Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Asociatia sa cumpere apartamentele in vanzare

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#1
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008
Ar functiona un astfel de sistem?

In fiecare bloc exista unu care deranjeaza linistea publica. O posibila solutie ar fi ca asociatia de locatari sau blocul sa cumpere apartamentele aflate in vanzare si sa aleaga locatarii cumparatorul. Dupa tranzactie sa-si recupereze banii.

Nu stiu daca sa se mearga pana intr-acolo incat prin lege asociatia sa aiba intaietate, dar sa existe macar aceasta idee/metodologie si eventual sa ajute si statul sa faciliteze un astfel de demers.

#2
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Aici la mine (Suedia), cand cumperi un apartament, dupa ce se pre-aproba acetele la banca/notariat, asociatia trebuie sa spuna daca te primeste sau nu. Trebuie sa prezinti credit history pentru asta, ca sa dovedesti ca nu esti rau-platnic si pe deasupra pot aparea note in sistem de la asociatiile anterioare.

La fel si pentru inchiriat. Daca vrei sa inchiriezi apartamentul trebuie sa ai acordul asociatiei.

Edited by ro_explorer, 02 March 2022 - 11:25.


#3
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Inainte de '90 tot cam asa era, doar ca asociatia era mai mare, partidul..

#4
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

View Postro_explorer, on 02 martie 2022 - 11:22, said:

Aici la mine (Suedia), cand cumperi un apartament, dupa ce se pre-aproba acetele la banca/notariat, asociatia trebuie sa spuna daca te primeste sau nu. Trebuie sa prezinti credit history pentru asta, ca sa dovedesti ca nu esti rau-platnic si pe deasupra pot aparea note in sistem de la asociatiile anterioare.

La fel si pentru inchiriat. Daca vrei sa inchiriezi apartamentul trebuie sa ai acordul asociatiei.
Asta ar fi minunat. Rezolva problema eficient sau mai sunt cazuri?
Acele note pot sa fie si false? Daca de exemplu cineva iti pune gand rau si te reclama pe nedrept?

#5
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
trecand peste stupiditatea ideii, cum isi da seama asociatia daca pretul cerut de vanzator merita platit?
daca apartamentul nu mai e solicitat la cumparare? ce face asociatia cu el?

e un vecin care derajjeaza linistea publica? inseamna ca esti/ai devenit pensionar comunistoid
(sunt sigur ca la 12-25 de ani nu gandeai asa)
face parte din binefacerile traiului in comun la bloc
te derajeaza? pleaca!

Edited by apocalipsul, 02 March 2022 - 11:30.


#6
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,869
  • Înscris: 15.04.2019

View Postapocalipsul, on 02 martie 2022 - 11:28, said:

e un vecin care derajjeaza linistea publica? inseamna ca esti/ai devenit pensionar comunistoid
(sunt sigur ca la 12-25 de ani nu gandeai asa)
face parte din binefacerile traiului in comun la bloc
te derajeaza? pleaca!

Am impresia ca ignori un segment de varsta: 25-65 de ani. Astia, daca nu ignora zgomotul produs de un nesimtit tembel, ce sunt? Si daca 90% dintre vecini nu fac asta - cel puțin nu in mod constant - de ce sa plateasca ei si nu animalele?

Edited by __Dan__, 02 March 2022 - 11:35.


#7
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
sclerozati
parveniti care au uitat d eunde au plecat, care au uitat cum au fost cand au fost tineri, care au uitat ce inseamna sa ai copii mici, etc...
intoleranti, rasisti, anti-progresisti, xenofobi, pricinoși... mai continui? in general oameni carora le place sa dicteze altora ce sa faca cum si cand sa faca, etc

nu-ti convine o chestie? ok, esti liber sa pleci, nu te tine nimeni cu forta intr-un anumit mediu/context
nu crezi in principiul ca orice proprietar ar trebui sa aiba dreptul sa faca ce doreste pe proprietatea lui?

in privinta animalelor de companie n-ar trebui sa decida asociatia?

Quote

Daca te nasti nesimtit = mori nesimtit
asta e un lucru bun, sau rau?

Edited by apocalipsul, 02 March 2022 - 11:45.


#8
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,648
  • Înscris: 23.04.2007

View Postaeon, on 02 martie 2022 - 11:23, said:

partidul..
Ce zici tu ca facea partidu' legat de tema in discutie ?

#9
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

View Postrepublicall, on 02 martie 2022 - 11:28, said:

Asta ar fi minunat. Rezolva problema eficient sau mai sunt cazuri?
Acele note pot sa fie si false? Daca de exemplu cineva iti pune gand rau si te reclama pe nedrept?
De "vecinul cu bormasina" nu scapi nicaieri in lume ...
Oricum, nu am avut pana acum nici o situatie de scandal in bloc.

Notele nu le poate adauga oricine, oricum ci eventual doar asociatia si asta in urma unei investigatii care se termina cu un verdict negativ.
Ideea e ca daca ai fost dat afara dintr-o locuinta pe tema de scandal, acel lucru te va urmari o perioada. Dar nu apar note pentru orice mizilic.

Edited by ro_explorer, 02 March 2022 - 11:40.


#10
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
O imbecilitate mai mare nici ca am auzit
De unde ma rog ar avea asociatia aia banii necesari din moment ce romanii nu pun nici macar 5 lei sa se repare usa de la intrare ori sa schimbe un geam spart ?
Ce se intampla in strainezia e bine sa ramana in strainezia si ar fi bine sa ne limitam la ograda noastra
In plus, chiar daca asociatia aia utopica s-ar infiinta, nu cred ca problema se rezolva
Daca te nasti nesimtit = mori nesimtit

#11
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Si asociatia de unde are bani sa cumpere apartamentele?
Iar ai inceput cu intrebarile cretine?

#12
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

View PostNaijax, on 02 martie 2022 - 11:40, said:

Ce se intampla in strainezia e bine sa ramana in strainezia si ar fi bine sa ne limitam la ograda noastra
Pai cred ca mereu este loc de imbunatatire si de a invata lucruri noi, nu?
E deexemplu, daca m-as intoarce vreodata, as face tot ce imi sta in puteri sa implementez lucruri bune, invatate aic, lucruri care pot imbunatati viata tuturor.

#13
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
sa zicem ca asociatia ar avea bani. o sa se ajunga ca "asociatia" (adica vreun fond de investitii sau vreun bogatan cu multi bani) sa cumpere toate apartamentele si apoi sa le inchirieze la suprapret, adica exact ce se intampla acum in Berlin, New York si alte orase din vestul europei sau din SUA

asa ca fiti atenti ce va doriti, ca s-ar putea sa se implineasca !!! si in mod sigur nu o sa va placa rezultatul.

#14
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 04.01.2006
Exclus. De unde sa aiba asociatia bani de un apartament? nu cred ca exista o asociatie cu asemenea fonduri.
Si daca deja e unul in bloc care deranjeaza, pe ce baza ii cumperi apartamentul?
La unul nou care vine sa cumpere, cum il aleg locatarii? Perioada de proba? Am vazut destui care pareau oameni normali si apoi faceau discoteca sau nu plateau utilitatile sau in general faceau scandal.
Am stat la blocuri toata viata si in fiecare era cate unul care deranja intr-un fel sau altul. Unii m-au facut sa imi doresc sa ma mut, ceea ce uneori am si facut. Pe altii i-as fi ajutat cu drag sa se mute, le-as fi carat si bagajele. Dar ce vrei tu nu vad cum ar fi posibil.

In 2008 m-am mutat cu chirie pentru prima data ca angajat. O garsoniera ce imi placea enorm. Nu stiam insa ca e bloc de fosti securisti si privilegiati. La prima plata a asociatiei, administratorul m-a luat ca la interviu - de unde vin, de ce am venit in oras, unde lucrez etc. Ca el nu e de acord cu chiriasi in "blocul nostru" si ar trebui sa se supuna la vot. Pana cand i-am taiat-o scurt.
Presupun ca asa ar fi bine, nu? daca un proprietar inchiriaza apartamentul, sa se faca sedinta de bloc, toti sa fie de acord, sa se studieze dosarele....

#15
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

View Postro_explorer, on 02 martie 2022 - 11:53, said:

Pai cred ca mereu este loc de imbunatatire si de a invata lucruri noi, nu?
E deexemplu, daca m-as intoarce vreodata, as face tot ce imi sta in puteri sa implementez lucruri bune, invatate aic, lucruri care pot imbunatati viata tuturor.

Prostii
Crezi ca esti singurul cu idei d'astea ?
Au mai incercat si altii care s-au intors cu coada intre picioare in strainezia unde umbla cainii cu covrigi in coada
In plus uiti un lucru destul de important - in iubita noastra patrie numarul de cocalari, manelisti, pitipoance, pizdificati, lenesi, etc, creste pe zi ce trece
N-ai cum sa-i educi p'astia dar ... mna ... ce sa zic ? Poti sa incerci
Succes

#16
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
De cumparat apartamentul nu cred ca se pune problema, insa asociatia e responsabila ca in blocul respectiv sa se respecte anumite reguli si regulamente interioare. Daca un chirias nu respecta acele reguli mi se pare normal ca el sa fie avertizat si ulterior pedepsit. Prin pedeapsa ma refer la exact ce spunea @ro_explorer, sa existe un fel de istoric al fiecarui chirias, si in cazul in care ai fost dat afara de undeva (ca si chirias de ex.) sa iti fie greu sa mai gasesti o locuinta fiindca asociatiile se pot impotrivi.

In felul asta mai limitezi recalcitrantii.

Pentru proprietari e probabil mai greu de implementat asa ceva din moment ce inca banul decide inaintea bunului simt. Ar fi extraordinar ca un interlop ce-si bate nevasta sa nu-si mai poata cumpera apartamente, insa nu suntem inca acolo ca si natiune.

View Postambr0zie, on 02 martie 2022 - 11:58, said:

La unul nou care vine sa cumpere, cum il aleg locatarii? Perioada de proba? Am vazut destui care pareau oameni normali si apoi faceau discoteca sau nu plateau utilitatile sau in general faceau scandal.

Unele chestii se pot rezolva relativ simplu, gen plata chiriei si a utilitatilor: proprietarul ia automat dintr-un cont pe data de 1 a lunii suma X pt chirie, iar asociatia  suma Y pt cheltuieli.  Cheltuielile se calculeaza pausal iar la final de an se trage linie si daca mai trebuie sa platesti, iti mai trage din cont , daca trebuie sa primesti iti plateste asociatia diferenta.
Mi se pare invechita treaba asta cu plata utilitatilor luna de luna, mers la casieria asociatiei, la gaz, electrica, etc.

Ideea e sa nu ii mai dai omului sansa sa nu-si plateasca chiria, utilitatile sau alte facturi.

#17
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Mai giuliani, este ca si tu ai uitat de unde ai plecat ?

Ce spui tu acolo este de domeniul fantasticului in Romania
Ce istoric al fiecarui chirias din moment ce 99,99% din "chiriasi" nu au contract ?
Chiar si acolo unde exista totusi contract, crezi ca este asa usor sa-l dai afara pe manelistul recalcitrant ?

Uneori am impresia ca multi dintre noi traiesc pe alta planeta Posted Image

#18
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
thread-ul asta e de genul "un nebun arunca o piatra in lac si 10 intelepti se schinuie sa o scoata"


n-ati inteles ce vrea initiatorul: sa cumpere celelalte apartamente care mai apar la vanzare si in felul asta sa aiba majoritatea si sa poata sa decida cui i le vinde mai departe.
dar asta tot nu rezolva problema cu vecinul scandalagiu care e deja proprietar acolo si pe care nu ai cum sa il scoti cu forta din apartamentul lui.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate