Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Vodafone reduce perioada de gratie la cartele la 180 zile

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#37
DarkUser

DarkUser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 685
  • Înscris: 29.03.2011
Asta ar însemna sa fie numarul principal si nu cred ca sunt prea multi cei care le tin neincarcate atâtea luni.

#38
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,101
  • Înscris: 29.01.2016

View PostDarkUser, on 23 februarie 2022 - 09:14, said:

Probabil ca cei care folosesc cartelele ca backup, cu incarcari făcute doar pt a nu expira, le vor porta la Digi pt extraoptiunea de doi euro(fie pt o luna, fie pt valabilitatea extraoptiunii timp de trei luni) plus cele 180 de zile perioadă de grație. Nu o sa plângă nimeni dupa Vodafone.

Pai, cam asa e. Si asta e mersul pietii, cerere - oferta. Cand oferta e mai proasta decat cererea, pleci de la cel operator. Si gata. Bine ca sunt variante.

View PostPololica, on 23 februarie 2022 - 09:16, said:

Vor plange doar daca semnalul la Vodafone este singurul disponibil sau mai utilizabil.

Cam greu. Dupa cum ziceam, sunt sanse mai mari sa ai semnal mai bun la Digi decat la VDF. Cel putin, asa e in cazul meu.

#39
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View PostDarkUser, on 23 februarie 2022 - 09:18, said:

Asta ar însemna sa fie numarul principal si nu cred ca sunt prea multi cei care le tin neincarcate atâtea luni.

Nu neaparat. Nu stii la ce poate fi folosit un numar secundar. Avem colegi care au la tara buncii/parintii si, ca sa nu-i bage la cheltuieli, intrebau ce optiuni au pentru vacanta copiilor sa aiba net, deci pentru 2-3 luni pe an, nu merita un abonament.

View PostMagicwisewolf, on 23 februarie 2022 - 09:21, said:

Pai, cam asa e. Si asta e mersul pietii, cerere - oferta. Cand oferta e mai proasta decat cererea, pleci de la cel operator. Si gata. Bine ca sunt variante.



Cam greu. Dupa cum ziceam, sunt sanse mai mari sa ai semnal mai bun la Digi decat la VDF. Cel putin, asa e in cazul meu.

Fiecare foloseste reteaua care ii este mai buna pe unde merge mai des. Acum aproape 3 ani am fost pe la Beusnita si, pe drum, am oprit si la Cascada Bigar. Singurul care avea semnal la Bigar era Digi, dar la Beusnita Digi era singurul lipsa (bine, in camping fiecare retea avea semnal intr-un colt cam 1-2 linii abia utilizabile, dar macar se putea vorbi).

#40
ovtd

ovtd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 24.10.2016
Eu is curios ce castiga Vodafone daca anuleaza multe cartele.  Mai demult se bateau cu orange care are mai multi "utilizatori", iar cartelele prepaid, chiar si neincarcate, ii ajutau sa aibe un numar cat mai mare in aceasta cursa.

LE. Inainte de pandemie se imparteau cartele gratis prin mall-uri, prin centrul orasului. Numai, numai, sa aibe cat mai multe active.

Edited by ovtd, 23 February 2022 - 10:36.


#41
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Probabil castiga la viteza de reutilizare (inchid un SIM neutilizat si il repun in piata la unul care plateste, macar, o reincarcare, si tot asa). La altceva nu vad. Presupun ca numerele temporare (cele folosite la portare) sunt pastrate doar pentru acest lucru (pentru a fi temporare la portare).

#42
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011

View PostDrumroll, on 21 februarie 2022 - 13:42, said:


Ar trebui obligati prin lege sa le tina valabile minim 2-3 ani.
Și să ne mai pomenim cu încă o cifră în plus că unii vor să iși țină blocate câte 20 de numere de telefon.

#43
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,101
  • Înscris: 29.01.2016

View Postovtd, on 23 februarie 2022 - 10:39, said:

Eu is curios ce castiga Vodafone daca anuleaza multe cartele.  Mai demult se bateau cu orange care are mai multi "utilizatori", iar cartelele prepaid, chiar si neincarcate, ii ajutau sa aibe un numar cat mai mare in aceasta cursa.

LE. Inainte de pandemie se imparteau cartele gratis prin mall-uri, prin centrul orasului. Numai, numai, sa aibe cat mai multe active.

In principiu la ARPU. Or fi in urma fata de Orange si au zis : Pana aici !
Degeaba ai 1 mil de cartele active si venituri de 1 mil eur lunar, asta inseamna ARPU de 1 eur.
Asa, altii poate au 700 mii de cartele active si venituri de 2 mil de eur lunar, ceea ce inseamna un ARPU de aproape 3 eur.

View PostPololica, on 23 februarie 2022 - 10:53, said:

Probabil castiga la viteza de reutilizare (inchid un SIM neutilizat si il repun in piata la unul care plateste, macar, o reincarcare, si tot asa). La altceva nu vad. Presupun ca numerele temporare (cele folosite la portare) sunt pastrate doar pentru acest lucru (pentru a fi temporare la portare).

Sunt probabil pe categorii. De ceva ani la simuri M2M sunt nr care incep cu 0790, 0791...

#44
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011
Corect, s-au prins și investitorii că numărul de numere aruncate pe piață este o țeapă, acuma trebuie să schimbe macazul.

#45
DarkUser

DarkUser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 685
  • Înscris: 29.03.2011

View Postovtd, on 23 februarie 2022 - 10:39, said:

Eu is curios ce castiga Vodafone daca anuleaza multe cartele.
In principal castiga la bani! In loc de o incarcare pe an, cei care le folosesc rar vor fi nevoiți sa le încarce de doua ori. Celelalte, cele care se închid dupa 180 de zile, ajung mai repede înapoi în rețea.

Edited by DarkUser, 23 February 2022 - 11:20.


#46
Vettel

Vettel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 29.03.2017

View PostPololica, on 23 februarie 2022 - 09:16, said:

Vor plange doar daca semnalul la Vodafone este singurul disponibil sau mai utilizabil.
lăsați că ne-am convins și cu semnalul de la Vodafone

#47
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Vezi ca am o postare mai sus (#39) legata de semnal. Degeaba se promoveaza ca e cea mai buna retea, daca in zonele frecventate de mine, semnalul lasa de dorit (si vorbesc de orice retea, nu doar Vodafone).

#48
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMagicwisewolf, on 23 februarie 2022 - 09:21, said:

Cam greu. Dupa cum ziceam, sunt sanse mai mari sa ai semnal mai bun la Digi decat la VDF. Cel putin, asa e in cazul meu.

E bun Digi la acoperire bruta, probabil peste Orange. Dar e important si sa poti folosi serviciile, nu doar sa ai linii de semnal pe ecran.

Rezultatul ultimului benchmark Orange, cu operator 2 = Vodafone, Operator 3 = Telekom, Operator 4 = Digi.

Attached File  sys.png   18.91K   58 downloads

#49
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,101
  • Înscris: 29.01.2016
Corect, nimic de zis. Dar, depinde de zona si unde petreci cel mai mult timp. Daca zona in care te invarti este bine acoperita, chiar si de Digi, e ok. Problemele apar cand incepi sa circuli dincolo de locurile unde petreci 90% din viata.
La fel ca in cazul bancilor unde nu exista banca perfecta ci doar combinatia perfecta de mai multe banci, la fel, nu exista operator perfect, dar, situatia se poate schimba cand ai 2 operatori pe care ii poti folosi in paralel si ii poti combina dupa nevoi.

Edited by Magicwisewolf, 23 February 2022 - 14:37.


#50
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 20.08.2014

View PostDarkUser, on 23 februarie 2022 - 11:19, said:

In principal castiga la bani! In loc de o incarcare pe an, cei care le folosesc rar vor fi nevoiți sa le încarce de doua ori. Celelalte, cele care se închid dupa 180 de zile, ajung mai repede înapoi în rețea.
Nu neaparat ajung inapoi in retea, adica ajung, dar asta nu inseamna ca vor fi si folosite din nou numerele respective. Pt. ca daca te uiti, in privinta numarului de clienti atat ai VF cat si ai ORO s-a ajuns la saturatie, nu mai cresc de luni bune, ca nu mai au d eunde. Piata e suprasaturata, rata de penetrare la noi e undeva peste 120%, cat sa mai creasca? TKR e in scadere, doar Digi mai creste, dar timid, nemultumitii de la VF sau ORO care se muta la ei sunt destul de putini.

#51
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,042
  • Înscris: 09.08.2005

View Poststevetlangat, on 21 februarie 2022 - 13:42, said:

Intrebarea mai buna e de ce n-ai o cartela suplimentara.

E o buna masura de securitate.
Contra a ce?

View Poststevetlangat, on 21 februarie 2022 - 13:42, said:

iar daca vrei sa te portezi/schimbi numarul, nu trebuie sa stai fara acces la conturile importante si foarte importante.
Care mai nou cu 2FA pot cere oricand si sms.
Chestiile importante sînt de obicei atașate de numărul de telefon. Degeba ai un număr secundar că tot pe afară stai pînă se reactivează principalul.

#52
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008
eu incarc cartela vodafone o data la 2 luni si e ok.

#53
xperia_ray

xperia_ray

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,104
  • Înscris: 13.01.2013
dar daca suni pe acel nr se mai anuleaza?
bunica mea are nr doar sa primeasca?

#54
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011
Obviously, asta era și ideea..

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate