Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

IT-ul mai cautat decat popia sau medicina

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
200 replies to this topic

#1
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,121
  • Înscris: 16.04.2007
Salut!
Ati observat ca ultima vreme abunda internetul de reclame la cursuri si castiguri imense in IT?
Toti tinerii viseaza la 3 linii de cod si la cei 4000euro.
Am o cunostinta apropiata care a terminat drept (practic nu stie o boaba), a tot frecat-o cativa ani pe call center si acum face nush ce cursuri de acasa pentru 'it'.
Ii aud pe tinerii de 14-16ani de la coltul blocului ca viseaza la joburi in it prin tari straine, dar ei abia daca stiu operare PC.
Este normal ca media sa promoveze aceste iluzii care destabilizeaza tinerii, in special baietii.
Tinerele viseaza la asistente. Am o scolala de moase si asistente langa jobul meu si le vad cand ies la tigari, puhoi ...

#2
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015
Este prezentul și viitorul, însã în urmãtorii ani vor fi din ce în ce mai multe automatizãri și unele posturi, destule de altfel vor dispãrea.
Ideea e cã nu putem fi toți IT-isti... E nevoie și de curieri, angajați în magazine, casieri, tir-isti, angajați la utilitãți, paznici, lucrãtorii din agriculturã, meseriași (sudori, instalatori, electricieni, muncitori etc.) s.a.m.d.

#3
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Pentru suma potrivita mass media te poate promova si pe tine cu orice vrei.

#4
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015
IT-ul românesc, însã, e mediocru fațã de ceea ce gãsești în alte țãri. Avem forțã de muncã ieftinã și muncești mult pentru nu cine știe ce remunerație. Ah, cã unii se viseazã la Google, Microsoft e altã discuție.

Multi aleg IT-ul pt cã au o anumitã stabilitate, ba chiar flexibilitate în contextul pandemic al lucrului de acasã, atâta tot, nu cã musai viseazã ei asta, de mici.

Edited by Vlad_22, 31 January 2022 - 12:47.


#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003

View Postdem3ntor, on 31 ianuarie 2022 - 12:37, said:

Este normal ca media sa promoveze aceste iluzii care destabilizeaza tinerii, in special baietii.
Media promoveaza orice-i platit si legal. Apoi daca piata cere, vine si oferrta. Nu poti ignora o realitate.

#6
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,151
  • Înscris: 30.08.2017
La ce salarii se ofera in perioada asta prin IT, cred si eu ca au inceput sa apara baieti destepti cu tot felul de cursuri. Era unul care se lauda ca a fost la Google (de fapt a facut un internship acolo)...vroia niste mii de euro pe un curs. Circula pe net la un moment dat o inregistrare in care il intreba pe unul cati bani are, ca sa-i faca o "oferta".

View PostVlad_22, on 31 ianuarie 2022 - 12:46, said:

IT-ul românesc, însă, e mediocru față de ceea ce găsești în alte țări.

Tehnic ai nostri stau bine, insa au probleme cu mentalitatea. Lucrand in ultima vreme cu aia din afara (in cazul meu UK)...mi se par mult mai concentrati pe rezultat si mai putin pe vorbe, pasat vina etc. Sunt in general mult mai relaxati, depun efort doar la nevoie, dar cand e de tras, pai trag. In general, daca au ceva de facut in timpul x....se face aproape intotdeauna. Si am intalnit foarte rar chestia asta cu pasat vina...daca ceva merge prost de obicei incearca se rezolve in loc sa caute vinovati.

Edited by george_alexandru, 31 January 2022 - 12:54.


#7
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Si care e problema daca vor? Nu e necesar nici macar sa stii sa instalezi un sistem de operare sau sa stii ce este intr-un PC pentru a scrie zece ore pe zi cod in Javascript, sau sa stii Excel. Faci bucatica ta si ai un salariu bunicel fata de alt job non-IT, cu timpul mai inveti si alte frameworkuri, e ok.

Edited by spooky51, 31 January 2022 - 12:54.


#8
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010

View PostVlad_22, on 31 ianuarie 2022 - 12:46, said:

Multi aleg IT-ul pt că au o anumită stabilitate, ba chiar flexibilitate în contextul pandemic al lucrului de acasă, atâta tot, nu că musai visează ei asta, de mici.

Exact. Maine as renunta la IT, daca as avea ocazia.

Si nu, nu toti castiga salarii enorme. Salariile alea bune rau in IT le iau cei foarte buni, nu toata lumea. Iar aia foarte buni de obicei au talent, sunt buni, au excelat la scoala, sau daca nu pe langa scoala. Sa ai 25 de ani si sa te apuci sa inveti basics, e clar ca niciodata nu vei ajunge sa fii bun in IT la salariile alea babane. Ca ai pierdut startul.

#9
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Depinde ce înseamnă salar baban. Pt unii care sar de la minim+bonuri la 1500-2000 saltul e absolut imens.

#10
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,878
  • Înscris: 30.07.2006

View Postdem3ntor, on 31 ianuarie 2022 - 12:37, said:

Salut!
Ati observat ca ultima vreme abunda internetul de reclame la cursuri si castiguri imense in IT?
Toti tinerii viseaza la 3 linii de cod si la cei 4000euro.
Am o cunostinta apropiata care a terminat drept (practic nu stie o boaba), a tot frecat-o cativa ani pe call center si acum face nush ce cursuri de acasa pentru 'it'.
Ii aud pe tinerii de 14-16ani de la coltul blocului ca viseaza la joburi in it prin tari straine, dar ei abia daca stiu operare PC.
Este normal ca media sa promoveze aceste iluzii care destabilizeaza tinerii, in special baietii.
Tinerele viseaza la asistente. Am o scolala de moase si asistente langa jobul meu si le vad cand ies la tigari, puhoi ...

Te bat popii si medicii la scor de neprezentare pe tine, aitistul :lol:
La orice capitol vrei tu :)

#11
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
1. Pentru IT votez pentru, la "moase si asistente"sunt rezervat nu este exclus sa o vezi pe Sofia deasupra patului tau, astept cu interes varianta pentru popa.
2. Decat pe "feisbuciuc", mai bine lasa tinerii sa invete; plodul personal fiind in anul doi a prins un job la o firma mare, lucru care imi convine pentru ca am trecut pe caiete toate cheltuielile facute cu el de la nastere  pana acu'..

PS "Te bat popii si medicii la scor de neprezentare pe tine, aitistul Posted Image
La orice capitol vrei tu"
Si la capitolul "remote work" ?.. deja il vad pe popa cum imi face impartasania prin "uatap"

Edited by danb1961, 31 January 2022 - 13:14.


#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Nu stiu ce e aia "aIT".

Si din pacate IT-ul e extrem de vast. Insa doar programatoprii foarte buni pot castiga sumele alea vehiculate in presa. Majoritatea IT-istilor au salarii decente si cam atat.

#13
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010

View Postdanb1961, on 31 ianuarie 2022 - 13:03, said:

1. Pentru IT votez pentru, la "moase si asistente"sunt rezervat nu este exclus sa o vezi pe Sofia deasupra patului tau, astept cu interes varianta pentru popa.
2. Decat pe "feisbuciuc", mai bine lasa tinerii sa invete; plodul personal fiind in anul doi a prins un job la o firma mare, lucru care imi convine pentru ca am trecut pe caiete toate cheltuielile facute cu el de la nastere  pana acu'..

Ii trimiti nota de plata?

View Postxeleron, on 31 ianuarie 2022 - 13:00, said:

Depinde ce înseamnă salar baban. Pt unii care sar de la minim+bonuri la 1500-2000 saltul e absolut imens.

Adica de la muritor de foame sare la sarac. Sau zici euro? Crezi ca unu ce pana la varsta de 25 castiga salariul minim + bonuri o sa i se dea direct 2000 de euro Posted Image))? Ca sa faca ce?
Depinde de zona, dar orice salar mai mic decat media tarii(in orasele mari am inteles ca bate spre 4000 de lei), in Romania inseamna saracie. Iar minimul inseamna saracie lucie.

Edited by qew, 31 January 2022 - 13:12.


#14
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
și popia unde intră?

#15
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020
Probleme este ca majoritatea cursurilor de 1-2 k euro, nu te invata mai nimic.

Eu cand am inceput sa invat, acum cativa ani, am invatat de pe youtube google si cateva cursuri de pe udemy ( preturi decente ).
M-am interesat la o firma de it, mai invat una alta si ma interesa si diploma, si cand am vazut cv-ul ce urma sa ma invete, stiam deja absolut tot, tin sa precizez faptul ca acel curs era pentru avansati.

Iar in unele multinationale... parerea mea este ca te plafonezi. Cand ai 3 taskuri pe zi sa schimbi culoarea la un buton si sa adaugi un paragraf.... si bam, toata lumea e programator deja.. too bad

#16
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View Postqew, on 31 ianuarie 2022 - 13:11, said:

Ii trimiti nota de plata?



Adica de la muritor de foame sare la sarac. Sau zici euro? Crezi ca unu ce pana la varsta de 25 castiga salariul minim + bonuri o sa i se dea direct 2000 de euro Posted Image))? Ca sa faca ce?
Depinde de zona, dar orice salar mai mic decat media tarii(in orasele mari am inteles ca bate spre 4000 de lei), in Romania inseamna saracie. Iar minimul inseamna saracie lucie.
Păi minim plus bonuri e 1500-2000 Ron. 1500 de euro poți lua din start dacă ai o minimă competență+ o limbă străină alta decât engleza.

#17
Qwerty69

Qwerty69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 17.06.2011
Majoritatea salariilor in IT sunt cuprinse intre 1000-1500 EURO.

Sa primesti 2000 euro trebuie sa fi foare bun. Sa primesti 4000 Euro trebuie sa fi extrem, extrem de bun.

Ca sa primesti 4.000 euro/luna trebuie sa produci pentru companie minim 10.000 euro/luna, nu multi ating astfel de performante.

#18
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010

View Postxeleron, on 31 ianuarie 2022 - 13:18, said:

Păi minim plus bonuri e 1500-2000 Ron. 1500 de euro poți lua din start dacă ai o minimă competență+ o limbă străină alta decât engleza.

IAr bati campii venind cu exemple exceptionale :))

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate