Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Rambursare anticipata credit ipotecar sau investitie

- - - - -
  • Please log in to reply
164 replies to this topic

#1
_Alizeu_

_Alizeu_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 24.01.2016
Salutare!

Se da urmatoarea situatie. Ati rambursa anticipat creditul sau ati face o investitie intr-un apartament pentru a fi dat in chirie?

Rata actuala oscileaza intre 900-1000 lei.

Am posibilitatea si sa ramburez creditul (30k eur stransi).

Sau sa mai tin de bani in ideea ca o sa scada piata? In timpul asta, mai pun alti bani deoparte.

Sau sa fac o refinantare si sa cumpar altul? Apartamentul unde stam acum s-a apreciat cu 25-30 k eur fata de momentul cumpararii.

Sunt in dubii.

#2
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,731
  • Înscris: 01.12.2018
Trebuie sa faci anaziza risc -beneficiu.
Pe termen lung.
Amu ti-e bine, pui deoparte.
Ai GARANTIA  ca treaba asta o sa tina inca 10 ani?
Fara risc nu-ti baga nimeni in traista, dar nici sa te intinzi mai mult decat plapuma.

#3
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Eu as achita creditul.

#4
_Alizeu_

_Alizeu_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 24.01.2016
Da, tocmai de aceea am zis sa scriu si aici ca sa ma consult mai bine.
Eu m-am obisnuit acum sa am si o rezerva de bani cat sa ma simt confortabil.

Sotia ar vrea sa cumparam, eu sunt mai cumpatat si zic sa mai punem bani deoaparte.

Eu ma gandesc ca va pica piata, dar momentan nu da niciun semn. Tot creste. Ma oftic ca nu am cumparat acum 4 ani direct un apartament de 4 camere, ci am luat 2 camere la 80 mp. Puteam si atunci sa iau 4 camere, dar nu voiam sa am rata mare. Eu ma gandesc in avans daca creste de 2-3x rata sa am bani sa platesc, fara sa imi afecteze stilul de viata.

Ideea la care ma gandesc este ori sa mai stam in apartamentul acesta inca cativa ani si luam altul pentru dat in chirie.
Sau sa fac refinatare, sa ne mutam la 3-4 camere si pe acesta in care locuim momentan sa il dam in chirie.

Momentan nu avem copii.

Decizii, decizii...

Ca si investitii: nu m-am bagat pana acum in imobiliare.
Pun lunar bani deoparte in fond de urgente, bursa si crypto.

#5
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
In ce an al perioadei de creditare esti+ care este durata creditului ?

#6
_Alizeu_

_Alizeu_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 24.01.2016
Ar fi si varianta achitarii creditului si mi-am luat o grija de pe cap.
Dar incerc sa imi dau seama care ar fi cea mai buna decizie.

 danb1961, on 04 ianuarie 2022 - 13:43, said:

In ce an al perioadei de creditare esti+ care este durata creditului ?

Perioada am ales-o cea mai lunga. 30 ani.

Acum suntem in anul 4.

Fac deja si miscari in directia platii anticipate oarecum. In fiecare luna platesc si rata, dar fara dobanda pentru viitoarea luna (astfel salvez cate 1 luna de fiecare data cand platesc).
Voaim sa fac si velocity banking, dar nu mai merita acum. Merita in primul an si al doilea daca plateam foarte mult. Asta e. Am aflat tarziu de metoda asta. Acum o sa o stiu pentru viitor. :D

Am ales perioada mare de creditare ca sa am manevra in caz de ceva. Sunt mai precaut de fel.

#7
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,731
  • Înscris: 01.12.2018
Cand vorbesti de 100k, de 30 de ani, trebuie precautie mare.
Nu stii cand loveste ghinionul, bancile au plasa de siguranta, tu, persoana fizica nu prea.
Boala, accidentu, poate sa apara cat ai zice peste.
De consumat, de trait pe picior mare e simplu. Mai greu e sa fii precaut.

Edited by tioopedi, 04 January 2022 - 13:53.


#8
_Alizeu_

_Alizeu_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 24.01.2016
Corect, exact in situtia asta sunt.
Acum ne-a mers bine, am castigat, am pus deoparte. Dar nu stim cum va fi peste X ani.

Salariile noastre nu sunt fixe. Fluctueaza. Culmea ca pe perioada covidului am crescut mai mult.

Eu mai precat sunt in dubii cu achizitia. Sotia ar vrea sa riscam.

Cumva cred ca e si o presiune, deoarece persoanele din jurul nostru au fact achizitii noi, dar pe mine nu ma prea incanta ideea de a risca si mai mult.

Nu as zice 100% nu, ca si reward poate ar creste.

Dar as sta si mai stresat.

Eu vreau sa am stabilitatea si confortul financiar atunci cand vin vremuri grele. Sa stiu ca pot sa imi platesc darile, ratele, sa imi mentin stilul de viata. Acum reusesc si sa fac sa ne fie bine zilnic si sa punem bani deoparte in fiecare luna, platiti toate darile la zi.

#9
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
" In fiecare luna platesc si rata, dar fara dobanda.." asta cam da cu virgula, nu inteleg..
In prima perioada a unui credit, cel mai mult se plateste pe dobanda + o chestie probabil fixa(nu stiu exact cum se numeste, ceva de genul :plata_lunara=fractie_din_banii imprumutati + dobanda_la suma_imprumutata) '; faza "hazlie"este ca dobanda_la suma_imprumutata) e foarte mare(in prima perioada)=> creditul trebe platit cat mai repede ca sa nu ai pierdere mare la dobanda
Morala=Arunca un ochi pe scadentar sa vezi  ce suma dai ca dobanda.. de aici trebe sa incepi calculele+ daca ai dobanda variabila arunca al doilea ochi pe evolutia ROBOR, e posibil sa ai niscaiva frisoane..

Edited by danb1961, 04 January 2022 - 13:57.


#10
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,338
  • Înscris: 05.09.2006
Rambursarea anticipata este prima optiune. Vezi aici de ce: https://www.digi24.r...rategie-1551921

Edited by l_dan, 04 January 2022 - 13:58.


#11
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

 tioopedi, on 04 ianuarie 2022 - 13:48, said:

Cand vorbesti de 100k, de 30 de ani, trebuie precautie mare.
Nu stii cand loveste ghinionul, bancile au plasa de siguranta, tu, persoana fizica nu prea.
Boala, accidentu, poate sa apara cat ai zice peste.
De consumat, de trait pe picior mare e simplu. Mai greu e sa fii precaut.
Nu e chiar asa. Daca vrei sa te acoperi iti faci frumos asigurare de accident/invaliditate/viata/somaj si ai rezolvat problema.
La ipotecare bancile nu prea dau fara sau e un risc pe care ti-l asumi.
Daca ai acum 30k si iti permiti o rata de la un apartament de 4 camere cu o dobanda ipotetica de 7-8% (sa zicem un scenariu nasol in care cresc dobanzile sa calmeze inflatia), ia-ti apartamentul cu minim de avans, inchiriaza apartamentul actual cat poti de bine, peste valoarea ratei actuale, continiua sa aduni si pastreaza restul cash-ului pentru achitare in avans in caz ca se nasolesc lucrurile si daca chiar e albastra vinzi si apartamentul vechi si gata.

Edited by danX, 04 January 2022 - 14:03.


#12
_Alizeu_

_Alizeu_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 24.01.2016

 danb1961, on 04 ianuarie 2022 - 13:56, said:

" In fiecare luna platesc si rata, dar fara dobanda.." asta cam da cu virgula, nu inteleg..
In prima perioada a unui credit, cel mai mult se plateste pe dobanda + o chestie probabil fixa(nu stiu exact cum se numeste, ceva de genul :plata_lunara=fractie_din_banii imprumutati + dobanda_la suma_imprumutata) '; faza "hazlie"este ca dobanda_la suma_imprumutata) e foarte mare(in prima perioada)=> creditul trebe platit cat mai repede ca sa nu ai pierdere mare la dobanda
Morala=Arunca un ochi pe scadentar sa vezi  ce suma dai ca dobanda.. de aici trebe sa incepi calculele+ daca ai dobanda variabila arunca al doilea ochi pe evolutia ROBOR, e posibil sa ai niscaiva frisoane..

Nu m-am exprimat cum trebuie.
Daca rata in luna aceasta este 1000 lei (ea fiind compusa din banii imprumatati + dobanda), eu voi plati 1400 lei (adica si rata pe luna viitoare, dar fara dobanda). Si tot asa o tin. Am calculat astfel ca scad creditul cu aproape jumatate din perioadata contractata.

#13
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Banca îți dă credit în lei cu 4% dobânda la inflație 7% și tu vrei sa rambursezi? Știi ce îți dă cea mai mare siguranță în caz de probleme? Multi bani puși deoparte și investiți, din care poți sa tragi în caz de ceva.

#14
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

 _Alizeu_, on 04 ianuarie 2022 - 13:56, said:


Cumva cred ca e si o presiune, deoarece persoanele din jurul nostru au fact achizitii noi, dar pe mine nu ma prea incanta ideea de a risca si mai mult.

Nu mergi cum merge turma, ca atunci cumperi la suprapret.
Analizeaza-ti nevoile si vezi daca chiar iti trebuie apartament mai mare.
Daca nu, si chiar vrei sa faci ceva cu banii, vezi daca poti cumpara ceva intr-o statiune turistica, de exemplu. Merge pe airbnb/booking de n-are aer. Si nu la mare, undeva la munte. Ca ai trafic si vara si iarna.

#15
_Alizeu_

_Alizeu_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 24.01.2016

 l_dan, on 04 ianuarie 2022 - 13:57, said:

Rambursarea anticipata este prima optiune. Vezi aici de ce: https://www.digi24.r...rategie-1551921

Corect si asta.
Noi am imprumutat 35 k eur si daca platim lunar timp de 30 ani, vom da inapoi aprox 65 k eur.

Dar e vorba de 30 ani. Rata relativ mica (1000 lei). De fapt e 921.71 lei acum, eu zic ca e rezonabil.

Daca as inchiria apartamentul actual as lua undeva la 400-450 EUR lunar.

 danX, on 04 ianuarie 2022 - 14:02, said:

Nu mergi cum merge turma, ca atunci cumperi la suprapret.
Analizeaza-ti nevoile si vezi daca chiar iti trebuie apartament mai mare.
Daca nu, si chiar vrei sa faci ceva cu banii, vezi daca poti cumpara ceva intr-o statiune turistica, de exemplu. Merge pe airbnb/booking de n-are aer. Si nu la mare, undeva la munte. Ca ai trafic si vara si iarna.

La Brasov ma rezum.

#16
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
1. Si pana la urma dobanda este fixa sau variabila ?
2. "as lua undeva la 400-450 EUR lunar. "; asta ai cetit ?
https://blog.imorada...-un-apartament/

Edited by danb1961, 04 January 2022 - 14:24.


#17
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Sa le luam usor , desigur in opinia mea !
Pentru 2 persoane , un apartament de 80 de mp ar fi mai mult decat suficient , mai ales la viteza cu care cresc preturile la utilitati .
Eu pe ''astea'' cu cresterea si scaderea pietei nu le prea cred . Epoca de ''tunuri'' a trecut . In Romania aproape toti vand cate ceva , toti isi imagineaza ca proprietatea lor valoreaza enorm , pana cand vad ofertele reale si atunci...sufera . Iar pe Guda , nu stiu cine crede macar ceva din ce spune !
Ce e sigur , e ca nu se stie cat va mai merge cu chiriile , in primul rand la cuantumul lor si apoi la numarul de chiriasi . Daca mai tine minim un an cu lockdown-uri , studentii vor prefera sa plece acasa si nu sa stea in chirie , la fel si cei care fac telemunca . Vor fi schimbari mari pe piata muncii , urmate de schimbari de mentalitate .
Singura investitie viabila pe moment ar fi o afacere la care sa ai garantia ca aceasta va functiona foarte bine macar cativa ani . Iar aceasta garantie , nu exista .
Din nou nici un job sau mica afacere nu are garantia ca va mai dura 1...2 ani , ce sa mai vorbim de 30 de ani .

Ce vad eu real ! Deci tu ai un apartament la care ai platit foarte putin , ai strans ceva banuti si ai vrea sa dai avansul pentru al doilea apartament . Adica , pe baza unor visuri asa zise investitii , vei atarna la banca cu o gramada de banet lunar . Deci , foarte usor , in loc de ''investitor'' poti ramane fara ambele apartamente .

Eu , personal , nu numai ca nu mi-as fi pus ''streangul de gat'' cu datorie de 30 de ani dar daca tot as face-o as cauta cat mai rapid sa scap de datorii .
PS - Pentru cine are bani multi , 1000 de lei poate fi putin , cand nu ai bani e enorm !

Edited by Alltrack, 04 January 2022 - 14:38.


#18
_Alizeu_

_Alizeu_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 24.01.2016

 danb1961, on 04 ianuarie 2022 - 14:22, said:

1. Si pana la urma dobanda este fixa sau variabila ?
2. "as lua undeva la 400-450 EUR lunar. "; asta ai cetit ?
https://blog.imorada...-un-apartament/

1. Dobanda nu e fixa. E 2.5% + robor 3 luni
2. Si citit si testat. Sunt apartamente in blocul in care stau care sunt la 400-600 EUR chirie.
Totodata apartamentul l-am cumparat cu 50000 eur si se vinde cu 80-90000 eur in momentul de fata. Stiu 3 apartamente vandute la preturile acestea in ultimile luni. Mi se pare exagerat, dar asta e piata.

@Alltrack, perfect de acord.
Nu stim cum vor merge lucrurile peste X ani. Inflatie, joburi, venit.

Eu as plati instant creditul si mi-as lua de o grija. Nu e mare, dar e o datorie acolo lunara.

Totodata parca am si risca ca in momentul actual rata e 1000 lei media de cand am creditul si nu e o suma mare.

Ce nu imi da mie pace este faptul ca imobiliarele au crescut foarte mult in ultimii 2-3 ani. Si imi pare putin aiurea.

Acum e fain sa vinzi. Dar nu stiu cand o sa scada. Sau ce procent o sa scada. Si daca altii cumpara acum in zone okay, e posibil sa nu mai fie diponibile peste x luni/ani sau vor fi disponibile la preturi mult mai mari. La fel de probabil pot sa scada. Nu stiu.

Stiu ca as face ceva cu banii ca daca ii tin la ciorap si ii tot strang, se devalorizeaza.

N-as baga nici toti banii cash pe care ii avem in bursa sau crypto. Acolo merge un procent de 10% lunar din ce castigam.


PS: De acord si cu faptul ca 1000 lei nu e mult cand ai bani si e mult atunci cand nu ii ai. Dar eu incerc tot timpul sa crestem, sa ne marim veniturile si ne implicam foarte mult.
Corect si faptul ca nu stim ce va fi peste x luni / ani cu jobul si veniturile.

Edited by _Alizeu_, 04 January 2022 - 14:53.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate