Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Iisus Hristos, ... mânios?!

* * * - - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
399 replies to this topic

#361
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Ca sa invatam, de aceea nu vine iisus mai repede si in al doilea rand ,chiar noi putem sa grabim venirea Domnului, scrie in biblie.

#362
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
2Petru 3

Quote

9 Domnul nu întârzie în împlinirea făgăduinţei Lui cum cred unii, ci are o îndelungă răbdare pentru voi şi doreşte ca niciunul să nu piară, ci toţi să vină la pocăinţă. 10 Ziua Domnului însă va veni ca un hoţ. În ziua aceea, cerurile vor trece cu trosnet, trupurile cereşti se vor topi de mare căldură, şi pământul, cu tot ce este pe el, va arde. 11 Deci, fiindcă toate aceste lucruri au să se strice, ce fel de oameni ar trebui să fiţi voi, printr-o purtare sfântă şi evlavioasă, 12 aşteptând şi grăbind venirea zilei lui Dumnezeu, în care cerurile aprinse vor pieri şi trupurile cereşti se vor topi de căldura focului? 13 Dar noi, după făgăduinţa Lui, aşteptăm ceruri noi şi un pământ nou, în care va locui neprihănirea.
Depinde de noi cand vine Domnul si putem chiar grabii venirea Lui

Edited by nico123, 12 January 2022 - 12:41.


#363
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021

 dark, on 10 ianuarie 2022 - 12:06, said:

Nu era tot aia! Una este să-mi bat copilul fiindcă a venit cu 4 acasă și alta să-l dau dracului! Posted Image
De fapt colegul Logic1 nu poate explica de ce isus blesteama smochinul si de ce se usuca.
Pentru colegul logic sunt doar momente de tembelism a lui isus, i s-a pus pata pe pom .
Vedea doar frunzele smochinului care vesteste vara. Restul e enigma.

#364
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,490
  • Înscris: 16.03.2004
Luca 6:13. Cand s-a facut ziua, a chemat pe ucenicii Sai si a ales dintre ei doisprezece, pe care i-a numit apostoli, si anume:
14. pe Simon, pe care l-a numit si Petru; pe Andrei, fratele lui; pe Iacov; pe Ioan; pe Filip; pe Bartolomeu;
15. pe Matei; pe Toma; pe Iacov, fiul lui Alfeu; pe Simon, numit zelotul;



Zelot (în greacă Ζηλωτές zelotes) este denumirea unei secte iudaice, cunoscută mai ales prin opoziția agresivă față de stăpânirea romană, dar și față de politeism. Gruparea zeloților a avut o aripă extremistă, renumită pentru terorismul și asasinatele ei.

A criticat Isus pe acești zeloți, vreodată? Nu.
Iată că unul din apostoli era chiar membru din această grupare asasină. Dealtfel, unele urme ale agresivității întâlnim și la Petru:

Cei ce erau cu Isus, au vazut ce avea sa se intample si au zis: "Doamne, sa lovim cu sabia?" (Luca 22:49)

#365
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021

 dark, on 03 februarie 2022 - 07:42, said:

Cei ce erau cu Isus, au vazut ce avea sa se intample si au zis: "Doamne, sa lovim cu sabia?" (Luca 22:49)
La ce te asteptai de la niste natafleti tari de cerbice ?
Din pacate in biblie autorii unor carti au gresit spunand de mania lui Dumnezeu, ei au spus din prisma lor acele cuvinte, nu  ca Dumnezeu se arata manios. Daca ar fi avut manie atunci ar fi trebuit sa-l casapeasca pe Cain, pe David, si pe multi altii din neamul evreiesc.
Mania lui isus era mai degraba un sentiment de oripilare la cele intampinate, nu mania ce se starneste intr-un "nesfant".

Edited by Pacolino7, 03 February 2022 - 13:31.


#366
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,490
  • Înscris: 16.03.2004
Luca 9:
59. Altuia i-a zis: "Vino dupa Mine!" "Doamne", I-a raspuns el, "lasa-ma sa ma duc intai sa ingrop pe tatal meu."
60. Dar Isus i-a zis: "Lasa mortii sa-si ingroape mortii, si tu du-te de vesteste Imparatia lui Dumnezeu."



Cât cinism! Câtă nesimțire! Câtă lipsă de empatie!
Adică nu putea Isus să-i zică acelui om să se ducă la înmormântarea tatălui său, și să spună celor ce plângeau, că au o mângâiere în credința în Hristos, trebuia să-i facă ”morți” pe aceia și să-l trimită pe acel om în evanghelizare, când toată lumea știe că obligațiile familiale primează!

#367
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021

 dark, on 07 februarie 2022 - 12:31, said:

Cât cinism! Câtă nesimțire! Câtă lipsă de empatie!
Adică nu putea Isus să-i zică acelui om să se ducă la înmormântarea tatălui său, și să spună celor ce plângeau, că au o mângâiere în credința în Hristos, trebuia să-i facă ”morți” pe aceia și să-l trimită pe acel om în evanghelizare, când toată lumea știe că obligațiile familiale primează!
E pragmatic si practic. Ce sa faca la inmormantare ? E exact cum zice isus, ca la o inmormantare nu mai asculta nimeni de isus si inviere. Pai vad eu la falsii crestini ce fac la inmormantari, arunca cu bani la incrucisare de drumuri, fac zeci de slujbe pagane mortului . . . .  crezi ca nu stia isus ca evreii erau exact ca paganii ?

#368
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,490
  • Înscris: 16.03.2004

 Pacolino7, on 07 februarie 2022 - 12:40, said:

E pragmatic si practic. Ce sa faca la inmormantare ?

Pragmatic? Omul putea predica Învierea în numele lui Isus, la înmormântare!
Practic? Practic, Isus a fost un sadic fără pic de milă, omului îi murise tatăl! Iar El zice ”lasă morții să-și îngroape morții”, adică, în optica lui Isus, cei veniți la înmormântare erau și ei, morți (dpdv spiritual)... și asta i-o spune așa, în față, bietului om (că rudele lui sunt ...acei ”morți”)

Edited by dark, 07 February 2022 - 12:45.


#369
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021

 dark, on 07 februarie 2022 - 12:43, said:

Pragmatic? Omul putea predica Învierea în numele lui Isus, la înmormântare!
Practic? Practic, Isus a fost un sadic fără pic de milă, omului îi murise tatăl! Iar El zice ”lasă morții să-și îngroape morții”, adică, în optica lui Isus, cei veniți la înmormântare erau și ei, morți (dpdv spiritual)... și asta i-o spune așa, în față, bietului om (că rudele lui sunt ...acei ”morți”)
Tu esti cu capul ? Nu intelegi ca nimeni nu asculta la inmormantare de inviere ?
Eu pot sa spun din ce am participat la multe inmormantari ortodoxe ca nici popa nu opreste pe bocitoare. Ba aduc astia si bocitoare profesioniste.
Particip la inmormantari doar findca sunt rudele sotiei, nu ca as fi afectat de decesul cuiva, din moment ce am convingerea ca vor fi inviati.
Odata am intrebat o cunostinta care merge nelipsit la biserica ortodoxa daca ea crede in inviere , mi-a spus ca nu.

#370
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,490
  • Înscris: 16.03.2004

 Pacolino7, on 07 februarie 2022 - 12:51, said:

Odata am intrebat o cunostinta care merge nelipsit la biserica ortodoxa daca ea crede in inviere , mi-a spus ca nu.
Eu, dimpotrivă, cred în învierea morților.

Edited by dark, 07 February 2022 - 12:53.


#371
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021

 dark, on 07 februarie 2022 - 12:52, said:

Eu, dimpotrivă, cred în învierea morților.
Si zici ca isus nu a inviat ? Atunci cine s-a inaltat la cer ? Ca asta spune si profetul Mahomed.
Findca tot tu reprosai faptul ca familia lui nu s-a dus la mormant.
De ce ucenicii lui ar vesti invierea lui daca zici ca nu a inviat ?

#372
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,076
  • Înscris: 10.09.2008

 dark, on 07 februarie 2022 - 12:31, said:

Luca 9:
59. Altuia i-a zis: "Vino dupa Mine!" "Doamne", I-a raspuns el, "lasa-ma sa ma duc intai sa ingrop pe tatal meu."
60. Dar Isus i-a zis: "Lasa mortii sa-si ingroape mortii, si tu du-te de vesteste Imparatia lui Dumnezeu."


Cât cinism! Câtă nesimțire! Câtă lipsă de empatie!
Adică nu putea Isus să-i zică acelui om să se ducă la înmormântarea tatălui său, și să spună celor ce plângeau, că au o mângâiere în credința în Hristos, trebuia să-i facă ”morți” pe aceia și să-l trimită pe acel om în evanghelizare, când toată lumea știe că obligațiile familiale primează!

În Luca cuvintele sunt în contextul potrivit și astfel perfect justificate.

 dark, on 07 februarie 2022 - 12:52, said:

Eu, dimpotrivă, cred în învierea morților.

La reîncarnare?

#373
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,490
  • Înscris: 16.03.2004

 logic1, on 07 februarie 2022 - 14:21, said:

La reîncarnare?
Nu, dimpotrivă, dezavuez conceptul metempsihozei, al transmigrației sufletelor.

 logic1, on 07 februarie 2022 - 14:21, said:

În Luca cuvintele sunt în contextul potrivit și astfel perfect justificate.

Dimpotrivă, Isus trebuia să-i spună acelui om, ”condoleanțe”, deși, putea chiar să-i învie tatăl mort. Dar ce face Isus? Jignește toate rudele rămase în viață interlocutorului Lui, numindu-le ”morți”.

#374
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,076
  • Înscris: 10.09.2008

 dark, on 07 februarie 2022 - 14:43, said:

Nu, dimpotrivă, dezavuez conceptul metempsihozei, al transmigrației sufletelor.


Dimpotrivă, Isus trebuia să-i spună acelui om, ”condoleanțe”, deși, putea chiar să-i învie tatăl mort. Dar ce face Isus? Jignește toate rudele rămase în viață interlocutorului Lui, numindu-le ”morți”.

Nemurirea sufletului?

E vorba de context, din care nu poți să scoți. Un mod de acțiune este justificat într-o situație și nejustificat în alta. De exemplu, într-un schimb de focuri tu poate întârzii lângă un camarad rănit, în timp ce altul te trage să-l urmezi ca să vă salvați viața.

#375
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,490
  • Înscris: 16.03.2004

 logic1, on 07 februarie 2022 - 16:41, said:

Nemurirea sufletului?

Nu cred în suflet.

#376
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,076
  • Înscris: 10.09.2008

 dark, on 07 februarie 2022 - 12:52, said:

Eu, dimpotrivă, cred în învierea morților.

Conform Frank Tipler?

#377
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,490
  • Înscris: 16.03.2004

 logic1, on 07 februarie 2022 - 17:40, said:

Conform Frank Tipler?

Nu am auzit de domnul acesta.
Eu cred că vom învia ca oameni și vom popula toate planetele care acum sunt pustii...:)

#378
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,076
  • Înscris: 10.09.2008
A scris „Fizica nemuririi”, este și în română.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate