Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Protectie masina anti nesimtiti

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#37
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,626
  • Înscris: 06.03.2005
La ce ar folosi camera supraveghere?
Nu este admisa ca dovada in instanta iar politia nu poate face nimic cu imagini care oricum nu pot identifica o persoana.
Un amic a ramas fara oglinzi de mai multe ori, ultima data a avut si dovada, inregistrarea camerei unde un individ cu o gluga a luat oglinda, la sfarsit a aratat semnul victoriei catre camera, dar fara degetul aratator ridicat.Fara amprente si declaratia de recunoastere a celui vinovat nu se poate face nimic, chiar daca zambeste la camera.

#38
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,952
  • Înscris: 30.11.2021
Stii care este scopul? Descurajeaza.

Alta varianta ce are? Cum ziceau colegi, daca are vreun BMW de este asociat de majoritatea ca fiind masina de bombardier, poate sa apara nebuni sa se razbune.

O cunostinta si-a cumparat masina noua, romaneasca, si intr-o luna de zile i-a facut careva masina cu cheia de jur imprejur.
Inainte de asta avusase timp de ani de zile o masina nemteasca de sa zic 1500-2000 de euro.

Tot asa nu a mai gasit pe careva. Uneori invidia nu are logica.
Si in timp ce scriu imi dau seama ca si asta la cat a platit pe masina aia, vindea naiba apartamentul si se muta la casa, el a ales sa locuiasca la bloc si sa isi cumpere masina scumpa.

#39
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,072
  • Înscris: 19.12.2012

View PostFC72, on 19 iunie 2022 - 10:16, said:

La ce ar folosi camera supraveghere?
Nu este admisa ca dovada in instanta iar politia nu poate face nimic cu imagini care oricum nu pot identifica o persoana.
Un amic a ramas fara oglinzi de mai multe ori, ultima data a avut si dovada, inregistrarea camerei unde un individ cu o gluga a luat oglinda, la sfarsit a aratat semnul victoriei catre camera, dar fara degetul aratator ridicat.Fara amprente si declaratia de recunoastere a celui vinovat nu se poate face nimic, chiar daca zambeste la camera.
Sunteti foarte amuzanti voi astia "negativistii" ca la ce ajuta o camera.. pai or mai fi si cazuri izolate insa atunci cand politia e competenta, analizeaza imaginile, ia semnalmente, semne particulare si se poate gasi responsabilul..important e sa se vrea. in alte situatii o dovada video e folositoare asiguratorului etc.  Daca e sa mergem pe ideile voastre, hai sa stingem si iluminatul public ca plm oricum consuma curent si ne ghidam oricum dupa simturi, in caz de ceva" aia e , n'avem ce face" vorba romanului.
PS. in tarile cu apa  calda, deaia or fi impanzit orasele cu camere ca sunt inutile sau ne spioneaza iluminati... Cum spunea un fost profesor " uneltele sunt utile celor care stiu sa le foloseasca"

#40
SorinLazzare

SorinLazzare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 04.12.2015

View PostAndyM, on 19 iunie 2022 - 10:15, said:

Daca ti atat de mult la ea, pune un PPF, costa destul de mult, cam 3000-3500 euro, dar vei avea vopseaua "cristal" mult timp de-acum inainte, si te va proteja si de zagarieturi si inclusiv de lovituri (Au fost multe cazuri in care in urma unei lovituri doar a fost schimbat PPF-ul de pe element si atat).

Nu stiu cum e pe la tine prin zona, dar eu persoanal nu am avut pana acum treaba cu zgarieturile din rea vointa niciodata, si conduc masini mult-mult mai scumpe.
Asta zic... poate sunt doar paraonic, dar iau in calcul sa se intample...
Totusi 3000 de euro sa mai bag dupa mi se pare mult doar pt treaba asta, si sa fim seriosi... atat de strong sa fie o simpla folie?

View PostMindArchitect, on 19 iunie 2022 - 10:21, said:

Stii care este scopul? Descurajeaza.

Alta varianta ce are? Cum ziceau colegi, daca are vreun BMW de este asociat de majoritatea ca fiind masina de bombardier, poate sa apara nebuni sa se razbune.

O cunostinta si-a cumparat masina noua, romaneasca, si intr-o luna de zile i-a facut careva masina cu cheia de jur imprejur.
Inainte de asta avusase timp de ani de zile o masina nemteasca de sa zic 1500-2000 de euro.

Tot asa nu a mai gasit pe careva. Uneori invidia nu are logica.
Si in timp ce scriu imi dau seama ca si asta la cat a platit pe masina aia, vindea naiba apartamentul si se muta la casa, el a ales sa locuiasca la bloc si sa isi cumpere masina scumpa.

Nu am luat niciodata in calcul o casa aici, sunt foarte scumpe si departe de zona mea de interes.

#41
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005

View PostSorinLazzare, on 19 iunie 2022 - 10:32, said:

atat de strong sa fie o simpla folie?
Da! E groasa, dar in acelasi timp nu iti estompeaza deloc din culoare. Adica nu vezi ca ai folie pe ea.
Am un prieten caruia i-a lovit doua lamborghiniuri dintr-un foc... Urusul l-a frecat, aventadorul l-a lovit putin, printre care si bara de spate de carbon care ar fi costat 25.000euro.
Lovitura mecanica nu a fost chiar atat de puternica incat sa indoaie/sparga vre-un element, si chiar a scapat doar schimband PPF-ul de pe zonele lovite.
Dauna ar fi fost de 36000 euro + trailerul.

FACT: Intamplarea a avut loc in austria, vinovatul austriac, fiind la el in tara si avand avocatii potriviti au reusit sa il scoata nevinovat desi toate dovezile aratau contrariul.
Omul nebun nu are casco pe masini, ar fi trebuit sa plateasca singur daunele, dar a scapat cu schimbatul PPF-ului.

Attached Files


Edited by AndyM, 19 June 2022 - 10:50.


#42
SorinLazzare

SorinLazzare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 04.12.2015

View PostCronos1, on 19 iunie 2022 - 08:45, said:

Ai putea sa divulgi ce masina este?

A6, jante pe 20, faruri matrix, volan Rs, schimbator Rs, alcantara peste tot, si nu numai...

#43
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,001
  • Înscris: 29.09.2008
Nu ai cum sa feresti masina de zgarieturi cu o camera sau casco. Eu am o masina cumva mai scumpa decat scrii tu care isi traieste noptile pe trotuare din diverse cartiere din București. Are camere 360, control WiFi si night vision, are casco de cand a sosit in tara si in 2 ani a acumulat vreo 3 zgarieturi, 2 puncte in parbriz, o oglinda furata si un proiector spart. Astea sunt chestii pentru care nu apelezi la casco, iti creste prima si nici nu cred ca da bine sa vopsesti masina pt niste zgarieturi, costa prea mult, iese mai prost revopsita si ii scade valeaorea de revanzare. Casco e pt lovituri serioase, furt, eventual un parbriz spart....

Edited by dell99, 19 June 2022 - 10:50.


#44
SorinLazzare

SorinLazzare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 04.12.2015

View PostAndyM, on 19 iunie 2022 - 10:43, said:

Da! E groasa, dar in acelasi timp nu iti estompeaza deloc din culoare. Adica nu vezi ca ai folie pe ea.
Am un prieten caruia i-a lovit doua lamborghiniuri dintr-un foc... Urusul l-a frecat, aventadorul l-a lovit putin, printre care si bara de spate de carbon care ar fi costat 25.000euro.
Lovitura mecanica nu a fost chiar atat de puternica incat sa indoaie/sparga vre-un element, si chiar a scapat doar schimband PPF-ul de pe zonele lovite.
Dauna ar fi fost de 36000 euro + trailerul.

FACT: Intamplarea a avut loc in austria, vinovatul austriac, fiind la el in tara si avand avocatii potriviti au reusit sa il scoata nevinovat desi toate dovezile aratau contrariul.
Omul nebun la minte nu are casco pe masini, ar fi trebuit sa plateasca singur daunele, dar a scapat cu schimbatul PPF-ului.

wow, am trait in pestera si n-am auzit de astfel de folie... o sa ma gandesc, poate scapam cu parcarea la subteran mai ieftin..

#45
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 10.10.2011

View PostSorinLazzare, on 19 iunie 2022 - 10:47, said:

A6, jante pe 20, faruri matrix, volan Rs, schimbator Rs, alcantara peste tot, si nu numai...

=))))))))))))))))))) este rolls royce-ul sibiului, clar toti vor sa ti-o zgarie ca sa te dusmaneasca. de unde apareti ma? stau de 30 ani in cel mai ”rau” cartier din oras si nu am auzit pe nimeni, absolut nimeni sa pateasca asa ceva

#46
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,626
  • Înscris: 06.03.2005
Ai scris ceva inteligent: "uneltele sunt utile celor care stiu sa le foloseasca".
Da, camerele publice instalate de autoritati sunt certficate si omologate, pot fi folosite in anchete cat si in instanta, cele private sunt doar pentru informarea detinatorului, deci unelte inutile.

#47
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,001
  • Înscris: 29.09.2008
Eu cred ca asta e un mit urban ca nu se folosesc filmarile de pe camerele auto. Eu am avut 2 accidente in care au fost nu numai permise dar si folosite de firma de asigurare sa isi recupereze paguba, in unul din cazuri cel din filmare a ramas fara carnet dupa declaratia pe care am dat-o la politie.

Edited by dell99, 19 June 2022 - 10:56.


#48
SorinLazzare

SorinLazzare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 04.12.2015

View Postzile_san, on 19 iunie 2022 - 10:51, said:

=))))))))))))))))))) este rolls royce-ul sibiului, clar toti vor sa ti-o zgarie ca sa te dusmaneasca. de unde apareti ma? stau de 30 ani in cel mai ”rau” cartier din oras si nu am auzit pe nimeni, absolut nimeni sa pateasca asa ceva

Tu ce masina ai cumetre, daca imi permiti? ai terminat ratele la logan?
glumesc, sa te auda dumnezo sa nu impresioneze deloc si sa ii doara in cur pe restu de ce masina am eu; cam asta e masina [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ygHOIyE4rlc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Si btw, daca tu nu ai auzit sa pateasca, uite ca baietii au marturisit prin ce au trecut ei si temerile sunt reale, so... paza buna trece  primejdia rea. Da' sa fie paza d-aia de calitate.

#49
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,952
  • Înscris: 30.11.2021
Cei care discuta de casco nu pricep ca este asa si asa.
Cascoco la o masina de 25 de mii de euro SH, o sa iti bage o suma aberanta de plata lunar.
Si cand faci vreun accident, ceva zgaritura minora o sa iti apara discutia "sa o repar" pe casco. Si cand te gandesti ca la urma se scumpeste casco, o sa o repari pe bani tai.

Deci casco este asa si asa. Si ma refer la casco facut la firma serioasa nu la 1 de este in faliment si inca 1 care tot asa cica o sa intre in faliment.
La masina de 25 de mii de euro, cred ca mai cumpara anual 2 masini ieftine doar din cat da la casco.

Nu este o idee buna sa ai o masina scumpa in Romania. Nici din punct de vedere al taxelor, asigurarilor. Si ca idee, tara saraca, toti vor sa ti-o zgarie, nimenea nu isi acuma nimic. Trotinete peste tot.

Daca daca tot ai cumparat masina, alta varianta nu ai inafara de a monta camere de supraveghere fata/spate si daca ai posibiltiatea de la balcon, asta pentru descurajat si sa te convingi ca totusi nu ti-o zgarie vreo cunostinta.
Ca ma locuit si eu pe la bloc, de obicei vreo cunostinta iti ridica stergatorul, ti-o zgarie, foarte rar trece vreun nebun cu gand sa beleasca fix masina ta la nimereala.

Edited by MindArchitect, 19 June 2022 - 11:05.


#50
SorinLazzare

SorinLazzare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 04.12.2015

View PostMindArchitect, on 19 iunie 2022 - 11:04, said:

Cei care discuta de casco nu pricep ca este asa si asa.
Cascoco la o masina de 25 de mii de euro SH, o sa iti bage o suma aberanta de plata lunar.
Si cand faci vreun accident, ceva zgaritura minora o sa iti apara discutia "sa o repar" pe casco. Si cand te gandesti ca la urma se scumpeste casco, o sa o repari pe bani tai.

Deci casco este asa si asa. Si ma refer la casco facut la firma serioasa nu la 1 de este in faliment si inca 1 care tot asa cica o sa intre in faliment.
La masina de 25 de mii de euro, cred ca mai cumpara anual 2 masini ieftine doar din cat da la casco.

Nu este o idee buna sa ai o masina scumpa in Romania. Nici din punct de vedere al taxelor, asigurarilor. Si ca idee, tara saraca, toti vor sa ti-o zgarie, nimenea nu isi acuma nimic. Trotinete peste tot.

Daca daca tot ai cumparat masina, alta varianta nu ai inafara de a monta camere de supraveghere fata/spate si daca ai posibiltiatea de la balcon, asta pentru descurajat si sa te convingi ca totusi nu ti-o zgarie vreo cunostinta.
Ca ma locuit si eu pe la bloc, de obicei vreo cunostinta iti ridica stergatorul, ti-o zgarie, foarte rar trece vreun nebun cu gand sa beleasca fix masina ta la nimereala.

Nu ma cunoaste nici dracu in blocul asta, stau de aproape un an, maxim m-au vazut unii din ei de vreo 3 ori cand urcam in cealalta masina, dar nu mi-au parut neaparat rauvoitori.
Temerile vin din partea cuiva care ar face-o din invidie... dar daca colegu de mai sus a spus ca nu e rolls-ul Sibiului, poate scap neatins.

#51
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,072
  • Înscris: 19.12.2012

View PostFC72, on 19 iunie 2022 - 10:52, said:

Ai scris ceva inteligent: "uneltele sunt utile celor care stiu sa le foloseasca".
Da, camerele publice instalate de autoritati sunt certficate si omologate, pot fi folosite in anchete cat si in instanta, cele private sunt doar pentru informarea detinatorului, deci unelte inutile.
interesant ce spui tu, cititnd litera cu litera un text de lege.  Uite alt exemplu interesant: intr o zi am fost cautat de politie pt ca a fost un accident pe strada mea, eu fiind plecat din oras, cand mi-a sunat telefonul si mi-o spus ca e de la politie mi-o crescut pulsu instant, am crezut ca am facut ceva si nu stiam, in realitate m-au turnat vecinii ca am camere, au aflat numarul si m-au sunat, mi-au solicitat inregistrari cu data si interval orar exact, m-am conformat.  Daca cunosti legislatia, ar trebui sa sti si ca astia care isi pun camere, trebuie sa le declare la politie, la fel si firmele care instaleaza. Deci neconforme dar sunt dovezi valabile pt organu' implicat. Asa ca, depinde din ce unghi privesti problema, cand vrei sa intorci o situatie in favoarea ta, o faci foarte elegant.

#52
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003
Ehhh, griji ce trec cu vârsta.

Mai bine asigură-te că ai fondurile necesare pentru întreținerea corectă a motorului și a părții mecanice. Tăblăria oricum suferă în trafic: julituri, pietricele, mai un frecuș prin parcări... chestii ce nu le poți controla.
La o jumătate de an de la achiziția Outlanderului mi-a intrat un nene în spate de mi-a îndoit lonjeroanele. Asta e, să mă mai supăr că au aruncat rromii cu pietre în ea de mi-au îndoit tabla? Neeee....

CASCO merită doar la mașinile noi sau foarte tinere. Vorbește cu un asigurator și vezi grila lor de despăgubile vs. cât te costă prima de asigurare și cu cât crește dacă apelezi la ei pt. revopsire element.

#53
SorinLazzare

SorinLazzare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 04.12.2015

View Postshiva, on 19 iunie 2022 - 12:08, said:

Ehhh, griji ce trec cu vârsta.

Mai bine asigură-te că ai fondurile necesare pentru întreținerea corectă a motorului și a părții mecanice. Tăblăria oricum suferă în trafic: julituri, pietricele, mai un frecuș prin parcări... chestii ce nu le poți controla.
La o jumătate de an de la achiziția Outlanderului mi-a intrat un nene în spate de mi-a îndoit lonjeroanele. Asta e, să mă mai supăr că au aruncat rromii cu pietre în ea de mi-au îndoit tabla? Neeee....

CASCO merită doar la mașinile noi sau foarte tinere. Vorbește cu un asigurator și vezi grila lor de despăgubile vs. cât te costă prima de asigurare și cu cât crește dacă apelezi la ei pt. revopsire element.

Inteles, aveti dreptate, o sa fiu mai nepasator, nu o pot tine de bibelou, shit happens, mai incerc putin cu parcarea aia subterana, dar de la casco mi-am cam luat gandul la ce s-a scris aici.

#54
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 10.10.2011

View PostSorinLazzare, on 19 iunie 2022 - 11:00, said:

Tu ce masina ai cumetre, daca imi permiti? ai terminat ratele la logan?
glumesc, sa te auda dumnezo sa nu impresioneze deloc si sa ii doara in cur pe restu de ce masina am eu; cam asta e masina [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ygHOIyE4rlc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Si btw, daca tu nu ai auzit sa pateasca, uite ca baietii au marturisit prin ce au trecut ei si temerile sunt reale, so... paza buna trece  primejdia rea. Da' sa fie paza d-aia de calitate.

eu nu militez pentru a nu avea grija de masina. vroiam sa scot in evidenta doar faptul ca e deplasat sa te gandesti ca cineva te-ar dusmani ca ti-ai luat un Audi a6 :) si eu tot cu audi ma dau, oricat de mult incerc sa o tin ingrijita, nu se poate. apar mici julituri,zgarieturi, ciobita vopseaua de la pietricele,etc. ce as face daca as lua masina SH cu vopseaua ok: polish, folie protectie transparenta pe toata masina.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate