Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Asociatia sa cumpere apartamentele in vanzare

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#55
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,237
  • Înscris: 13.03.2017

View Postro_explorer, on 02 martie 2022 - 16:57, said:

Nu, doar a Romaniei.

Exista riscul sa o stiu mai bine ca matale

Acum, no offence bro, da' cred ceva din suediile alea ti-a afectat capacitatea de procesare
Nu stiu - mancarea, vremea, altele ...

Nu a existat, nu exista si nu va exista riscul sa ma dea asociatia afara din apartementul meu proprietate personala, in vecii vecilor
Contrazice-ma cu ... legislatia Posted Image

View Postrepublicall, on 02 martie 2022 - 17:00, said:

Sau ar merge ca asociatia sau o persoana din bloc sa cumpere in rate prin imprumut imobiliar iar cumparatorul sa achite imprumutul.

Tu nu intelegi ca prin lege, asociația de proprietari este o organizație non-profit ?
Orice imbecil pricepe lucrul asta pentru ca ... nu e chiar rocket science
De ce insisti sa te scufunzi in ridicol ?

#56
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

View PostNaijax, on 02 martie 2022 - 17:21, said:

Nu a existat, nu exista si nu va exista riscul sa ma dea asociatia afara din apartementul meu proprietate personala, in vecii vecilor
Nu e vorba sa te dea afara, cel putin ce propun eu este pentru viitorii proprietari.
Si legislatia sa permita asociatiei sa-si faca propriile reguli, cum ar fi ore de liniste 24 de ore (asta cred ca se si poate), toleranta zero pentru muzica (pentru ca daca lasi si macar un pic gibonii profita imediat) si altele.

#57
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,593
  • Înscris: 11.03.2010

View Postrepublicall, on 02 martie 2022 - 17:24, said:

Si legislatia sa permita asociatiei sa-si faca propriile reguli, cum ar fi ore de liniste 24 de ore
Este deja in lege. Vezi legea 61 art. 25 si 26.
Nu exista ore de liniste. Liniste trebuie sa fie permanent. (cu exceptii, evident - de ex. daca trebuie sa faci o renovare, o reparatie, ai dreptul)

#58
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,237
  • Înscris: 13.03.2017
Pai tot ce spui tu acolo exista deja - mai putin partea cu toleranta zero pentru muzica
Mai mult - daca esti deranjat de petrecerea vecinului poti chema Politia Locala chiar si in afara asa ziselor ore de liniste

Edited by Naijax, 02 March 2022 - 17:38.


#59
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View Postrepublicall, on 02 martie 2022 - 16:54, said:

Intr-un bloc cu 40 de apartamente poate ca se strang 40k euro.
De datorii la intretinere. Exagerez dar nu cu mult.
Ma copile, termin-o cu infantilismele astea. Majoritatea deja lesina cand le vin facturile de 1000 de lei la gaze si tu o tii langa cu chete de 40.000 de euro (atat costa o garsoniera) ca sa se apuce asociatia de nu-stiu-ce afaceri cand ea, saraca asociatie, abia strange banii de intretinere.

Edited by Friskey, 02 March 2022 - 18:00.


#60
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostNaijax, on 02 martie 2022 - 17:21, said:

Exista riscul sa o stiu mai bine ca matale
Nu neg asta ... dar totusi in Romania prezenta avem asa:

Quote

Motive posibile pentru pierderea propriei case:
Legea prevede următoarele motive prin care se poate evacua proprietarul din locuința care îi aparține cu pierderea dreptului de proprietate:
schimbarea dreptului de proprietate;
datoriile restante;
încălcarea regulilor de locație ale proprietarului;
starea de urgență;
confiscarea terenurilor pentru nevoile statului.

Motivele cu bold sunt cele ce se aplica in cazuri ne-exceptionale. A, ca nu e usor si ca trebuie urmata o intreaga procedura legala pentru asta, clar ... dar nu imi spune ca nu poti fi dat afara din apartamentul tau caci nu prea e asa. Si te vei judeca cu asociatia in cele 2 cazuri bolduite, ca entitate juridica.

View PostNaijax, on 02 martie 2022 - 17:21, said:

Acum, no offence bro, da' cred ceva din suediile alea ti-a afectat capacitatea de procesare
Nu stiu - mancarea, vremea, altele ...
Civilizatia ...

Edited by ro_explorer, 02 March 2022 - 18:13.


#61
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,237
  • Înscris: 13.03.2017

View Postro_explorer, on 02 martie 2022 - 18:13, said:

Motivele cu bold sunt cele ce se aplica in cazuri ne-exceptionale. A, ca nu e usor si ca trebuie urmata o intreaga procedura legala pentru asta, clar ... dar nu imi spune ca nu poti fi dat afara din apartamentul tau caci nu prea e asa. Si te vei judeca cu asociatia in cele 2 cazuri bolduite, ca entitate juridica.
datoriile restante;
încălcarea regulilor de locație ale proprietarului;

Prostii
Regulile de locatie se refera la locator + locatar - adica chirie dar unde exista contract. Ti-am explicat ca in Romania piata chiriilor functioneaza la negru deci "cazul" asta il trecem la literatura stiintifico-fantastica
Partea cu datorii restante o trecem la barfa cu parfum de credilitate pentru ca este oarecum posibil dar procedura dureaza asa de mult si este atat de stufoasa motiv pentru care astfel de cazuri sunt aproape inexistente

View Postro_explorer, on 02 martie 2022 - 18:13, said:

Civilizatia ...

Care civilizatie ?
Cucuteni Posted Image

Edited by Naijax, 02 March 2022 - 18:28.


#62
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Noi romanii suntem muuuult mai apropiati de jegul si harababura din mahalale pakistaneze decat de rigoarea si civilizatia statelor nordice.

Suntem tlgani hai sa recunoastem. Cocalari de lumea a 3a. Si in gandire si in aspect si cum ne ingrijim natura,  orasele, garile, budele

In Romania vomiti la wc.public, in norvegia lingi pe jos ca miroase a trandafir. Asta e realitatea

#63
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nu mai asemui toti romanii cu tine si neamurile tale.

#64
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View PostFriskey, on 02 martie 2022 - 15:10, said:

Posted Image
Esti copil si crezi ca esti in Rusia lu' Stalin.
In realitate va rupe vecinul galagios oasele la toti de va potoliti mai ceva ca ursuletii de plus.
În realitatea mea, aia de locatar într-un bloc, după ce discuțiile mele și ale președintelui asociației cu vecinul "muzical" n-au avut rezultat, am apelat la poliție.
Suprize, suprize! Vecinul a descoperit că există viață și fără muzică dată tare...
Și tot în realitatea asta - care e diferită de teribilismele din fața tastaturii - ruperea de oase se lasă cu pușcărie. Doar vedetele scapă ușor.

#65
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012

View PostFlat, on 02 martie 2022 - 15:09, said:

Sanctiuni, cum se intampla rusiei

degeaba bați copilu' după ce a spart oala... :(

Iti manjim clanta cu kkt. Iti incuiem cutia postala. Iti scoatem sigurantele din tablou. Te scuipam direct. D-astea, pt vecini caposi care nu inteleg

în realitate gălăgiosul este înconjurat de civilizați; ăștia nu știu să facă ce zici tu acolo - știu doar să se smiorcăie... :(
așa cum face azi tot mapamondul - o mare smiorcăială...



#66
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View Postradunic, on 03 martie 2022 - 09:51, said:

În realitatea mea, aia de locatar într-un bloc, după ce discuțiile mele și ale președintelui asociației cu vecinul "muzical" n-au avut rezultat, am apelat la poliție.
Suprize, suprize! Vecinul a descoperit că există viață și fără muzică dată tare...
Și tot în realitatea asta - care e diferită de teribilismele din fața tastaturii - ruperea de oase se lasă cu pușcărie. Doar vedetele scapă ușor.
Tu ai avut noroc ca s-a inmuiat ala, multi nu se inmoaie.
Tot realitatea pedepseste si vandalismele si agresiunile alea gen cacat pe clanta si altele pe care le debitau ei pe aici.

#67
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
O fi fost... dar a funcționat.
Cu vandalismele propuse, așa e. Oricum trebuie să fi rămas cu creierul la nivelul clasei a cincea să faci așa ceva.

#68
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

View PostNaijax, on 02 martie 2022 - 17:38, said:

Pai tot ce spui tu acolo exista deja - mai putin partea cu toleranta zero pentru muzica
Mai mult - daca esti deranjat de petrecerea vecinului poti chema Politia Locala chiar si in afara asa ziselor ore de liniste
La mine au venit dupa 20 de minute cand era oprita muzica. Si au spus ca oricum nu au aparat de masurat decibeli. Plus ca era in afara orelor de liniste. Dar si dupa 10 daca da incet cat sa nu chemi politia tot te baga in depresie profunda niste manele asa cu iz oriental. Cand mai incet cand mai tare, da putintel numa, numa un pic. Apoi cand crezzi ca s-a terminat mai baga un pic, si inca un pic. Terorism pur pentru unu ca mine. Manifestare pe care legea nu are cum sa o cuprinda. Ai bani scapi. Nu ai, o s..i cum nu ai s...o niciodata.

#69
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 26.01.2014
da muta-te bai nene...
v-ati invatat sa va vaitati, sa va victimizati si sa va rezolve altii problemele
asa e la bloc, iti convine stai, nu? nu! ce atata propaganda si dat cu presupusu
dintre toate rezolvarile posibile ai gasit-o tu pe cea mai fantezista si imposibila

Edited by apocalipsul, 03 March 2022 - 21:22.


#70
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View Postapocalipsul, on 03 martie 2022 - 21:15, said:

da muta-te bai nene...
v-ati invatat sa va vaitati, sa va victimizati si sa va rezolve altii problemele
asa e la bloc,

NU, nu e așa la bloc!!
așa fac cocalarii și bombardierii să fie, deranjul nu trebuie să existe, indiferent unde locuiești

și la case sunt la fel unii cercopiteci, nu scapi nici acolo de manelari care simt nevoia să știe tot cartierul sau tot satul ce gâjâituri ale tlganilor ascultă ei la boxe de discotecă


nu oamenii civilizați trebuie să se mute, ci cocleții cu gălăgia , preferabil in puscarie sau daca nu macar in pustietate

#71
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 26.01.2014
tu pana la varsta asta n-ai invatat/aflat ca adevarul e undeva la mijloc?!? trist...
cine trage linie intre civilizatie si necivilizatie?
nu pricepi ca la o anumita varsta te deranjeaza unele chestii, la alta varsta alte chestii?
oamenii tineri nu vor fi deranjati
doar comunistii intoleranti
civilizatia inseamna toleranta prietene... toleranta, intelegi? nu sa-mi impui tu cand si cum sa-mi regulez femeia la mine in casa...
civilizat sau nu, locuiesti unde-ti permiti sa locuiesti... si iti asumi.

#72
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

View Postapocalipsul, on 03 martie 2022 - 22:22, said:

tu pana la varsta asta n-ai invatat/aflat ca adevarul e undeva la mijloc?!? trist...
cine trage linie intre civilizatie si necivilizatie?
nu pricepi ca la o anumita varsta te deranjeaza unele chestii, la alta varsta alte chestii?
oamenii tineri nu vor fi deranjati
doar comunistii intoleranti
civilizatia inseamna toleranta prietene... toleranta, intelegi? nu sa-mi impui tu cand si cum sa-mi regulez femeia la mine in casa...
civilizat sau nu, locuiesti unde-ti permiti sa locuiesti... si iti asumi.
Poate ca ai dreptate. Asta nu inseamna ca trebuie sa accept. Pot sa si lupt pentru binele meu, nu?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate