Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

IT-ul mai cautat decat popia sau medicina

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
200 replies to this topic

#37
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,150
  • Înscris: 04.02.2011
Astăzi cea mai mare creștere de productivitate este în IT, pentru că în IT leverage-ul este foarte mare, cu o echipă de câțiva oameni poți face un software care să reducă echivalentul muncii a zeci de doctori doar prin simplul fapt că economisesc mii de ore per total datorită automatizării aduse de tine.

Edited by benis, 31 January 2022 - 15:37.


#38
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,462
  • Înscris: 10.08.2005

View Postdem3ntor, on 31 ianuarie 2022 - 12:37, said:

Am o cunostinta apropiata care a terminat drept (practic nu stie o boaba), a tot frecat-o cativa ani pe call center si acum face nush ce cursuri de acasa pentru 'it'.
Ii aud pe tinerii de 14-16ani de la coltul blocului ca viseaza la joburi in it prin tari straine, dar ei abia daca stiu operare PC.
Problema cu tinerii pe care ii barfim (aici) este ca ei vizeaza sa fie platiti, nu sa munceasca.

#39
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Nu, mai degrabă unii doresc un mediu de lucru, în care să nu-ți fie puse bete-n roate și angajatorul să se comporte că și cum lucrezi pe moșia lui... Atâta tot.
Eu nu înțeleg la noi de unde atâtea pretenții din partea angajatorilor, când lumea nu se bate pe anumite locuri de munca... E stupid.

Edited by Vlad_22, 31 January 2022 - 15:57.


#40
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,462
  • Înscris: 10.08.2005

View PostFriskey, on 31 ianuarie 2022 - 14:03, said:

Asta e de vreo 20 de ani.
acum apar si la TV, cam asta e treaba

#41
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010

View PostSoulstream, on 31 ianuarie 2022 - 15:36, said:

Cam asta e si experienta mea. La nivelul meu (senior cu 10 ani experienta in Bucuresti) nu stiu pe nimeni care sa aiba sub 2500 euro net.

acum 3 ani, am fost la un interviu la o firma si am cam busit interviul; am stiu destul intrebari, dar am si gresit anumite intrebari pe care ar fi trebuit sa le stiu. Si chiar si asa, tot am primit o oferta de aproximativ 2500 euro net, dar nu am acceptat fiindca era sub asteptarile mele salariale de atunci.

si nu, nu sunt vre-un geniu; si eu ca si utopium, sunt experimentat (dar nu cel mai bun) la mai multe tehnologii.

ideea e ca, pt domeniul privat, IT-ul ofera in medie cele mai mari salarii. Imediat dupa terminarea facultatii, eu si niste amici de la diverse facultati (dar niciunul nu lucra in IT) discutam despre salarii. Salariile de inceput nu erau chiar asa diferite (desi toti lucram in domenii relativ distincte), dar in 3 ani (si dupa o schimbare de job) ajunsesem sa am de departe cel mai mare salariu din grup.

Corect mai Soulstream, dar vezi la voi se plateste si faptul ca ai experienta. Eu stiu doar 2 persoane ce au inceput din start cu salarii de 8000 de lei. Dar sunt genii si exceptii.
Prea mult se vehiculeaza ca gata faci un curs si indiferent de cat de talentat esti gata primesti 2000 de euro automat. Fiindca majoritatea care nu sunt in IT asa au impresia ca este.

Cei sub 5 ani experienta, cei care iau salarii mari sunt foarte buni. Eu sunt in bula asta de oameni cu 1-5 ani experienta, si salariile difera de la 3500 de lei la 15000 de lei. Dar ala pentru 15000 de lei stie chestii, stie tehnologii, nu ii primeste degeaba.

AIci in topic se vorbeste mult de atragearea incepatorilor. Ca junior in foarte rare ocazii se dau bani buni. Si se uita lumea si la varsta, sunt prejudecati. Diferenta fata de alte domenii este ca ai cresteri mari si constante daca te remarci. Si daca mai schim firma cresti si mai mult, exact cum spuneai si tu.

#42
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,028
  • Înscris: 03.02.2014

View Postqew, on 31 ianuarie 2022 - 16:25, said:


Corect mai Soulstream, dar vezi la voi se plateste si faptul ca ai experienta. Eu stiu doar 2 persoane ce au inceput din start cu salarii de 8000 de lei. Dar sunt genii si exceptii.
Prea mult se vehiculeaza ca gata faci un curs si indiferent de cat de talentat esti gata primesti 2000 de euro automat. Fiindca majoritatea care nu sunt in IT asa au impresia ca este.

Cei sub 5 ani experienta, cei care iau salarii mari sunt foarte buni. Eu sunt in bula asta de oameni cu 1-5 ani experienta, si salariile difera de la 3500 de lei la 15000 de lei. Dar ala pentru 15000 de lei stie chestii, stie tehnologii, nu ii primeste degeaba.

AIci in topic se vorbeste mult de atragearea incepatorilor. Ca junior in foarte rare ocazii se dau bani buni. Si se uita lumea si la varsta, sunt prejudecati. Diferenta fata de alte domenii este ca ai cresteri mari si constante daca te remarci. Si daca mai schim firma cresti si mai mult, exact cum spuneai si tu.

da, salariile de inceput nu sunt extraordinare, dar nici nu mori de foame ca si incepator. Eu am inceput in 2012 cu aproximativ 3000 de lei si dupa 3 ani am schimbat job-ul si am ajuns la aproximativ 7000 lei (la vremea aia eram cam 1500 euro). ca tot vorbeam de acel grup de amici, cand eu ajunsesem la 7000, al doilea cel mai mare salariu din grup era pe la 4500.

daca te bagi in IT cu gandul de castig rapid, atunci o sa fii dezamagit; castigurile mari se obtin in timp si prin munca. Dar avantajul domeniului inca este ca limita superioara de venituri este mult mai mare decat in alte domenii si multi o ating fara sa fie super genii in domeniul lor.

#43
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,340
  • Înscris: 31.07.2017
programarea e grea, foarte grea. nu va faceti iluzii, sacrificii. Mi-au trebuie vreo 14 ani sa ajung la 300 mil vechi / luna. bagati manualele de informatica de la liceu, le stiti bine pe alea si puteti trece usor de orice inverviu. nu exista cale rapida, cursurile astea sunt  iluzie pura.

#44
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postkopac, on 31 ianuarie 2022 - 19:00, said:

programarea e grea, foarte grea. nu va faceti iluzii, sacrificii. Mi-au trebuie vreo 14 ani sa ajung la 300 mil vechi / luna. bagati manualele de informatica de la liceu, le stiti bine pe alea si puteti trece usor de orice inverviu. nu exista cale rapida, cursurile astea sunt  iluzie pura.
Ești bun pe domeniul tău, dar nu știi cum stă treaba cu pseudo-poluarea centralelor de apartament... Ntz, ntz...

Ideea e că trebuie și să simți o chemare pentru domeniu, pt a ajunge mai sus de 3-4000 Ron lunar. Degeaba bagi cursuri peste cursuri și cărți peste cărți+ parte practică, că ăia e mama învățăturii. De unii nu se prinde, un domeniu, oricât de greu sau ușor ar fi.
Personal, caut să-mi incep cariera tot pe ceva IT, chiar dacă am terminat master Geografie, pe Geomatica (GIS, cartografie digitală pentru cine cunoaște), dar nu mă văd, sincer, băgând linii de cod de dimineață până seara, la 5-6. Nici nu prea m-a atras matematica, în general, în gimnaziu și liceu, eu fiind pe profil umanist, dar tocmai, că știu câte ceva din mai multe. Domeniul de automatizări pare încă relativ mai neexploatat.

Edited by Vlad_22, 31 January 2022 - 19:13.


#45
nick_blaster

nick_blaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 13.07.2006
Majoritatea job-urilor in IT presupun foarte multa munca de analiza, elaborare specificatii, documentatie. Pana ajungi sa scrii cateva linii de cod poate trece ceva timp, de fapt pasii mentionati anteriori sunt de multe ori mult mai dificili.

#46
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,340
  • Înscris: 31.07.2017
aici tine si de ce strategie de cariera are fiecare. cine are nervi, rabda niste ani in firme mici unde nu se ocupa de birocratie. pe masura ce cresti in expertiza codarii poti merge spre o companie mare unde se ocupa si de documentatii/ suport si alte chestii mai putin stresante. drumul nu este usor, dar macar te asigura ca faci ceva inteligent in viata, nu doar niste bani.

#47
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,562
  • Înscris: 12.10.2005
Eu nu inteleg de ce IT-ul - care e o denumire destul de generica - e mai mereu confundat cu programarea. Sunt extrem de multe alte joburi in IT la fel de bine platite sau chiar si mai bine in unele cazuri, ale unor oameni care n-au scris o linie de cod in viata lor.

#48
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,340
  • Înscris: 31.07.2017
restul de asa zise joburi din IT care nu implica cod sunt apa de ploaie si niste prostii. poate unele sunt bine platite, categoric, dar din punct de vedere al carierei si satisfactiei pe termen lung nu se compara cu cele care implica programare. una este sa iti bati capul sa gasesti o solutie 2,3 zile si alta este sa zambesti frumos pe la niste sedinte de imbecili. Tine de ce vrei in viata? Bani sau exercitiu mental...

#49
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,562
  • Înscris: 12.10.2005

View Postkopac, on 31 ianuarie 2022 - 19:50, said:

restul de asa zise joburi din IT care nu implica cod sunt apa de ploaie si niste prostii.

Now that's a bold statement! Pot sa te asigur ca eu lucrez in domeniul IT de vreo 20 de ani adunati la cateva firme care conteaza pe piata si nu mi se pare nici macar o secunda ca a mea cariera ar fi second grade doar pentru ca nu fac programare. Daca satisfactiile tale personale se limiteaza la a scrie cod impecabil nu inseamna ca altii nu vad dincolo de asta. Nu e finger pointing dar ai o opinie un pic prea subiectiva legata de ce inseamna industria asta.

#50
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,684
  • Înscris: 15.06.2007

View Postqew, on 31 ianuarie 2022 - 13:11, said:



Ii trimiti nota de plata?




Cica exista o zona prin Moldova, "unde se agață harta in cui, unde se cam practica  chestia cu caietu pe care sunt trecute "datoriile" acumulate cu cresterea copilului.. pff. Macar alocatia de stat sa i-o returneze copilului, eventual cu dobanda.

#51
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,340
  • Înscris: 31.07.2017

View PostAWE, on 31 ianuarie 2022 - 20:03, said:

Now that's a bold statement! Pot sa te asigur ca eu lucrez in domeniul IT de vreo 20 de ani adunati la cateva firme care conteaza pe piata si nu mi se pare nici macar o secunda ca a mea cariera ar fi second grade doar pentru ca nu fac programare. Daca satisfactiile tale personale se limiteaza la a scrie cod impecabil nu inseamna ca altii nu vad dincolo de asta. Nu e finger pointing dar ai o opinie un pic prea subiectiva legata de ce inseamna industria asta.
pai sa vedem...rezolvi o problema grea, vii cu o idee originala cat de cat vs cersit semnaturi pentru acceptanta sau facut facturi. cam despre asta este vorba, ii stiu si pe flacaii aia care nu-s programatori dar se cred neinlocuit, nu sunt. si eu as putea face munca de secretara, nu e greu sa dai limbi, dar munca de programator nu pot face project manageriii, directorii sau alte specii din IT care nu-s programatori.

#52
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,599
  • Înscris: 30.08.2017
Toti fac parte dintr-un ecosistem si toti sunt necesari pentru ca la finalul sai ai un produs pe care sa ti-l cumpere/foloseasca lumea.

#53
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,562
  • Înscris: 12.10.2005

View Postkopac, on 31 ianuarie 2022 - 20:22, said:

munca de programator nu pot face project manageriii, directorii sau alte specii din IT care nu-s programatori.

Bine, vad ca ai o impresie foarte dubioasa despre toti din IT care nu scriu cod, nu tot restul lumii sta la cerseala sau e compusa din secretare care dau limbi (ce exprimare).
Flash news: nimeni nu este de neinlocuit, incluzand programatorii. Tread carefully, sunt o gramada de prin tari mai calde care sunt la fel de buni ca orice european cu ifose, poate chiar mai buni pentru ca au ambitia aia pe care europenii au lasat-o deoparte Posted Image

#54
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,340
  • Înscris: 31.07.2017
aia din tari calde sunt dezastru, chiar si ai lor fug de ei. nici la sfert de pret nu sunt buni.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate