Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati
 

Studiile la facultatea de informatica

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#19
Ruxbucurei

Ruxbucurei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.12.2014

View Postutopium, on 23 februarie 2022 - 01:24, said:

Poti invata foarte bine programare si fara sa ai notiuni mai avansate de algoritmica. Imi amintesc la primul meu job in domeniu, cel mai experimentat programator era o persoana fara facultate in domeniu (de fapt mai multi dintre cei mai experimentati erau fara studii in domeniu). El era persoana la care mergea oricine avea vreo intrebare ... eu eram cu experienta reala de lucru zero in domeniu (eram bun la limbajele "didactice" gen Pascal/C, care inca erau principalele predate in liceu/facultate, dar fara experienta in tehnologii web ASP/SQL Server/Javascript care imi trebuiau acolo).

Eh, in momentul in care am inceput sa studiez de curiozitate si eu tehnologiile care se foloseau acolo (chiar daca atributiile mele initiale erau foarte limitate), am facut in scop didactic un program care implementa un agloritm bine cunoscut folosind acele limbaje ... si mi-am dat seama ca acei programatori experimentati habar n-aveau despre ce algoritm vorbesc, pentru ca le lipsea backgroundul in algoritmica. In plus ei se mirau cum de eu, care fusesem angajat ca si front-end developer (asta pentru ca stiam bine editoarele grafice si facusem niste animatii faine prin Flash), am putut sa implementez asa de usor acei algoritmi in ASP ... dar pentru mine nu era vreo mare smecherie, facusem destul Visual Basic prin facultate, iar algoritmica imi era la degetul mic. ASP-ul era de fapt Visual Basic dar pentru web, asa ca pentru mine a fost foarte usor sa ma prind rapid care e ideea cu ASP-ul. Cu SQL Server nu lucrasem efectiv, dar comenzile SQ le stapaneam destul de bine. Asa ca a fost foarte usor sa trec de la munca de implementat designuri in front end folosind Photoshop si Dreamweaver la munca de backend.

Programarea si algoritmica sunt de fapt oarecum complementare chiar daca nu ai zice la prima privire ... ca sa fii programator bun trebuie sa fii disciplinat, sa inveti/aplici niste pattern-uri standard, etc. Ca sa fii un algoritmician bun trebuie nu doar sa stii bine algoritmii clasici, dar si sa fii foarte creativ. Algoritmicienii nu tin foarte mult la forma programului, pe ei ii intereseaza eficienta programului si viteza cu care pot sa-l scrie. Programatorii buni au nevoie de cu totul alte skill-uri, nu trebuie sa scrie cel mai rapid/eficient cod, ci sa scrie cod usor de intretinut/standardizat/scalat/refolosit. Eu cand am terminat facultatea nu eram prea bun la scris cod elegant/standardizat, in schimb eram bun la a implementa eficient un algoritm, a rezolva in mod creativ o problema data. Mi-a luat ani de zile sa ma adaptez la cerintele pietei de a scrie cod, pentru ca nu m-am focalizat deloc pe tehnicile de programare in facultate ci eram pasionat de algoritmica, eficienta, creativitate, nu de tehnicile standardizate de a scrie un program.

Si da, multi au ajuns programatori experimentati fara sa intre prea tare in algoritmica, pentru ca nu au avut efectiv nevoie sa intre in notiuni mai avansate de algoritmica. Pur si simplu la inceput au luat niste cursuri de pe net sau dintr-o carte si au invatat ce au de facut, iar in acele cursuri nu iti pomeneste nimeni vreodata de algoritmii tipici pe care ii inveti in liceu/facultate. Apoi au aplicat "formula" timp de ani de zile si au devenit programatori experimentati, fara sa aiba vreodata nevoie sa stie despre Greedy, drumuri in grafuri sau backtracking/recursivitate. In schimb au invatat despre OOP, design patterns, etc.
Hello, tu ce ai terminat?Mate info  la Universitate?Merci,

#20
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,962
  • Înscris: 14.08.2007
Informatica la facultatea de mate-info a UBB.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate