Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Iisus Hristos, ... mânios?!

* * * - - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
399 replies to this topic

#379
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021

 dark, on 07 februarie 2022 - 17:41, said:

Nu am auzit de domnul acesta.
Eu cred că vom învia ca oameni și vom popula toate planetele care acum sunt pustii...Posted Image
Ok . . . . dar in ce forma crezi ca se afla isus acum ?

#380
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,921
  • Înscris: 16.03.2004
[ https://i.ibb.co/9r9J2CJ/Clipboard01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Iată ce interesant, NTR recunoaște cu franchețe că unele manuscrise arată faptul că Isus s-a umplut de mânie, fiindcă leprosul pusese la îndoială dorința Lui de a-l vindeca...
În sprijinul acestei variante este și contextul: Isus îi spune leprosului vindecat să plece imediat, poruncindu-i cu tărie...

43. Isus i-a poruncit cu tot dinadinsul, i-a spus sa plece numaidecat

BVA:

43 Isus I-a spus foarte categoric să plece imediat;

La fel, NTR, în cazul episodului cu Isus, dormind în partea din spate a bărcii care era plină de apă, până la limita de plutire, menționează ”pe o pernă”.

Ia priviți ce frumos traduce NTR:


35 În aceeași zi, când s‑a lăsat seara, le‑a zis: – Să traversăm în partea cealaltă! 36 Și lăsând mulțimea, L‑au luat în barcă așa cum era. Împreună cu El mai erau și alte bărci. 37 Atunci s‑a stârnit un vârtej de vânt puternic[10], care arunca valurile în barcă, astfel încât barca era deja aproape plină cu apă. 38 Isus era în partea din spate a bărcii, dormind pe o pernă. Ei L‑au trezit și I‑au spus: – Învățătorule, nu‑Ți pasă că pierim?! 39 Atunci El, ridicându‑Se, a mustrat vântul și a zis mării: – Taci! Liniștește‑te! Vântul s‑a oprit și s‑a făcut o liniște mare. 40 Apoi le‑a zis: – De ce sunteți fricoși? Tot n‑aveți credință? 41 Ei s‑au temut foarte tare și‑și ziceau unii altora: – Cine deci este Acesta, de‑L ascultă până și vântul, și marea?!

[ https://yoursmiles.org/msmile/fun/m0169.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#381
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,921
  • Înscris: 16.03.2004
Alegorii...fiecare parabolă rostită de Isus este, mai mult sau mai puțin, o alegorie, în care Isus dorește să realizeze exprimarea unei idei prin mijloace concrete, în care fiecare personaj din parabolă are un corespondent în realitate. Asta ca să înțeleagă apostolii și să tragă învățăminte, și noi alături de ei, peste sute și chiar mii de ani! Voi prezenta acum 2 parabole de tip alegorie în care Isus este un criminal însetat de sânge!Posted Image



Matei 24:48. Dar daca este un rob rau, care zice in inima lui: "Stapanul meu zaboveste sa vina!"
49. Daca va incepe sa bata pe tovarasii lui de slujba si sa manance si sa bea cu betivii,
50. stapanul robului aceluia va veni in ziua in care el nu se asteapta si in ceasul pe care nu-l stie,
51. il va taia in doua, si soarta lui va fi soarta fatarnicilor; acolo va fi plansul si scrasnirea dintilor.

--------------------------
Stăpânul este Isus, robul rău, un apostat religios, dar priviți vă rog, după ce că îl pune într-un loc unde va fi plânsul și scrâșnirea dinților, înainte de asta... îl va tăia în două! Ptiu, drace! Posted Image




Luca 19:11. Pe cand ascultau ei aceste lucruri, Isus a mai spus o pilda, pentru ca era aproape de Ierusalim, si ei credeau ca Imparatia lui Dumnezeu are sa se arate indata.
12. Deci a zis: "Un om de neam mare s-a dus intr-o tara departata, ca sa-si ia o imparatie, si apoi sa se intoarca.
13. A chemat zece din robii sai, le-a dat zece poli si le-a zis: "Puneti-i in negot pana ma voi intoarce."
14. Dar cetatenii lui il urau; si au trimis dupa el o solie sa-i spuna: "Nu vrem ca omul acesta sa imparateasca peste noi."
15. Cand s-a intors inapoi, dupa ce isi luase imparatia, a spus sa cheme pe robii aceia, carora le daduse banii, ca sa vada cat castigase fiecare cu ei din negot.
16. Cel dintai a venit si i-a zis: "Doamne, polul tau a mai adus zece poli."
17. El i-a zis: "Bine, rob bun; fiindca ai fost credincios in putine lucruri, primeste carmuirea a zece cetati."
18. A venit al doilea si i-a zis: "Doamne, polul tau a mai adus cinci poli."
19. El i-a zis si lui: "Primeste si tu carmuirea a cinci cetati."
20. A venit un altul si i-a zis: "Doamne, iata-ti polul pe care l-am pastrat invelit intr-un stergar;
21. caci m-am temut de tine, fiindca esti un om aspru; iei ce n-ai pus si seceri ce n-ai semanat."
22. Stapanul i-a zis: "Rob rau; te voi judeca dupa cuvintele tale. Stiai ca sunt un om aspru, care iau ce n-am pus si secer ce n-am semanat;
23. atunci de ce nu mi-ai pus banii la zarafi, pentru ca, la intoarcerea mea, sa-i fi luat inapoi cu dobanda?"
24. Apoi a zis celor ce erau de fata: "Luati-i polul si dati-l celui ce are zece poli."
25. "Doamne", i-au zis ei, "el are zece poli."
26. Iar el le-a zis: "Va spun ca celui ce are, i se va da; dar de la cel ce n-are, se va lua chiar si ce are.
27. Cat despre vrajmasii mei, care n-au vrut sa imparatesc eu peste ei, aduceti-i incoace si taiati-i inaintea mea."

---------------------
Omul de neam mare care merge într-o țară depărtată pentru a-și lua împărăția, este Isus, iar robii sunt credincioșii, unii mai buni, alții mai răi, dar cei care nu vor ca Isus să guverneze, ce credeți, la sfârșit, sunt chemați și fiind puși în fața lui Isus, și sunt tăiați în bucăți!Posted Image Ce să zic, cât sadism!

#382
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,889
  • Înscris: 10.09.2008
În pildă ordinul regelui este ca aceia care s-au opus domniei lui să fie executați imediat cu sabia. De ce cu sabia? Pentru că așa era practica la curțile regilor de atunci. Rezultatul era că cei uciși erau eliminați ca dușmani din regatul regelui. În realitate aceia pe care-i reprezintă dușmanii nu vor intra în împărăția lui Dumnezeu și astfel nu vor avea viață veșnică.

Edited by logic1, 03 January 2023 - 10:05.


#383
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,921
  • Înscris: 16.03.2004
Nu-mi place limbajul folosit. Este mult prea sadic și totodată prostesc, cum mai poate fi dus robul într-un loc al scrâșnirii dinților, dacă deja fusese tăiat în două?:huh:

51. il va taia in doua, si soarta lui va fi soarta fatarnicilor; acolo va fi plansul si scrasnirea dintilor.

#384
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,303
  • Înscris: 19.03.2022

 dark, on 03 ianuarie 2023 - 10:56, said:

Nu-mi place limbajul folosit. Este mult prea sadic și totodată prostesc, cum mai poate fi dus robul într-un loc al scrâșnirii dinților, dacă deja fusese tăiat în două?Posted Image

51. il va taia in doua, si soarta lui va fi soarta fatarnicilor; acolo va fi plansul si scrasnirea dintilor.
Fa distinctie intre parabola, sau o realitate a oamenilor , si ceea ce Dumnezeu va decide.
Scrasnirea dintilor e o stare actuala, nu viitoare. Sunt unii lasati pe dinafara care invidiaza statutul altora ce sunt considerati inlauntru.

#385
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,889
  • Înscris: 10.09.2008
Din context reiese că verbul ("a tăia în două") nu trebuie luat literal, pedeapsa propriu-zisă fiind arătată după acest verb.

Și anume, darea afară a robului din numirea lui peste ceilalți robi, poziție care presupunea fidelitate, fiind vorba de administrarea resurselor materiale și umane ale stăpânului. Sclavii care nu erau de încredere pentru servicii în casă, sau chiar furau ori risipeau, erau consemnați la munci în afara casei, unde nu beneficiau de aceleași privilegii, nici de lumină și companie seara. Acolo puteau plânge și scrâșni din dinți după ce au pierdut.

CV2013:
50 stăpânul acestui sclav va veni în ziua în care nu se așteaptă și la ora pe care n-o știe.
51 Îl va pedepsi aspru și-l va face să împărtășească soarta celor ipocriți: acolo vor fi plâns și scrâșnete din dinți.

Edited by logic1, 03 January 2023 - 12:38.


#386
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,921
  • Înscris: 16.03.2004
va bea si el din vinul maniei lui Dumnezeu, turnat neamestecat in paharul maniei Lui; si va fi chinuit in foc si in pucioasa, inaintea sfintilor ingeri si inaintea Mielului. (Apoc.14:10)


Am înțeles, va fi chinuit, ok, nu poate fi așa, dar hai, însă, totuși, înaintea Mielului și a îngerilor? :huh: Chiar așa?Posted Image  Stau Mielul și îngerii înaintea acelor păcătoși torturați? :dontgetit:
Mi se pare un tablou respingător.Posted Image

#387
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,889
  • Înscris: 10.09.2008
Este vorba de un mesaj acuzator, și astfel dureros, vestit după necazul cel mare de mesagerii creștini sub conducerea lui Cristos. Chiar și în timpul necazului a existat chin pentru locuitorii pământului:

11:10 Şi locuitorii de pe pământ se vor bucura şi se vor înveseli de ei; şi îşi vor trimite daruri unii altora, pentru că aceşti doi proroci chinuiseră pe locuitorii pământului.


În secolul întâi chinuirea în foc și pucioasă și-a avut echivalentul tipologic în evanghelizarea începută la Penticostă, care a inclus demascarea închinării la fiară pentru înlăturarea Unsului și vina de sânge acumulată.

Fapte 4:27, GBV

Pentru că, într-adevăr, s-au adunat împreună în această cetate împotriva Sfântului Tău Slujitor, Isus, pe care L-ai uns, atât Irod cât şi Ponţiu Pilat, împreună cu naţiunile şi cu popoarele lui Israel,


Fapte 5:28
„Nu v-am poruncit noi cu tot dinadinsul să nu învăţaţi pe norod în Numele acesta? Şi voi iată că aţi umplut Ierusalimul cu învăţătura voastră şi căutaţi să aruncaţi asupra noastră sângele acelui Om.”



#388
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,921
  • Înscris: 16.03.2004
Omul simplu citește și se îngrozește. El se gândește, că, indiferent cine ar fi acolo în lacul acela de foc, ca să privești acest spectacol al chinului și torturii, trebuie să fii în pielea lui Vlad Țepeș. :confused:

[ https://thraxusares.files.wordpress.com/2019/04/vlad-tepes-1-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#389
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,921
  • Înscris: 16.03.2004

 dark, on 03 ianuarie 2023 - 08:13, said:


27. Cat despre vrajmasii mei, care n-au vrut sa imparatesc eu peste ei, aduceti-i incoace si taiati-i inaintea mea."



Putea să treacă o notă, gen: ”vor fi pedepsiți corespunzător” ?
Da, desigur, dar Isus alegoric dorește ca cei care nu-I recunosc domnia, să fie aduși în fața Lui și tăiați în bucăți! Aduși, în fața Lui și tăiați în bucăți! ...:dontgetit:

NTR:
Ioan 3:36 Cel ce crede în Fiul are viața veșnică, dar cel ce nu ascultă de Fiul nu va vedea viața, ci mânia lui Dumnezeu rămâne peste el.

#390
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,889
  • Înscris: 10.09.2008
Pilda era bazată pe practica vremurilor și în acest fel era credibilă, iar lecția pe care o transmitea era ușor de înțeles.

#391
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,921
  • Înscris: 16.03.2004
Avem un Isus alegoric care se pliază pe credințele și practicile crude ale vremii respective? :dontgetit:

#392
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,889
  • Înscris: 10.09.2008

 logic1, on 03 ianuarie 2023 - 12:37, said:

Din context reiese că verbul ("a tăia în două") nu trebuie luat literal, pedeapsa propriu-zisă fiind arătată după acest verb.

Și anume, darea afară a robului din numirea lui peste ceilalți robi, poziție care presupunea fidelitate, fiind vorba de administrarea resurselor materiale și umane ale stăpânului. Sclavii care nu erau de încredere pentru servicii în casă, sau chiar furau ori risipeau, erau consemnați la munci în afara casei, unde nu beneficiau de aceleași privilegii, nici de lumină și companie seara. Acolo puteau plânge și scrâșni din dinți după ce au pierdut.

CV2013:
50 stăpânul acestui sclav va veni în ziua în care nu se așteaptă și la ora pe care n-o știe.
51 Îl va pedepsi aspru și-l va face să împărtășească soarta celor ipocriți: acolo vor fi plâns și scrâșnete din dinți.

Mi-am amintit de un limbaj asemănător în Evrei 4:12, unde sabia este legată de demascarea dublului standard, a ipocriziei:

"Deoarece Cuvântul lui Dumnezeu este viu și lucrător și mai ascuțit decât orice sabie cu două tăișuri și pătrunzând până la despărțirea sufletului și a duhului, a încheieturilor și a măduvei, și în stare să judece gândurile și intențiile inimii." (GBV)

#393
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,921
  • Înscris: 16.03.2004
Este bine că ți-ai amintit asta, dragă Logic, dar... nu ajută cu nimic la elucidarea sadismului din pericopele amintite la începutul discuției...:ermm:

#394
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,889
  • Înscris: 10.09.2008

 dark, on 06 ianuarie 2023 - 09:31, said:

Avem un Isus alegoric care se pliază pe credințele și practicile crude ale vremii respective? :dontgetit:

Și astăzi trădarea celor din sistem se plătește cu viața și ai putea face o analogie cu pierderea vieții eterne, fără ca tu însuți să fii crud ca persoană...

#395
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,921
  • Înscris: 16.03.2004
Sunt de acord cu pedeapsa, dar nu văd loc pentru sadism/cruzime... de fapt, despre asta este vorba!

#396
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,921
  • Înscris: 16.03.2004
Matei 22:
1. Isus a luat cuvantul si le-a vorbit iarasi in pilde. Si a zis:
2. "Imparatia cerurilor se aseamana cu un imparat care a facut nunta fiului sau.
3. A trimis pe robii sai sa cheme pe cei poftiti la nunta; dar ei n-au vrut sa vina.
4. A trimis iarasi alti robi si le-a zis: "Spuneti celor poftiti: "Iata ca am gatit ospatul meu; juncii si vitele mele cele ingrasate au fost taiate; toate sunt gata, veniti la nunta."
5. Dar ei, fara sa le pese de poftirea lui, au plecat: unul la holda lui, si altul la negustoria lui.
6. Ceilalti au pus mana pe robi, si-au batut joc de ei si i-au omorat.
7. Cand a auzit imparatul, s-a maniat; a trimis ostile sale, a nimicit pe ucigasii aceia si le-a ars cetatea.


---------------------

Unde a fost asta? :huh: Când s-a întâmplat? :dontgetit:
Genocid din cauza unei... banale invitații la o nuntă? :confused:
Te duci dacă vrei, dacă nu nu...
Atâtea fabulații, ca să ce? Posted Image Să explici ce, de fapt? Introduci un genocid, sub pretextul unei invitații la o nuntă? Ce să înțeleagă apostolii? Măi, o parabolă, chiar dacă este inventată, trebuie să fie credibilă, să aibă sens! Nimeni în lume asta nu omoară pe cel care-l invită la o nuntă! :facepalm: Te invită să bei și să mănânci, pe cheltuiala împăratului! îți face cinste!

[ https://media3.giphy.com/media/zTBAdk0JlUoyl6f7I6/giphy.gif?cid=ecf05e47qyfeze7po3651dhsw5s3mtla9y3nrum8qr6wwga9&rid=giphy.gif&ct=g - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate