Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

S-a dus seceta pedologica?
 

V-ați muta în bloc interbelic. Da și nu, de ce? :)

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

Poll: V-ați muta într-un bloc interbelic (45 member(s) have cast votes)

Adică unul de minim P + 3 sau P + 2 + mansardă

  1. Ja (11 votes [24.44%])

    Percentage of vote: 24.44%

  2. Nein (25 votes [55.56%])

    Percentage of vote: 55.56%

  3. No lo se (nu știu) (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  4. Numai dacă aș sigur(ă) că nu ar pica pe mine. (9 votes [20.00%])

    Percentage of vote: 20.00%

Vote Guests cannot vote

#55
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

View PostGlCA_Contras, on 06 martie 2022 - 13:54, said:

Cladirile care au ramas in picioare dupa cutremurul din 40 si 77 sunt cele mai rezistente si poti spune ca au fost testate si retestate si in 77... si nu pe hartie ;)  La cutremur e foarte importanta flexibilitatea structurii de rezistenta...nu grosimea betonului
Nea Gica, esti pe dinafara cu subiectul asta.
Lasa.o asa, ca te faci ce cacao.

#56
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,612
  • Înscris: 13.06.2004
Ca f.d. divers, Blocul Zodiac de pe Cal. Dorobanţi (lor) e postbelic. Din 1946.
M-am uitat să văd plan de apartament... câte modernizări de ... Dacă m-aş muta acolo nu mi-aş face de dimineaţă cacao (nu beau cafea) ca să nu văd ce oribilităţi pot face unii   :disgust:

#57
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
Faci cacao în pielea goala???

#58
andrei2021

andrei2021

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 26.03.2021
Salut,interesant topic. Iubesc blocurile interbelice,stilul si confortul pe care ele il ofera, chiar si acum dupa aproximativ 90, 100 ani de cind au fost construite. Am si stat in citeva apartamente,scurte perioade. M-as muta doar intr-o vila cu maxim 2,3 etaje si asta dupa ce imprealabil,as consulta cel putin 2 structuristi si as incerca sa fac o expertiza asupra imobilului.

#59
a010

a010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 18.12.2023
Durata de amortizare a unei cladiri este de ~50 de ani. Voi vorbiti de imobile care se duc in +100 de ani. Adica despre ce vorbiti aici? astea-s imobile in care ar trebui sa intre buldoexcavatorul.

#60
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,557
  • Înscris: 09.09.2017
Nu vor apuca buldozerul. Cutremurul va "rezolva" problema.

#61
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,612
  • Înscris: 13.06.2004
Depinde.    Posted image   La noi e marea problemă cu cum au fost construite unele + seismele. Că în rest, cineva aberează cu 50 de ani. În alte ţări sunt clădiri de blocuri care au 80-100 de ani şi sunt la căutare.
Poate m-aş muta într-unul consolidat. Dar sunt foarte rare astea. La alea mici, din păcate nu există ascensor (lift), care pentru mine e ceva obligatoriu, cu excepţia caselor doar cu parter.

Edited by djl, 07 February 2024 - 19:04.


#62
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,557
  • Înscris: 09.09.2017
In alte tari nu exista risc seismic. Sau este foarte mic.

Edited by leusteanul, 07 February 2024 - 19:34.


#63
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,974
  • Înscris: 25.06.2007
Nu, am trait la bloc 20 de ani, nu mai suport.
Plus ca-mi permit la casa/ vila...

#64
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,612
  • Înscris: 13.06.2004
Tu nu te-ai muta la bloc, fie că e interbelic sau nou. Nu e o acuză, e doar o concluzie.
Mă întreb eu cu m-aş simţi la casă în zona semicentrală, dacă ar fi o casă veche, dar îngrijită şi bine compartimentată - asta însemnând şi baie cu geam (era să scriu geam cu baie...).
Dacă ar fi să am bani ca tine, probabil mi-aş permite într-un interbelic. Din păcate, cele în stare bună din Bucureşti se găsesc la artere intens circulate (deci multe claxoane şi semnale acustice) sau nu au magazine cât am eu nevoie. Maşină nu am şi nici că mă va interesa vreodată, deci nu pot căra mult şi nici nu găsesc chair ce vreau într-un magazin mare.
E mişto că ai spaţiu de depozitare.
Ziceam în primul post că nu-mi plac băile şi bucătăriile mici. Unele au baie şi bucătărie mare, inclusiv baie mai mare decât a mea. Dacă nu ar fi unele dintre lucrurile menţionate mai sus, ar fi chiar mişto să stau în unul cu spaţii comune frumoase/impresionanre şi apartament o.k. Dacă vrei să desfăşori şi o activitate comercială - de exemplu anticariat, birou, meditaţii, unele apartamente sunt chiar potrivite pentru aşa ceva - dacă-s bine concepute.

#65
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,974
  • Înscris: 25.06.2007
Apartament vechi, antebelic, in Turku, renovat modern: https://asunnot.oiko.../turku/20089022

Si inca unul din aceeasi perioada, in Helsinki, renovat clasic: https://asunnot.oiko...lsinki/20087256

Care-i mai mishto?

#66
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,612
  • Înscris: 13.06.2004
La primul, îmi place mobila doar din primele 2 poze. Are şi ceva Danish/Mid Century, cum zic Americanii. În rest, prea modernă mobila pentru ceva interbelic. Strică aspectul apartamentului.
Al doilea, prea clasică pentru stilul meu. Ştiu că unii preferă Ludovic nu ştiu care, dar e prea clasică pentru un om mai obişnuit. Mie îmi place clasic, dar mai simplu. Ori ce am menţionat mai sus, ori unele modele ce se găseau în România. Nu mă apuc acum să pun poze cu mobila. Dar mi se pare mie sau al doilea are saună?   Posted image
Pentru baie, nu prea mai îmi place aşa de mult faianţa, dar per asamblu, ce se vede în poza de mai jos, arată bine dacă este necesară o reamenajare - zic dacă este, că unele au mozaic din ăla stil cum se găseşte pe casa scării blocurilor comuniste, la altele s-a păstrat bine ce era original şi ai nevoie doar de curăţire temenică. Mozaicul/gresia tip tablă de şah mi se pare cea mai protivă pentru interbelice.
https://pazo.ro/5-co...de-baie-modern/

Attached File  Pazo-imagine-articol-3-scaled-1-1536x1024.jpg   140.88K   11 downloads

În Finlanda se folosea tot beton armat la blocuri bănuiesc. Dar văd că acolo au apartamentele interbelice nişte preţuri; în Bucureşti, chiar şi în blocurile consolidate tot sunt mai ieftine decât în blocurile noi din aceiaşi zonă
Văd că tot în Finlanda mai există corpuri de iluminat tip C. În România au cam dispărut de tot. Cel din poză e.

Attached File  211592772.jpg   137.98K   9 downloads

Edited by djl, 09 February 2024 - 15:51.


#67
MarcoSemedo

MarcoSemedo

    în oraș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,820
  • Înscris: 14.12.2019
Primul normal cel modern, cel clasic e oribil, poți să faci ceva clasic dar nu așa, tot ce e de decor acolo e oribil, cum au ales tablourile și statuile și tot, mă dor ochii doar când mă uit.

#68
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,974
  • Înscris: 25.06.2007

View PostMarcoSemedo, on 09 februarie 2024 - 16:00, said:

mă dor ochii doar când mă uit.
Kitsch

View Postdjl, on 09 februarie 2024 - 15:44, said:

În Finlanda se folosea tot beton armat la blocuri bănuiesc.
Astea-s din caramida.
Si acum se foloseste mult caramida, in combinatie cu betonul (structura de rezistenta)

#69
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,612
  • Înscris: 13.06.2004
Până la urmă am căutat mobilă în anunţurile salvate în computer (că arhiva P.M.B. ...).
Ceva Danish/Mid Century

Attached File  xlp__apartament-5-camere-de-vanzare-armeneasca-bucuresti_653696560f576e.jpg   170.34K   9 downloads

Pentru dormitor, mi-ar plăcea probabil aşa ceva, dar eventual mai simplu. Nu-mi place nici modern, dar nici retro prea încărcat.

Attached File  Clipboard07.jpg   45.43K   8 downloads

Probabil aş vrea şi un aşa dulap. Cam prea clasic, dar e frumos.

Attached File  apartament-de-vanzare-4-camere-bucuresti-armeneasca-202586757.jpg   131.02K   7 downloads

La interbelice (şi unele cinzesciste) e frumos că ai tavan înalt. Dă altă senzaţie de spaţialitate.
La mobilă, alte chestii care îmi plac (într-o oarecare măsură). Într-o zi am găsit pe la mine prin zonă ceva mobilă clasică aruncată. Nu am putut s-o car, nu am reuşit să-o fac poze la timp, să vadă un cunoscut anticar dacă o ia şi s-a dus la distrus...  Posted image   Şi chiar părea fian făcută. Am salvat ceva veselă. Nah, am trăit anumite vremuri şi îmi place mobila în care se vede în vitrină veselă... invitaţii pot vedea ce să aleagă. Mobilă originală de bucătărie din perioada aia mai găseşti, dar are nevoie de recondiţionare multă. La bucătărie aş pune chiuvetă din gresie, chiuvetă din vremea aia, dar aia are nevoie de ajutor la transport, că fără picioare, tot are 60-70 kilograme una     Posted image

Attached File  xlx__apartament-3-camere-de-vanzare-kogalniceanu-bucuresti_6325af05a739d3.jpg   246.34K   10 downloadsAttached File  xlx__apartament-3-camere-de-vanzare-kogalniceanu-bucuresti_6325af0003beb0.jpg   345.25K   9 downloadsAttached File  xlx__apartament-3-camere-de-vanzare-kogalniceanu-bucuresti_6325af082f3f81.jpg   330.2K   9 downloads

În fine, e mişto că unele bloc aveau lift de serviciu. Mai mişto era la cele la care liftul era separat la palier via o uşă de palier, adică intrarea servitorilor era separată doar printr-o uşă de palier, nu aveai nevoie de scara separată (deşi scara separată avea utilitatea ei). În fine, într-un bloc frumos cu ditamai holul la pater (ce fotilii vechi şi comode au adus; dacă eram de-al blocului, stătream mai mult timp lăfit într-unul; aşa am ajuns abia un minut să mă bucur) cică exista lift separat până la penthouse   Posted image   Blocul e consolidat, dar din păcate apartamentul cu penthoseul e "refăcut". Cu lift separat, zici invitaţilor "ne vedem într-un minut" şi se miră pe unde ai venit.   Posted image   Apartamente circulare sunt mişto pentru copii să se joace de v-aţi ascunselea şi să se joace copilul din tine cu trenuleţul.   Posted image

Edited by djl, 09 February 2024 - 23:40.


#70
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,612
  • Înscris: 13.06.2004
Cartierul Cotroceni, nu prezintă vreun prea mare interes în căutările mele. Mai devreme mă uitam însă să văd cum arată apartamentele făcute de un anume dezvoltator a cărui ansamblu are Cotroceni în denumire, deși nu pe acolo. M-am și enervat văzând ce prostii de apartaemente se fac. Nu că în trecut nu s-ar fi făcut, dar azi, teoretic există mai multe reguli, sunt setate anumite stanrde de locuit și tot se fac. Parcă prezentul trebuia să fie mai bun decât trecutul.
Măcar la unele interbelice poți face ceva de genul separeu din lemn (inclusiv ceva de mărimea unei cabine telefonice) și să faci puțină intimitate la trecerea dintr-o parte în alta; poți face asta și datorită mărimii camerelor, dar uneori și a poziționării. La astea noi, greu de făcut. De exemplu aici, la holul (hallul), 8 adică, care are cam 15 m.p. se pot lua cam 5-6 m.p., se poate pune o ușă din 2 canturi pentru eficiență (aia originală o păstrezi) și asiguri un pic de intimitate pentru cineva care vrea să treacă din camera 1 la baie (6), că se poate trece și din camerele de jos la nevoie - nu apare în plan, dar precis pe acolo erau ceva glasvanduri (uși franceze). Deasupra pui un dulap sau supralumină. Mișto palier are blocul - am fost în el după ce am văzut anunțul și am aflat care - nu a fost greu, că am trecut de multe ori pe acolo. Ușa de la lift, nu mai e originală.   :disgust:

Attached File  aa3666225523de8b80711ef1d684a7c6.jpg   83.4K   5 downloadsAttached File  23867e80faa7a8a89fae3d0c8175417b.jpg   149.23K   7 downloads


Căutând așa, am găsit pe un site de imobiliare ceva apartamente vechi din Cotroceni, în vile, inclusiv stil blocușor. Nah, și am găsit unele chestii interesante, apropos de amenajări și mobilă. Colajul 1, ce se vede jos, colajul 2, îmi place biblioteca, deși aia din poză cred că e ceva comunist, model nu prea de calitate (exista și mobilă din comunism care era de calitate sau durabiă). Din imaginea solo îmi place mobilierul acela: clasic, dar nu încărcat; plus că biblioteca are geam, deci nu intră praful în cărți - eu tot caut cărți vechi și văd biblioteci din astea, dar nu am cum să le iau.   :(


Attached File  img-444439-4.jpg   58.77K   8 downloadsAttached File  img-444439-5.jpg   62.73K   6 downloadsAttached File  img-109423-5.jpg   72.44K   6 downloads

Asta nu e din Cotroceni, e dintr-un bloc conceput de Arh. Marcel Maller (unul dintre favoriții mei). Îmi place cuierul - de fapt sunt 2; pure Art-Deco. Și ce acoperă caloriferul, care din păcate nu mai e original.   :disgust:   Acum nu știu cât de bine e să ai rafturi chiar în jurul caloriferului... mai degrabă pui geaca la uscat acolo.

Attached File  299684561.jpg   82.86K   5 downloadsAttached File  299684571.jpg   84.67K   5 downloadsAttached File  299684551.jpg   60.51K   7 downloads


O vilă din Cotroceni dă soluția și pentru geamul de la baie (bae, cum se scria pe atunci): se pune ceva de termopan pe dinăuntru și măcar lași rotundul așa cum e.   :)   Pe Armand Călinescu (de fapt Italiană, că sunt 2 străzhi)/Intr. Italiană e unul care are 2 geamuri, hexagonal și rotund, din construcție.
Oare accesoriile vechi de baie se pot dezifecta eficient. Mă refer la port-prosopae. Că am găsit și emailat într-un anunț. Nu știu din ce fer fac unele chestii de azi, că și alea din comunism rezistau mai bine la rugină.
Dacă tot vorbim despre băi, într-o vilă din Cotroceni, na, chiuvetă cu sifon clasic. Racordurile alea flexibile sunt o urâțenie mare de tot. Îmi place robinetul... modern, dar parcă ar face sumo.   :)   Ah, mi-aș pune și o vetă de fontă, dacă ar fi loc de ea, cu sifon "cot de țeavă". Unele acesorii de instalații sanitare au cam dispărut...


Attached File  img-784661-6.jpg   53.9K   9 downloadsAttached File  Intr. Italiana nr. 1 58608537_131530664684781_5208745324732144070_n.jpg   49.8K   10 downloads
Attached File  img-551918-7.jpg   50.54K   9 downloads

În rest, vorbesc de parcă aș fi un mic burghez și eu nici măcar apartamentul comunist în care stau nu mi-l permit. Așa că îmi dedic o piesă, sperând că dacă voi sta la interbelic, să am și o combină interbelică le lămpi, sau dacă nu interbelică, măcar una de până în 1960-1961, eventual stereo.   :)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bkdPuhUeYkI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate