Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Top hrană uscată câini. Hrana naturală proaspătă contra hranei uscate

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
121 replies to this topic

#73
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 16.03.2006
Pedigree junior,pui cu orez,e bun?

#74
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Fa o supa cu inimi si pipote, toaca-le si pune-i cate o lingura-doua  peste boabe.

#75
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 16.03.2006
Nu prea imi vine sa dau 200 de lei pt UN sac de granule care poate nici nu-i place sau tin o luna.Ceva mai ieftin nu exista?

#76
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,733
  • Înscris: 21.08.2008
Un sac de granule de calitate, vreo 12kg, pleaca de la cca 300 de lei si pentru un caine de pana in 10kg ajunge cam 4 luni.
Pana acum i-am dat ToTW iar de vreo luna ii dau WoW si pare ca a pus ceva greutate desi miscarea e cam tot aia. Tot fara cereale.
Taste of the Wild respectiv World of Wilderness.

#77
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 03.08.2004
Nici al meu nu mananca boabe simple. Ii fierb orez cu gaturi sau spinari de pui si ii amestec in castron cu boabele. Si e ditamai animalul de 80kg, ar fi trebuit sa rupa mancarea.

#78
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View Postdanghetau, on 17 august 2023 - 14:04, said:

Un sac de granule de calitate, vreo 12kg, pleaca de la cca 300 de lei si pentru un caine de pana in 10kg ajunge cam 4 luni.
Pana acum i-am dat ToTW iar de vreo luna ii dau WoW si pare ca a pus ceva greutate desi miscarea e cam tot aia. Tot fara cereale.
Taste of the Wild respectiv World of Wilderness.
Am descoperit din întâmplare la zooplus o hrana de calitate foarte buna cu 195 lei sacul de 12 kg. Schnauzerului care e problematic cu digestia ii merge foarte bine de 3 luni de cand ii dau Greenwoods. Are 30% carne proaspătă de curcan si e cu cartofi dulci(patate) in loc de cereale sau cartofi obisnuiti.
https://www.zooplus....ds_adult/933016

#79
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 16.03.2006

View Postdanghetau, on 17 august 2023 - 14:04, said:

Un sac de granule de calitate, vreo 12kg, pleaca de la cca 300 de lei si pentru un caine de pana in 10kg ajunge cam 4 luni.
Pana acum i-am dat ToTW iar de vreo luna ii dau WoW si pare ca a pus ceva greutate desi miscarea e cam tot aia. Tot fara cereale.
Taste of the Wild respectiv World of Wilderness.
300 lei?! Mult!
Al meu are 13-14 kg la 4 luni,o sa mai creasca.

View PostFreddy12, on 17 august 2023 - 14:50, said:


Am descoperit din întâmplare la zooplus o hrana de calitate foarte buna cu 195 lei sacul de 12 kg. Schnauzerului care e problematic cu digestia ii merge foarte bine de 3 luni de cand ii dau Greenwoods. Are 30% carne proaspătă de curcan si e cu cartofi dulci(patate) in loc de cereale sau cartofi obisnuiti.
https://www.zooplus....ds_adult/933016
Daca ar ajunge pt 2 luni,as lua.

Edited by pele, 17 August 2023 - 15:04.


#80
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,733
  • Înscris: 21.08.2008

View PostFreddy12, on 17 august 2023 - 14:50, said:

Am descoperit din întâmplare la zooplus o hrana de calitate foarte buna cu 195 lei sacul de 12 kg. Schnauzerului care e problematic cu digestia ii merge foarte bine de 3 luni de cand ii dau Greenwoods. Are 30% carne proaspătă de curcan si e cu cartofi dulci(patate) in loc de cereale sau cartofi obisnuiti.
https://www.zooplus....ds_adult/933016
Am ales bonus niste conserve de la nu's ce producator dar dupa ele scaunele cainelui numai ok nu erau, o sa renunt la "recompense" din asta la conserva. Nu cred ca a avut 10 mese in viata ei altceva in afara de boabe, nici macar rest de carne buna nu ii dau.
Voi incerca si aceasta marca, pentru moment mai am cateva pungi de 1 kg cu WoW de diferite carnuri.

#81
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Mai bine nu scriam despre Greenwoods😁. Acum vor cumpara mai multi si va creste si pretul.
Calculul e simplu: 300-400g/zi înmulțit cu 30 de zile. Deci nu iti ajunge un sac timp de 2 luni. Calculul cantitatii de hrana este asa: puii- 2 pana la 2,5% din greutatea corpului pe zi. Deci daca puiul tau are 15kg ii trebuie minim 300g/zi. Cainii adulti trebuie sa manance zilnic de la 0,9 la 1,2% din greutatea corporală in functie de varsta si nivelul de activitate.Cu cat e mai batran, cu atat ii trebuie mai putina mancare. De exemplu setterul meu pana la 2-3 ani manca 4 cani pe zi si acum, la 14 ani mănâncă o cana si 3 sferturi, o cana avand 125 de grame.

#82
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View Postpele, on 16 august 2023 - 19:18, said:

Pedigree junior,pui cu orez,e bun?
Nu prea e buna hrana Pedigree. Eu iti recomand Gemon . E o hrana decenta si mai ieftina decat Pedigree.
https://monge-websho...h-premium-20-kg

Carne si produse din carne 28% (carne proaspata de pui min.10%), cereale naturale, uleiuri si grasimi brute, peste si derivate din peste, legume (pulpa de sfecla 2%), substante minerale, extract de castane, Yucca Schidigera 0.1%, clorura de coline, fructo-oligozaharide F.O.S (fructo-oligozaharide), alge marine, clorura de sodiu, clorura de colina, vitamina C,inositol, tiamina monomitral ( vitamina B1), riboflavina ( vitamin B2 ), hidroclorura de piridoxina (vitamin B6), seleniu (sodiu selenita ), glucozamina, fier(carbonat de fier), cobalamina (vitamin B12), acid d-pantotenic, vitamina H ( biotina), vitamina PP (niacina, acidul nicotinic), acid folic, fier (carbonat de fier), zinc (oxid de zinc ), mangan (oxid manganit), iod (iodura de potasiu),vitamine-minerale integrate ( pe Kg de produs ).

Si uite ce compozitie are pedigree junior:

Cereale (inclusiv 4% orez), Carne și derivate de origine animală (31%, inclusiv 14% pui), Uleiuri și grăsimi (inclusiv 0,4% ulei de floarea soarelui), Derivate de origine vegetală, Minerale, Extracte din proteină vegetală.
Deci cel mai mult are cereale deoarece sunt primele pe lista de ingrediente, apoi, are proteine  vegetale adica soia ceea ce ii poate provoca o dermatita alergica cum am patit eu cu fosta mea catelusa. A mancat 3 lung pedigree junior si s-a scarpinat 14 ani.

#83
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 16.03.2006
Am gasit asa ceva in cora.Sunt bune de dat crude?Cate pot sa-i dau pe zi?

Attached Files



#84
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Daca il inveti  cu carne cruda, nu va mai manca niciodata boabe. Eu nu am curaj  sa le dau la ai mei carne cruda ca mi-e teama sa nu fie contaminata(mai ales pe caldurile astea) si dupa aia trebuie sa-mi fac credit la banca pentru a plati veterinarul. Doar analizele de baza costa peste 200 lei. Daca e sa faca ceva mai special... se dubleaza pretul.

#85
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,938
  • Înscris: 02.02.2007
Sunt perfecte! Ii dai dupa ce mananca boabele. Si nu in fiecare zi.
La fel de bun e si pestele, dar la fel, de maxim 2ori/ saptamana.
Daca devine mofturos, fa-i cunostinta cu cel mai bun bucatar! ;)

#86
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 16.03.2006
Granule pentru caini junior din kaufland,10 lei kg,au doar varianta de 1,5 kg.

Attached Files


Edited by pele, 20 August 2023 - 12:22.


#87
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 16.03.2006
Traieste regeste.

Attached Files



#88
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,938
  • Înscris: 02.02.2007

View Postpele, on 22 august 2023 - 11:18, said:

Traieste regeste.
Pacat ca nu e marfa permznenta la lidl.foarte bune.

#89
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 16.03.2006
Marfa gasesti si in cora, gaturi de pui(7 lei kg),inimi si pipote,spate de pui.
Orez fiert,pipote si inimi,putine bobite,vad ca Ii place.
Am mai gasit niste piept de porc ieftin in kf,1 leu /100 gr.

Attached Files


Edited by pele, 27 August 2023 - 22:27.


#90
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View Postpele, on 27 august 2023 - 22:24, said:

Am mai gasit niste piept de porc ieftin in kf,1 leu /100 gr.
Nu-i da carne grasa ca da in pancreatita. Câinii nu metabolizează grăsimile la fel ca oamenii.
https://www.aspcapet...n-dogs-not-eat/

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate