Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Protectie masina anti nesimtiti

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#19
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Avantaje si dezavantaje...

Probabil ca si varsta mai schimba putin balanta intre ele.

Treaba cu grija, daca tot te legi la cap cu chestii care ti-o baga in viata, e sa o pastrezi doar pentru tine :)
Ca altfel, cam esti mancat. Mai alea daca se pune problema de invidii.
Deci, da, exclus prelata.

Initiator, alta varianta e sa iti schimbi chiria in alta parte. Aici lumea te stia ca pe un chirias parlit. Dincolo vei fi perceput de la inceput altfel si nu va incerca nimeni sa te puna la locul in care te stia.

Daca se poate, intr-o zona in care masinile sh de 25k euro nu ies in evidenta.

#20
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 02.06.2021
Numai cand aud 25.000 euro si devin invidios. Dar ca sa fie invidia la cele mai inalte cote, nu mai gasesti 150.000 euro prin buzunare sa iti iei casa cu garaj, sa o protejezi si mai bine?

#21
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
:)

https://forum.softpe...me-logan-10sce/

Cred ca de cei ca tine incearca sa se fereasca :)

Nu ca ii iau apararea. Ca si el...

#22
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

 Melteanu, on 19 iunie 2022 - 07:34, said:

Grija exagerata denota un efort financiar exagerat pentru a cumpara masina aia.Poate stateai mai linistit daca luai o masina mai ieftina.
AI dreptate. Dar romanului ii place sa epateze.
Daca nu ai bani sa intreti o masina scumpa, atunci ar fi trebuit sa te gandesti la asta inainte sa o cumperi. Dar putini fac asta...
Ca de obicei totul pleaca de la legislatie. Numai in Romania asiguri masina altuia (RCA), asa ca firmele ieftine si proaste prolifereaza. Uneori falimenteaza... Dar daca aveam modelul german de asigurari?
Nu vreau sa supar pe nimeni, dar este o realitate romaneasca. Evident ce-am scris nu are legatura cu initiatorul.

#23
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,944
  • Înscris: 15.04.2019

 laffin, on 19 iunie 2022 - 07:16, said:

acum vreo 15-20 ani, la mine in cartier cand isi lua unu masina noua isi primea automat o dara cu smirghel granulatie 40.
Nasol cartier. Si eu stau in periferie - la noi se furau casetofoanele, dar vandalisme gratuite mai rar.

#24
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 06.01.2014

 adip1962, on 19 iunie 2022 - 07:57, said:

...Dar romanului ii place sa epateze.
...
. Evident ce-am scris nu are legatura cu initiatorul.
Eh, na, n-are ! Eu fix la el m-am gândit : sta în chirie , dar se teme ca-i zgârie cotetzul scump.

#25
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,942
  • Înscris: 30.11.2021
Inafara de camere si sa o parchezi intr-o zona buna? Ce mai poti face?

Legat de discutia de pretul masini, fiecare face ce vrea cu bani lui. Am vazut zilele trecute un tip dintr-un bloc in care am locuit. Masina tot asa scumpa, tipul locuia fix in acelasi bloc, tot pe partea de nord intr-o zona de soarele aparea dupa masa si se vedea cand reflecta pe blocul de vis-a-vis.

O masina SH este o masina care o sa aiba semne, daca nu iti plac semnele? Iti spun cu a mai sincera sinceritate, nu iti mai cumpar masina personala ca in tara asta nu este nimenea atent.
Te duci la supermarket? Miracol daca nu o zgarie careva, esti in trafic? Biciclisti, tortinete, soferi incepatori, borduri si trotuare facute prost.

Edited by MindArchitect, 19 June 2022 - 08:39.


#26
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
Ai putea sa divulgi ce masina este?

#27
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 06.01.2014
Oare "beembe" ?

#28
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,890
  • Înscris: 03.12.2001
fii deștept. zgârie-o tu primul și apoi pune folie pe ea.

#29
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,532
  • Înscris: 01.08.2006
Nu ai bani de Casco?
Fraților, îți iei mașină scumpă când nu ai probleme unde parchezi: ai curte, ai garaj, ai parcare subterană la bloc. Și când nu ai de mers cu ea in centru, unde parchezi pe unde apuci. Sau și de o zgârii, ai bani să o tot dădăcești de fiecare dată.
Degeaba te mai întrebi ce faci acum cu ea, după ce ai luat-o. Eu zic să stai paznic, lângă mașină, altfel nu văd cum să nu fie zgâriată, chiar și neintenționat, de vreun pensionar, biciclist, "trotinetist" când trec pe lângă, in cei 10 ani cât o să-ți păstrezi mașină.


#30
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,737
  • Înscris: 24.10.2019

 SorinLazzare, on 18 iunie 2022 - 23:44, said:

De asemenea, aveti vreo experienta cu camerele 360 auto? Eventual sa fie ceva cu nightvision...

E buna camera cu nightvision.


Spoiler


#31
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,071
  • Înscris: 19.12.2012

 SorinLazzare, on 19 iunie 2022 - 00:41, said:

���� incurajatoare raspunsuri, locuiesc in Sb...
Ce folie as putea pune? N-am mai auzit de asta pana acum
iti recomand un set de camere fata - spate, in caz de vreun eveniment, sti si cine a facut asta. Mai sti ca prin SB, sunt destui care nu stiu sa parcheze si iti zgarie masina in parcarile de la shping city sau supermarketuri. Ca sa nu mai zic ce ciobanie e in trafic...

Si mai important, nu o lasa cu rahatii de pasari pe vopsea, gainatul ala e acid si ataca vopseaua/lacul (unde stau ei, se caca in mod constant niste stoluri de porumbei si tre sa spal masina aproape saptamanal...alti vecini folosesc prelata, ceea ce nu e un lucru rau, o mai protejeaza si de soare numai ca tre sa tot pui/dai jos

Edited by A10, 19 June 2022 - 09:28.


#32
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,942
  • Înscris: 30.11.2021

 vali, on 19 iunie 2022 - 08:50, said:

fii deștept. zgârie-o tu primul și apoi pune folie pe ea.
Mai sunt pe grupuri de facebook "esti din ... daca..." cum sunt in toate orasele din tara asta.
Si acolo vezi postari masina + poza, oglinda rupta, portiera zgariata. Si mesajul "Rog frumos pe cel care mi-a lovit masina, sa ma contacteze, in zona sunt camere de supraveghere si o sa merg la politie daca nu ma contactezi". Din categoria, sunt camere in zona dar nu merg.

#33
SorinLazzare

SorinLazzare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 04.12.2015
Prelata ar disparea probabil in 3 ore, stau pe o strada pe unde mai trec si tigani, repet, masina a stat la subteran in garaj, cat nu a fost condusa.
"Ciudat ca stii la fix granulatia smirghelului."- bună asta 🤣🤣🤣
Folia aia protectiva pare ca ajută, dar per total parca strica aspectul, dar e o idee...🤔
Am tot incercat sa imi iau loc de parcare la subteran, l-am sunat pe asta de 25 de ori in decursul a 3 zile, a raspuns odata si a zis sa il sun mai tarziu, si a mai raspuns odata si a zis ca se rezolva... si de atunci nimic

#34
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,071
  • Înscris: 19.12.2012
Ar mai fi o solutie, impanzesti zona cu stickere "obiectiv supravegheat video" si asa lumea stie ca in caz de eveniment e filmata...nu strica sa pui si o camera...doar ca in cazul asta e posibil sa te ia vecinii in vizor cum am patit eu..ca cica is ba spion ba securist ba cine stie ce suspect ca ii urmaresc Posted Image   Dar la fel ca si tine, parchez intr o zona cu activitate nocturna destul de mare si iluminat slab, multe masini..

Edit: initiator, in ce zona stai ?

Edited by A10, 19 June 2022 - 09:55.


#35
SorinLazzare

SorinLazzare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 04.12.2015
Stau in turnisor... nu cred ca ajuta ideea cu stick-erele poate unii din ei nici nu stiu sa citeasca 😆

#36
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Daca ti atat de mult la ea, pune un PPF, costa destul de mult, cam 3000-3500 euro, dar vei avea vopseaua "cristal" mult timp de-acum inainte, si te va proteja si de zagarieturi si inclusiv de lovituri (Au fost multe cazuri in care in urma unei lovituri doar a fost schimbat PPF-ul de pe element si atat).

Nu stiu cum e pe la tine prin zona, dar eu persoanal nu am avut pana acum treaba cu zgarieturile din rea vointa niciodata, si conduc masini mult-mult mai scumpe.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate