Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Asociatia sa cumpere apartamentele in vanzare

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#109
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Eu zic sa te limitezi in a exprima opinii despre ceea ce stii, nu despre ce ai apucat tu sa citesti din cateva opinii.
La baza este vorba de rezilienta fiecaruia in parte. Eu sunt tipul de persoana care face limonada din lamaile primite de la viata ;) ...

#110
throw

throw

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 30.07.2020
Rezilienta avem mai toti dar tu incerci sa normalizezi ceva cand oamenii incearca sa caute o rezolvare la problema lor.

#111
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,744
  • Înscris: 26.08.2008

 republicall, on 02 martie 2022 - 11:17, said:

Ar functiona un astfel de sistem?

In fiecare bloc exista unu care deranjeaza linistea publica. O posibila solutie ar fi ca asociatia de locatari sau blocul sa cumpere apartamentele aflate in vanzare si sa aleaga locatarii cumparatorul. Dupa tranzactie sa-si recupereze banii.

Nu stiu daca sa se mearga pana intr-acolo incat prin lege asociatia sa aiba intaietate, dar sa existe macar aceasta idee/metodologie si eventual sa ajute si statul sa faciliteze un astfel de demers.

Ce legatura este intre "unu care deranjeaza linistea publica" si piata imobiliara?
Il omorati si ii vindeti apartamentul?

 giuliani, on 02 martie 2022 - 12:11, said:

Pentru proprietari e probabil mai greu de implementat asa ceva din moment ce inca banul decide inaintea bunului simt. Ar fi extraordinar ca un interlop ce-si bate nevasta sa nu-si mai poata cumpera apartamente, insa nu suntem inca acolo ca si natiune.
Stii vreo natiune care este deja "acolo"?

Interlopul ala nu isi mai [poate] cumpara apartamente, isi cumpara un bloc intreg.

 spree999, on 02 martie 2022 - 12:37, said:

In plus de asta asociatia nu are personalitate juridica. Deci nu poate dobandi drept de proprietate
Asociatiile de proprietari au personalitate juridica.

#112
throw

throw

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 30.07.2020
Asociatiile de proprietari pot achizitiona bunuri in bloc, noi avem ocazia sa luam niste locuri de parcare de la dezvoltator dar nu asta e problema, in fond e cam tampita ideea, greu de implementat. Problema e ca legal asociatiile de proprietari nu pot impune regulamente de ordine interioara care sa taxeze la sange acesti indivizi, nu sunt obligati prin lege. Ideea exista dar e lasata de izbeliste. Trebuie sa fie o obligativitate prin lege ca fiecare asociatie sa aibe regulament de ordine interioara cu sistem de amendare. Ai un vecin care da muzica tare? Bifeaza-i in carnetel, la a-8 a abatere, taxeaza-l la intretinere. Face urat, fura chestii din bloc( am patit), la fel, taxare. Asociatia il poate da in judecata oricum si fara un astfel de regulament.

Problema e ca românii nu prea au treaba cu bunul simt, respectatul legilor, ideea de comunitate etc. Daca ai o comunitate majoritara ok in bloc, se poate implementa un astfel de sistem, dar nu ma astept sa fie românu' entuziasmat de asa ceva, nu avem educatia necesara. Eu am mai reparat/reglat chestii prin bloc, am adus niste imbunatatiri prin subsolul blocului si am fost intrebat de vecin "dar te platesc astia?" :)))) Asa a inteles el, ca partile comune nu sunt si ale lui, ne pisam pe ele, se pot strica usile, spargem neoane etc..

#113
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
chestia cu amenzile este în zona gri, nu prea ține.. cine stabilește amenda? cine o emite? administratorul? e el polițist? în baza a ce? regulamentul semnat? poze? poate sunt trucate. cu aparat omologat?
orice amendă din asta e ușor contestabilă în instanță.

un cercopitec nesimțit care face deanj într-un bloc sigur nu va plăti amenzi emise de administrație sau asociație, e utopic să crezi asta.
doar amenzi reale emise de poliție.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate