Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Vodafone reduce perioada de gratie la cartele la 180 zile

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#73
ovtd

ovtd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 24.10.2016

View Postav_myjob, on 13 septembrie 2023 - 16:12, said:

Foame mare la Vodafone...notificare prin SMS : Incepand cu 17 octombrie 2023, perioada de gratie la Cartela Vodafone va fi de 90 de zile...

Oare aceasta perioada de gratie se aplica cartelelor noi activate dupa 17 octombrie, sau si celor existente a caror valabilitate expira dupa acea data?

#74
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,675
  • Înscris: 23.10.2006
Eu am primit  sms de mai  sus, pe o cartela activa de cativa ani. Pentru toate cartelele este valabil.Posted Image

#75
Vettel

Vettel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,348
  • Înscris: 29.03.2017
Hai că în maxim câteva luni prevăd 1 luna grație
Nu încarci la revedere număr de telefon

#76
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 11.02.2016
Înainte tariful de terminare apel în rețea(primirea apelului efectuate de clienții altor rețele) era măricel, în jur de 1c/min, și le aducea venituri suplimentare primirea apelurilor. Un utilizator de cartela care nu reîncărca deloc aducea totuși încasări dacă era sunat din alta rețea și putea fi profitabil pentru companie. Din acest motiv, atâta timp cât o cartela primea apeluri nu era dezactivata, chiar dacă nu mai era reîncărcata de ani de zile. Acum e 0.4c/min, anul viitor urmează sa fie 0.2c pe minut, ceea ce e nesemnificativ.

#77
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 14.04.2009
La Vodafone Prepay perioada de gratie se va reduce la 90 de zile, in timp ce la Orange perioada de gratie este de 300 de zile...iar din 30 septembrie DIGI renunță la Prepay...
https://www.orange.r...carcare-directa

#78
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012

View Postqwertyasdfg, on 21 februarie 2022 - 13:45, said:

Daca nu-si pemit sa dea cativa euro la 6 luni, sa renunte la telefoane.
6 luni e chiar mult, ar trebui redusa perioada la 3 luni. De ce sa stea numerele alea degeaba?
Fiică-sa Andei Călugăreanu trăiește acum din 1100 lei pe lună, familie de 3 cu copil.
Chiar i-ai pus gând rău, să nu poată să primească un apel sau SMS de confirmare ca să-și simplifice puțin viața deja complicată.
Empatie zero :(

#79
oddy

oddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 08.09.2006

View Postav_myjob, on 17 septembrie 2023 - 12:05, said:

La Vodafone Prepay perioada de gratie se va reduce la 90 de zile, in timp ce la Orange perioada de gratie este de 300 de zile...iar din 30 septembrie DIGI renunță la Prepay...
https://www.orange.r...carcare-directa

Sa renunte, isi sapa groapa singuri, vor migra mai multi la Orange si mai mult decat atat vor arata tot mai rau in rapoarte, cu abonati prepay lipsa, nu imi imaginez ca se asteapta ca toti acei abonati sa migreze la abonamente.

Edited by oddy, 01 October 2023 - 13:49.


#80
emgd2me

emgd2me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 04.01.2008
Nu exista "abonati" prepay, pentru ca nu este un serviciu pe baza de abonament. Ei se numesc utilizatori prepay. Cat despre plecarea lor in alte retele, n-o sa fie mare paguba pentru DIGI, poate chiar o sa iasa in castig, prin eliminarea costurilor legate de mentinerea platformei prepay...

Edited by emgd2me, 02 October 2023 - 10:25.


#81
ovtd

ovtd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 24.10.2016

View Postav_myjob, on 13 septembrie 2023 - 16:12, said:

Foame mare la Vodafone...notificare prin SMS : Incepand cu 17 octombrie 2023, perioada de gratie la Cartela Vodafone va fi de 90 de zile...

Am verificat pe un numar existent (activat inainte de 17 octombrie) si perioada de gratie e tot de 180 zile (aka nu s-a schimbat).

Probabil numerele ce intra in gratie din 17 octombrie au 90 zile.

"Perioada de grație (atât pentru Planul Tarifar Simplu cât și pentru Ofertele cu beneficii incluse) se calculează de la data expirării perioadei de valabilitate și este de 90 zile începând din 17 octombrie 2023 (cu excepția
reîncărcărilor cu 1-4 � credit, care nu oferă perioadă de grație). În perioada de grație poți doar să primești apeluri pe teritoriul României, fără a putea iniția apeluri în rețelele fixe și mobile naționale. Numerele apelabile în perioada
de grație sau în cea de suspendare a Cartelei sunt următoarele: *144#, *100# sau 444 pentru reîncărcarea Cartelei; *123#, *100# pentru informații despre credit sau valabilitate; *120#, *100# pentru cumpărare de credit sau
valabilitate; 112 pentru apeluri de urgență (număr internațional)" https://www.vodafone...set/v723104.pdf

Edited by ovtd, 18 October 2023 - 09:21.


#82
adryyy2

adryyy2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 09.11.2008
TLDR: 70.5 lei pentru 17 luni de cartelă.

În ghidul din 18 Ianuarie 2024, termenii și condițiile cartelei, scrie clar 90 de zile perioadă de grație după expirarea celei de valabilitate, cât și aici.

Pe eMAG încă sunt trecute 180 de zile și la 4 euro, dar, nu știu dacă le și primești.

Poate fi cumpărată valabilitate până la 365 de zile.

Eu utilizez cartela strict pentru 2FA și WhatsApp. Mai primesc și câte un apel din când în când. În fine, vor bani să-ți țină numărul activ.

Cel mai convenabil e să reîncarci cu 11 euro + TVA, adică 70.5 lei în total, ai 60 de zile valabilitate + 90 de zile grație, și mai cumperi 365 de zile valabilitate din reîncărcarea asta, adică un total de 515 zile / 29.5 (zile / luna), aproximativ 17 luni și jumătate, sau 4 lei / lună.

#83
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,080
  • Înscris: 15.08.2005
dar la 4 lei/luna poti doar primi apeluri si mesaj, nu poti suna, da mesaje sau folosi netul ca iti mananca din credit

mai bine il treci pe yoxo si la 9 lei/luna ai minute si sms-uri nationale nelimitate si 10 GB de net. astea sunt suficiente ptr majoritatea oamenilor.
adica ptr 5 lei/luna merita sa poti folosi sim-ul respectiv si nu doar sa il tii activ ca sa fii contactat

#84
adryyy2

adryyy2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 09.11.2008
Până la urmă am uitat să reîncarc, până ieri, și m-am trezit cu cartela dezactivată.
În fine, am vorbit cu „Tobi” care m-a trimis pe chat la cineva real, i-am povestit, m-a întrebat:

„- vechimea in retea
- ce extraoptiune ai avut activa
- data si valoarea ultimei reincarcari efectuate”

și mi-a reactivat cartela cu condiția să reîncarc cu minim 5 euro în 24 de ore, asta a fost rapid, din fericire.
Ba mai mult, nu doar că mi-a reactivat cartela, mi-a mai prelungit și valabilitatea cu 2 luni din partea casei, cheers.

Așa că, am reîncărcat cu 11 euro, am primit 3 luni valabilitate (la 10 euro sunt doar 2 luni), în total 5 luni. Am mers în app-u MyVodafone -> Contul Meu -> Servicii -> Cumpără valabilitate, ales varianta de 10 euro și am rezolvat treaba cu 70.41 lei pe 17 luni de valabilitate + 3 luni de grație, adică în total 20 de luni, sau 3.52 lei / lună. Îți mai rămân 1 euro credit pe care-i poți utiliza cum vrei.

Am deja un număr Yoxo pe care-l folosesc principal, pe ăsta de Vodafone l-am utilizat mulți ani, până când a scăzut calitatea serviciilor cât și micșorat valabilitatea de la lună la lună la oferte, sau le-au modificat de-ți venea să .. în fine, am avut și Flex-ul de la ei de care „au scăpat”. Numărul ăsta îl folosesc pentru 2FA, un WhatsApp, etc., pentru 4 lei / lună nu merită efortul să le mut pe toate pe celălalt.

#85
13YTe

13YTe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,324
  • Înscris: 25.11.2006
Pana la urma de la ce valoare reincarcata (4 sau 5 euro) dau perioada de gratie 90 de zile?
Pe site AICI spune ca de la 4.
In documentul de pe site AICI spune:
"Perioada de grație (atât pentru Planul Tarifar Simplu cât și pentru Ofertele cu beneficii incluse) se calculează de la data expirării perioadei de valabilitate și este de 90 zile începând din 17 octombrie 2023 (cu excepția reîncărcărilor cu 1-4 euro credit, care nu oferă perioadă de grație"
Pana la urma din experienta voastra cum este 4 sau 5?
In mesajul primit de la ei mi se spune ca mai am "XX EURO valid pana la 02.05.2024", pot sa reincarc inclusiv pe 02 sau trebuie acum pe 01 sa o fac ca sa nu-mi dezactiveze numarul titanium?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate