Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Contor necitit de 5 ani si cu serie diferita

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#19
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019
Daca eu vedeam ca mi-au montat contorul necitibil, cel tarziu a doua luna faceam solicitare de remontare. La nevoie, o plateam din banii mei. In ziua cand ti l-au montat stramb, cine i-a asistat (din familie)?

#20
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021

 atech, on 02 noiembrie 2021 - 14:16, said:

Deocamdata n-as pune index-urile pentru ca in baza lor pot fi usor identificat in sistem.

Pune o poza cu indexu de pe contor (cadranul 1.8.0) si cu ultimul index facturat... Nu ne intereseaza alte date.

#21
atech

atech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 26.07.2004

 Rav_885, on 02 noiembrie 2021 - 14:38, said:

Pune o poza cu indexu de pe contor (cadranul 1.8.0) si cu ultimul index facturat... Nu ne intereseaza alte date.

Nu e o confuzie sau troll. Spuneam ca deocamdata n-as pune indexurile pentru ca in baza lor cineva cu acces in baza lor de date ma poate identifica destul de usor.
Dar uite discutia cu vecinul care are aceeasi serie cu a mea.

Attached File  discutie_serie.PNG   198.3K   88 downloads

#22
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017
Mi-au schimbat contorul la gaz, sticla era fisurata, le-am atras atentia ca e fisurata "lasa domnu ca e ok" , am facut poza , am trimis mail pe cont client si a doua zi au venit cu un contor nou in cutie de carton , l-au montat, hartie cu citire 0 si toate bune si frumoase . Vreu sa-ti spun ca sticla sparta la ceas costa 300 lei ! nu stiam dar nu mi s-a parut firesc sa monteze ceva defect din prima si pana la urma iacata unde ajungeam ...

#23
atech

atech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 26.07.2004

 __Dan__, on 02 noiembrie 2021 - 14:34, said:

Daca eu vedeam ca mi-au montat contorul necitibil, cel tarziu a doua luna faceam solicitare de remontare. La nevoie, o plateam din banii mei. In ziua cand ti l-au montat stramb, cine i-a asistat (din familie)?
Am deschis usa cu o cheie din aia triunghiulara pentru dulapuri tehnice, la o adica puteam face asta oricand pana acum.
De facturi se ocupa sotia si pentru ea intr-adevar ar fi fost mai greu sa deschida.

#24
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021
Cine a stat acolo 5 ani ? Ai chiriași ?

#25
crazykiller

crazykiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 22.09.2007

 __Dan__, on 02 noiembrie 2021 - 14:34, said:

Daca eu vedeam ca mi-au montat contorul necitibil, cel tarziu a doua luna faceam solicitare de remontare. La nevoie, o plateam din banii mei. In ziua cand ti l-au montat stramb, cine i-a asistat (din familie)?
S-au montat recent si la mine contoare de astea noi.
Ideea e ca daca ele sunt pe casa scarii, nu e nevoie sa fie neaparat un membru prezent.
In proces verbal vor scrie ca l-au montat cand tu nu erai prezent si cam asta e.
La mine au pus procese verbale la toti in posta, nu s-au chinuit sa bata la fiecare usa pt semnatura.

#26
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

 atech, on 02 noiembrie 2021 - 14:53, said:

De facturi se ocupa sotia si pentru ea intr-adevar ar fi fost mai greu sa deschida.

De facturi se ocupa soția ta și ea nu a verificat contorul că nu putea. Adică stăteau unii pe la voi.

Vezi poate s-au încălzit cu calorifere electrice și voi nu ați știut.

Așa fac chiriașii.

#27
atech

atech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 26.07.2004

 emeral, on 02 noiembrie 2021 - 15:02, said:


De facturi se ocupa soția ta și ea nu a verificat contorul că nu putea. Adică stăteau unii pe la voi.

Vezi poate s-au încălzit cu calorifere electrice și voi nu ați știut.

Așa fac chiriașii.

Nope, noi am stat.

#28
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021
Atunci cineva a consumat 10.000 de kw de pe contorul ăla și vor trebui plătiți. Ori tu ori vecinul tău veți plăti.

Trebuie să mergi la ENEL și să faci sesizare. Mai departe văd ei cum e cu contoarele alea 2.

#29
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 22.11.2006
nasol moment de platit 10 MW extra. Acum cand curentul s-a scumpit exponential. totusi, verifica contorul la 1.8.0. sa nu vorbim vorbe.

Pe de alta parte, cred ca a fost bine sa platesti 60-80 lei la curent pe luna... In fine.

#30
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012

 __Dan__, on 02 noiembrie 2021 - 14:34, said:

Daca eu vedeam ca mi-au montat contorul necitibil,

nu era necitibil, trebuia să deschizi ușa dulapului - atât!

#31
atech

atech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 26.07.2004

 emeral, on 02 noiembrie 2021 - 15:13, said:

Atunci cineva a consumat 10.000 de kw de pe contorul ăla și vor trebui plătiți. Ori tu ori vecinul tău veți plăti.

Trebuie să mergi la ENEL și să faci sesizare. Mai departe văd ei cum e cu contoarele alea 2.

Vecinul n-are nici-o problema, la el curespunde seria contorului cu cea din factura, primeste facturi de regularizare, indexul este ok.

Problema este la mine, in factura apare aceeasi serie a contorului vecinului de 5 ani cu un consum lunar estimat (niciodata citit) de ~100kw.

Am atasat si indexurile, mi-am dat seama ca pt fi deduse usor fiind doar niste estimari (60 luni * 100 pt estimat +10k pt indexul real).

Attached File  factura.PNG   82.39K   59 downloads Attached File  contor.PNG   246.46K   67 downloads

#32
crazykiller

crazykiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 22.09.2007

 crazykiller, on 02 noiembrie 2021 - 14:57, said:

S-au montat recent si la mine contoare de astea noi.
Ideea e ca daca ele sunt pe casa scarii, nu e nevoie sa fie neaparat un membru prezent.
In proces verbal vor scrie ca l-au montat cand tu nu erai prezent si cam asta e.
La mine au pus procese verbale la toti in posta, nu s-au chinuit sa bata la fiecare usa pt semnatura.
Da, revin cu informatia.
Pe bon de miscare contor electric la semnatura consumator au scris lipsa abonat, in rest au completat seriile contoarelor, etc, index vechi si asta a fost.

#33
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021

 atech, on 02 noiembrie 2021 - 15:31, said:

Vecinul n-are nici-o problema, la el curespunde seria contorului cu cea din factura, primeste facturi de regularizare, indexul este ok.

Problema este la mine, in factura apare aceeasi serie a contorului vecinului de 5 ani cu un consum lunar estimat (niciodata citit) de ~100kw.

Bun, si indexul din factura ta, ala de 5978 bate cu ultimul index al contorului vecinului (ala cu seria corecta)?

Poti sa pui o poza si cu contorul vecinului, ala cu seria care apare pe factura ta, daca tot ai deschis capacul?

Daca situatia descrisa de tine e cea corecta, trebuie musai sa o reglezi ca, daca iti vine factura de regularizare la ultimul index de pe contorul ala, e deranj maxim, vorbim de 10 Mwh energie electrica nefacturata care la preturile actuale e crima la buzunar.

Edited by Rav_885, 02 November 2021 - 15:51.


#34
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

 atech, on 02 noiembrie 2021 - 15:31, said:

Am atasat si indexurile, mi-am dat seama ca pt fi deduse usor fiind doar niste estimari (60 luni * 100 pt estimat +10k pt indexul real).

Atunci nu e nici o problemă. Tu ai consumat lunar mai mult decât era estimat și vecinul tău a consumat cât era estimarea.

Vei primi o factură cu o mare bucurie pe ea - regularizare 10.000 kw.

Și se va rezolva și cu seria de pe factură și îți va trece seria de la contorul tău.

Acum e la 6 luni cititul contoarelor în București. Restul sunt estimări în astea 6 luni.

Edited by emeral, 02 November 2021 - 15:49.


#35
atech

atech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 26.07.2004
Am mai gasit o poza facuta prin 2016 in arhiva, deci perioada in care s-au schimbat este sfarsit de 2016.
Attached File  anunt.PNG   484.21K   45 downloads

Ce ma mai intrebam este cum de contorul meu nu este deja intrerupt.
Adica ei vad ca un contor cu seria XXX raporteaza consum si nimeni nu plateste pentru acel consum probabil.
Probabil din cauza ca nu mai cunosc locatia unde este montat?

 emeral, on 02 noiembrie 2021 - 15:46, said:

Atunci nu e nici o problemă. Tu ai consumat lunar mai mult decât era estimat și vecinul tău a consumat cât era estimarea.

Vei primi o factură cu o mare bucurie pe ea - regularizare 10.000 kw.

Și se va rezolva și cu seria de pe factură și îți va trece seria de la contorul tău.

Acum e la 6 luni cititul contoarelor în București. Restul sunt estimări în astea 6 luni.

Worst-case scenario asta ar fi...

#36
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021
Trebuia la maxim 6 luni să vină cineva să citească toate contoarele și să vă vină factură pe care să scrie - regularizare și trecut indexul citit.

De ce v-au uitat pe voi 5 ani nu pot să îmi imaginez.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate