Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?
 Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...
 

DSLR sau Smartphone?De ce sa mai iau DSLR?

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
1393 replies to this topic

#1387
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View PostDY2, on 30 martie 2024 - 22:56, said:

Pune te rog o poza de a ta, sa o maresc si eu la 600%, sunt curios ce standarde ai.

Mai jos este Chipul lui Decebal de langa Orsova. L-am pozat de pe malul sarbesc, de la o distanta de aprox. 1 Km, peste Dunare.
Exif : 300mm (600mm echiv.), F/4.0, ISO-800, camera Olympus OM-1.
Sunt editate minimal, fara AI si alte nebunii. Doar asa ca sa vezi cam ce poate sa iasa dintr-un sistem bun.

Poza redimensionata :
Attached File  DEC_02.jpg   1.08MB   22 downloads

Decupaje 100% din centru si din margine :
Attached File  DEC_03.jpg   679.01K   18 downloadsAttached File  DEC_04.jpg   608.09K   22 downloads


PS - Am pozat statuia asta si cu obiectivul de kit 40-150mm. Au iesit bine. Cu telefonul nu avea rost sa incerc de la distanta asta. Oricum cu telefonul au iesit foarte prost si de aproape (de pe malul romanesc, de la 50...100m).

Edited by katran, 31 March 2024 - 13:10.


#1388
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,765
  • Înscris: 13.11.2006
Se vad artefactele si la tine, chiar daca ai redimensionat poza.
Eu am avut curajul sa pun poza la rezolutia originala de 108MP neprelucrata si focalizata pe acel sat, facuta cu un banal telefon chinezesc, la 2 km de acele case din sat.
Pai tu cu aparat profesional trebuia sa faci o poza impecabila.
Acum intelegi care este motivul pentru care tot mai multi migreaza spre poze facute cu telefonul?
Telefoanele ajung sa reproduca tot mai bine ce fac aparatele foto dedicate, iar mobilitatea are un rol decisiv in aceasta tranzictie.
Probabil, in viitorul apropiat camerele dedicate vor ramane sa fie folosite in studiouri si pentru activitati profesionale, iar telefoanele vor deservi utilizatorii pentru poze de zi cu zi.

Pune si un crop la 600%, sa vezi ca si la tine sticla de la olimpus are limitari.

#1389
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View PostDY2, on 31 martie 2024 - 13:35, said:

Acum intelegi care este motivul pentru care tot mai multi migreaza spre poze facute cu telefonul?

Iti urez succes in fotografiatul cu telefonul.

Edited by katran, 31 March 2024 - 14:05.


#1390
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,765
  • Înscris: 13.11.2006

View Postkatran, on 25 martie 2024 - 22:20, said:

Arata urat rau la 100% poza : texturi artificiale, "pictate". Cerul ala parca e pictat pe o plasa de tantari.
Banuiesc ca cladirile arata ceva mai bine decat restul din cauza ca pot fi mascarite mai usor.


Sa nu uiti ca eu am pus poza la o rezolutie de 12.000 x 9.000 iar tu ai pus poza la rezolutie de 1.200 x 1.600, care este total alta poveste.

Asa arata poza ta la 100% si asa arata la 600% si cum arata o poza facuta de AI pe telefon, la acelasi zoom de 100%, respectiv 600%.
Cred ca esti convins ca nimeni nu va printa o poza la 600%.
AI la 600% face caricaturi, dar la ce obiectiv are telefonul, nu sunt pretentii


Sa ne amintim si de copacii desenati din poza mea precum si copacii din poza ta la o rezolutie de 10 ori mai mica ca poza mea, personal vad ca sunt desenati chiar mai rau decat o face AI pe telefoane:

Attached File  Captură de ecran 2024-03-31 135554.png   2.18MB   12 downloadsAttached File  Captură de ecran 2024-03-31 135640.png   1.65MB   16 downloads

Attached File  Captură de ecran 2024-03-31 141941.png   2.9MB   17 downloads

Attached Files



#1391
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
N-ai inteles faza cu 600%. Era vorba despre cu totul altceva.
Spuneam ca daca telefoanele aplica AI (texturi false) putem face acelasi lucru si la pozele facute cu camera foto. Sunt programe AI cu care se pot mari pozele. Programele alea adauga texturi si detalii false la fel cum fac si telefoanele.
La sfarsit chipurile facem o comparatie corecta.  Adica comparam poze mascarite cu poze mascarite.  Binenteles ca e o comparatie care nu are sens. E mai degraba o gluma, decat ceva serios.

N-are niciun rost sa compari poza mea cu poza ta. Sunt conditii diferite, cadre diferite, focale diferite, conditii atmosferice diferite.
Copacii aia sunt pozati de la 1Km. Nu se poate face cadrul ala cu telefonul pentru ca nu are atata "zoom". Cu telefonul am pozat statuia aia de la 75..100m si tot nu a iesit prea bine.

Ok, ai cerut o poza si am pus una. Nu am pus-o ca sa facem comparatii cu telefonul, doar ca sa vezi ce se poate scoate cu un sistem bun in conditii extreme (distanta mare, umezeala de la Dunare...etc). Avand in vedere conditiile, mi mie se pare ca a iesit excelent poza. Daca nu ai aceeasi parere, nu e nicio problema pentru mine.

Edited by katran, 31 March 2024 - 22:10.


#1392
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,765
  • Înscris: 13.11.2006
Știu și eu ce poate un DSLR, credeam că pui una făcută cu telefonul.
In rest ai dreptate.

Edited by DY2, 31 March 2024 - 23:52.


#1393
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017
VIVO Project Thanos: "Acesta este într-adevăr pentru a crea o "camera profesională" cu un smartphone atașat la ea..." (VIVO vice president of Product, Huang Tao)

Va fi anuntat in viitorul apropiat.Posted Image
........................................................................
Imagine redusa din original de 50MP. (OPPO X7 ULTRA)

Attached Files


Edited by Ramuran, 13 April 2024 - 11:01.


#1394
Yoyolaun

Yoyolaun

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 27.07.2020
Practic un cameraphone attasat la un smartphone,

Deci un Camera-Smart Dual-Phone.

Nu stiam prea mult despre Vivo, si am citit un pic:

Mi-a placut asta:

Quote

The company develops software for its phones, distributed through its V-Appstore, with iManager included in their proprietary, Android-based operating system,

Eu am crescut in 90-2000s dar imi aduc aminte de Adiaas siPumda shoes.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate