Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

IT-ul mai cautat decat popia sau medicina

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
200 replies to this topic

#199
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,022
  • Înscris: 03.02.2014

 dani.user, on 21 februarie 2022 - 13:09, said:

Sau prefera sa studieze informatica/software unde se studiaza preponderent asta decat sa studieze electronica cand ei vor software.

Adevarat. Problema e ca absolventii de liceu nu isi dau seama exact ce presupune facultatea, ce inseamna fiecare materie si gradul mult mai mare de dificultate al facultatii.

Eu cand am terminat liceul m-am uitat pe programa facultatii de calculatoare si parea interesanta. Ce nu mi-am dat seama e ca desi anumite materii suna interesant (electronica analogica si digitale sunt cel mai bun exemplu), de fapt sunt tot un fel de matematica cu integrale duble si triple si cu foarta putina aplicabilitate practica in cadrul facultatii.

Mai e si faptul ca intrarea la facultate prezinta un salt foarte mare si brusc in gradul de dificultate. In rest, de la generala pana la teminarea liceului, nivelul de dificultate si cantitatea de informatii creste treptat. Eu am fost elev foarte bun in liceu si nu aveam probleme sa iau medii mari asa ca am intrat in facultate cu o atitudine de genul "how hard can it be???"; ei bine, din elevul care avusese numai medii de 10 la matematica toata generala/liceul, am ajuns sa ma bucur de 7 luat la analiza matematica.

Da, la facultatea de calculatoare probabil 80% au venit doar pt partea de software; se observa cu ochiul liber diferenta dintre medii si numarul de restante la materiile de software vs cele de hardware. De-aia cei care ajung in anul 3, de obicei termina facultatea; din anul 3 sunt mult mai putine materiile de hardware.

Da, pt multi ar fi fost mai potrivita probabil facultatea de mate-info de la universitatea Bucuresti, dar e clar ca acolo nu sunt destule locuri. Teoretic ar fi nevoie de inca o facultate unde se preda toata partea de software de la calculatoare si doar bazele pt partea hardware.

#200
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,193
  • Înscris: 24.02.2007
Ma astept sa contribuie la confuzie si mentalitatea "de acolo iesi inginer".

Edited by dani.user, 21 February 2022 - 13:46.


#201
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,022
  • Înscris: 03.02.2014

 dani.user, on 21 februarie 2022 - 13:44, said:

Ma astept sa contribuie la confuzie si mentalitatea "de acolo iesi inginer".

eu iti zic cum am gandit eu situatia la momentul in care am dat eu admiterea. din start nu puteam da admitere si la universitate si la poli pt ca aveau admiterea in aceeasi zi, deci trebuia sa aleg una singura.

M-am uitat pe programele de studiu, dar pt un elev de clasa a 12-a nu e clar ce se face la toate materiile. Atunci mi s-au parut interesante materii precut electronica sau electrotehnica, dar in realitate nu mi-au placut si nici nu pot spune ca am inteles mult din ele. A doua chestie care nu e deloc evidenta pana ajungi la facultate este gradul de dificultate foarte mare; eu fiind elev bun in liceu ma gandeam ca nu o sa am probleme cu materiile de facultate. Ei bine, m-am inselat crunt; ok, nu am fost in risc real sa nu termin facultatea, dar am avut materii la care m-am chinuit mai mult decat ma asteptam.

Si ca tot ziceam eu de impresii gresite, eu ma gandeam ca o sa fac niste chestii practice la electronica cand am vazut materia in programa. Dar nu, electronica este de fapt o analiza matematica specializata. 95% dintre colegii mei nu cred ca au ajuns sa foloseasca notiunile invatate acolo la job-urile avute. Instinctul meu de elev de clasa a 12-a imi zicea ca e bine sa stiu si niste electronica pt a fi bun in programare; poate asta ar fi adevarat, dar sigur nu electronica predata la poli.

Ideea e ca pt un elev de liceu, e foarte greu sa isi dea seama exact care e directia cea mai buna daca vrea sa mearga spre directia IT.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate