Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

DSLR sau Smartphone?De ce sa mai iau DSLR?

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
1393 replies to this topic

#451
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,962
  • Înscris: 14.08.2007

View Postedri, on 05 iulie 2022 - 21:16, said:

Seria Xiaomi 12S se va vinde doar în China, aşa cum a declarat Xiaomi într-un email trimis celor de la Android Authority ca răspuns la o întrebare privind disponibilitatea globală."
Irelevant, vor veni si cu model pentru Europa asemanator cum fac de obicei.

View Postcrokodilu, on 05 iulie 2022 - 20:26, said:

De obicei magazinele fac kitul, si pot sa il faca si cu 16-40 f2.8, desi posibil multe se vand fara obiectiv, poti sa ma contrazici?
Te pomenesti ca magazinele fac si cutia in care se impacheteaza kitul? Posted Image
[ https://pictures-kenya.jijistatic.com/19909151_MTYwMC0xMTk4LWEzOTU2ZjFlMzc.webp - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

De ce va e asa de greu sa recunoasteti ca s-a ajuns la situatia in care un telefon sa aiba diafragma echivalenta mai mare decat vin Canon-urile DSLR cu obiectiv kit standard si cu pixelii la fel de mari ca la Canon EOS 90D?

View Postedri, on 05 iulie 2022 - 21:16, said:

Am totusi o nelamurire, toti astia cu telefoanele se lauda ca ei colaboreaza cu Leica, Zeiss, Hasselblad. De ce nu se lauda si Leica, Zeiss, Hasselblad ca ei colaboreaza cu Xiaomi, Vivo si Oneplus daca au camere asa de destepte?
Pentru ca stiu ca exista oameni de astia cu prejudecati, cum vedem si aici pe forum, care cred ca fotografia incepe de la DSLR si se termina cu (Ultra) Large Format :D

Edited by utopium, 05 July 2022 - 23:29.


#452
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Mai nou, daca ai alte preferinte sau nevoi fata de marea masa, esti om cu prejudecati... pftuii ceara masii de treaba...

Edited by StefanSC, 06 July 2022 - 06:44.


#453
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View PostStefanSC, on 06 iulie 2022 - 06:44, said:

Mai nou, daca ai alte preferinte sau nevoi fata de marea masa, esti om cu prejudecati... pftuii ceara masii de treaba...
Cam are dreptate: ai prejudecati ca ti-ar trebui DSLR sau large format, cand defapt ar trebui sa te integrezi in marea masa care e pe telefon gen.


View Postutopium, on 05 iulie 2022 - 23:34, said:

De ce va e asa de greu sa recunoasteti ca s-a ajuns la situatia in care un telefon sa aiba diafragma echivalenta mai mare decat vin Canon-urile DSLR cu obiectiv kit standard si cu pixelii la fel de mari ca la Canon EOS 90D?
Cine n-a recunoscut asta? Doar ca e un mic detaliu acolo, si anume termenul "echivalent" care prin definitie este diferit de termenul "real". Si mai e un aspect: nu avem toti canon, unde recunoastem ca nu sta cel mai bine la capitolul senzori.
Observ ca pleci de la un caz foarte foarte particular si generalizezi la intreaga masa a utilizatorilor de DSLR sau la intreaga masa a DSLR-urilor.

Edited by crokodilu, 06 July 2022 - 08:46.


#454
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,962
  • Înscris: 14.08.2007

View PostStefanSC, on 06 iulie 2022 - 06:44, said:

Mai nou, daca ai alte preferinte sau nevoi fata de marea masa, esti om cu prejudecati...
Nu are nimeni nici o problema cu preferintele tale, dar cand iti inchipui ca domeniul respectiv se invarte in jurul preferintele tale, inseamna ca ai niste prejudecati. Si eu am preferinte de nisa in diverse domenii de care sunt pasionat, dar incerc sa imi pastrez mintea deschisa si sa nu desconsider alte optiuni. Si nu, nu am nimic cu Canon 90D, primele mele doua camere digitale au fost Canon si mi-au placut mult amandoua. Doar ca acum de banii de un 90D as prefera un GH5 care e mai aproape de ce imi doresc eu. Nu inseamna ca nu as putea face treaba buna cu un 90D (sau diverse DSLR-uri Nikon/Sony/etc), dar nu e pe wishlistul meu.

Camerele de pe telefoane isi au nisa/utilitatea lor, unde isi fac treaba foarte bine, in special cand vorbim de modele premium... Asa ca eu sunt dispus sa bag banii in modele noi care ofera mai mult, cum pare a fi si acest Xiaomi cu senzor de 1", Dolby Vision, etc.

#455
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008

View Postutopium, on 06 iulie 2022 - 09:14, said:

Nu are nimeni nici o problema cu preferintele tale, dar cand iti inchipui ca domeniul respectiv se invarte in jurul preferintele tale, inseamna ca ai niste prejudecati. .....

Cam asta faci tu pe aici. Ai impresia ca domeniul foto se invarte in jurul preferintelor tale legate de telefoanele premium.

View Postcrokodilu, on 06 iulie 2022 - 08:43, said:

....
Observ ca pleci de la un caz foarte foarte particular si generalizezi la intreaga masa a utilizatorilor de DSLR sau la intreaga masa a DSLR-urilor.

De fapt nu generalizeaza, e cazul particular al utilizatorilor Pentax, ca restul producatorilor au renuntat la DSLR. Posted Image

Edited by edri, 06 July 2022 - 09:26.


#456
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View Postedri, on 06 iulie 2022 - 09:26, said:

De fapt nu generalizeaza, e cazul particular al utilizatorilor Pentax, ca restul producatorilor au renuntat la DSLR. Posted Image
Astfel de grafice inca se mai fac la data curenta:
https://nikonrumors....from-bcnr.aspx/ (desi e ciudat ca canon si nikon sunt perfect in oglinda)

Edited by crokodilu, 06 July 2022 - 09:41.


#457
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,962
  • Înscris: 14.08.2007

View Postcrokodilu, on 06 iulie 2022 - 08:43, said:

Doar ca e un mic detaliu acolo, si anume termenul "echivalent" care prin definitie este diferit de termenul "real". Si mai e un aspect: nu avem toti canon, unde recunoastem ca nu sta cel mai bine la capitolul senzori.
Pixelii acelui telefon primesc mai multa lumina decat cei ai unui DSLR cu obiectiv kit f/3.5. Nu e vorba de echivalente aici, ci de realitati concrete. Iar Canon in vremurile bune ale camerelor dedicate erau lideri de piata.

#458
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Eu nu inteleg o chestie.
De ce comparam un telefon scump (+5000 de Ron), cu o camera foto la care facem economie maxima. Obiectivul de kit este aproape gratis cand vine cu camera.

Cu 5000 de Ron, pot cumpara o camera foto + minim 2 obiective F/1.8. Si nu este o investitie pe 2-3 ani ca la telefon, este o investitie pe 5...10 ani (practic ies mai ieftin).

Edited by katran, 06 July 2022 - 10:09.


#459
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View Postutopium, on 06 iulie 2022 - 09:47, said:

Pixelii acelui telefon primesc mai multa lumina decat cei ai unui DSLR cu obiectiv kit f/3.5. .
Imi trebuie o demonstratie matematica aici, nu merge doar simpla afirmatie. La DSLR, chiar si acel 18mm f3.5, ai in fata o ditamai sticla de diam vreo 5cm care capteaza fotonii de la un subiect si ii proiecteaza pe pixeli, practic razele de lumina care se reflecta/emit din obiect si se imprastie in univers, o parte (cea incidenta pe elementul frontal) sunt concentrate pe pixel. La tel ai focala mult mai mica, elementul frontal e mult mai mic deci mult mai putine raze de lumina sunt captate. Desigur optic ai un f1.9, fata de f3.5, dar focalele sunt total diferite (ma refer la focalele optice, nu cele "echivalente").
Attached File  Fără titlu.png   7.22K   0 downloads

Probabil ar fi echivalarea completa daca te-ai si apropia de subiect proportional cu diferenta de focala ca sa captezi accelasi flux de lumina.

Attached File  Fără titlu 2.png   6.16K   0 downloads

Am senazatia ca universul fizic e de multe ori mult diferit de universul din capul nostru sau din reclame, desi de multe ori ne place sau ne face sa ne simtim confortabili propriul univers.

Edited by crokodilu, 06 July 2022 - 10:13.


#460
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Uite kit aici la 8000 de Ron.

E-M5 Mark III + 12-40mm F/2.8 + 45mm F/1.8:
https://www.f64.ro/o...0-kit-blk-blk/p


Bate orice telefon, e o investitie pe termen lung (5...10 ani) si la sfarsit se pot vinde si recupera o parte din bani.

Edited by katran, 06 July 2022 - 10:13.


#461
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View Postkatran, on 06 iulie 2022 - 10:13, said:

Uite kit aici ..
Nu mai baga soparle, n-ai inteles ca daca nu vine in aceeasi cutie de la producator si nu e Canon 90D 18f3.5 inseamna ca nu e kit!!!?? DSLR = Canon 90D 1855f3.5, pentru ca "Canon in vremurile bune ale camerelor dedicate erau lideri de piata".

Edited by crokodilu, 06 July 2022 - 10:17.


#462
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,251
  • Înscris: 24.02.2007
Mi-am luat un smartphone nou, nu ieftin. Pozele inca nu ating nivelul celor facute cu D90 acum 10 ani, cu sticle de 2-3000 lei.

Edited by dani.user, 06 July 2022 - 10:16.


#463
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View Postdani.user, on 06 iulie 2022 - 10:16, said:

Mi-am luat un smartphone nou, nu ieftin. Pozele inca nu ating nivelul celor facute cu D90 acum 10 ani, cu sticle de 2-3000 lei.
Se pare ca acum conteaza efortul pe care il depui cu un D90 ca sa ajungi la rezultatul unui telefon, si se pare ca efortul nu merita, iar telefonul face el totul. E alta paradigma, acum lumea gandeste pe dos, si raporteaza totul plecand de la experienta cu telefoanele, nu invers.

Edited by crokodilu, 06 July 2022 - 10:48.


#464
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View Postdani.user, on 06 iulie 2022 - 10:16, said:

Mi-am luat un smartphone nou, nu ieftin. Pozele inca nu ating nivelul celor facute cu D90 acum 10 ani, cu sticle de 2-3000 lei.


De fapt telefoanele actuale nu depasesc nici macar telefoanele de acum 6-7 ani. Posted Image Este o diferenta infima, neglijabila. Normal ca marketingul zice altceva. Posted Image La fiecare generatie de camere esti atentionat ca stacheta calitatii a fost ridicata la inaltimi care nu au mai fost atinse. Se folosesc termeni gen "revolutionar", "ULTRA", "PRO". Posted Image  Posted Image

Exista totusi niste avantaje:
-au mai multe camere cu focale diferite;
-este mai bine pusa la punct partea asta de HDR/expunere pentru cadre statice (ca si cum ar avea un DR mai bun). Incearca sa fotografiezi un rasarit/apus cu ele si o sa fii placut impresionat de ce iese "din prima".

Exista si dezavantaje : procesare agresiva (prea mult sharp, prea mult NR, uneori culorile arata ciudat).

Edited by katran, 06 July 2022 - 10:59.


#465
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,962
  • Înscris: 14.08.2007

View Postkatran, on 06 iulie 2022 - 10:13, said:

Bate orice telefon...
Am indoieli serioase ca bate Xiaomiul 12S Ultra la 24mm echivalent sa zicem. Pentru ca nu poate compensa stopul extra din diafragma (f/1.9 vs f/2.8), iar Xiaomiul la ISO 400 ma astept sa fie fara probleme peste asta la ISO 800 ca si zgomot/detalii).

#466
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View Postutopium, on 06 iulie 2022 - 14:24, said:

Am indoieli serioase ca bate Xiaomiul 12S Ultra la 24mm echivalent sa zicem. Pentru ca nu poate compensa stopul extra din diafragma (f/1.9 vs f/2.8), iar Xiaomiul la ISO 400 ma astept sa fie fara probleme peste asta la ISO 800 ca si zgomot/detalii).
E ok ce zici cat timp te bazezi pe experienta ta personala cu sistemele respective, altfel sunt doar opinii nefundamentate.


View PostStefanSC, on 01 iulie 2022 - 13:34, said:

Ce nu imi place este fundalul. Separatia e ok-ish dar bokeh-ul este foarte agitat si arata de-a dreptul urat vazut 100%.
La asta ti se pare mai ok? (pixel6)

Attached File  PXL_20220703_132858345.jpg   719.36K   12 downloads  Attached File  PXL_20220703_162214591.jpg   633.92K   12 downloads  Attached File  PXL_20220703_162222593.jpg   706.68K   9 downloads

Edited by crokodilu, 06 July 2022 - 18:48.


#467
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,962
  • Înscris: 14.08.2007

View Postcrokodilu, on 06 iulie 2022 - 18:40, said:

E ok ce zici cat timp te bazezi pe experienta ta personala cu sistemele respective, altfel sunt doar opinii nefundamentate.
Ma bazez pe gramezile de comparatii pe care le-am facut/studiat intre zeci de tipuri de camere, chiar nu cred ca un crop 2 va avea un stop avantaj peste un crop 2.7 cu putere de procesare net superioara.

#468
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View Postutopium, on 06 iulie 2022 - 21:03, said:

Ma bazez pe gramezile de comparatii pe care le-am facut/studiat ..
Xiaomiul s-a lansat ieri...care apropos are cam aceeasi lungime, latime, greutate si pret cu Em5-ul, doar putin mai subtire.

View Postutopium, on 06 iulie 2022 - 21:03, said:

..chiar nu cred ca un crop 2 va avea un stop avantaj peste un crop 2.7 cu putere de procesare net superioara.
Oly are senzor cu arie dubla, daca are sau nu avantaj...io stiu ce sa zic. Puterea de procesare nu baga DR sau SNR din burta, eventual mascheaza problemele.

Edited by crokodilu, 06 July 2022 - 21:26.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate