Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Proces spor putere electrica instalata - ATR

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
223 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Preambul

Puterile electrice instalate oficial in Romania sunt mici, iar cele reale sunt semnificativ mai mari.
Traditional, puterea instalata era limitata de siguranta din BMTP/TG, dar mai nou se pare ca vom avea contoare cu releu, care deconecteaza automat daca se depaseste puterea contractata.

Asta pentru ca fiecare casa e conectata la un transformator de o capacitate X kVa (kW), care daca e depasita => kaboom!

Cand se atinge puterea maxima disponibila pe transformator, e nevoie sa se faca upgrade, daca e posibil sau sa se puna un transformator nou, deci ultimul care cere putere mai mare, ramane cu buza umflata.

Puterea necesara gospodariilor a tot crescut, odata cu cresterea nivelului de trai, iar acum se pare ca masinile electrice vor pune un nou stres pe instalatiile de distributie.

====

In primul rand, cererea de spor de putere se face la DISTRIBUITOR (cei cu cablurile), nu la furnizor (cel care va da factura de energie electrica).

Distribuitorii sunt in fct de judete, deci in fct de locul de consum, identificati-va distribuitorul.

Unii distribuitori au serviciu online, faceti cont.

Daca nu doriti sa va doara capul, puteti contacta o firma autorizata ANRE, care va face toate demersurile pentru voi, oricum nu prea scapati de ei, pt ca vi se va cere dosarul de instalatii interioare.

Pentru mine, (Ilfov) distribuitorul este E-distributie.
Acesta are platforma la adresa aceasta.

Trebuie sa faceti cont cu PF/PJ pe numele caruia vine factura la locul de consum, nu pe numele proprietatului imobilului (daca sunt diferiti), pt ca dupa ce se face contul, in fct de CNP-ul introdus, vor fi alocate punctele de consum existente.

Odata intrati on cont, mergeti la Racordare retea -> Deschiderere cerere noua (Cerere de racordare Consumatori)

Pe stanga vedeti si pasii care sunt de urmat.
Attached File  1.jpg   199.37K   286 downloads
Attached File  2.jpg   166.09K   254 downloads

Urmatorul pas este sa depuneti o cererere ATR, unde descrieti situatia actuala si ceea ce doriti de la sporul de putere.
Formularul e si aici

O sa abordez 3 situatii, prin care am trecut:
1. Spor putere folosind instalatia actuala (se schimba doar sigurantele)
2. Spor putere scriptic, unde deja situatia din teren este pregatita pt sporul de putere cerut.
3. Spor de putere cu trecere de la monofazat la trifazat.


=====

1. Spor putere folosind instalatia actuala (se schimba doar sigurantele)

Tata are casa alimentata trifazic, cu cabluri de 5*6mmp, siguranta tablou general si bmtp de 25A, deci practic are 17.3 kW (nu 9 kW).
Am cerut 22kW, pentru ca atat suporta teoretic cablurile de 5*6mm => siguranta de 32A

Attached File  exemplu_cerere_atr.pdf   317.72K   466 downloads

Dupa ce am depus cererea ATR, am primit o factura de cca 65 lei, pe care am platit-o.
Peste cca 2 saptamani am primit iun telefon ca vine cineva sa vada situatia din teren.
A venit, apoi peste inca 2 saptamani am primit ATR si fisa de solutie.

Daca sunteti de acord cum solutia si preturile (in cazul meu 2 sigurante si montaj ~500 lei), puteti merge mai departe, cu cererea.
veti avea de ales intre o firma terta sau E-distributie.
Recomand sa contactati o firma terta, pt ca la urmatorul pas va cere dosar instalatii interioare, pe care vi-l face o firma atestata ANRE, iar tot ea se va ocupa de schimabrea sigurantelor.
Pretul pt dosar instalatii interioare este de 1000 lei (orientativ).

=======

2. Spor putere scriptic, unde deja situatia din teren este pregatita pt sporul de putere cerut.

La mine totul era pregatit dinainte, adica trifazic, cabluri 5X6mmp si sigurante/diferentiale de 40A.

Am cerut si am primit 25kW.

Attached File  Exemplu_cerere_atr_2.pdf   471.9K   350 downloads

ATR si fisa de solutie au fost pe 0, neffind necesara nicio modificare.
Am cerut sa se ocupe e-Distributie si fiind valoare 0, am trecut direct la pasul urmator -> dosar de instalatii interioare, iar ei mi-au trimis o factura de 95 lei (TARIF VERIFICARE DOSAR DE UTILIZARE SI PUNERE SUB TENSIUNE INSTALATII DE UTILIZARE)

=======

3. Spor de putere cu trecere de la monofazat la trifazat.

Aici situatia se complica, cand ai instalatie monofazata si doresti trifazat.
Din ce stiu eu, se da maxim 32A monofazat, daca aveti cabluri de 6mmp.

Aveam in acte 3.6 kW instalati (16A) si am dorit 22kW trifazat.

Asta implica sa contactati de la inceput o firma atestata ANRE, pt ca oricum nu scapati usor, trebuie trase cabluri noi.

Prin ATR se identifica solutia tehnica de unde se trage noile cabluri pt puterea ceruta si cat te costa.

Problema este pe ce teren trec acele cabluri.

Daca e teren public => autorizatie construcite bransament electric
Daca e teren privat, e nevoie de acordul tuturor proprietarilor (adesea drumurile sunt private, cota indiviza).
Daca aveti servitute de trecere si pt utilitati, scapati usor.

Daca exista Asoc de Proprietari, puteti scapa doar cu acordul Presedintelui Asociatiei.

Attached File  Exemplu_cerere_atr_3.pdf   553.11K   126 downloads

Vedeti ca o sa fie deranj si in casa, pentru ca trebuie tras cablu trifazat si in casa => pereti sparti etc.
Optional, ramaneti pe monofazat in casa, 32A si lasati pt masina electrica restul.

====

Treaba se misca greu, deci inarmati-va cu rabdare.

#2
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 10.05.2013
Sunt pe monofazat, am cerut spor de la 6 la 9, am plătit factura, au venit pentru constatare. Aștept în continuare distracția.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003
Adica 40A, iar pt asta ti-ar trebui cablu de 10mmp…
Sa zicem ca merge si cu 6mmp, daca distanta e mica si nu tii “blana” peste 32A.


#4
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 10.10.2005
MUltumesc si eu trebuie sa incep acest proces. Tocmai am aflat ca am aprobat 2kW putere electrica pentru garsoniera

#5
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,079
  • Înscris: 16.10.2018
La mine în contract nu este specificată puterea...

Sunt pe monofazat.

#6
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 06.01.2014

 Adm, on 19 ianuarie 2022 - 19:44, said:

Adica 40A, iar pt asta ti-ar trebui cablu de 10mmp… .
Am cablu de 5X 10mmp , branșament trifazic.
Cat ar "duce" maxim - maxim ?

#7
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 10.10.2005

 _R_A_D_U, on 19 ianuarie 2022 - 21:27, said:

La mine în contract nu este specificată puterea...

Sunt pe monofazat.

Daca esti in zona Enel, aparare pe factura la pagina 3 unde e tabelul cu detalierea facturii, in stanga sus unde apar detalii despre utilizator.

#8
geos

geos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,494
  • Înscris: 04.12.2003
@cristobob

Attached Files



#9
Bakkra

Bakkra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 15.10.2005
Apartament in bloc, monofazat, am cerut spor de putere de la 6 la 9kW.
Inteleg ca-mi vor cere dosarul de instalatii interioare? Evident ca nu am asa ceva, am schimbat instalat instalatia de la zero acum 4-5 ani dar nu mi-a trecut prin cap sa-i cer electricianului asa ceva.

#10
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003
Da, la orice spor de putere, se cere dosarul de instalatii interioare; aparent e o chestie legala, astia nu stiu cum sa aiba grija de banii nostri Posted Image

Pt el, ar trebui sa dai firmei si cadastrul casei/apt, ca sa deseneze frumos.

#11
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017

 _R_A_D_U, on 19 ianuarie 2022 - 21:27, said:

La mine în contract nu este specificată puterea...

Sunt pe monofazat.


Ba eu cred ca este scrisa pe undeva dar nu te-ai uitat tu bine.

Din ce inteleg eu.....  daca nu bagi in priza SIMULTAN toate electrocasnicele pe care le ai, poti avea si putere instalata mai mica. Nu e cazul sa ceri redimensionarea ei. Adica sa nu te bagi la cheltuieli inutile mai ales in perioada asta tampita. Mai bine pui un ban deoparte decat sa il cheltuiesti aiurea. Eu asa as zice.

#12
gmowner

gmowner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 13.02.2015
Am inceput si eu acest proces de crestere putere.

Ilfov, e-distributie.

Am impresia ca sunt in situatia 2.

Am cerut de la 3 la 7 kw.

Am platit 65 de lei.
Am primit ATR nou, in care scria ca s-a aprobat si ca necesita doar reprogramare contor.
(are deja siguranta de 32A).

Apoi mi-a mai cerut sa completez niste cereri, si acum au emis factura de 95 de lei, pe care am si platit-o.

Intrebarea mea este: imi vor cere si dosarul de instalatii interioare - schema electrica interioara si certificatul prizei de pamant actualizat?

Cum evident ca nu am asa ceva, cum va trebui sa procedez, si oare cat ma va costa?

Uitati in captura de ecran atasata ce scrie acum in aplicatia lor online.

Attached Files


Edited by gmowner, 06 February 2022 - 09:04.


#13
gmowner

gmowner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 13.02.2015
@Courage poti te rog sa fii mai explicit?
In situatia 2, va trebui sa dau 1000 de lei pentru dosarul lui peste?

Nu am banii astia.

Macar se poate plati in 12-24 rate (gen in factura de curent)?

Edited by gmowner, 07 February 2022 - 02:20.


#14
wwalexww

wwalexww

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.06.2021

 gmowner, on 07 februarie 2022 - 02:13, said:

@Courage poti te rog sa fii mai explicit?
In situatia 2, va trebui sa dau 1000 de lei pentru dosarul lui peste?

Nu am banii astia.

Macar se poate plati in 12-24 rate (gen in factura de curent)?
Cei 1000 sunt orientativi. Depind de firma agreata careia ii soliciti dosarul ( desi cred ca sunt cam aliniati la pret dar cine stie, incearca la mai multi )
Nu stiu daca poti agrea cu firma respectiva sa platesti in atat de multe rate

#15
gmowner

gmowner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 13.02.2015
As prefera un raspuns de la cineva care chiar a trecut prin asta, intr-o situatie exact la fel - locuinta tip casa si crestere putere fara nici un fel de modificari fizice.

Cineva zicea pe alt topic ca pentru cresteri de putere in limite uzuale, nu trebuie acesr celebru dosar instalatie interioara - de altfel, asa mi s-ar si parea normal!

De cand mi-au pus cablu nou de la stalp si contor in cutie de plastic, parca prin 2005 daca nu ma insel, am refacut toata instalatia in casa (cu electrician de profesie), am dimensionat-o si am folosit-o in limita a 32A cat am vazut ca era siguranta de la contor.

Pana acum nu am luat foc!

Daca ar fi in bloc ar fi altceva, ca e pericol potentia pentru vecini.
Dar asa, la casa? Ce ii intereseaza pe ei pana la urma?

#16
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003
E o chestie/aberatie de legislatie, din pacate.
Ce firma si cum platesti, e o poveste intre tine si firma respectiva.

#17
gmowner

gmowner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 13.02.2015
Stii care e culmea?

Nu ma deranjeaza atat ca imi cer astia asa ceva, cat faptul ca au fost unii colegi de forum care s-au laudat ca ei au rezolvat cu 150 de lei.
Daca spuneau 150 de lei + 1000 de lei, nu ma bagam.

Iar ca sa spuna ca aveau ei dosarul ala, aia e o minciuna si mai mare. Nimeni nu are asa ceva!
Am sunat si am intrebat familie si prieteni.
Asa ceva au eventual doar cei care isi fac/cumpara casa noua, iar acolo nu e nevoie de cerere crestere putere, pentru ca evident se face de la inceput asa cum trebuie.

In alta ordine de idei, stie cineva vreo firma din Ilfov care se ocupa cu asa ceva?

In foto se vede ce imi cer astia.

Attached Files



#18
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

 gmowner, on 09 februarie 2022 - 00:21, said:


In alta ordine de idei, stie cineva vreo firma din Ilfov care se ocupa cu asa ceva?

https://portal.anre....cLists/Atestate

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate