Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...
 

Adventisti

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
31449 replies to this topic

#18775
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDude_2nd, on 22 septembrie 2018 - 17:43, said:

Nu Paco. Ar vrea el. Adica, asta e idealul lui, dar e departe de Insusi. Unicul. Stralucitul. Peio. Posted Image
ala e doar un mascarici. Posted Image
Da-mi tu un link cu personajul ca sa vad cat de stralucit il e. Posted Image

#18776
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
ti-am mai zis ca s-a asigurat ca internetul nu-l poate deconspira. Nu exista nici un clip cu el, desi la Tembeliziune el e Miezul. :)

#18777
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDude_2nd, on 22 septembrie 2018 - 17:56, said:

ti-am mai zis ca s-a asigurat ca internetul nu-l poate deconspira. Nu exista nici un clip cu el, desi la Tembeliziune el e Miezul. Posted Image
Bun, la televizor e prezent, dar la ce emisiune ? Eu nu am postul asta de tv pe cablu. Doar live pe net  si doar un tip de tableta .Asa ca am nevoie sa stiu la care emisiune participa. Posted Image

#18778
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postpacopaco1967, on 22 septembrie 2018 - 18:00, said:

Bun, la televizor e prezent, dar la ce emisiune ? Eu nu am postul asta de tv pe cablu. Doar live pe net  si doar un tip de tableta .Asa ca am nevoie sa stiu la care emisiune participa. Posted Image
pai cam la ...toate. De la reclame la chestiuni lumesti si transfuzii/vaccinuri, la emisiuni pur lumesti,...pana la emisiuni cu intrebari biblice. Posted Image

asa sa ti-l imaginezi: un capo de tutti capi. Toata familia lui a primit cate o emisiune de facut in afacerea de familie Speranta TV. :)

Edited by Dude_2nd, 22 September 2018 - 18:14.


#18779
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
Paco, il deconspirasi pe Peio? :D

#18780
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDude_2nd, on 15 octombrie 2018 - 18:40, said:

Paco, il deconspirasi pe Peio? Posted Image
Nu mai. Am crezut ca tu ai sa faci asta. Eu m-am lasat pagubas sa aflu cine e . Nu sunt ghicitor. Pentru mine e important sa aud zicerile omului, daca e cum spui sau ne inselam.
Problema e ca in direct nu mai reusesc sa vad Speranta Tv, doar ce sunt in arhive.

#18781
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,697
  • Înscris: 16.03.2004

View PostDude_2nd, on 31 octombrie 2018 - 08:13, said:

Deci, NU porku este facut curat, ci neamurile considerate odinioara ca straine de Dumnezeu

În principiu da, însă confirmarea că orice aliment comestibil poate fi consumat, vine ulterior:

1 Cor 10:25. Sa mancati din tot ce se vinde pe piata, fara sa cercetati ceva din pricina cugetului.
26. Caci "al Domnului este pamantul si tot ce cuprinde el."
27. Daca va pofteste un necredincios la o masa, si voiti sa va duceti, sa mancati din tot ce va pune inainte, fara sa cercetati ceva din pricina cugetului.

Romani 14
1. Primiti bine pe cel slab in credinta si nu va apucati la vorba asupra parerilor indoielnice.
2. Unul crede ca poate sa manance de toate; pe cand altul, care este slab, nu mananca decat verdeturi.
3. Cine mananca sa nu dispretuiasca pe cine nu mananca; si cine nu mananca sa nu judece pe cine mananca, fiindca Dumnezeu l-a primit.

#18782
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postdark, on 31 octombrie 2018 - 10:01, said:

În principiu da, însă confirmarea că orice aliment comestibil poate fi consumat, vine ulterior:
un cacat, draga Dark. Posted Image

"Dimpotriva, eu zic ca ce jertfesc Neamurile jertfesc dracilor, si nu lui Dumnezeu. Si eu nu vreau ca voi sa fiti in impartasire cu dracii. (1Cor.10:20)"

". Dar am ceva impotriva ta. Tu ai acolo niste oameni care tin de invatatura lui Balaam, care a invatat pe Balac sa puna o piatra de poticnire inaintea copiilor lui Israel, ca sa manance din lucrurile jertfite idolilor si sa se dedea la curvie.Tot asa, si tu ai cativa care, de asemenea, tin invatatura nicolaitilor, pe care Eu o urasc."

si in final, "sa va feriti de lucrurile jertfite idolilor" (Fapt.15:29)"

Posted Image


acuma, sa discutam si pe marginea versetelor invocate de tine mai sus colea dupa o prealabila pescuire cu polonicu. Posted Image

View Postdark, on 31 octombrie 2018 - 10:01, said:

1 Cor 10:25. Sa mancati din tot ce se vinde pe piata, fara sa cercetati ceva din pricina cugetului.
26. Caci "al Domnului este pamantul si tot ce cuprinde el."
27. Daca va pofteste un necredincios la o masa, si voiti sa va duceti, sa mancati din tot ce va pune inainte, fara sa cercetati ceva din pricina cugetului.
daca pe piata se vinde carnat de plescoi oaie/vita, si eticheta confirma asta, de ce sa fi tu mai destept si sfant sa diseci firul in patru?
scrie ca e comestibil dpdv biblic, deci o poti manca. Posted Image fara alte procese de constiinta. :)

Edited by Dude_2nd, 31 October 2018 - 10:08.


#18783
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,697
  • Înscris: 16.03.2004
Nu văd legătura. Versetele puse de mine sunt clare, la obiect iar ce ai prezentat tu nu contrazice cu nimic, dimpotrivă, se referă la cu totul altceva, la închinarea la idoli cu jertfele aferente!

#18784
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postdark, on 31 octombrie 2018 - 10:01, said:

Romani 14
1. Primiti bine pe cel slab in credinta si nu va apucati la vorba asupra parerilor indoielnice.
2. Unul crede ca poate sa manance de toate; pe cand altul, care este slab, nu mananca decat verdeturi.
3. Cine mananca sa nu dispretuiasca pe cine nu mananca; si cine nu mananca sa nu judece pe cine mananca, fiindca Dumnezeu l-a primit.
"de toate", adica roti de carutza, cizme de caiuciuc si gandaci de colorado? :)

Versul din nou, incearca sa scoata din impas pe unii credinciosi care - in limitele mancaruirilor acceptate de Biblie - isi fac procese de constiinta inutile, cum ca daca cutare carne contine sangele, daca cutare carne a fost vanduta din Templu zeitei Diana, etc.
Biblia spune sa nu scormonesti pe baza unei doctrine gastronomice adventiste, bucatele. Unul cumpara carnea de la macelar, fara sa il intrebe daca a fost adusa de la Templu lui Diana. Altu, mananca doar ierburi,ca sa evite preventiv drama asta careia nu-i poate face fata, si pentru care isi face viata si mai grea decat trebe.

Atat, si nimic mai mult. Nimic de pork, again. :)

View Postdark, on 31 octombrie 2018 - 10:09, said:

Nu văd legătura. Versetele puse de mine sunt clare, la obiect
adica?
vezi tu undeva in acele versuri prinse cu polonicu, ca porku a primit derogare la consum? :) cu ce ochelari? :)

#18785
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,697
  • Înscris: 16.03.2004
Pavel zice așa, dacă vii la mine la masă, trebuie să mănânci tot ce-ți pun înainte, fără a cerceta ceva din cauza doctrinei, respectiv, antricot de purcel la tavă. Înțelegi?

Col 2:20. Daca ati murit impreuna cu Hristos fata de invataturile incepatoare ale lumii, de ce, ca si cum ati trai inca in lume, va supuneti la porunci ca acestea:
21. "Nu lua, nu gusta, nu atinge cutare lucru!"?

Ia și gustă!

#18786
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postdark, on 31 octombrie 2018 - 10:16, said:

Pavel zice așa, dacă vii la mine la masă, trebuie să mănânci tot ce-ți pun înainte, fără a cerceta ceva din cauza doctrinei, respectiv, antricot de purcel la tavă. Înțelegi?
cel care te invita la masa, este de presupus ca te cunoaste, si-ti stie obiceiul ca tu respecti Biblia, si NU mananci pork.Ca altfel mi-e greu sa cred ca un mascarici necunoscut de pe strada te invita sa prin sondaj aleator la el la masa. :)
Ei bine, in acest caz, nu trebuie sa despici firu in 4: ai gatit in aceleasi vase in care ai gatit tu porku? etc.
Spre exemplu, eu, in toate cazurile cand un cunoscut necredincios m-a invita la el la masa - stiind ce conditii gastronomice am eu impuse - mi-a pregatit cu grija mancare conforma. Iar eu niciodata nu l-am intrebat daca s-a spalat pe maini dupa ce a gatit porku pentru el, si mi-a pregatit mie snitelu de pui. :)

#18787
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,697
  • Înscris: 16.03.2004

View PostDude_2nd, on 31 octombrie 2018 - 10:20, said:

cel care te invita la masa, este de presupus ca te cunoaste, si-ti stie obiceiul ca tu respecti Biblia, si NU mananci pork.

:facepalm:

View PostDude_2nd, on 31 octombrie 2018 - 10:20, said:

snitelu de pui. Posted Image

Nu mănânc șnițel decât de vită. Nu cu pesmet, cu ou și cu muștar.

#18788
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postdark, on 31 octombrie 2018 - 10:16, said:

va supuneti la porunci ca acestea:
21. "Nu lua, nu gusta, nu atinge cutare lucru!"?

Ia și gustă!
"""Iesiti din mijlocul lor si despartiti-va de ei, zice Domnul; nu va atingeti de ce este necurat, si va voi primi. (2Cor.6:17)"

degeaba nu fumezi, daca mananci pork. Posted Image

View Postdark, on 31 octombrie 2018 - 10:21, said:

Nu mănânc șnițel decât de vită. Nu cu pesmet, cu ou și cu muștar.
la varsta ta, ai dintii buni. Posted Image

ei bine, cand o sa te invit la masa, ca necredincios am sa stiu ce sa-ti pregatesc. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 31 October 2018 - 10:23.


#18789
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDude_2nd, on 31 octombrie 2018 - 10:22, said:

"""Iesiti din mijlocul lor si despartiti-va de ei, zice Domnul; nu va atingeti de ce este necurat, si va voi primi. (2Cor.6:17)"

degeaba nu fumezi, daca mananci pork. Posted Image

Ce spui de visul lui Petru ?
Acesta intelege ca nu despre carne si dobitoace necurate este mesajul din vis ci neamurile  sunt in discutie. Interesant e ca visul lui Petru e despre a manca carne din animale necurate. De ce oare in comunicarea divina una spune si alta trebuie sa faci ?

iar tu la fel trebuie sa vezi lucrurile, ca nu despre mancare e discutia ci sa nu ai o relatie cu cei lumesti in lumescul lor. A iesi din mijlocul lor insemnand sa nu aderi la mentalitatea, activitatile, credintele lor. A nu te atinge de ce este necurat are inteles de a nu fi lumesc.
Eu chiar nu am inteles la ce foloseste porcul ? Calul il folosesti pentru transport. Oare de ce a fost nevoie sa creeze "animale necurate" ?

#18790
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016
Pentru mancare domnule. Acum fiecare intelege ce vrea dar daca nu ar fi fost porcul poate multi oameni ar fi murit de foame.

#18791
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDude_2nd, on 31 octombrie 2018 - 10:14, said:

"de toate", adica roti de carutza, cizme de caiuciuc si gandaci de colorado? Posted Image

Versul din nou, incearca sa scoata din impas pe unii credinciosi care - in limitele mancaruirilor acceptate de Biblie - isi fac procese de constiinta inutile, cum ca daca cutare carne contine sangele, daca cutare carne a fost vanduta din Templu zeitei Diana, etc.
Biblia spune sa nu scormonesti pe baza unei doctrine gastronomice adventiste, bucatele. Unul cumpara carnea de la macelar, fara sa il intrebe daca a fost adusa de la Templu lui Diana. Altu, mananca doar ierburi,ca sa evite preventiv drama asta careia nu-i poate face fata, si pentru care isi face viata si mai grea decat trebe.

Atat, si nimic mai mult. Nimic de pork, again. Posted Image


adica?
vezi tu undeva in acele versuri prinse cu polonicu, ca porku a primit derogare la consum? Posted Image cu ce ochelari? Posted Image

Dude, Dude, Dude! Ai tu dreptate ca vedenia lui Petru nu a fost pentru a face toate animalele curate, ci pentru a face si neamurile curate. Pentru ca bucatele fusesera deja facute curate de catre Iisus!

18 El le-a zis: „Şi voi sunteţi aşa de nepricepuţi? Nu înţelegeţi că nimic din ce intră în om de afară nu-l poate spurca?
19 Fiindcă nu intră în inima lui, ci în pântece, şi apoi este dat afară, în hazna?” A zis astfel, făcând toate bucatele curate. (Marcu, 7)


Asa ca accepta si tu acum, fariseule, ca toate bucatele sunt curate! Si cand zic ”bucate”, stii bine ca nu ma refer nici la roti de caruta, nici la cizme de cauciuc si nici la gandaci de colorado. Si nici la fiare, sarme, otravuri, rahati si alte spurcaciuni. Doar la BUCATE, daca intelegi termenul de ”bucate”. Adica orice pune orice om, oriunde pe lumea aceasta, pe masa, ca sa manance el si sa dea si copiilor lui. Inclusiv porcu, adica, cel de care vad ca te-ai poticnit tu! Deci nu mai imprastia erezii si nu mai face voia dracilor!

1 Dar Duhul spune lămurit* că**, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credinţă, ca să se alipească de† duhuri înşelătoare şi†† de învăţăturile dracilor,
2 abătuţi* de făţărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnaţi cu fierul** roşu în însuşi cugetul lor.
3 Ei opresc* căsătoria şi întrebuinţarea bucatelor** pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate† cu mulţumiri†† de către cei ce cred şi cunosc adevărul.
4 Căci orice făptură a lui Dumnezeu este bună şi nimic nu este de lepădat, dacă se ia cu mulţumiri;
5 pentru că este sfinţit prin Cuvântul lui Dumnezeu şi prin rugăciune. (1 Timotei, 4)

Edited by Dorel666, 07 November 2018 - 15:04.


#18792
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostDorel666, on 07 noiembrie 2018 - 15:04, said:

Ei opresc* căsătoria şi întrebuinţarea bucatelor** pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate† cu mulţumiri†† de către cei ce cred şi cunosc adevărul.

ortocatolicii sunt cei care se potrivesc manusa acestui vers profetic, in ambele cazuri. Posted Image

catolicii si ortodocsii interzic casatoria pentru calugari.
de asemenea, opresc intrebuintarea bucatelor, caci ei au cretinele invataturi din care amintesc: "dezlegarea la peste", "legarea de postu craciunului", blablabla. Posted Image

cat despre partea subliniata cu rosu, poate imi arati unde a facut Dumnezeu sa fie luat cu multumiri...porku. Posted Image

"Sa nu mancati din carnea lor si sa nu va atingeti de trupurile lor moarte: sa le priviti ca necurate. (Lev.11:8)"

Edited by Dude_2nd, 07 November 2018 - 19:35.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate