Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...
 

Contor necitit de 5 ani si cu serie diferita

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#55
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View Postsags, on 02 noiembrie 2021 - 16:53, said:

Da, trebuie sa rezolvi si sa platesti diferenta. INSA nu o sa platesti la pretul de acum. O sa vina o factura kilometrica in care se scade tot ce ai platit timp de 5 ani iar intregul consumul din acest interval se va imparti uniform in timp, fiecare perioada fiind facturata cu pretul de la acel moment.

Va primi o factură așa index vechi 5800 index nou 15800 - mod - citire

Total plată 10.000 kw. Termen de plată 30 de zile.

Edited by emeral, 02 November 2021 - 16:57.


#56
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021

View Postsags, on 02 noiembrie 2021 - 16:53, said:

Inseamna ca in evidenta furnizorului tau e trecuta gresit seria contorului, iar indexul trimis de contorul corect nu au avut cui sa il atribuie ca sa factureze. Cum la acea seria de contor era contractul altuia, i-a facturat lui - indexul corect trimis de contorul corect.

Omul sustine ca seria care apare gresit pe factura lui se regaseste si pe factura unui vecin (acelasi contor) numai ca la el are un index (pus din burta pe baza de estimat) iar la vecin, alt index, cel corect.
Intrebarea este cum a fost posibila o astfel de eroare in sistem la ENEL?

Totusi, consumul lui, cel de la contorul real, care indica 16.000 a fost facturat ...cui ??? Adica cine a primit factura cu indexul ala.. n-a pus mana pe telefon, nu s-au calculat majorari ca n-a platit... ??

#57
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,984
  • Înscris: 24.04.2013
@emeral: Am avut situatie de contror necitit cativa ani si a venit factura kilometrica asa cum am spus. Mi se pare si normal. Nu poate factura toata diferenta la pretul de acum, fiindca indexul de inceput perioada (ultima luna, de la factura anterioara) nu este unul real ci estimat. Trebuie sa mearga inapoi in timp pana la cel mai recent index citit ‘pe bune’, sau pana la cel de montare.

Edited by sags, 02 November 2021 - 17:07.


#58
atech

atech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 26.07.2004

View PostRav_885, on 02 noiembrie 2021 - 16:50, said:

Cum asa..???  Deci furnizorul (ENEL) nu a mai solicitat distribuitorului de 5 ani sa faca citire de regularizare ?
De unde stii ce apare la E-distributie pe site, ai cont acolo, ai verificat ??

Musai reclamatie la ANRE blindat cu toate actele si foto din care sa se vada seria de contor si indexul.. dar s-ar putea sa fii bun de plata daca la distribuitor contorul cu index 16000 este inregistrat pe numele tau.  Ghinionul drku.. . Cum dovedesti ca nu ai consumat?

Stii ce se intampla in practica?  Nu stiu daca la Bucuresti dar in orasele mici, E-distributie a subcontractat citirea catre Posta Romana si vine odata la 6 luni o duduie tanara care fotografiaza contoare sau citeste indexuri si le baga intr-o aplicatie pe telefon. Acolo unde nu are acces la contor scrie in aplicatie ca nu poate citi contorul (cazul tau - dulap incuiat cu cheie si index care nu se vede pe fereastra) iar pe distribuitor il doare la basca.. nu-l mai transmite si gata.  Iar Enel factureaza pe baza de estimare.. iar clientul nu citeste contorul 5 ani de zile, ca nu-l preocupa subiectul...

Am facut mai devreme cont pe E-distributie la sugestia ta si apar citiri lunare in ziua de 1, iar in tabel "Tipul de date" este "Real" la toate citirile.
Presupun ca astea sunt citirile automate, contuarul fiind inteligent, nu cred ca se mai deplaseaza cineva sa citeasca.

#59
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View Postatech, on 02 noiembrie 2021 - 17:05, said:

Presupun ca astea sunt citirile automate, contuarul fiind inteligent, nu cred ca se mai deplaseaza cineva sa citeasca.

Vine și citește și pozează și contoarele inteligente. Nu te mai lua după ce cred unii care se pare că nici nu știu cum arată un contor.

La maxim 6 luni e acum. Până anul trecut era la 3 luni.

Edited by emeral, 02 November 2021 - 17:10.


#60
atech

atech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 26.07.2004

View Postsags, on 02 noiembrie 2021 - 17:01, said:

@emeral: Am avut situatie de contror necitit cativa ani si a venit factura kilometrica asa cum am spus. Mi se pare si normal. Nu poate factura toata diferenta la pretul de acum, fiindca indexul de inceput perioada (ultima luna, de la factura anterioara) nu este unul real ci estimat. Trebuie sa mearga inapoi in timp pana la cel mai recent index citit ‘pe bune’, sau pana la cel de montare.
Pai si ai acceptat direct factura, nu ai reclamat ca nu au citit la maxim 6 luni?
Pana la urma au obligatia legala sa faca asta.

#61
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021

View Postatech, on 02 noiembrie 2021 - 17:05, said:

Am facut mai devreme cont pe E-distributie la sugestia ta si apar citiri lunare in ziua de 1, iar in tabel "Tipul de date" este "Real" la toate citirile.
Presupun ca astea sunt citirile automate, contuarul fiind inteligent, nu cred ca se mai deplaseaza cineva sa citeasca.

Da.. se fac citiri automate..iar odata la 6 luni vine cineva si se inchina la o cutie metalica inchisa daca nu poate citi indexul real.
Totusi, cum drku de nu au ajuns aceste citiri la ENEL si tu primesti o factura cu index din burta la care nici nu corespunde numarul de contor?
Din pacate, chiar daca faci sesizare la ANRE, s-ar putea sa fii bun de plata.. o sa-ti faca ENEL o factura lunga defalcata pe perioade .. si o sa rezulte un total de plata cu preturile istorice adunate in factura.. dar tot va fi o suma babana de plata.

LE:    Si eu am un contor la tara intr-o cutie metalica sigilata si tot asa se vede indexul foarte greu, dar am grija sa-l citesc periodic, chiar daca dau index din burta o luna, doua, dupa aia ma reglez cu indexul real.. tocmai pentru a evita astfel de situatii.

Edited by Rav_885, 02 November 2021 - 17:14.


#62
atech

atech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 26.07.2004

View PostRav_885, on 02 noiembrie 2021 - 17:00, said:

Totusi, consumul lui, cel de la contorul real, care indica 16.000 a fost facturat ...cui ??? Adica cine a primit factura cu indexul ala.. n-a pus mana pe telefon, nu s-au calculat majorari ca n-a platit... ??
Asta ma mira si pe mine. Initial credeam ca nu mai au habar unde au pus contorul cu seria mea si nu stiu de unde sa-l taie.
Dar E-distributie are contorul si adresa corecta.

#63
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View Postsags, on 02 noiembrie 2021 - 17:01, said:

@emeral: Am avut situatie de contror necitit cativa ani si a venit factura kilometrica asa cum am spus. Mi se pare si normal. Nu poate factura toata diferenta la pretul de acum, fiindca indexul de inceput perioada (ultima luna, de la factura anterioara) nu este unul real ci estimat. Trebuie sa mearga inapoi in timp pana la cel mai recent index citit ‘pe bune’, sau pana la cel de montare.

Dacă aveai mai puțin consumat decât estimat primeai facturi cu minus.

Nu ești primul care plătește 100 kw lunar estimat pentru consum 0 lunar în apartamente închise de mulți ani.

#64
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,984
  • Înscris: 24.04.2013
Nu au venit facturi, estimatul era zero ca nu locuia nimeni acolo. Dealtfel tot din motive de nelocuit nici nu au citit (contorul era in casa deci inaccesibil). Ramasesera cativa kWh nefacturati si pe aceia i-a ‘insirat’ pe toata perioada.

Edited by sags, 02 November 2021 - 17:14.


#65
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021
Consum estimat - 0 kw îți bagă doar după 1 an de consum 0. De anul următor ai consum estimat - 0 kw.

#66
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021

View Postatech, on 02 noiembrie 2021 - 17:13, said:

Asta ma mira si pe mine. Initial credeam ca nu mai au habar unde au pus contorul cu seria mea si nu stiu de unde sa-l taie.
Dar E-distributie are contorul si adresa corecta.

Nasol moment, ai o caruta de kwh nefacturati... Macar ai consumat Kwh aia in mod real... adica ai avut aer conditionat, boiler, calorifer electric.. se justifica consumul?
E ciudat cum ai procedat pentru ca oamenii isi citesc periodic contoarele, nu le lasa asa.. mai ales ca in prezent numai despre kilowatti si facuturi se discuta peste tot.

#67
atech

atech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 26.07.2004

View Postsags, on 02 noiembrie 2021 - 17:13, said:

Nu au venit facturi, estimatul era zero ca nu locuia nimeni acolo. Dealtfel tot din motive de nelocuit nici nu au citit (contorul era in casa deci inaccesibil). Ramasesera cativa kWh nefacturati si pe aceia i-a ‘insirat’ pe toata perioada.
Ah, ok, nu merita bataia de cap cu reclamatii la tine.

View PostRav_885, on 02 noiembrie 2021 - 17:21, said:


Nasol moment, ai o caruta de kwh nefacturati... Macar ai consumat Kwh aia in mod real... adica ai avut aer conditionat, boiler, calorifer electric.. se justifica consumul?
E ciudat cum ai procedat pentru ca oamenii isi citesc periodic contoarele, nu le lasa asa.. mai ales ca in prezent numai despre kilowatti si facuturi se discuta peste tot.

Pai pare real consumul, se pare ca AC-ul, cuptorul electric, uscatorul de rufe etc. chiar consuma :)
E funny ca tot ne suna o matusa care se plangea ca are consum mare si avea cam aceeasi consumatori ca ai nostri dar facturi mult mai mari si-i spunea sotia sa-si puna becuri led ca aia difera :)

View PostRav_885, on 02 noiembrie 2021 - 17:21, said:

E ciudat cum ai procedat pentru ca oamenii isi citesc periodic contoarele, nu le lasa asa.. mai ales ca in prezent numai despre kilowatti si facuturi se discuta peste tot.

Da, e tipic mie. Si cand am fost presedinte al asociatiei plateam intretinerea cand imi dadeam seama ca va trebui sa-mi scriu somatie pt neplata.

#68
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021

View Postatech, on 02 noiembrie 2021 - 17:38, said:

Pai pare real consumul, se pare ca AC-ul, cuptorul electric, uscatorul de rufe etc. chiar consuma Posted Image
E funny ca tot ne suna o matusa care se plangea ca are consum mare si avea cam aceeasi consumatori ca ai nostri dar facturi mult mai mari si-i spunea sotia sa-si puna becuri led ca aia difera Posted Image

Singura parte pozitiva e ca factura va veni recalculata pe perioade de timp succesive in functie de preturile care au fost atunci.. dar tot se aduna mult de plata..
E bine s-o rezolvi cat mai repede .. preturile tot cresc in fiecare luna.
Vezi ca la ENEL ai si posibilitatea s-o esalonezi la plata in niste rate, daca te ajuta cu ceva.

https://www.enel.ro/...a-facturii.html

#69
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,880
  • Înscris: 25.01.2007

View PostRav_885, on 02 noiembrie 2021 - 17:21, said:



Nasol moment, ai o caruta de kwh nefacturati... Macar ai consumat Kwh aia in mod real... adica ai avut aer conditionat, boiler, calorifer electric.. se justifica consumul?
E ciudat cum ai procedat pentru ca oamenii isi citesc periodic contoarele, nu le lasa asa.. mai ales ca in prezent numai despre kilowatti si facuturi se discuta peste tot.
In 100kw pe care ii plătea, abia se încadrează o baba de la tara de are un frigider, un televizor și doua becuri. Luand în considerare și ala 10000 nedeclarati, ii iese un consum de 250kw. Asta suna mai normal pentru un apartament de bloc.

#70
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca este sa o luam pe de-a dreptul, si initiatorul a avut o durere undeva si nu l-a interesat faptul ca ii vine 60 lei lunar desi el are boiler, tv-uri, frigider, pc, masina spalat etc. Era constient ca nu are cum sa consume doar 100kw lunar. Insa a mers asa 5 ani de zile.

Edited by MembruAnonim, 02 November 2021 - 18:15.


#71
atech

atech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 26.07.2004

View PostMembruAnonim, on 02 noiembrie 2021 - 18:14, said:

Daca este sa o luam pe de-a dreptul, si initiatorul a avut o durere undeva si nu l-a interesat faptul ca ii vine 60 lei lunar desi el are boiler, tv-uri, frigider, pc, masina spalat etc. Era constient ca nu are cum sa consume doar 100kw lunar. Insa a mers asa 5 ani de zile.

De ce m-ar fi interesat consumul cat timp enel este obligat sa citeasca contorul la 6 luni, sa trimita factura de regularizare, etc.
Daca primesc o factura de regularizare mare pot contesta, dar daca sunt ok cu toate facturile de ce e tot vina mea ca n-am facut ceva?

#72
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Evident daca nu ai primit nicio factura de regularizare inseamna ca undeva este o eroare.

View Postatech, on 02 noiembrie 2021 - 18:47, said:

dar daca sunt ok cu toate facturile de ce e tot vina mea ca n-am facut ceva?


A fi in regula cu facturile inseamna sa dai indexul. Tu in 5 ani nu ai dat niciun index.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate