Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati
 

Proces spor putere electrica instalata - ATR

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
228 replies to this topic

#217
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,633
  • Înscris: 16.08.2010
8 kW, mono. Urmează să fie schimbat diferențialul de 32 A din BMP cu unul de 40 A.

#218
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 12.01.2011
Mie mi-au pus in ATR intrerupator bipolar de 32A pentru 8.07 kw......

#219
soleavl

soleavl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.03.2010
Salut, momentam am 220v la locuinta unde am putere actuala de 6 kw. Am cerut spor de putere de 20-22kw si mi-a iesit urmatorul aviz care arata foarte bine dupa parea mea la pret, insa voiam sa va intreb daca s ar merita sa cer pana in 30kw sau chiar mai mult ? ar fi o un pret mult mai mare ? la 30 kw voi avea aceeasi siguranta sau una mai mare ?
Voi avea nevoie de putere maricica deoarece voi avea cateva garsoniere si am nevoie de putere mare .
Multumesc

Attached Files



#220
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006
Nu ce mai mult de 24 ca nu iti mai da din LEA si te trimite sa-ti faci sant pana la primul LES. Poate o depinde de la o zona la alta. Dar intereseaza-te inainte.

#221
lomlaus

lomlaus

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 19.07.2017
Salut, am facut o cerere de spor de putere la un apartament cu 2 camere si mi-au inlocuit siguranta de la 16A la 40A.

Asta inseamna ca au verificat si cablul pana la apartament sa reziste la 40A?
Sau asta este raspunderea mea si ei doar au schimbat siguranta?

#222
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,550
  • Înscris: 30.07.2007
Cu siguranta n-au verificat nimic. Cine ti-a depus Dosarul Instalatiei de Utilizare ar (fi) trebui sa faca asta. Daca l-ai facut "pe bune". Daca nu, nu.
Apoi, daca ai contor inteligent, ala deconecteaza in functie de puterea aprobata, care poate fi mai mica.

#223
lomlaus

lomlaus

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 19.07.2017
Pai eu am facut cererea, puterea aprobata este 8-9 kWh nu mai tin minte exact cat am cerut, d-aia au pus siguranta de 40A.

Dar nu stiu ce cablu am intre siguranta de 40A si apartament.

#224
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,267
  • Înscris: 17.03.2009
Daca e cea veche de cand a fost construit blocul este o coloana de doua AFY de 6mmp si un conductor PE de cupru,ar fi recomandat sa o schimbi.

#225
alinica2001

alinica2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 20.03.2007
Buna ziua,

Ma puteti ajuta va rog cu datele de contact ale unei firme care ma poate ajuta cu dosarul instalatiei de utilizare ( pentru spor de putere ) la preturi mai rezonabile ?
Se pare ca majoritatea vor 1000 RON pentru un dosar pe care mi-l pot trimite in cateva ore pe mail ...
Inteleg copy paste si inteleg ca nimeni nu-l verifica la depunere , dar mi se pare mult 1000 RON pentru copy paste.

Multumesc!

#226
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,267
  • Înscris: 17.03.2009
Aia care-ti fac dosarul instalatiei de utilizare isi asuma  raspunderea ca este corect executata conform proiectului ca priza de pamant este in parametri ,etc ,iar in caz de ceva ...
Deci suma nu este mica si garantat din aceasta primavara va creste.

#227
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017
Probabil multi stiti deja, dar multi nu. Site-ul e-distributie s-a inchis, te loghezi cu acelasi nume si parola pe https://contulmeu.re...PEDRO_SiteLogin

#228
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,420
  • Înscris: 30.06.2023

View Postalinica2001, on 25 aprilie 2024 - 17:12, said:

Buna ziua,

Ma puteti ajuta va rog cu datele de contact ale unei firme care ma poate ajuta cu dosarul instalatiei de utilizare ( pentru spor de putere ) la preturi mai rezonabile ?
Se pare ca majoritatea vor 1000 RON pentru un dosar pe care mi-l pot trimite in cateva ore pe mail ...
Inteleg copy paste si inteleg ca nimeni nu-l verifica la depunere , dar mi se pare mult 1000 RON pentru copy paste.

Multumesc!

Nu trebuie sa faci dosar, doar sa anunti ca ai o problema la retea ( fluctuatii de exemplu ) si cand vin cei de la tura ( CEZ ), le dai ceva si iti inlocuiesc Siguranta. Se procedeaza foarte des, tu ce platesti ( platesti o firma contractoare + deplasare + acte + materiale, etc ) nu doar Piesa in sine. Iar apoi, citirea contorului se face de la Distanta, nimenu nu-ti vine sa verifice personal Posted Image

Edited by raducanu969, Yesterday, 08:26.


#229
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,267
  • Înscris: 17.03.2009
Nu se poate proceda asa ,trebuie introdus in sistem.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate