Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

DSLR sau Smartphone?De ce sa mai iau DSLR?

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
1393 replies to this topic

#1369
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017
Aparatul furnizeaza toata informatia necesara, restul e o chestiune subiectiva care tine de gusturile fotografilor. Daca faceam eu pozele, aratau cel putin usor diferit.Posted Image

Attached Files



#1370
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View PostRamuran, on 27 martie 2024 - 17:52, said:

Aparatul furnizeaza toata informatia necesara..
Dar sa nu exageram. Furnizeaza si el ce poate,..

#1371
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View PostRamuran, on 27 martie 2024 - 17:52, said:

Aparatul furnizeaza toata informatia necesara,

Indiferent ce-i faci la poza aia, cerul tot ars ramane. Adica acolo nu ai detalii, chiar daca zona arsa o maschezi cumva.
Am pus mai jos "negativul". Apare si un cerc acolo, probabil ai incercat sa mai tragi in jos de lumini cu vreun punct de control ceva. Dar detaliile din zona aia sunt pa !
Si la colegul care a postat inainte, era cerul ars.

Attached File  IMG20240324172910 v3.jpg   163.01K   18 downloads

Edited by katran, 27 March 2024 - 18:32.


#1372
Yoyolaun

Yoyolaun

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 27.07.2020

View PostRamuran, on 27 martie 2024 - 17:52, said:

Aparatul furnizeaza toata informatia necesara, restul e o chestiune subiectiva care tine de gusturile fotografilor.

Ce prostie. Dynamic range-ul nu e subiectiv, literally se poate măsura.

#1373
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017

View Postkatran, on 27 martie 2024 - 18:31, said:

Indiferent ce-i faci la poza aia, cerul tot ars ramane.
A fost culeasa fara a tine cont in mod special de zonele luminoase. Se putea compensa cu -1/2 si problema era rezolvata. Daca te uiti prin galeriile de pe dpreview, gasesti situatii similare la probabil toate modelele de aparate cu imagini expuse pe AUTO.

Nu degeaba exista posibilitatea de a compensa expunerile cu +-. OPPO are un DR suficient pentru a obtine imagini fb.

#1374
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 13.11.2006

View PostRamuran, on 27 martie 2024 - 14:01, said:

Am primit si o imagine de 50MP pe care am redus-o la 27MP (am acordul pentru a fi postate). Conditiile meteo nu au fost dintre cele mai bune, dar toate imaginile arata fb dpmdv.

IMG20240324172910 27mp
Poti pune imaginea undeva la o rezolutie mai mare, nemodificata?

View Postkatran, on 27 martie 2024 - 18:31, said:


Si la colegul care a postat inainte, era cerul ars.


Eu m-am axat pe stabilizarea cat mai buna si focusarea satului din departare, oricum era prea puternic soarele si chinezaria nu stie sa faca multitasting :P

#1375
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017
Imaginile "originale, nemodificate" reflecta doar rezultatul unor seturi de setari pe care s-a axat fotograful (precum in exemplul tau) pentru ca in final sa obtina un anumit rezultat, respectiv sunt irelevante.

As putea sa o cer, dar in general nici eu nu postez decat rezultate finale.
In special in cazul pozelor facute cu telefoane, variantele cu rezolutii foarte mari sunt doar "baza" pentru developarea imaginilor cu rezolutiile nominale, eventual ceva mai mari.

Imaginile la 27MP furnizate de OPPO X7 Ultra rezista usor comparatiilor cu imaginile furnizate de aparatele foto cu senzori mai mari (pana in 30MP) in majoritatea cazurilor.Posted Image

#1376
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 13.11.2006
Atunci nu este ok comparatia intre o poza bruta si una trecuta prin soft si modificata sa fie artistica.

Eventual, iti dau o poza bruta, sunt curios cat de mult poti scoate din ea, daca esti de acord, pe PM sau unde doresti, mersi.

#1377
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017
'DY2' - Ca sa-ti faci o idee despre calitatea "desenului" imaginilor cu OPPO la 50MP vs Canon R7 33MP (din galeria dpreview) (cropuri la 100/99%), in conditii de lumina asemanatoare.

Canon 33MP vs OPPO 50MP

Attached Files


Edited by Ramuran, 29 March 2024 - 00:37.


#1378
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017

View PostDY2, on 29 martie 2024 - 00:32, said:

Atunci nu este ok comparatia intre o poza bruta si una trecuta prin soft si modificata sa fie artistica.

Eventual, iti dau o poza bruta, sunt curios cat de mult poti scoate din ea, daca esti de acord, pe PM sau unde doresti, mersi.
Eu n-am facut comparatii cu imaginea furnizata de tine, chiar m-am mirat ca ai postat o imagine de 100MP pentru analiza. Tu ai postat o imagine in care te-ai axat pe un aspect (cu anumite setari) si "ei" au comentat continut din imagine fara legatura cu partea pe care te-ai axat tu.

Adica nu are rost sa procesez o imagine care nu e culeasa cu setari pe "gustul" meu ca sa iasa cum as vrea eu, pentru ca n-are cum.Posted Image

Si nu te astepta sa iasa precum cu OPPO X7 Ultra, pentru ca OPPO respectiv e "cameraphonul" de top al momentului. A mai scos si Xiaomi un cameraphone de top, dar e usor sub OPPO desi costa mai mult. Vanzarile iPhone in China scad dramatic dupa aparitia recentelor telefoane de top chinezesti.

Va fi interesanta situatia vanzarilor de aparate foto clasice la sfarsitul anului.Posted Image
....................................
Pot incerca o procesare daca imi dai pe PM un link de unde sa o descarc si ti-o trimit inapoi tot cu link pe PM, ca sa evitam discutii acide inutile.Posted Image Avantaj la surse RAW.

Edited by Ramuran, 29 March 2024 - 00:58.


#1379
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 13.11.2006
Pai tocmai ca stiu la ce sa ma astept, sunt constient de limitarea telefonuli meu noname, hai ca iti las un pm.

#1380
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Poza facuta cu telefonul este incretitata si sharpuita la maxim. Si aia facuta cu Canon-ul merge incretita si sharpuita.

Iar cele doua cadre nu au nicio legatura unul cu celalalt. Fotografia facuta cu Canon-ul este o expunere lunga. Poate ca si din cauza asta este mai soft.

Daca ar fi sa lucrez cu o imagine, as alege oricand imaginea facuta cu Canon-ul pentru ca se poate lucra pe ea. Aia facuta cu telefonul este "saturata" la maxim de incretituri si "detalii" care nici nu sunt toate reale. N-ai ce sa-i mai faci.

Edited by katran, 30 March 2024 - 22:15.


#1381
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Asta este un crop 100% din poza pusa de tine (facuta cu Canon-ul).
Are doar 0.5Mp.
Attached File  can_01.jpg   103.87K   18 downloads

Si aici crop-ul este marit la 400%, ca se vezi ca si imaginile facute cu camera pot fi lucrate cu AI-ul.
Attached File  can_02.jpg   848.91K   15 downloads


Propun ca ori de cate ori mai faceti o comparatie din asta, sa-mi dati poza facuta cu camera ca sa o maresc la 400...600%.

Edited by katran, 30 March 2024 - 22:26.


#1382
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 13.11.2006
Daca o si tiparesti la dimensiunea aia, iti dau eu poza :D

#1383
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Pai nu-i vorba de tiparit, e vorba de comparatiile ridicole care se fac aici.
Fotografii facute cu camera cu editari standard vs fotografii mascarite de AI-ul telefonului.

Hai sa fim cinstiti !
Altfel, dupa cum se vede mai sus, si pozele facute cu camera se pot mascari.  Ma ofer voluntar sa le maresc la 400-600%.

Edited by katran, 30 March 2024 - 22:57.


#1384
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,240
  • Înscris: 24.02.2007

View PostRamuran, on 29 martie 2024 - 00:34, said:

'DY2' - Ca sa-ti faci o idee despre calitatea "desenului" imaginilor cu OPPO la 50MP vs Canon R7 33MP (din galeria dpreview) (cropuri la 100/99%), in conditii de lumina asemanatoare.

Canon 33MP vs OPPO 50MP

Ce prostie de comparatie e asta cu doua cadre total diferite?

#1385
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 13.11.2006
@katran,
Aici ai dreptate, dar tine cont si de faptul ca telefoanele mai recente ”mascaresc” automat cu AI, chair daca nu se doreste acest lucru.
Apoi, topicul este exact despre asa ceva, telefon sau dslr, care in ziua de azi se folosesc mai mult sau mai putin de AI.
Apropo, nici mie nu imi place cum ies pozele cu AI, dar nu mai am la indemana dslr-ul asa ca ma descurc cum pot, la fel ca altii de pe aici.

Pune te rog o poza de a ta, sa o maresc si eu la 600%, sunt curios ce standarde ai.

Edited by DY2, 30 March 2024 - 22:57.


#1386
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

 DY2, on 30 martie 2024 - 22:56, said:

.. telefoanele mai recente ”mascaresc” automat cu AI, chair daca nu se doreste acest lucru.
Telefoanele baga AI ca e la moda si ca imaginea din sensor nu e buna, ca daca scotea imagine ok nu se mai chinuiau cu AIul.

Edited by crokodilu, 31 March 2024 - 00:30.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate