Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Vodafone reduce perioada de gratie la cartele la 180 zile

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#19
sarighiol

sarighiol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 09.02.2007
Dacă tot vor scădea mult prețurile pentru apeluri la interconectarea între România și Republica Moldova, o să ne luăm cartele prepaid  Moldcell. Eu am deja.
După cum se vede în imaginea de mai jos, perioada de valabilitate/grație este cum era și pe la noi odată. Iar în cealaltă imagine se vede cât de multă pomană este să menții cartela doar ca să primești apeluri. Prețurile sunt în lei moldovenești. 1 leu moldovenesc (MDL) = aproximativ 0,25 lei românești, adică 4 MDL = 1 RON. De 2 ani nu am mai încărcat nimic, ci am folosit opțiunea „Sună încă 30 zile”.
La cartela prepaid de Kyivstar Ucraina, ultima dată am încărcat cu una dintre opțiunile mai scumpe (225 hrivne, 1 hrivnă UAH = 0,15 RON, deci vreo 34 lei), ca să pot folosi pe 2 SIM-uri traficul de date inclus (așa ceva nu există la noi la nici un operator de telefonie mobilă). Am primit 2 ani perioadă de grație.
La cartela prepaid de MTS Rusia, poți încărca minimum 10 ruble dacă încarci din aplicația de Android sau iPhone. Indiferent de valoarea încărcată, primești 360 zile de valabilitate/grație.
O să tot cumpărăm SIM-uri Vodafone atunci când avem nevoie; oricum au mereu ofertă mai bună la SIM nou decât la reîncărcare (și asta mie mi se pare o politică managerială aiurea).

Attached Files



#20
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,102
  • Înscris: 29.01.2016

 sarighiol, on 21 februarie 2022 - 15:07, said:

Dacă tot vor scădea mult prețurile pentru apeluri la interconectarea între România și Republica Moldova, o să ne luăm cartele prepaid  Moldcell. Eu am deja.
După cum se vede în imaginea de mai jos, perioada de valabilitate/grație este cum era și pe la noi odată. Iar în cealaltă imagine se vede cât de multă pomană este să menții cartela doar ca să primești apeluri. Prețurile sunt în lei moldovenești. 1 leu moldovenesc (MDL) = aproximativ 0,25 lei românești, adică 4 MDL = 1 RON. De 2 ani nu am mai încărcat nimic, ci am folosit opțiunea „Sună încă 30 zile”.
La cartela prepaid de Kyivstar Ucraina, ultima dată am încărcat cu una dintre opțiunile mai scumpe (225 hrivne, 1 hrivnă UAH = 0,15 RON, deci vreo 34 lei), ca să pot folosi pe 2 SIM-uri traficul de date inclus (așa ceva nu există la noi la nici un operator de telefonie mobilă). Am primit 2 ani perioadă de grație.
La cartela prepaid de MTS Rusia, poți încărca minimum 10 ruble dacă încarci din aplicația de Android sau iPhone. Indiferent de valoarea încărcată, primești 360 zile de valabilitate/grație.
O să tot cumpărăm SIM-uri Vodafone atunci când avem nevoie; oricum au mereu ofertă mai bună la SIM nou decât la reîncărcare (și asta mie mi se pare o politică managerială aiurea).

Pe tine probabil ca te ajuta zona ca sa intri in posesia unor astfel de cartele.
De curiozitate, cat costa sa suni de pe Moldcell pe un nr de Ro, indiferent de retea ?

#21
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020

 __Dan__, on 21 februarie 2022 - 13:45, said:

Ei, sa incarci 5 euro la sase luni e suportabil. Fata de restul scumpirilor, floare la ureche.
Poti sa incarci si cu un euro.

#22
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007
Nu e topicul potrivit pentru discutia despre necesitatea unui telefon mobil, in consecinta au fost sterse posturile respective.
Pastrati un limbaj civilizat si nu va mai jigniti colegii de discutii.

#23
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
O contra oferta pentru a avea acces la resurse 360 de zile. Bine, sunt si ceva neajunsuri (plata a 24.50E+TVA o data ar fi cel mai mare), dar, cum Digi este o solutie (sau Orange, sau Vodafone), asa sunt si altii.

#24
Vettel

Vettel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 29.03.2017
Și la ăștia până ai o problemă după aia gata. Se termină visul frumos
Dați fraților ăștia care va permiteți 25 30 de lei pe lună și gata ați terminat problema

#25
YoGMan95

YoGMan95

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 30.11.2021
A nu se face confuzie între perioada de valabilitate și perioada de gratie.
În perioada de valabilitate, poți primi și efectua apeluri/sms-uri (în cazul efectuării apelurilor/sms se pot efectua gratuit la anumite numere speciale cât timp ai cel puțin 1 cent pe cartelă sau la tarif normal în cazul în care ai mai mult credit, fără extraopțiune).

Perioada de grație apare după expirarea perioadei de valabilitate. Poți doar primi apeluri sau sms dar nu mai poți efectua nici un fel de apel și sms (cu excepția numărului de urgență 112) și se pot face operațiuni doar la numerele *123# *100# și atât. În acea perioadă, de fiecare când vei reîncărca cartela cu minim 4 euro, primești valabilitate 30 de zile. Poți însă cumpăra valabilitate extra la *100#

#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 toto_riina, on 21 februarie 2022 - 13:50, said:

Nu, nu se extinde cu INCA 180 de zile, adica NU se cumuleaza perioada de gratie!

Precum si altii au observat, eu NU am zis asa ceva (ca s-ar cumula)!
Pur si simplu  din ziua aia ai inca 180 zile.
Mie mi se pare acceptabil, nu consider o problema majora. Sa nu umble si la perioada de valabilitate.

Edited by MembruAnonim, 21 February 2022 - 19:43.


#27
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,102
  • Înscris: 29.01.2016

 MembruAnonim, on 21 februarie 2022 - 19:38, said:

Sa nu umble si la perioada de valabilitate.
Pai si cat sa o faca ?
Dupa ce ca luna la ei are 28 de zile, sa o faca de 21 de zile ? :D
Daca fac asta, si-au taiat craca de sub craci, nu o sa faca fata la portarile de prepaid...

Portari DIN Vodafone, nu IN Vodafone, evident

#28
Vettel

Vettel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 29.03.2017
Ba ar face bine să rămână în rețeaua Vodafone sa nu umple rețelele oamenilor serioși

#29
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,401
  • Înscris: 08.02.2011
O sa faca si ceilalti la fel, nu o sa plece nimeni in final.

#30
SuperTux89

SuperTux89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 30.12.2021
Încă e prea mare perioada de gratie, ar trebui sa fie maxim 3 luni iar creditul sa fie valabil maxim 2 luni ca sa reîncărcați lunar ori cât mai des :))) nu e normal sa bagi 10 euro odată pe an, dacă nu încarci minim 6 euro la 2 luni și sa îți pierzi numărul așa ar trebui dacă nu încarci la timp :))

#31
marianculturistul

marianculturistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 09.09.2005
În schimb nu ii duce capul sa facă o opțiune pentru 3 luni, ceva de genul sa încarci mai rar

#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu Marian, ii duce capul sa nu faca o optiune de 3 luni, ca nu sunt societate filantropica.
Mai rar poti incarca chiar si tu, fara ajutorul operatorului, bagi costul extraoptiunii x 3 luni si nu mai incarci timp de 3 luni, recurența merge.
Dar tu vrei doar mai ieftin.

Edited by MembruAnonim, 22 February 2022 - 09:34.


#33
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 SuperTux89, on 22 februarie 2022 - 08:44, said:

Încă e prea mare perioada de gratie, ar trebui sa fie maxim 3 luni iar creditul sa fie valabil maxim 2 luni ca sa reîncărcați lunar ori cât mai des Posted Image)) nu e normal sa bagi 10 euro odată pe an, dacă nu încarci minim 6 euro la 2 luni și sa îți pierzi numărul așa ar trebui dacă nu încarci la timp Posted Image)

Si daca incarci cu 10E credit care iti ajunge pentru intreg anul la ce e folosit numarul respectiv, ce faci cand se taie? Pentru majoritatea covarsitoare, nu e o problema asta (cei care reincarca luna de luna), dar pentru cei care au nevoie doar de un numar care sa poate fi apelat si, rar, sa apeleze, ce se intampla? Gandeste-te bunicii de la tara, care nu se omoara cu telefonul mobil (in general, e in caz de urgenta).

#34
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006

 rex, on 21 februarie 2022 - 12:32, said:

reduce si perioada de gratie de la 300 zile la 180 zile.

In UK indiferent de operator, toate cartelele au viata 180 de zile.
Ai credit, nu suni in 6 luni, pa!

#35
DarkUser

DarkUser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 685
  • Înscris: 29.03.2011
Probabil ca cei care folosesc cartelele ca backup, cu incarcari făcute doar pt a nu expira, le vor porta la Digi pt extraoptiunea de doi euro(fie pt o luna, fie pt valabilitatea extraoptiunii timp de trei luni) plus cele 180 de zile perioadă de grație. Nu o sa plângă nimeni dupa Vodafone.

#36
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Vor plange doar daca semnalul la Vodafone este singurul disponibil sau mai utilizabil.

Edited by Pololica, 23 February 2022 - 09:16.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate