Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Iisus Hristos, ... mânios?!

* * * - - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
399 replies to this topic

#343
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,711
  • Înscris: 16.03.2004
”smochinul și toți copacii” ----> de ce este pus smochinul (care are acea particularitate, apar fructele înaintea frunzelor) alături de toți copacii (la care apar frunzele înaintea fructelor)?


...are importanță, fiindcă dacă mă uit la cireș și văd că înfrunzește, este clar că vara e aproape, vara... luna iunie, când va face și fructe, dar dacă mă uit la smochin și văd frunze, înseamnă că deja a făcut fructe și mi le-a mâncat altul, înaintea mea! (probabil Iisus cel flămânzit!)

#344
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021
Chiar nimeni nu poate talcui  scena cu blestemarea smochinului ?
Ca nu cred ca isus s-a suparat pe smochin ca nu are fructe. Ba mai mult, smochinul s-a uscat . . . .  inseamna ca e tampit, ori a dorit sa arate ca cei care nu da roade vor fi exterminati ?
Nu cred in ruptul capului ca lui i s-a pus pata pe smochin. Posted Image

#345
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,711
  • Înscris: 16.03.2004
Păi...Isus nu arată ulterior niciun pic de remușcare pentru fapta oribilă comisă și când ucenicii îi arată smochinul uscat fiindcă Isus îl blestemase cu o zi înainte, Isus nu își cere iertare, ceva în genul: mă scuzați, băusem vin, mă îmbătasem ca un porc și am blestemat un smochin în loc să-l fi tăiat, că de sabie nu ducem lipsă, avem 2, destul..însă ...ce le zice Isus? Eheee, băieți... dacă aveți credință, veți muta și un munte în mare! (adică să ispitească pe Dumnezeu la o minune cu totul nefolositoare, doar ca să-și demonstreze ucenicii ”credința”....Posted Image )

Edited by dark, 10 January 2022 - 11:58.


#346
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021

View Postdark, on 10 ianuarie 2022 - 11:57, said:

Păi...Isus nu arată ulterior niciun pic de remușcare pentru fapta oribilă comisă și când ucenicii îi arată smochinul uscat fiindcă Isus îl blestemase cu o zi înainte, Isus nu își cere iertare, ceva în genul: mă scuzați, băusem vin, mă îmbătasem ca un porc și am blestemat un smochin în loc să-l fi tăiat, că de sabie nu ducem lipsă, avem 2, destul..însă ...ce le zice Isus? Eheee, băieți... dacă aveți credință, veți muta și un munte în mare! (adică să ispitească pe Dumnezeu la o minune cu totul nefolositoare, doar ca să-și demonstreze ucenicii ”credința”....Posted Image )
Pai ori ca il blestema sau il taia . . .tot aia e.
Cum naiba sa ceara scuze smochinului ? il doare doar pe proprietarul smochinului.
Revin si spun, blestemarea nu are legatura cu smochinul ci cu faptul ca religia iudaica de atunci era "neroditoare" . E acelasi lucru cu " nici voi nu intrati si nici pe altii nu lasati sa intre".

#347
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,711
  • Înscris: 16.03.2004

View PostPacolino7, on 10 ianuarie 2022 - 12:05, said:

Pai ori ca il blestema sau il taia . . .tot aia e.

Nu era tot aia! Una este să-mi bat copilul fiindcă a venit cu 4 acasă și alta să-l dau dracului! :facepalm:

#348
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021

View Postdark, on 10 ianuarie 2022 - 12:06, said:

Nu era tot aia! Una este să-mi bat copilul fiindcă a venit cu 4 acasă și alta să-l dau dracului! Posted Image
Scuze, nu am fost clar in exprimare. Cand am spus "blestema" era vorba de uscarea smochinului.
Revin si spun, nu smochiul are in vedere isus ci religia de atunci si invatatura preotilor.

#349
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,711
  • Înscris: 16.03.2004

View PostPacolino7, on 10 ianuarie 2022 - 12:15, said:

Revin si spun, nu smochiul are in vedere isus ci religia de atunci si invatatura preotilor.
Dacă avea treabă cu preoții și religia lor, de ce a uscat bietul smochin?[ https://yoursmiles.org/msmile/wonder/m1432.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Plus de asta, Isus nu dă o astfel de explicație atunci când este întrebat de smochin!

#350
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021

View Postdark, on 10 ianuarie 2022 - 12:18, said:

Dacă avea treabă cu preoții și religia lor, de ce a uscat bietul smochin?[ https://yoursmiles.org/msmile/wonder/m1432.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Plus de asta, Isus nu dă o astfel de explicație atunci când este întrebat de smochin!
De ce spui "bietul smochin" ? Ca nu are duh ca sa sufere. A suferit doar cel care depindea de smochin.
Da , isus da explicatie ca cei care nu vor rodi, vor pieri. E si normal. Vor pieri natural, la fel cum si un smochin se poate usca.
Sau poate un smochin inainte de uscare face frunze dar nu si roade. Posted Image

#351
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,110
  • Înscris: 10.09.2008

View Postdark, on 10 ianuarie 2022 - 07:31, said:

”smochinul și toți copacii” ----> de ce este pus smochinul (care are acea particularitate, apar fructele înaintea frunzelor) alături de toți copacii (la care apar frunzele înaintea fructelor)?


...are importanță, fiindcă dacă mă uit la cireș și văd că înfrunzește, este clar că vara e aproape, vara... luna iunie, când va face și fructe, dar dacă mă uit la smochin și văd frunze, înseamnă că deja a făcut fructe și mi le-a mâncat altul, înaintea mea! (probabil Iisus cel flămânzit!)

Frunzele smochinului sunt crescute deja în mai, iar "toți copacii" la fel, deși diferă între ei sau cu smochinul cu câteva zile sau săptămâni. Rămâne însă adevărat că dacă vezi semne de primăvară, ești sigur că vine vara.

Scopul comparației contează: speranța, dată de observarea semnelor, că eliberarea este aproape.

#352
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,711
  • Înscris: 16.03.2004
Da, dar smochinul, spre deosebire de cireș, cu care este prezentat în același grup, are deja fructe, ori ”fructul” reprezintă venirea lui Isus, doar ”frunzele” sunt semnul ce arată apropierea venirii, prin urmare, doar cireșul arată asta, smochinul, nu. Așa că alăturarea smochinului cu cireșul denotă necunoștință din partea autorului evangheliei, care nu era iudeu ci grec.

#353
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021

View Postdark, on 10 ianuarie 2022 - 12:30, said:

Da, dar smochinul, spre deosebire de cireș, cu care este prezentat în același grup, are deja fructe, ori ”fructul” reprezintă venirea lui Isus, doar ”frunzele” sunt semnul ce arată apropierea venirii, prin urmare, doar cireșul arată asta, smochinul, nu. Așa că alăturarea smochinului cu cireșul denotă necunoștință din partea autorului evangheliei, care nu era iudeu ci grec.
Nu cred ca fructul reprezinta venirea lui isus .
Smochinul reprezinta religia , care face multe frunze, adica are foarte multi credinciosi, dar nu are roadele sperate de Dumnezeu .

#354
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,110
  • Înscris: 10.09.2008

View Postdark, on 10 ianuarie 2022 - 12:30, said:

Da, dar smochinul, spre deosebire de cireș, cu care este prezentat în același grup, are deja fructe, ori ”fructul” reprezintă venirea lui Isus, doar ”frunzele” sunt semnul ce arată apropierea venirii, prin urmare, doar cireșul arată asta, smochinul, nu. Așa că alăturarea smochinului cu cireșul denotă necunoștință din partea autorului evangheliei, care nu era iudeu ci grec.

Fructele nu sunt în discuție, nici că ar reprezenta ceva, doar frunzele, ca semn că vara este aproape.

#355
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,711
  • Înscris: 16.03.2004

View Postlogic1, on 10 ianuarie 2022 - 14:24, said:

Fructele nu sunt în discuție, nici că ar reprezenta ceva, doar frunzele, ca semn că vara este aproape.

Da, de fapt, da, dacă zici că frunzele apar înainte de apariția verii. Eu credeam că vin întâi fructele, apoi frunzele, deci venirea verii ar fi fost arătată de fructe, în cazul smochinului și de frunze, în cazul celorlalți pomi fructiferi.

#356
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021

View Postlogic1, on 10 ianuarie 2022 - 12:27, said:

Frunzele smochinului sunt crescute deja în mai, iar "toți copacii" la fel, deși diferă între ei sau cu smochinul cu câteva zile sau săptămâni. Rămâne însă adevărat că dacă vezi semne de primăvară, ești sigur că vine vara.

Scopul comparației contează: speranța, dată de observarea semnelor, că eliberarea este aproape.
Asa aproape ca au trecut 2000 ani ?
Si blestemarea smochinului ce zici ca inseamna ? Apoi uscarea lui ?

#357
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,711
  • Înscris: 16.03.2004
Paco, dar de ce trebuie ca blestemarea smochinului să aibă o semnificație? Isus a fost întrebat în legătură cu smochinul și nu a menționat nimic legat de vreo parabolă ascunsă în spatele acestui act reprobabil!
Isus a explicat clar: blestemarea smochinului este un act de credință, demonstrată prin putere, căci a continuat: și un munte se poate muta în mare, dacă ai credință (adică poți avea această putere)

#358
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021

View Postdark, on 11 ianuarie 2022 - 08:03, said:

Paco, dar de ce trebuie ca blestemarea smochinului să aibă o semnificație? Isus a fost întrebat în legătură cu smochinul și nu a menționat nimic legat de vreo parabolă ascunsă în spatele acestui act reprobabil!
Isus a explicat clar: blestemarea smochinului este un act de credință, demonstrată prin putere, căci a continuat: și un munte se poate muta în mare, dacă ai credință (adică poți avea această putere)
Sper ca nu vorbesti la modul serios cand spui ca si un munte se poate muta daca ai credinta.
Doar intr-un univers virtual poti "porunci"  catre CEVA  si sa se implineacsa, ca in jocurile pe calculator, comanda vocala.
In cazul smocjhinului isus nu facea demonstratie de forta, ca el are putere sa "usuce" smochinul. Nu.
isus executa niste comenzi date de Tatal ceresc. isus nu are puteri magice gen hocus-pocus ci se implinea ce  trebuia implinit astfel ca cine vede sa inteleaga atat de la cine vine puterea cat si cine e cel care este mesagerul/trimisul aestuia.

#359
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Ioel 1

1. Cuvantul Domnului care a fost spus lui Ioel, fiul lui Petuel
---------------------
6. Caci in tara mea a navalit un popor puternic si fara numar, cu dinti de leu si masele de leoaica.
7. Mi-a pustiit via; mi-a facut bucati smochinul, l-a jupuit de coaja si l-a trantit jos; mladitele de vita au ajuns albe!

Osea 9

10. "Am gasit pe Israel ca pe niste struguri in pustiu, am vazut pe parintii vostri ca pe cele dintai roade ale unui smochin in primavara; dar ei s-au dus la Baal-Peor, s-au pus in slujba idolului scarbos si au ajuns uraciosi ca si acela pe care il iubeau.

#360
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021

View Postlogic1, on 10 ianuarie 2022 - 14:24, said:

Fructele nu sunt în discuție, nici că ar reprezenta ceva, doar frunzele, ca semn că vara este aproape.
Tu zici asa, ca frunzele indica venirea verii, la fel si cei care vad minunile facute prin isus semnifica venirea imparatiei cerurilor.
Numai ca tot dumnezeu a stabilit  sistemul preotesc, care i-a dat cu flit lui isus. Atunci ce vina au cei de rand ca preotimea l-a resppins pe isus ?
De ce trebuia sa mai treaca mii de ani ca sa revina isus, si in acest rastimp copii sunt macelariti, oamenii sufera torturi ingrozitoare . . . doar ca sa spuna ca si isus a suferit, asa ca si restul pot sa indure suferinta ?
Pai asta e dumnezeu milos si iubitor ? Pana si omul pacatos isi fereste copii de suferinta . Asta de isi zice dumnezeu iubitor de ce se comporta ca un descreierat ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate