freaca careva.

Solutia este sa iti cumperi alta masina de buget, cam extrema varianta.
Sau solutia normala, din pacate, te obisnuiesti, cum zic si colegi, mai apare o zgarietura, si oricand este de preferat sa fie zgarietura si nu indoitura.
Si asta este.
De ce crezi ca de cele mai multe ori se prefera repararea pe langa asigurare? La o masina de 2000-5000 de euro te costa cateva sute de lei un element sa-l revopsesti, gasesti sa-l cumperi la dezmembrari.
Daca o faci prin asigurare? Iti creste asigurarea, drumuri.

Edited by MindArchitect, 20 June 2022 - 07:47.


#68
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,133
  • Înscris: 10.07.2013

View Post__Dan__, on 19 iunie 2022 - 08:08, said:

Nasol cartier. Si eu stau in periferie - la noi se furau casetofoanele, dar vandalisme gratuite mai rar.

Pai ca sa fure radio casetofonul nu vandalizau: spargeau geamul ori fortau incuietoarea autoturismului?

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Initiator sa folosesti autoturismul cu mare placere! Posted Image

Edited by xmanyacs77, 20 June 2022 - 18:38.


#69
SorinLazzare

SorinLazzare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 04.12.2015
M-am impacat cu ideea ca se vor intampla cacaturi, s-or repara, macar foc sa nu ii puna, multumesc tuturor pentru raspunsuri.

#70
castiel97

castiel97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 07.02.2020
Știu că tu crezi că ai mașină scumpă dar la mine în oraș în zonele sărace și pe străzi vai de mama lor vad multe de 50, 100k euro și aia stau liniștiți. Aia e, să nu-ti superi vecinii că de nesimțiții care o ating prin parcări n-ai scăpare..

#71
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Nici la prima mea masina nu am avut atatea probleme si griji ....
Cat timp masina e o unealta de transportat mirobolantul trup din A in B nu trebuie pierduti neuroni si bagat stres pe tema asta.

#72
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Putine masini sh de 25k euro sunt cumparate pe post de unealta de transportat trupul din A in B.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate