Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

DSLR sau Smartphone?De ce sa mai iau DSLR?

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
1393 replies to this topic

#469
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,841
  • Înscris: 14.08.2007

View Postcrokodilu, on 06 iulie 2022 - 21:23, said:

Xiaomiul s-a lansat ieri...care apropos are cam aceeasi lungime, latime, greutate si pret cu Em5-ul, doar putin mai subtire.
Da, Oly-ul incape in buzunarul de la pantalonii de la blugi, cu tot cu obiectiv pus pe el :D

View Postcrokodilu, on 06 iulie 2022 - 21:23, said:

Oly are senzor cu arie dubla, daca are sau nu avantaj...io stiu ce sa zic. Puterea de procesare nu baga DR sau SNR din burta, eventual mascheaza problemele.
Are senzor cu 82% mai mare. Si nu, 82% extra, daca ar fi fix acelasi tip de senzor, nu ar oferi un stop extra, maxim jumate de stop. Doar ca aici vorbim de un senzor mai vechi la Oly vs unul nou nout si cu putere de procesare net superioara la Xiaomi. Deci asteptarile mele ca ISO 400 la Xiaomi sa fie superior ISO 800 la Oly sunt asteptari complet realiste ... dar s-ar putea sa avem surpriza sa se bata cu el si la ISO egal.

#470
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006

View Postutopium, on 06 iulie 2022 - 22:26, said:


Da, Oly-ul incape in buzunarul de la pantalonii de la blugi, cu tot cu obiectiv pus p.
Dimensiunea echivalenta a olyului este chiar ok.

#471
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View Postutopium, on 06 iulie 2022 - 22:26, said:

Are senzor cu 82% mai mare. Si nu, 82% extra, daca ar fi fix acelasi tip de senzor, nu ar oferi un stop extra, maxim jumate de stop.

Senzorul de 1" din Sony RX 100 are 116mm2 (13.2x8.8mm)
Senzorul m4/3 are 225mm2 (17.3 x 13mm)

Senzorul m4/3 este practic dublu ca suprafata, sau daca esti perfectionist este cu 96% mai mare.


N-am gasit nicaieri dimensiunile exacte ale senzorului din XIAOMI. Scria cineva ca este de fapt un pic mai mic de 1". Mai conteaza si ce suprafata din senzor foloseste telefonul. Estimez ca poate sa aiba pana la 45% din suprafata unui senzor m4/3.

Edited by katran, 07 July 2022 - 08:19.


#472
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,841
  • Înscris: 14.08.2007

View Postcrokodilu, on 07 iulie 2022 - 07:16, said:

Dimensiunea echivalenta a olyului este chiar ok.
Ca sa fiu dispus sa-l car cu mine trebuie sa ofere calitate notabila a imaginii in plus. 82% extra senzor dar cu peste un stop minus la diafragma la 24 mm pe setup-ul propus de tine nu cred ca ofera nimic in plus la calitate la 24mm, dimpotriva. Nici DOF mai ingust (dimpotriva, ar fi f/2.56 la telefon pe micro 4/3), nici calitate/lumina extra per pixel binned, dimpotriva. Eventual ceva rezolutie extra cand faci binning, cand nu mai faci, probabil ia bataie si la rezolutie. Deci raman aceleasi argumente ca la orice camera dedicata de genul, avantajul ar fi flexibilitatea de a alege focala/diafragma si de a schimba obiectivul. Adica sacrifici portabilitatea pentru flexibilitate.

In mare parte as fi intr-o situatie mai proasta decat acum, adica acum argumentul sa iau bridge-ul cu mine e ca am nevoie de focala variabila sau mare (calitativ e clar ca ia bataie de la telefon). Setupul asta al tau n-ar mai avea nici macar avantajul de a avea focala mare, ca telefonul ofera focala maxima mai mare (dar da, acolo macar va lua bataie de la Oly) :)

View Postkatran, on 07 iulie 2022 - 08:05, said:

Senzorul m4/3 este practic dublu ca suprafata, sau daca esti perfectionist este cu 96% mai mare.
Eu calculez pe crop, ca senzorul poate sa nu fie folosit tot in functie de aspect ratio sau poate sa fie multi-aspect. Un crop 2 fata de un crop 2.7 are 35% extra pe fiecare dimensiune, deci 82% extra ca suprafata (sa zicem pe aceeasi setare 4:3/16:9).

Edited by utopium, 07 July 2022 - 08:44.


#473
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View Postutopium, on 07 iulie 2022 - 08:42, said:

Eu calculez pe crop, ca senzorul poate sa nu fie folosit tot in functie de aspect ratio. Un crop 2 fata de un crop 2.7 are 35% extra pe fiecare dimensiune, deci 82% extra ca suprafata (sa zicem pe 4:3).


Eu am pus aici chestii concrete : dimensiuni, suprafete.
Mai precis de atata, nu se poate.

Edited by katran, 07 July 2022 - 08:49.


#474
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006

View Postutopium, on 07 iulie 2022 - 08:42, said:

..Adica sacrifici portabilitatea pentru flexibilitate...
Pai da... doar ca acel "sacrifici" are intelesuri diferite pentru fiecare, nu este o masura obiectiva, universal valabila. Daca pentru tine este un sacrificiu poate pentru altul este un castig. Insa exista si pancakeuri care puse pe un body mic rezulta un dispozitiv care incape in buzunar. Si daca un m43 nu e un salt prea mare exista si FF-uri compacte care de asemenea puse in combinatie cu un pancake rezulta ceva portabil, asta ca tot vorbesti de o singura focala, 24mm (sau echivalent).
In orice caz, in anumite limite, portabilitate ai la orice sistem, dar flexibilitate nu ai de ex. la telefoane, va trebui sa iti placa asa cum e.


View Postutopium, on 07 iulie 2022 - 08:42, said:

Ca sa fiu dispus sa-l car cu mine trebuie sa ofere calitate notabila a imaginii in plus. 82% extra senzor dar cu peste un stop minus la diafragma la 24 mm pe setup-ul propus de tine nu cred ca ofera nimic in plus la calitate la 24mm, dimpotriva. Nici DOF mai ingust (dimpotriva, ar fi f/2.56 la telefon pe micro 4/3), nici calitate/lumina extra per pixel binned, dimpotriva. Eventual ceva rezolutie extra cand faci binning, cand nu mai faci, probabil ia bataie si la rezolutie. ..
Cumva trebuie sa (re)faci calculele, telefonul nu are focala 24mm optic ci undeva pe la 6-8 (n-am gasit informatia), iar m43 are 12-14, fizic vorbind nu cred ca poti face abstractie de aspectele astea cand vorbim de calitate, lumina, detalii, etc.

Edited by crokodilu, 07 July 2022 - 09:03.


#475
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Ultimul senzor m4/3 (din OM-1) in combinatie cu programe de editare bune (DXO Deepprime, Topaz Denoize) merge folosit pana la ISO-25600.

Eu astept cu interes sa vad ce scoate telefonul asta. Cred ca o sa fie acelasi fass : promisiunea ca s-a ridicat stacheta mult si la sfarsit 5% mai mult fata de telefoanele de dinainte.

#476
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Ca si pana acum, scenariul va fi urmatorul. Se ia noul supercameratelefon, se compara cu un dslr echipat cu obiectivul cel mai slab posibil si influienserul va stabili clar ca camera lu xi e cea mai buna. Apoi, ca sa nu fie dubii, se fac in continuare fotografii cu acelasi dslr, dar acum cu grija, cu obiectivele cele mai bune si imaginile vor fi prezentate ulterior ca fiind facute cu telefonul ala Posted Image

Edited by edri, 07 July 2022 - 09:42.


#477
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,841
  • Înscris: 14.08.2007

View Postkatran, on 07 iulie 2022 - 08:05, said:

N-am gasit nicaieri dimensiunile exacte ale senzorului din XIAOMI. Scria cineva ca este de fapt un pic mai mic de 1". Mai conteaza si ce suprafata din senzor foloseste telefonul. Estimez ca poate sa aiba pana la 45% din suprafata unui senzor m4/3.
Sony Pro-I chiar foloseste un crop din senzorul de 1", dar asta se vede clar si in specificatii, are 12 MP din 20 MP cat are senzorul, cu fotodiode de 2.4 microni. Xiaomi-ul are 3.2 microni la 12.5 MP sau 1.6 microni la 50 MP. Deci pare ca foloseste tot senzorul de 50 MP.

In rest, ca sa comparam efectiv suprafete de captare, un GH5 are 20 MP cu fotositi de 3.34 microni, iar asta ar avea 12.5 MP cu fotositi de 3.2 microni. Deci pare ca suprafata efectiva de captare e mai mare cu 67%, ceea ce nu i-ar da un stop extra daca am vorbi de acelasi tip de senzor. Dar tinand cont si de faptul ca Xiaomiul are un senzor mai modern si putere de procesare net superioara, chiar si jumate de stop pare a fi o asteptare nerealista.

Sa ne intelegem, ignorand considerentele practice, prefer o camera dedicata. Dar in viata reala nu pot ignora considerentele practice. La fel cum, ignorand considerentele practice, prefer un ceas automatic mecanic fata de un smartwatch automatic, doar ca, ce sa vezi, in 95% din cazuri prefer sa iau smartwatchul automatic cu mine. De ce? Pentru ca ala nu se opreste daca nu il port o zi-doua, pentru ca are precizie net superioara, pentru ca isi ajusteaza singur ora cand schimb fusul orar, pentru ca imi masoara si pasii/activitatea fizica/pulsul/saturatia de oxigen din sange, etc. Si se incarca tot automatic, prin miscarea mainii, dar bateria tine 2 ani daca nu il mai port (sau "forever" daca il port), stie singur sa isi opreasca acele daca nu il port ca sa faca economie de energie dar sa tina ora in continuare... iar cand il ridic, acele se ajusteaza automat la ora potrivita. Sigur, mecanicul are inca farmecul lui si il mai port ocazional. Cam asa am ajuns si la camerele dedicate vs cameraphone.

Edited by utopium, 07 July 2022 - 11:48.


#478
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006

View Postutopium, on 07 iulie 2022 - 11:46, said:

..
Sa ne intelegem, ignorand considerentele practice, prefer o camera dedicata. ..
Pai n-o sa ne intelegem, tocmai ca luand in considerare considerente practice, unii prefera o camera dedicata pentru flexibilitate, configurabilitate, usabilitate, calitate, etc.. As oposite, altii, pentru considerente practice (i.e. sa fie telefon) considera telefonul ca fiind solutia.


View Postutopium, on 07 iulie 2022 - 11:46, said:

..Deci pare ca suprafata efectiva de captare e mai mare cu 67%, ceea ce nu i-ar da un stop extra daca am vorbi de acelasi tip de senzor. Dar tinand cont si de faptul ca Xiaomiul are un senzor mai modern si putere de procesare net superioara, chiar si jumate de stop pare a fi o asteptare nerealista...
Ignori orificiul prin care intra lumina, oare dece? Poti avea si un hectar de senzor, daca lumina intra prin gaura cheii nu rezolvi mare lucru. Daca telefonul ar avea obiectiv 12mm f1.9, da, as zice ca ce faci tu acolo cu acele calcule ar fi corect.

Edited by crokodilu, 07 July 2022 - 12:06.


#479
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,841
  • Înscris: 14.08.2007

View Postcrokodilu, on 07 iulie 2022 - 12:02, said:

Ignori orificiul prin care intra lumina, oare dece? Poti avea si un hectar de senzor, daca lumina intra prin gaura cheii nu rezolvi mare lucru. Daca telefonul ar avea obiectiv 12mm f1.9, da, as zice ca ce faci tu acolo cu acele calcule ar fi corect.
Acolo deja am stabilit ca intr-un senzor de 1" la f/1.9 intra mai multa lumina decat intr-un m4/3 la f/2.8.

#480
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006

View Postutopium, on 07 iulie 2022 - 12:38, said:

Acolo deja am stabilit ca intr-un senzor de 1" la f/1.9 intra mai multa lumina decat intr-un m4/3 la f/2.8.
Nu ai stabilit, calculeaza fluxul de lumina care intra in fiecare obiectiv, acela cade pe senzor nu altul.

Edited by crokodilu, 07 July 2022 - 13:03.


#481
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,841
  • Înscris: 14.08.2007

View Postcrokodilu, on 07 iulie 2022 - 13:03, said:

Nu ai stabilit, calculeaza fluxul de lumina care intra in fiecare obiectiv, acela cade pe senzor nu altul.
E 1.35 (raportul intre crops) x f/1.9 = f/2.565 la senzorul de 1" raportat la micro 4/3. Deci peste f/2.8-ul Oly-ului.

Edited by utopium, 07 July 2022 - 13:14.


#482
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006
Nu asa se calculeaza, zi-mi ce focala are obiectivul de la xiaomy? Mie imi da ca sta mai bine m4/3-ul:
Attached File  Fără titlu.png   3.35K   2 downloads

Deci deschiderea obiectivului de la oly e mai mare deci intra mai multa lumina, insa depinde de datele concrete ale sistemelor optice.

Edited by crokodilu, 07 July 2022 - 13:18.


#483
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Oricum ar fi, cine te opreste sa pui un obiectiv F/1.7 sau F/1.4 pe GH5 ? Si atunci nu mai trebuie sa faci niciun calcul.

Calitatea imaginii nu depinde doar de marimea senzorului. Conteaza enorm calitatea sticlei. Chichineata aia de obiectiv din telefon, nu cred e foarte bun din niciun punct de vedere : rezolutie, rezistenta la raze, fundal (bokeh).

Toate telefoanele pe care le-am incercat stau prost la capitolul flare, iar daca vrei sa scoti ceva special cu ele (stelute, fundal..etc), sanatate !

Telefonul ala este deocamdata pielea ursului din padure. Hai sa-l vedem in magazine, hai sa vedem ce scoate. Dupa aia vorbim.

Edited by katran, 07 July 2022 - 13:23.


#484
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006

View Postkatran, on 07 iulie 2022 - 13:19, said:

Oricum ar fi, cine te opreste sa pui un obiectiv F/1.7 sau F/1.4 pe..
Nu ai voie, ca ii strici calculele colegului!


View Postutopium, on 07 iulie 2022 - 11:46, said:

..dar bateria tine 2 ani ..
..
Cam asa am ajuns si la camerele dedicate vs cameraphone.
Cate poze faci cu mobilul pana sa se descarce bateria? Ma refer cu toate setarile pe full (rezolutie, algoritmi, AI, etc), si asta in timp ce iti merge 5g-ul, maps-ul, BTul, mailul, rezervarea la restaurant, ce a mai postat gagica pe FB, etc

Edited by crokodilu, 07 July 2022 - 13:26.


#485
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,841
  • Înscris: 14.08.2007

View Postcrokodilu, on 07 iulie 2022 - 13:17, said:

Nu asa se calculeaza, zi-mi ce focala are obiectivul de la xiaomy? Mie imi da ca sta mai bine m4/3-ul:
Attachment Fără titlu.png
Ar trebui sa aiba 8.9 mm la 24 mm ... doar ca el are 23 mm, deci cel mai probabil are 8.5 mm (la crop 2.7 specific senzorului de 1"), echivalent 23 mm, sau 11.5 mm la m4/3. Dar exact asa se calculeaza, cum ti-am spus eu ... iei cropul la fiecare si il inmultesti cu diafragma ...

View Postcrokodilu, on 07 iulie 2022 - 13:22, said:

Cate poze faci cu mobilul pana sa se descarce bateria? Ma refer cu toate setarile pe full (rezolutie, algoritmi, AI, etc), si asta in timp ce iti merge 5g-ul, maps-ul, BTul, mailul, rezervarea la restaurant, ce a mai postat gagica pe FB, etc
Cate am nevoie Posted Image Si cu fast charge-ul pe care il am, in 15 minute deja il incarc suficient cat sa plec cu el inca 6 ore din casa (iar Xiaomi-ul se incarca cu vreo 66% mai rapid). Nu am ramas niciodata fara baterie pana acum, cum mai pateam pe vremuri cu alte telefoane. In masina cand il folosesc pentru navigatie de obicei nici macar nu il pun la incarcat (in ultimii 2 ani si 3 luni de cand am telefonul am folosit chargerul din masina de 2-3 ori) ... deci bateria chiar e ultima mea grija. Si tocmai am venit dintr-o calatorie in care am facut 2.500 de km cu masina si am vizitat 9 locatii, n-am avut de purtat grija bateriei si am folosit telefonul si pentru navigatie, si pentru ascultat muzica, si pentru controlat drona de la 2 km distanta cu live preview, si pentru facut poze/filme.

Edited by utopium, 07 July 2022 - 13:43.


#486
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006
Bun bun, cate poze ai facut? La un airshow am facut 2000 cu o incarcare, si nu puteam sa plec sa incarc ca ratam momentul. Cand te duci la luvru sau la zoo sau la X cu orele parca nu m-ar tine nervii sa caut prize in loc sa ma bucur de moment. Iar daca aducem in discutie chargere sau cabluri sau baterii practic ajungem la ce am zis eu: un telefon e lafel de greu, mare si scump ca un m43, si pierde clar la flexibilitate (flexibilitate fotografica). Iar daca aduc in discutie si alte genuri fotografice, nu doar travel YOLA poze de watsapp, lucrurile se mai complica pentru telefoane.

Edited by crokodilu, 07 July 2022 - 13:47.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate