Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Rambursare anticipata credit ipotecar sau investitie

- - - - -
  • Please log in to reply
164 replies to this topic

#19
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,534
  • Înscris: 16.03.2007
si tu ce vrei sa cumperi cu 30k?

#20
_Alizeu_

_Alizeu_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 24.01.2016

View Postlaffin, on 04 ianuarie 2022 - 14:55, said:

si tu ce vrei sa cumperi cu 30k?

Evident ca nu cumperi nimic cu 30 k. Ar fi avans.

Ori ne mutam in apartament de 4 camere in bloc mai vechi (~90 000 eur) (nu prea ii vad rostul ca suntem doar 2 persoane acum, dar planuim si copii in viitorul apropiat), iar apartamentul actual  (bloc nou) il dam in chirie cu 400-600 chirie.

Ori mai luam un apartament / studio si il dam in chirie si stam in cel actual pana cand viitorul copil sau viitorii copii vor mai creste.

Un studio nou de 44 mp ar fi 53 000 eur, iar chiria 300-350 EUR.

Sau achitam creditul si aia e si strangem iar bani ca sa investim.

De asta am deschis topicul: ca sa ma consult cu colegii de forum, sa facem brainstorming.

Edited by _Alizeu_, 04 January 2022 - 15:01.


#21
iulyy4ever

iulyy4ever

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.06.2018
Eu unul as rambursa anticipat cu reducerea duratei împrumutului pana când raportul dobânda/principal este aproximativ 1:2. (din 900 rata, 300 sa fie dobânda). Restul avans pentru apartament.

#22
valipopescu

valipopescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 06.09.2014
Da un avans pentru al doilea apatrtament, anul viitor il vinzi pe acesta, il achiti pe cel contractat anul acesta si dai un avans pentru un al treilea .punct
Sotia are intotdeauna dreptate Posted Image

#23
pancone99

pancone99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 03.07.2008
Eu i-as investi.Rata pe care o ai de 900lei e mica si nu cred ca te incurca cu nimic.Mai bine pui banii sa faca bani,cum se zice.
Din banii pe care ii iei cumperi o garsoniera pe care o inchiriezi cu minim 150e.Asta inseamna mai mult de 75% din rata actuala.Asa ca practic chiria aproape o sa iti acopere rata.Deci tu o sa ai un apartament sau casa care se plateste singur!

#24
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Eu nu as achita creditul ci cu banii stransi as lua un BMW nou, ca sa ii bag in boala pe vecini  :)  Sa crape naiba de ciuda o data, ca oricum ei nu stiu ca am sau nu am rate la casa.

#25
_Alizeu_

_Alizeu_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 24.01.2016
Masinile nu reprezinta o prioritate. E doar un lucru care te duce din A->B.
In plus se si devalorizeaza repede.

Ideea este sa crestem, sa facem bani, sa investim, nu sa ii aruncam pe o masina. :)

#26
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View Post_Alizeu_, on 04 ianuarie 2022 - 14:06, said:


Noi am imprumutat 35 k eur si daca platim lunar timp de 30 ani, vom da inapoi aprox 65 k eur.

Dar e vorba de 30 ani. Rata relativ mica (1000 lei). De fapt e 921.71 lei acum, eu zic ca e rezonabil.

Daca as inchiria apartamentul actual as lua undeva la 400-450 EUR lunar.

La Brasov ma rezum.
Pai tu poti achita dublul ratei din chirie si scadea considerabil din principal.
La o dobanda de 5%, la 35000 EUR imprumutati, platesti undeva la 190 EUR lunar pe 30 de ani.
Daca platesti 380 EUR pe luna (la o chirie de 450 EUR x 11 luni pe ani + eventuale renovari odata la 5 ani), achiti creditul in 10 ani.
Si in BV inchiriezi si in regim hotelieri in draci.

#27
scutarovik

scutarovik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 30.06.2009

View Post_Alizeu_, on 04 ianuarie 2022 - 15:00, said:

Evident ca nu cumperi nimic cu 30 k. Ar fi avans.

Ori ne mutam in apartament de 4 camere in bloc mai vechi (~90 000 eur) (nu prea ii vad rostul ca suntem doar 2 persoane acum, dar planuim si copii in viitorul apropiat), iar apartamentul actual  (bloc nou) il dam in chirie cu 400-600 chirie.

Ori mai luam un apartament / studio si il dam in chirie si stam in cel actual pana cand viitorul copil sau viitorii copii vor mai creste.

Un studio nou de 44 mp ar fi 53 000 eur, iar chiria 300-350 EUR.

Sau achitam creditul si aia e si strangem iar bani ca sa investim.

De asta am deschis topicul: ca sa ma consult cu colegii de forum, sa facem brainstorming.
Salut!

De curiozitate, unde ar fi acest studio de 53.000 Eur la care chiria sa fie 300-350 Eur? Intreb, pentru ca din ce am studiat, la 53.000 ar fi in zonele mai departe de punctele de interes (si eu stau tot intr-o astfel de zona).

#28
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 01.02.2007
La dobanda ai "ROBOR+ceva"? Ai vazut cum se  duce ROBORul?
Investitia iti aduce peste dobanda la creditul actual?

Edited by dacibesti, 04 January 2022 - 16:27.


#29
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,102
  • Înscris: 29.01.2016

View Post_Alizeu_, on 04 ianuarie 2022 - 13:56, said:

Corect, exact in situtia asta sunt.
Acum ne-a mers bine, am castigat, am pus deoparte. Dar nu stim cum va fi peste X ani.

Salariile noastre nu sunt fixe. Fluctueaza. Culmea ca pe perioada covidului am crescut mai mult.

Eu mai precat sunt in dubii cu achizitia. Sotia ar vrea sa riscam.

Cumva cred ca e si o presiune, deoarece persoanele din jurul nostru au fact achizitii noi, dar pe mine nu ma prea incanta ideea de a risca si mai mult.

Nu as zice 100% nu, ca si reward poate ar creste.

Dar as sta si mai stresat.

Eu vreau sa am stabilitatea si confortul financiar atunci cand vin vremuri grele. Sa stiu ca pot sa imi platesc darile, ratele, sa imi mentin stilul de viata. Acum reusesc si sa fac sa ne fie bine zilnic si sa punem bani deoparte in fiecare luna, platiti toate darile la zi.

1. Cat mai ai de platit, suma exacta ?
2. Cata dobanda scutesti daca platesti anticipat tot acum ?
3. Ce putere ai avea in 2-3-5 ani sa vinzi apartamentul actual si sa strangi niste bani ca sa treci la 4 camere ?
4. Gandeste-te ca nu toti avem vietile la fel si apetitul de risc la fel. Mai gandeste-te ca poate sa apara situatia in care sa ramaneti fara serviciu (mai greu, dar nu imposibil). Din ce platesti atunci ? Mai ales ca vei avea 2 rate din ce inteleg - cea de la apartamentul actual si cea de la cel pe care ati luat in calcul sa il achzitionati.
Eu zic sa o joci cat mai "safe" pt voi, ca nu se stie ce se intampla in 3-4-10 ani.
Personal as alege sa rambusez anticipat, mai ales daca as scuti niste sume importante pana s-ar face cei 30 de ani.
Dupa aceea, daca as mai putea sa pun deoparte inca 2-3-5 ani ca sa pot plati diferenta intre un apartament de 2 camere si unul de 4 camere, cu atat mai bine, daca nu, aia e, macar am un apartament cu 2 camere si e AL MEU, nu AL BANCII...
Daca pica piata si intre timp ai apucat sa strangi bani cat sa poti plati o mare parte din costul celui cu 4 camere, te-ai scos, cu atat mai bine.

PS : nu te mai lua dupa cunoscuti, nu toti ne indatoram la fel, multi nici nu isi fac calculele prea bine, nu vad mai departe de 1-2 ani...
In caz de probleme, la fel de bine pot ramane fara bani si cu datorii si cunoscutii, daca nu si-au calculat bine pasii.

View Postpancone99, on 04 ianuarie 2022 - 15:33, said:

Eu i-as investi.Rata pe care o ai de 900lei e mica si nu cred ca te incurca cu nimic.Mai bine pui banii sa faca bani,cum se zice.
Din banii pe care ii iei cumperi o garsoniera pe care o inchiriezi cu minim 150e.Asta inseamna mai mult de 75% din rata actuala.Asa ca practic chiria aproape o sa iti acopere rata.Deci tu o sa ai un apartament sau casa care se plateste singur!

Teoretic si pe hartie, totul e roz. Ce te faci cand apar situatii din astea ca anul trecut, cand nu s-au mai inchiriat atat de multe apartamente, cand s-a strans cureaua ?
Nu e o garantie ca apartamentul va fi inchiriat non stop, chiar daca e vb de Brasov. In Brasov, oras universitar, au avut ceva probleme in 2020 cei care aveau de inchiriat, ca a venit Covidu' si le-a dat planurile peste cap. Asta am vazut la tv, nu stiu daca e asa sau nu, dar ceva a fost. Am vb si cu cineva care chiar avea un apartament, chiar in Brasov si mi-a zis ca a scartait rau anul trecut. Deci, inclin sa cred ca e destul de adevarat ce am scris mai sus.
Si situatia poate fi si mai nasoala de atat. Bun, se inhama la 2 rate, chiria nu mai vine o perioada de timp din motivele expuse mai sus, la care se poate adauga si o posibilitate de a-si pierde locul de munca. Da stiu, multi o sa spuna ca e imposibil. Ete ca nu e, pt cine nu crede asta, sa se uite la 2008-2009. Si in acest moment, dpdv imobiliare si bursa, preturi, inflatie, suntem cam prin "2007", daca ma intelegi...
Eu as fi mai rezervat cu investitiile, mai ales daca va urma un crash bursier si imobiliar. Sa vezi atunci cum 2 apartamente vor ajunge sa valoreze cat unul azi, dar ratele si datoriile vor ramane cat pentru 2 din ziua de azi, ca banca nu pierde...

View Post_Alizeu_, on 04 ianuarie 2022 - 15:40, said:

Masinile nu reprezinta o prioritate. E doar un lucru care te duce din A->B.
In plus se si devalorizeaza repede.

Ideea este sa crestem, sa facem bani, sa investim, nu sa ii aruncam pe o masina. Posted Image

Buna gandire, felicitari !

Edited by Magicwisewolf, 04 January 2022 - 16:58.


#30
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
eu sunt intr-o situatie relativ asemanatoare (desi la alta scara, ceva mai mica) si am ales sa pun intai niste bani deoparte, care mi-ar acoperi cheltuielile pe vreun an de zile (asa mai cumpatat) si apoi am inceput sa platesc in avans la credit. si voi continua asa pana termin de platit. apoi mai vedem.

as fi vrut un apartament mai mare, m-am gandit sa cumpar inca unul sa ma mut in el si sa-l inchiriez pe cel actual, dar preturile sunt peste capacitatile mele.

#31
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,102
  • Înscris: 29.01.2016
Acum da. Posibil ca in 2-3 ani sa mai vina un crash, un reset, inclusiv in imobiliare.
Bani sa ai, ca sigur se vor ivi oportunitati.
Eu nu am auzit pe nimeni care a avut bani deoparte in momente de criza ca a pierdut din cauza asta. Dimpotriva, ajungi sa iti permiti ceea ce in mod normal nu ai reusi sa iti permiti in acest moment.
Rabdare si bani deoparte, asta consider ca e combinatia castigatoare.
Posibil sa ma insel...

#32
realnick

realnick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 22.10.2007
Un studio de 40 nu-l gasesti intr o zona decenta fara 45-50k . Iar sa tii pe cineva in chirie nu e chiar floare la ureche, trebuie ceva interactiuni , bataie de cap. Fie iti achiti apartamentul si scapi de dobanzile aiurea, fie iti cumperi  un teren pe langa oras si -l dai peste 5 ani cu 30% mai scump. Dar cum sunt vremuri tulburi la orizont..eu as opta pe inchiderea creditului.

#33
sorinion62

sorinion62

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 14.03.2020

View PostMagicwisewolf, on 04 ianuarie 2022 - 17:01, said:

Acum da. Posibil ca in 2-3 ani sa mai vina un crash, un reset, inclusiv in imobiliare.
Bani sa ai, ca sigur se vor ivi oportunitati.
Eu nu am auzit pe nimeni care a avut bani deoparte in momente de criza ca a pierdut din cauza asta. Dimpotriva, ajungi sa iti permiti ceea ce in mod normal nu ai reusi sa iti permiti in acest moment.
Rabdare si bani deoparte, asta consider ca e combinatia castigatoare.
Posibil sa ma insel...

Cum ramane cu inflatia? Intre 7-10% anual inseamna ca peste 3 ani 1000 lei vor valoara cat 750 lei din prezent (aproximativ)

#34
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,102
  • Înscris: 29.01.2016
Inflatiei nu prea ai ce sa ii faci, poate sa puna banii la banca, cu un 3-3.5% anual mai domoleste din ea.
Exista banci care ofera 3-4% dobanzi, in lei. In eur e mult mai putin, dar ai avantajul unei devalorizari mai lente.
Mai exista posibilitatea sa bage o parte din bani in titluri de stat, unde sunt dobanzi de 4-5% pe an.
E destul de greu sa gasesti combinatia in care sa castigi doar, fara sa si pierzi ceva. Oricum, inflatia lucreaza si cand ai economii, dar si cand ai datorii.
Acum, pe de alta parte, daca acum iei un apartament cu 80.000 de eur si peste 3 ani vine o criza si scade la 50.000, cred ca inflatia la economii e de preferat.
Cel mai bine ar fi daca ar gasi o idee de afaceri cu profituri care sa ii faca banii sa se inmulteasca, dar, din nou, nici aici nu ai nicio garantie ca nu pierzi tot intr-o zi...
Dileme, dileme...

Edited by Magicwisewolf, 04 January 2022 - 18:26.


#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Post_Alizeu_, on 04 ianuarie 2022 - 13:21, said:

Se da urmatoarea situatie. Ati rambursa anticipat creditul sau ati face o investitie intr-un apartament pentru a fi dat in chirie?

toti care iti dau sfaturi aici nu au nici macar juma de ou in pantaloni. fa ce zice sotia.
ia 2 studiouri si da-le in chirie nu unul. daca ai reusit in 3-4 ani sa pui 30k deoparte si sa platesti 2 rate ai 10 ani in fata de investit in care la fiecare 2 ani iei cate un apartament/studio

in nici un caz nu ingropa banii intr-un aprt mai mare pt tine... nu ai nevoie. cand o sa ai nevoie vezi atunci.

dileme din astea am avut si eu acum 8 ani si daca ascultam toti fricosii azi regretam amarnic. da-i viteza. ia 2 cum ti-am zis.

#36
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,102
  • Înscris: 29.01.2016
Poate dai si un exemplu concret de preturi, cat erau acum 8 ani, sa putem compara daca si azi e la fel ponderea, daca situatiile sunt asemanatoare.
Mai e o treaba, acum 8 ani, economiile lumii erau ok, totul era in revenire dupa criza din 2008. Acum suntem in buza unei alte crize, iar tocmai asta ma face sa fiu prudent si circumspect.
Daca eram in criza sau imediat dupa, da, eram de acord cu tine. Doar ca acum situatia e invers, criza tocmai a inceput sa faca "cioc, cioc"...

Edited by Magicwisewolf, 04 January 2022 - 18:31.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate