Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...
 In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește
 

Rambursare anticipata credit ipotecar sau investitie

- - - - -
  • Please log in to reply
164 replies to this topic

#55
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View Postin_the_soup, on 04 ianuarie 2022 - 22:04, said:



E OK pentru unii sa plateasca credite pana la 60-65 de ani, Nu e graba .... de ce sa muncesti pentru tine cand poti munci pentru banca pana la adanci batraneti.

Oamenii care au făcut credit acum 15 ani și nu au plătit anticipat au acum rate de tot râsul, pentru că inflația a atenuat gradul de îndatorare real.

Creditul e o unealtă ca orice alt serviciu, costul banilor e asumat. Este doar un blocaj psihologic care te face sa crezi că dai bani aiurea, dar nu îi dai aiurea, îi dai pentru că ăla e costul serviciilor băncii. Așa cum dai bani la restaurant in loc sa mănânci de la.carefour. sau cum dai bani la hotel in loc sa stai acasă.

#56
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Frate... am greșit. Am citit ce îți zic toți aici... asculta-i ca te învață de bine. Inflatia de fapt nu exista... creditele te fac umil și te încovoiaza iar chiriașii sunt o specie de oameni care distrug și nu își plătesc dările la timp. Mai bine sa nu ai de-a face cu ei. Trebuie sa fii cât mai liber și asa ca mâine du-te repede la banca și plateste creditul și ia-ti libertatea înapoi. Elibereaza-te de jugul bancar!

Edited by MembruAnonim, 04 January 2022 - 23:42.


#57
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 08.01.2009
Inteligenta emoțională bate rațiunea. Oamenii pierd bani sau ratează câștigul pe emoție. Cine nu suporta datoria e greu sa se îmbogățească. In fine!

#58
mihand75

mihand75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 27.09.2016
Când investești cu credit ai avantajul că dacă funcționează investiția câștigi mult. Dar dacă nu merge pierzi mult.

Sunt exemple aici pe forum de oameni care au investit în imobiliare începând cu 2013 și au câștigat din faptul că prețurile au mers în sus. În același timp știu destule povești triste cu oameni care au investit în imobiliare în 2007-2008 și au pierdut imens.

Cu ce sunt de acord, e că inflația probabil va continua și în viitor, și e o idee proastă să ții bani "cash" peste o sumă care să acopere diverse evenimente neplăcute care pot să apară pe neașteptate (undeva la veniturile pe 6 luni - 1 an).

Dar ca "investiție" poți să investești și în altceva decât în imobiliare. Eu unul nu aș "investi" în imobiliare în București acum și în nici un caz pe credit din mai multe motive:
1. Impozite foarte mici care probabil vor crește
2. Grad de ocupare redus al apartamentelor existente, ceea ce poate duce la scăderea chiriilor (legat de 1)
3. Riscul seismic în București
4. Prețuri mari față de puterea economică a românilor (aici e o părere personală, am amici care spun că în România mai e loc de creșteri de preț)

Dar la "investiții" depinde de profilul de risc al fiecărei persoane. Eu prefer să nu am datorii, chiar dacă așa câștig mai puțin, dar alții au altă abordare.


#59
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View PostMembruAnonim, on 04 ianuarie 2022 - 23:38, said:

Frate... am greșit. Am citit ce îți zic toți aici... asculta-i ca te învață de bine.

Lasă-i Cristi, doar nu avem nevoie de și mai multa concurenta când luam și vindem / închiriem.

Plătiți toate creditele. Fiți liberi :D

#60
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 24.02.2017
Un adevarat geniu financiar stiti cu face ? Si nu am zis eu asta :   Se indreapta mereu impotriva curentului.  Cand toti vand, el cumpara. Cand toti cumpara, el vinde.

Voi desigur ca ii puteti da sfaturi din experienta voastra sau a celor din cercul vostru de prieteni. Insa cati prieteni multi-milionari in Euro aveti ? Zero.

Eu recunosc ca am doi. Unul are investitii in Brasov in imobiliare iar altul in Ialomita, in terenuri arabile, arendate. Insa o data cu desertificarea acelei parti a Romaniei, s-ar putea sa le dea in 10 ani pe degeaba (cam 100 hectare). Plus de asta fiecare are cash separat pentru neprevazute (cam 100K Euro fiecare).

#61
mirc2003

mirc2003

    Emo biliar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,606
  • Înscris: 16.03.2008
Cand toti vand, el cumpara. Cand toti cumpara, el vinde.
Asta am spus si eu, am citit amandoi acelasi sfat.

#62
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016

View Postfigo1988, on 05 ianuarie 2022 - 06:32, said:

Lasă-i Cristi, doar nu avem nevoie de și mai multa concurenta când luam și vindem / închiriem.

Plătiți toate creditele. Fiți liberi Posted Image

Cred ca voi cititi printre randuri...
Nu a zis nimeni ca nu aveti dreptate, nu a zis nimeni sa nu cumpere, majoritatea dintre noi am zis NU ACUM, ca nu e un moment bun, preturile fiind deja foarte sus.
Sunt chiar curios, voi v-ati supraindatora ca sa cumparati acum, la aceste preturi, sau iar ne raportam la ce a fost acum 7-8-10 ani, la faptul ca unii ati cumparat atunci si considerati ca si acum ar fi o afacere la fel de buna ?
Cred si eu ca e simplu sa dam sfaturi de risc, cat timp nu sunt banii nostri...

#63
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMagicwisewolf, on 05 ianuarie 2022 - 09:59, said:

, majoritatea dintre noi am zis NU ACUM, ca nu e un moment bun, preturile fiind deja foarte sus.


Și care dintre cei care scriu aici fac ce zic? Eu/figo sau voi? Noi luam acum, e ieftin inca. Voi așteptați sa se ieftinească.

Eliberati-va de jugul bancar! E cea mai buna decizie...

#64
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,806
  • Înscris: 12.06.2010

View PostMagicwisewolf, on 05 ianuarie 2022 - 09:59, said:

Nu a zis nimeni ca nu aveti dreptate, nu a zis nimeni sa nu cumpere, majoritatea dintre noi am zis NU ACUM, ca nu e un moment bun, preturile fiind deja foarte sus.

Dar cand? In baza a ce credeti ca preturile se vor duce in jos? Sau cu cat credeti voi ca vor scadea cat sa merite asteptarea? :)

#65
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View PostBogotta, on 05 ianuarie 2022 - 07:50, said:


Voi desigur ca ii puteti da sfaturi din experienta voastra sau a celor din cercul vostru de prieteni. Insa cati prieteni multi-milionari in Euro aveti ? Zero.


Te cam arunci :)

View PostMagicwisewolf, on 05 ianuarie 2022 - 09:59, said:



Cred ca voi cititi printre randuri...
Nu a zis nimeni ca nu aveti dreptate, nu a zis nimeni sa nu cumpere, majoritatea dintre noi am zis NU ACUM, ca nu e un moment bun, preturile fiind deja foarte sus.
Sunt chiar curios, voi v-ati supraindatora ca sa cumparati acum, la aceste preturi, sau iar ne raportam la ce a fost acum 7-8-10 ani, la faptul ca unii ati cumparat atunci si considerati ca si acum ar fi o afacere la fel de buna ?
Cred si eu ca e simplu sa dam sfaturi de risc, cat timp nu sunt banii nostri...

1. In raport cu ce sunt acum preturile foarte sus? Cu anul trecut? Acum doi ani? Dacă da, nu asta e ideea de piață care creste? Care e referința după care determini cat de sus sunt preturile?

2. Din ce scrie el, nu e deloc supraindatorat

#66
marius21

marius21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,364
  • Înscris: 12.07.2008
Alizeu,

https://www.bancheru...-in-august-2021


https://www.zf.ro/ev...flatie-20380950

https://m.hotnews.ro/stire/25277088

Poti deduce usor trendul.

Daca alegi sa pastrezi banii in banca vorbim de cea mai proasta alegere.

Daca alegi varianta buy to let trebuie sa iei in considerare si costurile cu notarul si cu utilarea.Procesul de utilare consuma timp ( de ex eu am comandat o mobila la sfarsit de decembrie si va fi montata doar in martie ). Deci cateva luni cu apartamentul gol.

Iti permiti sa achiti ambele rate ? (banii din chirie pot fi considerati bonus dar nu trebuie sa te bazezi pe ei ). Daca da , go. Daca un astfel de scenariu ti-ar afecta stilul de viata poate nu este momentul.


Eu am incercat sa nu fiu la limita maxima de indatorare ( in ideea in care daca s-ar o oferta de nerefuzat sa nu o ratez ) si am mers “pas cu pas “. Am inceput cu o garsoniera , apoi am schimbat ap in care stateam ( am inlocuit 4 camere din bloc vechi cu ap in vila , tot 4 camere +1/3 din su sol+1/3 din gradina ), apoi a doua garsoniera , apoi vandut pe rand garsonierele si inlocuirea lor cu 3 camere.  Ultima tranzactie a fost in dec 2021 ( cu antecontract in feb 2020 ). Nu m-a speriat pandemia, niciun moment din feb-iunie 2020 nu m-am gandit sa incerc sa renunt la antecontract ( cu toate ca m-am intrebat daca imobilul se va finaliza ). Apoi a devenit evident si pentru negationisti ca vom avea o inflatie demna de vremuri postbelice .







#67
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,478
  • Înscris: 15.11.2003

View PostBogotta, on 05 ianuarie 2022 - 07:50, said:

Voi desigur ca ii puteti da sfaturi din experienta voastra sau a celor din cercul vostru de prieteni. Insa cati prieteni multi-milionari in Euro aveti ? Zero.
Destui ! Toti au credite pe firma, niciunul pe imobiliare

#68
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016
Nu stie nimeni exact cand si nici cu cat, dar sigur e pe drum un astfel de moment...
Pe ce ne bazam ? Pe baza aberatiilor de pret la care au ajuns imobiliarele in acest moment.
Sunt mai multe semne prin care iti poi da seama ca vor urma vremuri mai bune de achizitii imobiliare si mai nasoale de vanzare, trebuie doar puse cap la cap.
Cateva exemple :
1. BNR va mari dobanda de referinta pentru credite => conditii mai restrictive la creditare, vor fi persoane care nu se vor mai incadra din cauza veniturilor => cerere in scader => preturi in scadere.
2. majoritatea economistilor la nivel mondial sunt de acord ca avem o inflatie foarte mare, iar dupa asta nu poate veni decat criza, deflatie, ca sa se reaseze lucrurile
3. S&P 500 e la maxim istoric, este in niste zone alarmante ca pret, dupa cresterile din toti anii de dupa 2008 => urmeaza un crash bursier in maxim 2-3 ani, poate si mai repede, precum 1 an. Asta duce si la scaderea preturilor, inclusiv in imobiliare.
Probabil ca sunt unele chestiuni si mai tehnice care indica momentul in care suntem acum si se pot prezice si viitoarele momente de criza mai cu precizie.

View PostalliNdanuTz, on 05 ianuarie 2022 - 10:49, said:

Dar cand? In baza a ce credeti ca preturile se vor duce in jos? Sau cu cat credeti voi ca vor scadea cat sa merite asteptarea? Posted Image


#69
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
1. Am avut creșteri de 20% anul trecut în imobiliare. O creștere cu 0.5-1% a dobânzii va modifica foarte puțin cererea solvabila  când multe achiziții se fac cash și dobânzile sunt încă foarte scăzute
2. E foarte puțin probabil ca din inflație galopanta sa trecem direct la deflație. Băncile centrale vor prefera întotdeauna sa ajusteze gradual
3. S&P a căzut 30% în martie 2020. Știi cu cat au scăzut imobiliarele? 0. Teoria ta e ca urmează o cădere doar pentru ca am avut creșteri? E un pic simplista. Bursa nu e o sinusoida simpla

Edited by figo1988, 05 January 2022 - 11:05.


#70
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016

View Postfigo1988, on 05 ianuarie 2022 - 10:55, said:

1. In raport cu ce sunt acum preturile foarte sus? Cu anul trecut? Acum doi ani? Dacă da, nu asta e ideea de piață care creste? Care e referința după care determini cat de sus sunt preturile?

2. Din ce scrie el, nu e deloc supraindatorat

De acord, nu este. Dar poate fi, cu 2 rate si in cazul nefericit de a ramane fara munca.
Da, raportul cu preturile mari este in comparatie cu ultimii 6-7-8 ani, sa zicem.
In alta ordine de idei, eu as zice ca nu greseste nici daca achita creditul acum. De ce ?
Pentru ca, in cei 26 de ani ramasi, sigur la datoria de 35 k de eur achita undeva la 65-70 k eur. Deci, poate castiga / scuti 30 k eur. Prin achitarea creditului, scapa de o rata de 200 eur pe luna.
Apoi se poate imprumuta din nou pentru un alt apartament, va avea o rata mai mare, dar una singura, nu doua. Iar in caz de ceva, orice, ramane cu 1 apartament, care e al lui, nu cu 2 apartamente care sunt ale bancii. Si daca asteapta 2 ani, sa zicem, si nu se intampla nimic, preturile nu se duc in jos, ci cresc, cei 30 k scutiti din creditul initial ar putea acoperi cresterea de pret. La un apartament de 80 k eur cat poate fi cresterea in 2 ani ? 20-30 % ? Deci, cam 16-24 k eur, nu ?

Edited by Magicwisewolf, 05 January 2022 - 11:13.


#71
viaipi

viaipi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 13.06.2010
@Alizeu, am fost intr-o situatie asemanatoare cu a ta in 2020.
Eu am ales sa platesc creditul si sincer regret decizia.
Dpmdv ai doua variante:

1. Vrei sa n-ai stresul creditului, plateste-l
Dar gandeste-te asa:
Ce ar trebui sa se intample ca in urmatorii 2-3-5-10 ani sa nu mai poti plati o rata de 200 de euro in conditiile in care acum dispui de 30k cash?
Si cat de probabil e sa se intample?

2. Vrei sa ai posibilitatea sa inmultesti banii respectivi, investeste-i

Mi se pare putin aberant cum majoritatea oamenilor de pe forumul asta o tot dau cu scaderea preturilor la imobiliare, fara sa aiba o baza logica din cauza careia sa se intample acest lucru.
Uite o statisca cu pretul mediu pe m2 in fiecare tara din Europa.
https://www.statista...28-per-country/

De ce s-ar duce Romania si mai jos in lista asta? Adica pana unde sa coboare?

Chiar daca vine o criza precum cea din 2008, tu ramai cu aceeasi rata si cu 30k + randamentul investitiei pe care sa ii bagi in altceva.
Poate cumperi un apartament asemanator cu al tau la 30k in cazul unei crize asteptate de aproape tot forumul care scrie pe imobiliare.

#72
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010
S-a discutat si rediscutat subiectu asta de 1000 ori cel putin.
Cine nu are nimic in proprietate, asteapta sa cada piata...dar tot asteapta de ani buni si nu a cazut nimic, mai rau, au crescut toate in draci si acum au ramas cu pumnii dati in momite.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate