Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Vodafone reduce perioada de gratie la cartele la 180 zile

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#1
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
tocmai am primit un sms prin care sunt anuntat ca incepand din 21.03.2022 perioada de gratie la cartela vodafone scade lde la 300 zile la 180 zile.
adica dupa ce au redus periada de valabilitate a optiunilor la cartela de la 30 zile la 28 zile sau chiar 21 zile, acum reduce si perioada de gratie de la 300 zile la 180 zile.

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003
Mai elimina din cartelele inutile care nu produc venituri.

#3
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016
Pai ce te asteptai, sa o mareasca la 600 de zile ?
O sa urmeze si Telekom si Orange cu aceleasi miscari.
Normal ca au redus-o, s-au luat dupa Digi, care are tot 180 zile. Dar la preturi nu se pot lua dupa ei ?

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 rex, on 21 februarie 2022 - 12:32, said:

tocmai am primit un sms prin care sunt anuntat ca incepand din 21.03.2022 perioada de gratie la cartela vodafone scade lde la 300 zile la 180 zile.

Si ce conteaza, ca oricum daca vrei sa suni trebuie sa reincarci odata pe luna (perioada de valabilitate)!  Si atunci automat si aceasta data se extinde cu inca 180 zile.
Probabil urmeaza sa reduca si aia ...
Vin vremuri grele pentru toti !

Edited by MembruAnonim, 21 February 2022 - 12:59.


#5
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
ii mai sperie pe astia care au cartele sa incarce.
tocmai ce am primit un SMS panicat de la maica-mea ca sa ii incarc cartela. chestia e ca ieri tocmai am incarcat cartela ca era termenul de activare a optiunii.
am sunat-o sa o intreb ce s-a intamplat si mi-a citit acel sms cu toate ca mesajul se referea la perioada de gratie si nu la perioada activa.

deci unul din obiective este sa mai sperie clientii sa incarce cartelele.

#6
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 Magicwisewolf, on 21 februarie 2022 - 12:41, said:

Pai ce te asteptai, sa o mareasca la 600 de zile ?
O sa urmeze si Telekom si Orange cu aceleasi miscari.
Normal ca au redus-o, s-au luat dupa Digi, care are tot 180 zile. Dar la preturi nu se pot lua dupa ei ?

Strict legat de cartele (prepaid), Digi are cea mai slaba oferta, chiar are restrictii (cel mai putin net (intre 2 si 6GB), nu ai acces la roaming (nici contra cost, nici contra unei extraoptiuni), nu poti trimite SMS-uri sau sa suni numere scurte).

Ontopic: daca o cartela nu este folosita (reincarcata sau nu ofera trafic de interconectare), nu este utila. Cei care isi tin cartelele doar pentru utilizare din an in Paste, nu este un client pe care se pot baza.

Totusi, un client are incarca lunar, nu-i va pasa daca respectivul numar are perioada de gratie 10 luni sau doar 6. Oricum periaoda de 180 zile/6 luni se va recalcula la fiecare reincarcare.

#7
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005
Dacă onor clienții se lasă speriați, e problema lor.
Pe de altă parte  - la ce ții o cartelă dacă nu ai de gînd să o folosești?

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Pololica, on 21 februarie 2022 - 13:14, said:

Totusi, un client are incarca lunar, nu-i va pasa daca respectivul numar are perioada de gratie 10 luni sau doar 6. Oricum periaoda de 180 zile/6 luni se va recalcula la fiecare reincarcare.

Fix asta am zis si eu cu cateva randuri mai sus.

 radunic, on 21 februarie 2022 - 13:14, said:

Dacă onor clienții se lasă speriați, e problema lor.
Pe de altă parte  - la ce ții o cartelă dacă nu ai de gînd să o folosești?

De exemplu am rude (mai in varsta) care vor numai sa poata fi ei apelati :
  1) daca pleaca de acasa (care se intampla rar),  
sau 2) merg si lucreaza in gradina/ sau merg pana in vecin, (cu mobilul in salopeta)
Si acasa oricum au telefon fix.

Edited by MembruAnonim, 21 February 2022 - 13:22.


#9
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016

 Pololica, on 21 februarie 2022 - 13:14, said:

Strict legat de cartele (prepaid), Digi are cea mai slaba oferta, chiar are restrictii (cel mai putin net (intre 2 si 6GB), nu ai acces la roaming (nici contra cost, nici contra unei extraoptiuni), nu poti trimite SMS-uri sau sa suni numere scurte).

Corect, nimic de zis, dar...
1. La Digi incepand cu 2 eur ai valabilitate 3 luni si niste sute de minute in astea 3 luni. Pt cineva care foloseste cartela putin spre f putin, e ok.
2. Sunt extraoptiuni si de 2 si de 3 si de 4 eur lunar, dar si la 3 luni, deci cu valabilitate 3 luni.
3. Luna are 30 de zile, nu 28 de zile
Stiu ca sunt si multe neajunsuri, ai enumerat si tu corect cateva, dar, probabil ca Vodafone vrea sa forteze un pic clientii mai putin platnici sau sa scape de aceasta categorie de clienti, care nu aduc venituri lunare.
Cred ca daca ar veni si cu alte optiuni, la preturi de 3-4 eur clientii ar reincarca lunar deoarece pt unii, 5 eur sau 6 eur poate fi prea mult.
Din pacate, asta e realitatea, sunt multi oameni saraci si reincarcarea lunara la aceste costuri nu reprezinta o prioritate.
Pe de alta parte, sincer sa fiu, pretul cerut de Vodafone si Orange este nejustificat de mare, atat la ofertele prepaid cat si postpaid, avand in vedere investitiile (zero sau pe aproape) in retea sau lipsa unor noutati in sfera telefoniei mobile. In ultimii ani, mai multe au realizat cei de la Digi pe partea de retele si semnal decat cei mari precum VDF.

In caz ca exista persoane care au impresia ca fac reclama Digi, nu e asa, am abonamente si cartele in Vodafone, in mare parte in familie. Am o cartela Digi de back-up pt situatiile cand mai pica netul fix pt cateva ore (destul de rar). Si am ajuns la Digi pt ca Vodafone are semnal 4G de tip MUCI in zona mea, desi am nelimitat, e egal cu zero. Semnal nu are nici pe 2G cum trebuie, de 3G nu mai zic ca e si mai praf. Si problema de semnal e de peste 15 ani, au fost facute sesizari peste sesizari cu privire la reteaua din zona...Pe Vodafone viteza pe 4G este de vreo 50-100 Kbs, in timp ce Digi are 40-50 Mbs, Telekom maxim 3-4 Mbs.
Aceeasi situatie o au in mare si cei de pe Orange, asa ca, marii operatorii dau cu flit unei zone intregi de mii de numere.

Edited by Magicwisewolf, 21 February 2022 - 13:42.


#10
Drumroll

Drumroll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 16.07.2021
Cartelele aparent inutile, pot fi utile, de ex. de folosit pe site-uri de anunturi, angajari - sa nu te trezesti cu prea mult spam pe numarul principal. Insa pe aia probabil o folosesti doar sporadic, poate la cateva luni, poate o data la 1-2 ani.

Si mai sunt si alte situatii. De ex. pleci din tara pt. o perioada(sa nu stai si cu grija cartelei din tara, probabil ai si alte griji).

Ar trebui obligati prin lege sa le tina valabile minim 2-3 ani.

#11
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,733
  • Înscris: 24.10.2019

 radunic, on 21 februarie 2022 - 13:14, said:

Dacă onor clienții se lasă speriați, e problema lor.
Pe de altă parte  - la ce ții o cartelă dacă nu ai de gînd să o folosești?

Daca nu o incarci lunar, nu inseamna ca nu o folosesti.

Intrebarea mai buna e de ce n-ai o cartela suplimentara.

E o buna masura de securitate.

Iar daca vrei sa te portezi/schimbi numarul, nu trebuie sa stai fara acces la conturile importante si foarte importante.
Care mai nou cu 2FA pot cere oricand si sms.

#12
qwertyasdfg

qwertyasdfg

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 17.12.2021

 MembruAnonim, on 21 februarie 2022 - 13:20, said:

De exemplu am rude (mai in varsta) care vor numai sa poata fi ei apelati :

Daca nu-si pemit sa dea cativa euro la 6 luni, sa renunte la telefoane.
6 luni e chiar mult, ar trebui redusa perioada la 3 luni. De ce sa stea numerele alea degeaba?

#13
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019

 MembruAnonim, on 21 februarie 2022 - 13:20, said:

De exemplu am rude (mai in varsta) care vor numai sa poata fi ei apelati :
  1) daca pleaca de acasa (care se intampla rar),  
sau 2) merg si lucreaza in gradina/ sau merg pana in vecin, (cu mobilul in salopeta)

Ei, sa incarci 5 euro la sase luni e suportabil. Fata de restul scumpirilor, floare la ureche.

#14
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,564
  • Înscris: 20.08.2014

 MembruAnonim, on 21 februarie 2022 - 12:57, said:

Si ce conteaza, ca oricum daca vrei sa suni trebuie sa reincarci odata pe luna (perioada de valabilitate)!  Si atunci automat si aceasta data se extinde cu inca 180 zile.
Probabil urmeaza sa reduca si aia ...
Vin vremuri grele pentru toti !
Nu, nu se extinde cu INCA 180 de zile, adica NU se cumuleaza perioada de gratie! Tu daca ai incarcat acum si de ex. perioada de gratie e 180 de zile din 22 martie, daca mai incarci din nou peste o luna, perioada de gratie va fi tot 180 de zile, de la data expirarii reincarcarii, adica de la 22 aprilie incolo! Tu ai zis-o ca si cand perioada de gratie s-ar aduna, s-ar cumula la fiecare reincarcare, ori nu e asa, 180+inca 180 la urmatoarea reincarcare, ci de fiecare data 180 de zile de la data expirarii extraoptiunii reincarcate!

#15
Webbbob

Webbbob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 22.03.2019
e fomică

#16
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016
Esti absurd, daca spui asta in 2022...
Un telefon iti trebuie in orice situatie, nu e un lux. Poate pe viitor o sa consideri ca nu merita nici sa respire, ca iti iau tie aerul de burghez...

#17
SorinEu

SorinEu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 25.12.2018
Cum ramane cu cei care nu au nevoie sa  sune, doar sa fie sunati si au platit 10 euro incarcare pe numar prepay  pentru  360 de zile si acum
se '' trezesc '' ca au platit 10 euro pentru 180 de zile ? Aceasta  situatie / fapta a operatorului  se numeste intr un fel  ...

Edited by SorinEu, 21 February 2022 - 14:23.


#18
legalizes_crime

legalizes_crime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 13.08.2006
grecia e de 60 de zile,tot vodafone

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate