Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Incotro acum pentru Novak Djokovic?

  • Please log in to reply
791 replies to this topic

#289
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,999
  • Înscris: 14.08.2007

View PostFluk3, on 20 ianuarie 2022 - 13:22, said:

Pai da se intalnea pt ca el isi facuse testul cu o zi inainte iar rezultatele i-au venit dupa... asta daca intelegi cum functioneaza un PCR.
Deci cand esti suspect de Covid, te duci sa te intalnesti cu presa, copii, fanii, etc. E bine de stiut :)

View Postjohnnickelby, on 20 ianuarie 2022 - 13:50, said:

Au fost 22  in situatia lui Djoko.
Doar ca la ei nu au existat suspiciuni ca au mintit... daca intelegi diferenta. Djoko a vrut sa fie mai smecher decat Australia. Nu i-a iesit.

Edited by utopium, 20 January 2022 - 16:27.


#290
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View PostBob493, on 20 ianuarie 2022 - 15:38, said:

Nu stiu daca or fi fost 22 in fix situatia lui Djokovic, ma cam indoiesc de asta, dar oricum motivarea deciziei nu mai lasa loc de interpretari. Bine, ma refer la oamenii cu toate tiglele pe casa, ca cei care pun expulzarea sa pe seama a nu stiu ce afacere miniera sarbo-australiana vor gasi mereu interpretari, indiferent cat de ridicole.
Pai de obicei oamenii cu "tigle pe casa" nu gandesc mai mult decat narativa presei. Cum iti explici discordanta intre decizia in cazul lui si decizia in cazul celorlalti care au fost lasati sa joace cu aceeasi scutire medicala, fara vaccin.

#291
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,999
  • Înscris: 14.08.2007

View PostStryker_9, on 20 ianuarie 2022 - 13:21, said:

Pai are rezidenta la Marbella, din cate stiu e in Spania. S-a mutat din Monte Carlo.
Ok, si a uitat subit prin ce tari fusese in ultimele 2 saptamani?

#292
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postutopium, on 20 ianuarie 2022 - 16:26, said:

Deci cand esti suspect de Covid, te duci sa te intalnesti cu presa, copii, fanii, etc. E bine de stiut Posted Image


Doar ca la ei nu au existat suspiciuni ca au mintit... daca intelegi diferenta. Djoko a vrut sa fie mai smecher decat Australia. Nu i-a iesit.
Sa inteleg ca nimeni nu-si face teste pt covid decat cand e suspect ?
Aah... si daca nu au existat suspiciuni nici macar nu i-a mai cautat.. adica e ok si fara vaccin desi rules are rules.

E foarte interesant cum unii folosesc gandirea compartimentata pentru a rationaliza anumite chestiuni...

#293
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,999
  • Înscris: 14.08.2007

View PostFluk3, on 20 ianuarie 2022 - 16:27, said:

Cum iti explici discordanta intre decizia in cazul lui si decizia in cazul celorlalti care au fost lasati sa joace cu aceeasi scutire medicala, fara vaccin.
Nu e suficient de clara diferenta intre a minti cand completezi aplicatia de viza si (foarte probabil) a prezenta acte false si a nu face asta?

#294
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,268
  • Înscris: 29.12.2006

View Postvrajitoruldinoz, on 20 ianuarie 2022 - 10:32, said:

Explica-ne mai mult, prin ce mecanism?

Ce spun mai jos e opinia mea ce poate sau nu să fie reală. Adevărul se instituie doar atunci când o opinie se potriveşte unei demonstraţii raţionale, or eu nu dispun de informaţii secrete. Deci rămâne doar o opinie.


Prin mecanismul "efectului de domino al scăderii imaginii": Djokovic e expulzat → protestatarii împotriva lui Rio Tinto din Serbia sunt asociaţi cu susţinerea lui Djokovic, ocazie cu care se poate distruge imaginea acestora.

Însă lumea îşi dă seama de porcăria politicienilor australieni. Djokovic e un simbol bun, nu unul rău pe care şi-l doresc politicienii australieni în cârdăşie cu Rio Tinto.

Edited by lupini, 20 January 2022 - 16:41.


#295
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,313
  • Înscris: 12.07.2010

View PostFluk3, on 20 ianuarie 2022 - 16:27, said:

Pai de obicei oamenii cu "tigle pe casa" nu gandesc mai mult decat narativa presei. Cum iti explici discordanta intre decizia in cazul lui si decizia in cazul celorlalti care au fost lasati sa joace cu aceeasi scutire medicala, fara vaccin.

Iti explica Darren Cahill:

"Am urât scutirea pe care a avut-o, pentru că eu cred că acea scutire este cu adevărat pentru oamenii care doresc să se vaccineze și nu se pot vaccina pentru că au avut Covid. Novak nu a vrut niciodată să se vaccineze, așa că am urât această dispensă specială. Dacă ai o problemă medicală acută sau ceva care te împiedică să te vaccinezi, nicio problemă, dar nu mi-a plăcut această poveste de la început. A fost o mizerie de la început și apoi totul a devenit din ce în ce mai rău."

Edited by AlbastruIndigo, 20 January 2022 - 16:43.
Eliminat raspuns la mesaj sters.


#296
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postutopium, on 20 ianuarie 2022 - 16:30, said:

Nu e suficient de clara diferenta intre a minti cand completezi aplicatia de viza si (foarte probabil) a prezenta acte false si a nu face asta?
Eu sper ca ai inteles ca nu pt minciuna i s-a dat out din Australia nu ? Pt ca nu s-a putut dovedi asta ci pt riscul pe care il prezenta opiniei publice, adica un nevaccinat sa castige sau sa joace macar la open... Atata prostie de la bun inceput pe guvernu ala... si discordante intre ei.. Intalnesti doar la guvernele extrem de progresiste.

View PostBob493, on 20 ianuarie 2022 - 16:42, said:

Iti explica Darren Cahill:

"Am urât scutirea pe care a avut-o, pentru că eu cred că acea scutire este cu adevărat pentru oamenii care doresc să se vaccineze și nu se pot vaccina pentru că au avut Covid. Novak nu a vrut niciodată să se vaccineze, așa că am urât această dispensă specială. Dacă ai o problemă medicală acută sau ceva care te împiedică să te vaccinezi, nicio problemă, dar nu mi-a plăcut această poveste de la început. A fost o mizerie de la început și apoi totul a devenit din ce în ce mai rău."
Da, Djokovic nu a vrut sa se vaccineze si care-i problema ? Esti liber din cate stiu sa o faci sau nu. Daca exista o scutire de la acest lucru de ce sa nu o ai ca pana la urma tot nu inteleg. Scutire care i-a fost acordata de catre statul australian, mai bine nu i-o acordau din start.
Normal ca a fost o mizerie de la bun inceput... mizerie de vamesi care desi i-au lasat pe restu cu aceeasi scutire... erau setati sa nu-l lase pe asta... si mai mare kko ca l-au chemat pana acolo.... 25 de ore pe avioane aeroporturi... nice!
Pareri sunt si pro si contra in randul jucatorilor de tenis, asta nu schimba cu nimic narativa presei nu-i asa ?

Pt ca sa intelegi ca nu are de a face cu vaccin sau contra vaccin, mai ales ca trebuie sa fi mare smecher sa crezi ca asta e un antivaxer cand doneaza in serbia pt vaccin si mai nou cumpara 80% dintr-o firma medicala daneza ca sa dezvolte un vaccin anti covid...
Insa a militat anti exploatare :

https://thewest.com....oject-c-4982992

https://thebridge.in...-protests-27172

Uite-i postarile lui anti exploatare miniera... atata ca nu vezi niciunu in care sa spuna nu va faceti vaccin ca are chipuri and shit.... desi hateri si-ar dori sa aiba si astfel de postari.

Edited by Fluk3, 20 January 2022 - 17:06.


#297
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,881
  • Înscris: 25.01.2007
Saracu' nole, cum mișcă, cum sparge un bec. Acu fuse fotografiat fără masca în avionul de-l ducea acasă. https://www.digispor...-de-noi-1477319

#298
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,289
  • Înscris: 06.07.2007

View PostIcecreamAlex, on 18 ianuarie 2022 - 23:32, said:

Fanii lui Nole rămași in Australia îl vor susține în arenă pe Nick Kyrgios. A rămas mască excentricul Nick, la primul său meci de transferul numărului mare de sustinători ai sârbului, care îl susțin pe australian la acest turneu. Vor pune presiune pe numărul 2 mondial Medvedev. Treaba-i bună pentru Nole. Dumnezeu nu doarme.
L-au sustinut? Au pus presiune pe Medvedev? :))
Cum se zice? I-am batut de ne-am kkt pe noi...


PS. Astia(fanii lui Nole) tot in echipa looserilor se gasesc sa poposeasca...
Au infrant.

Edited by dan1980_25, 20 January 2022 - 17:43.


#299
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,999
  • Înscris: 14.08.2007

View PostFluk3, on 20 ianuarie 2022 - 16:58, said:

Eu sper ca ai inteles ca nu pt minciuna i s-a dat out din Australia nu ? Pt ca nu s-a putut dovedi asta ci pt riscul pe care il prezenta opiniei publice, adica un nevaccinat sa castige sau sa joace macar la open...
Pai nu, nu l-au acuzat pe fata de minciuna ca sa nu-l faca de rusine. Dar nici nu puteau sa-l lase sa-si bata joc de statul australian mintind atat in aplicatia de viza cat si venind cu scutiri bazate pe acte false.

Eu i-as fi zis ca daca vrea sa intre, sa faca test de anticorpi, sa vedem, a avut Covid sau nu? Posted Image Ar fi fugit singur din prima ...

View PostFluk3, on 20 ianuarie 2022 - 16:58, said:

Da, Djokovic nu a vrut sa se vaccineze si care-i problema ? Esti liber din cate stiu sa o faci sau nu.
Nu e nici o problema. Dar daca nu te vaccinezi pentru ca nu ai tu chef, stai acasa, nu vii la AO cu scutiri si declaratii false. Daca mai insista sa aiba in continuare libertatea de a fi prost, va rata anul asta cel putin trei grand slam-uri. Pentru ca prostia in viata se plateste.

Edited by utopium, 20 January 2022 - 17:48.


#300
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postutopium, on 20 ianuarie 2022 - 17:43, said:

Pai nu, nu l-au acuzat pe fata de minciuna ca sa nu-l faca de rusine. Dar nici nu puteau sa-l lase sa-si bata joc de statul australian mintind atat in aplicatia de viza cat si venind cu scutiri bazate pe acte false.

Eu i-as fi zis ca daca vrea sa intre sa faca test de anticorpi, sa vedem, a avut Covid sau nu? Posted Image Ar fi fugit singur din prima ...
Ah nu pe fatza dar toata presa misca cum ca a mintit in declaratie... Cand faci o acuza trebuie sa o si sustii cu ceva dovezi. Sa inteleg ca vamesii aia care l-au controlat la 4 dimineata stiau ca actele sunt false.... au dat niste telefoane ceva ?

Si eu i-as fi zis sa faca un test antigen si cu asta basta dar nu.... acuze de minciuna fara nici o dovada... Parerea mea e ca le-a fost frica sa-i ceara asa ceva, cum era de fapt normal sa ii ceara.

Bun.... deci cu problema celorlalti jucatori care au intrat cu acelasi tip de scutire care dupa spusele guvernului Aus era nula... o lasam balta... ok.

#301
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,881
  • Înscris: 25.01.2007
Și la ce ajuta testul antigen?

#302
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postslai, on 20 ianuarie 2022 - 17:57, said:

Și la ce ajuta testul antigen?
Scuze, anticorpi nu antigen. Puteau sa-i ceara asta daca aveau neclaritati dar au preferat sa acuze fara dovezi ca pana la urma sa faca uz de forta ministrului de emigrari tot printr-o exceptie care nu prea se aduce in discutie intr-o lume civilizata. Influentarea opiniei publice.

#303
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,999
  • Înscris: 14.08.2007

View PostFluk3, on 20 ianuarie 2022 - 17:48, said:

Bun.... deci cu problema celorlalti jucatori care au intrat cu acelasi tip de scutire care dupa spusele guvernului Aus era nula... o lasam balta... ok.
Daca nu au avut suspiciuni ca respectivii au mintit, i-au lasat. Dar au mai fost si altii trimisi acasa, depinde de contextul fiecaruia. Novak s-a crezut in Balcani si a zis ca "hai sa fac eu o smecherie ca la noi" ...

#304
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postutopium, on 20 ianuarie 2022 - 18:14, said:

Daca nu au avut suspiciuni ca respectivii au mintit, i-au lasat. Dar au mai fost si altii trimisi acasa, depinde de contextul fiecaruia. Novak s-a crezut in Balcani si a zis ca "hai sa fac eu o smecherie ca la noi" ...
Singura care a mai plecat acasa a fost jucatoarea Ceha, dupa ce i-au spus exact ca lui Djokovic ca scutirea nu e valabila si ca poti intra doar daca ai doua doze de dintr-un vaccin aprobat. Asta dupa ce si ei i-au aprobat de acasa acelasi tip de viza, dupa ce a ajuns pe teren si jucase un meci dar dupa faza cu djokovic ca altfel ramanea si aia bine merci. Cu ceilalti cum ramane daca scutirea nu e valabila ci doar doua doze de vaccin ? Ce regulile lu peste is astea ?
Astea cu s-a crezut ca in Balcani e luata din media, ti-am zis, unii spun doar ce le baga altii pe fir. Daca era asa si aveau suspiciuni ii cereau test de anticorpi si vedeau daca a facut recent boala sau nu.

Edited by Fluk3, 20 January 2022 - 18:24.


#305
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,999
  • Înscris: 14.08.2007
Scutirea e valabila daca nu se bazeaza pe o minciuna. La fel cum viza e valabila daca nu se bazeaza pe o minciuna. La el a fost problema cu ambele (aplicatia de viza in care s-a raspuns evident gresit, intentionat sau nu, scutirea care mentiona ca a avut Covid, desi activitatile lui diverse publice din perioada respectiva nu dau de inteles ca ar fi avut).

#306
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Pai si cum nu au dovedit ca nu se baza pe o minciuna i-au anulat-o din alte cauze ? Cu completarea formularului a fost problema doar dupa ce prima instanta i-a dat castig de cauza... o alta palma peste obrazu autoritatilor austaliene... adica nu suntem in Balcani dar o facem Balcan stile...
Atata vreme cat are act medical cum ca a avut covid nu cred ca vreo motivatie a autoritatilor le mai spala imaginea. Ei trebuiau sa dovedeasca ca acel act a fost fals si ca nu are anticorpi, restu sunt supozitii si conspiratii... sau mai bine zis fake news.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate