Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Rambursare anticipata credit ipotecar sau investitie

- - - - -
  • Please log in to reply
164 replies to this topic

#37
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
poat vrei sa iti spun cat erau acum 20 ani sa te iei cu mainile de cap.
ce a fost atunci, a fost, nu mai revine.

raspunsul la intrebare e simplu: cand ai posibilitatea sa iei, iei. esti unul dintre cei norocosi care are aceasta sansa, restul stau si isi pun probleme existentiale.
ce o sa piarda? banii? nu-i nimic, a fost capabil sa ii faca pe aia o sa fie capabil si in viitor.

ia 2... asa trebuie sa gandesti, imi permit 1 sau 2... daca exista sansa sa iti permiti 2 iei 2 direct. ce a fost in 2013 a fost si nu mai exista.

#38
sorinion62

sorinion62

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 14.03.2020
Bunicul meu avea bani sa construiasca 2 case in anii '90.. Iar in cativa ani si-a cumparat o masina de banii aia.. Ce bine era si pentru mine acum daca ar fi cumparat apartamente, terenuri sau chiar ar fi construit 2 case sau ar fi cumparat aur.. Orice in loc sa lase banii sa ii manance inflatia.

Nimeni nu stie exact ce va fi acum, dar mi se par clar ca ceva se va intampla in viitorul apropiat.. Iar din povestea reala a bunicului stau cu teama pe cash in asteptarea crizei si incerc sa diversific cat mai mult

Edited by sorinion62, 04 January 2022 - 18:37.


#39
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016
Ceea ce zici tu acolo s-a intamplat in anii '90, imediat dupa Revolutie, vorbim de situatii distincte. Acolo au fost multi factori, printre care si cel de exces de bani.
Acum nu mai este cazul de asa ceva.
Asa, tot in anii 90, parintii nostri au achitat pe capete apartamentele si le-au cumparat cu echivalentul a cateva salarii, din cauza devalorizarii banilor. Asta nu inseamna ca noi ne vom mai intalni cu asa ceva.

#40
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
7%-8% inflație ți se pare putin?

Ma rog... eu mi-am zis părerea. As vrea ca inițiatorul sa vina aici peste 3 ani sa vedem ce a făcut și facă a fost o decizie bună.

Oricum cea mai proasta decizie e sa plătești un credit azi când tu ar trebui sa iei cu ambele mâini. Inflatie 7% vs dobânda 5%

Edited by MembruAnonim, 04 January 2022 - 18:50.


#41
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,332
  • Înscris: 05.09.2006
Stii tu ca inflatia va fi tot 7% peste 3 ani? Dar peste 5 sau 10 ani? Ti se pare rezonabil sa iei decizii privind perioade lungi, din viitor, bazandu-te pe situatia de azi?

#42
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am o întrebare simpla... aveți părinți pensionari? Dacă da ia verificați cât a fost pensia lor în 2009 și cât e azi. E dubla? Este nu?
Trăiesc de 2 ori mai bine? Sau trăiesc la fel... eu zic ca trăiesc la fel.
Deci din 2009 pana azi (în vreo 12 ani) inflatia în ro pt părinții voștri a fost de 100% adică 6% pe an, an de an.

Credeți că în următorii ani va fi altfel? De ce ar fi? Vi se pare ca psd pierde puncte la alegeri... vi se pare ca facem mai mulți km  de autostrada și nu ne îndatoram an de an? Datoriile azi se plătesc prin inflație.
Succes la cumpărat.

Edited by MembruAnonim, 04 January 2022 - 19:06.


#43
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016
Tocmai, ca daca inflatia o va tine asa inca 1-2 ani, e clar ce urmeaza, nu ?
Deflatie, adica crize, scaderi de preturi, etc.

Nu stie nimeni ce va fi nici peste 1 an, nici peste 10 ani.
La fel de bine poti gresi tu, la de bine si eu si cei care gandesc asa.
Cred ca cel mai bine cere sfatul unui economist bun. Daca acela va zice ca e de cumparat, no problem.

#44
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
O tine asa de 30 ani în ro și nu mai plânge nimeni.

O sa o tina asa a la long... mai ales acum ca băncile au descoperit ca pot printa bani cu nemiluita și oamenii încă le accepta hârtiile.

Anul asta o tine sigur... asa si-au făcut și bugetul cu inflație mare. Plus tocmai au mărit salariul minim cu 10%... alte hârtii fără valoare aruncate în piața. Poți sa te bazezi ca 7% inflație e decent anul asta.

#45
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,332
  • Înscris: 05.09.2006

 MembruAnonim, on 04 ianuarie 2022 - 19:06, said:

Am o întrebare simpla... aveți părinți pensionari? Dacă da ia verificați cât a fost pensia lor în 2009 și cât e azi. E dubla? Este nu?
Trăiesc de 2 ori mai bine? Sau trăiesc la fel... eu zic ca trăiesc la fel.
Deci din 2009 pana azi (în vreo 12 ani) inflatia în ro pt părinții voștri a fost de 100% adică 6% pe an, an de an.

Credeți că în următorii ani va fi altfel? De ce ar fi? Vi se pare ca psd pierde puncte la alegeri... vi se pare ca facem mai mulți km  de autostrada și nu ne îndatoram an de an? Datoriile azi se plătesc prin inflație.
Succes la cumpărat.
Vezi ca ai intrat pe un teritoriu minat... inflatia nu e un zeu unic la care sa ne inchinam toti deopotriva, fara discernamant. Vorbim de indicele mediu al inflatiei calculat de INS pe baza unui cos de produse si servicii minimal. Deci inflatia va fi diferita (si perceputa diferit) de un pensionar cu pensie mica, care consuma o gama restransa de produse si servicii basic (si similare cosului luat in calcul de INS)- si alta pt un angajat de multinationala care castiga peste 1000E. Initiatorul cel mai probabil este mai aproape de al doilea exemplu decat de primul In plus, fiecare gama de produse si servicii are propria inflatie, diferita de indicele "oficial"-in consecinta, fiecare dintre noi avem propriul indice de inflatie, care este de multe ori diferit de sabloanele generale.
Iar ce spui tu- ca din 2009 pana azi- a fost 6% inflatia an de an este o aberatie.

#46
drq

drq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 21.05.2006
Achita creditul. Azi e sigur, maine nu e o certitudine :)

#47
in_the_soup

in_the_soup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 19.08.2021
1. Lasa-ti sufienti bani cati sa poti trai 6 luni - 1 an.

2. Ramburseaza anticipat cat mai repede tot creditul (dobanzile sunt in crestere + vei fi mai linistit).

3. Imediat ce achiti creditul aduna bani pentru un avans la un credit pt un alt apartament.

"Stocul" de apartamente de pe piata nu se termina niciodara; asa ca nu cred ca vei pierde mare lucru. Nu stiu cat de avantajos e sa cumperi cand toti vor sa cumpere.

Daca ar fi fost preturile mult mai mici (cum erau atunci cand si-ai luat unii de aici pentru  a le inchiria) s-ar fi meritat sa cumperi un alt apartament.

Oricare ar fi decizia gandeste-te ca banii aia nu produc nimic acum.

#48
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,411
  • Înscris: 15.11.2003
Plateste creditul, recastiga-ti libertatea de a investi, de a nu munci, de a face o afacere, de a profita fara retinere de orice oportunitate poate sa-ti mai apara in cale!
Sa duci 30 de ani si sa platesti dobanda si asigurari ptr apartament pentru niste bani pe care ii ai deja este o tampenie financiara

Edited by radu103, 04 January 2022 - 21:42.


#49
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016
Ar trebui sa vina si cu un calcul, sa vedem ce suma ar scuti daca ar rambursa anticipat acum. Sunt niste factori cheie, precum dobanzile, modul in care se calculeaza acestea pe ani, clauze de rambursare anticipata (daca exista).

#50
mirc2003

mirc2003

    Emo biliar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,594
  • Înscris: 16.03.2008
Și eu am preferat sa plătesc anticipat în doua transe și sa mi mai rămână 10 luni pana la completed.
Când toată lumea vrea sa cumpere ar fi bine sa vinzi și când toată lumea încearcă sa vândă e bine sa cumperi.

#51
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,411
  • Înscris: 15.11.2003

 Magicwisewolf, on 04 ianuarie 2022 - 21:41, said:

Ar trebui sa vina si cu un calcul, sa vedem ce suma ar scuti daca ar rambursa anticipat acum. Sunt niste factori cheie, precum dobanzile, modul in care se calculeaza acestea pe ani, clauze de rambursare anticipata (daca exista).
Pai e simplu
La 26 ani de ani ramasi daca plateste 1000 EUR si are dobanda 4% / an atunci reducand principalul economiseste cel putin 1000 euro * 4% * 26 ani = 1040 euro din dobanda
Daca reduce perioada cand ramburseaza anticipat salveaza mai multa dobanda pe care ar fi platit-o
E singura "investitie" in care ai randament sigur si cert peste 100% instant in cazul lui !

Edited by radu103, 04 January 2022 - 21:49.


#52
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

 radu103, on 04 ianuarie 2022 - 21:39, said:

Plateste creditul, recastiga-ti libertatea de a investi, de a nu munci, de a face o afacere, de a profita fara retinere de orice oportunitate

Nu toți oamenii sunt făcuți să fie antreprenori

Mie.daca îmi dai 30k pe mâna îi sparg in 2h

#53
in_the_soup

in_the_soup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 19.08.2021

 Flat, on 04 ianuarie 2022 - 21:59, said:

Nu toți oamenii sunt făcuți să fie antreprenori

Mie.daca îmi dai 30k pe mâna îi sparg in 2h

E OK pentru unii sa plateasca credite pana la 60-65 de ani, Nu e graba .... de ce sa muncesti pentru tine cand poti munci pentru banca pana la adanci batraneti.

#54
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 25.10.2008
Exiata un simulator unde poti sa faci ce calcule vrei tu si e destul de exact. La mine imi da o diferenta de 2-3 lei fata de scadentarul de la banca
https://www.expertul...icipata-credit/

Edited by kopilu_198, 04 January 2022 - 22:07.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate