Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA, a dat teapa de 1...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 

Contor necitit de 5 ani si cu serie diferita

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#73
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postatech, on 02 noiembrie 2021 - 18:47, said:


De ce m-ar fi interesat consumul cat timp enel este obligat sa citeasca contorul la 6 luni, sa trimita factura de regularizare, etc.
Daca primesc o factura de regularizare mare pot contesta, dar daca sunt ok cu toate facturile de ce e tot vina mea ca n-am facut ceva?
Ca sa nu ajungi in situatia asta.

Poti si acum sa nu faci nimic, sa ii lasi pe ei sa se prinda. La un eventual proces ai sanse, ca ce e in urma cu mai mult de trei ani, sa se prescrie.

#74
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

View Postpasilla, on 02 noiembrie 2021 - 19:11, said:

ca ce e in urma cu mai mult de trei ani, sa se prescrie.

Posibil ca termenul sa se intrerupa in momentul cand primeste/plateste orice factura.

Ar fi bine ca sa existe clauza, fiecare consumator sa aiba obligatia sa dea indexul macar la cateva luni.

#75
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostMembruAnonim, on 02 noiembrie 2021 - 19:20, said:

Posibil ca termenul sa se intrerupa in momentul cand primeste/plateste orice factura.
Nu stiu, dar daca ar fi asa, inseamna ca nu mai trebuie platit nimic din consumul de dinaintea ultimei facturi.
Faptul ca are contor cu transmitere la distanta face si mai putin probabil ca furnizorul sa se eschiveze.

#76
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,043
  • Înscris: 24.04.2013
La contoarele acelea nu e nevoie sa dai nici un index ca il trimit ele lunar, automat. (LE: Ca sa nu mai spun ca de fapt transmit date la fiecare ora, asa ca daca se intampla ceva cu ele distribuitorul nu are cum sa nu afle si are consumul ‘la zi ora’, nu sta sa se intrebe de cand e defect sa stie cat iti pune la pausal.) Si nici nu vine nimeni sa le mai pozeze. Cel putin eu am unul de mai bine de 6 luni si nu a venit nimeni. Daca venea nu aveam cum sa nu stiu fiindca [si] acel contor e in casa nu pe casa scarii sau la poarta.

Edited by sags, 02 November 2021 - 19:31.


#77
atech

atech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 26.07.2004

View Postpasilla, on 02 noiembrie 2021 - 19:11, said:

Ca sa nu ajungi in situatia asta.

Poti si acum sa nu faci nimic, sa ii lasi pe ei sa se prinda. La un eventual proces ai sanse, ca ce e in urma cu mai mult de trei ani, sa se prescrie.

Inca mi-e neclar daca am ajuns in situatia asta pentru ca n-am trimis index-ul. O sa vedem in cateva zile cand o sa trimit un index.
Spun asta pentru ca nu stiu unde o sa fie inregistrat indexul comunicat, la contorul meu, sau la cel al vecinului...

#78
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postatech, on 02 noiembrie 2021 - 19:35, said:

O sa vedem in cateva zile cand o sa trimit un index.
Gandeste-te bine ce vrei sa faci. Nu te grabi.
Ai consumat si vrei sa fii corect ? E OK, dar ai grija sa nu platesti cat nu face.

#79
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,043
  • Înscris: 24.04.2013
Eu zic ca in orice caz sa nu trimiti indexul asa. Mai ales ca in MyEnel (inteleg ca esti la Enel) indexul se da per contor: alegi seria contorului din lista. (Ok, in general e un singur contor si e preselectata seria, dar ea tot este acolo. À propos: in MyEnel ce serie de contor apare?) Rezolva cu seria contorului, si odata cu asta rezolvi si cu indexul. Sesizarea o poti face si din MyEnel, cauti la ce categorie se potriveste cel mai bine si le scrii povestea atasand poze cu contorul si o captura de ecran din contul de la distribuitor (unde zici ca e seria buna). Oricum vor trebui sa trimita pe cineva sa verifice contorul la fata locului, cum sunt facute conexunile, etc.

#80
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View Postsags, on 02 noiembrie 2021 - 19:28, said:

Si nici nu vine nimeni sa le mai pozeze. Cel putin eu am unul de mai bine de 6 luni si nu a venit nimeni.

Vin la  6 luni să citească și să pozeze ZECI de contoare inteligente la bloc vechi.

Vezi unde stai și tu și inițiatorul. Poate locuiți prin zone de care nu au auzit nici ăia de la ENEL care v-au montat sau schimbat contoarele.

Și în mai multe locuri unde sunt blocuri vechi și cu contoarele inteligente în apartamente vin.

Dacă nu e nimeni acasă lasă bilete în uși cu numărul de telefon - suni și vine cineva a 2 zi și citește și pozează contorul chiar dacă nu stă nimeni și e 0 kw consumul.

Edited by emeral, 02 November 2021 - 20:16.


#81
atech

atech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 26.07.2004

View Postpasilla, on 02 noiembrie 2021 - 19:42, said:

Gandeste-te bine ce vrei sa faci. Nu te grabi.
Ai consumat si vrei sa fii corect ? E OK, dar ai grija sa nu platesti cat nu face.

View Postsags, on 02 noiembrie 2021 - 19:59, said:

Eu zic ca in orice caz sa nu trimiti indexul asa. Mai ales ca in MyEnel (inteleg ca esti la Enel) indexul se da per contor: alegi seria contorului din lista. (Ok, in general e un singur contor si e preselectata seria, dar ea tot este acolo. À propos: in MyEnel ce serie de contor apare?) Rezolva cu seria contorului, si odata cu asta rezolvi si cu indexul. Sesizarea o poti face si din MyEnel, cauti la ce categorie se potriveste cel mai bine si le scrii povestea atasand poze cu contorul si o captura de ecran din contul de la distribuitor (unde zici ca e seria buna). Oricum vor trebui sa trimita pe cineva sa verifice contorul la fata locului, cum sunt facute conexunile, etc.

Pai ma gandeam sa declar un index peste de 6K, adica mai mare decat am acum, sau ceva mai mult decat are vecinul cu aceeasi serie de contor, adica > 8k sa vedem unde se reflecta.

#82
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Nu am citit absolut nimic inafara de prima pagina, ca mi sa parut mult sa citesc 5 pagini.

Eu ma aflu intr-o situatie similara. Am fost bou si nu am verificat. Se pare ca nici la mine "electrica" nu a venit niciodata sa-mi citeasca contorul. Eu m-am bazat ca o data la 3 luni fac regularizarea si se rezolva. (la gaz asa se face si nu-mi pasa) Dar se pare ca la curent nu  a venit nimeni niciodata sa-mi citesaca/regularizeze contorul de ani buni si m-am trezit regulat la propriu si nu la figurat (la fel ca si colegul Atech).
Eu am inceput sa esalonez consumul real si sa-l declar pe net. Pun un 100-200kW in plus ca sa ajung cindva la real. Nu stiu cind o sa ajung la real cu scumpirile astea. Fireste ca platesc mai mult decit trebuie. Dar ce suparare sa fac ? Am cosumat curent cu 50 bani si acum dau 1 leu pe ce am consumat in vremuri de mult apuse. Daca nu am belit ochii, acum belesc punga, ca altceva oricum se pare ca belesc cu 2 degete, pentru ca am luat teapa.

Edited by florin71_skoda, 02 November 2021 - 20:37.


#83
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

View Postpasilla, on 02 noiembrie 2021 - 19:11, said:

La un eventual proces ai sanse, ca ce e in urma cu mai mult de trei ani, sa se prescrie.


Nu se aplica. Se prescrie o amenda etc. Insa nu ai cum sa aplici prescrierea la un index al unui contor electric.

#84
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,698
  • Înscris: 15.06.2004

View Postsags, on 02 noiembrie 2021 - 19:28, said:

La contoarele acelea nu e nevoie sa dai nici un index ca il trimit ele lunar, automat. (LE: Ca sa nu mai spun ca de fapt transmit date la fiecare ora, asa ca daca se intampla ceva cu ele distribuitorul nu are cum sa nu afle si are consumul ‘la zi ora’, nu sta sa se intrebe de cand e defect sa stie cat iti pune la pausal.) Si nici nu vine nimeni sa le mai pozeze. Cel putin eu am unul de mai bine de 6 luni si nu a venit nimeni. Daca venea nu aveam cum sa nu stiu fiindca [si] acel contor e in casa nu pe casa scarii sau la poarta.
Nope.

Uite ca la mine de 2 luni n-am mai dat autocitirea si ca prin minune nici contoarele nu au mai transmis - m-au incarcat cu 30kW in plus - index estimat. Sa vedem luna asta ca am dat autocitirea. Ar trebui sa am cu 60kW mai putin :D
La mine la bloc nu a mai venit cineva sa pozeze contoarele de cand au fost puse acum cativa ani. Le-am trimsi eu o poza la cei de al ENEL si ANRE acum 2 ani cand  mi-au bagat subit 600kW la factura dintr-o luna. Din "greseala".
La munca vin cam la 1 an - 1 an si ceva...

#85
atech

atech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 26.07.2004
Se pare cu n-au voie sa corecteze consumul pe o perioada mai mare de 6 luni. Asa o fi?

Art. 17 (3) Durata pentru care se corectează consumul nu poate depăşi intervalul de timp de la ultima citire, respectiv șase luni pentru clienţii casnici şi clienţii finali noncasnici mici şi respectiv 3 luni pentru clienţii finali noncasnici mari.

De aici:
https://www.enel.ro/...re eronată.pdf

#86
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Pai daca ultima citire a fost si prima, la instalarea contorului...

#87
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postsags, on 02 noiembrie 2021 - 19:28, said:

La contoarele acelea nu e nevoie sa dai nici un index ca il trimit ele lunar, automat. (LE: Ca sa nu mai spun ca de fapt transmit date la fiecare ora,
Reteaua de comunicatie nu este implementata peste tot.
Si eu am "contor inteligent" dar la curba de sarcina (consum orar) pe site-ul e-Distributie nu exista date, iar la tabelul de citiri apare "real" doar din 6 in 6 luni. Restul citirilor sunt marcate "auto" si corespund exact cu indexul transmis lunar de catre mine la furnizor.

Singura diferenta este ca eu transmit citirea in data de 24 - 25 a fiecarei luni la furnizor, iar la e-Distributie apare inregistrata ca "auto" pe data de 1 a lunii urmatoare.

De aici trag concluzia ca "auto" inseamna auto-citire transmisa de catre abonat.

#88
atech

atech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 26.07.2004
Am facut o sesizare la Enel pana la urma, o sa vedem cum va fi solutionata.

Pana atunci as fi curios daca stie cineva cum e posibil ca Enel sa aiba in evidenta aceeasi serie de contor cu doua indexuri diferite?
Si cum s-a reglat consumul in plus de pe contorul meu in ultimii 5 ani?

#89
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postatech, on 03 noiembrie 2021 - 17:58, said:

Pana atunci as fi curios daca stie cineva cum e posibil ca Enel sa aiba in evidenta aceeasi serie de contor cu doua indexuri diferite?
Si cum s-a reglat consumul in plus de pe contorul meu in ultimii 5 ani?
Nu ai cum sa afli chestiile astea.
In functie de cum ai ei montate contoarele, acel consum a fost trecut pe pierderi, sau facturat pe scara/bloc, iluminat public.

La mine, de ex., in urma cu ceva ani, au montat un contor care inregistreaza tot consumul de la PT.  Teoretic pot afla daca suma consumului de pe celelate contoare coincide cu indica acel contor general.

In cazul tau, pare evident ca un angajat nu si-a facut treaba. Nu cred ca va plati el.

#90
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Sunt "indecsi", dar e mai putin important. Nu Engie e in culpa cu seria, ci firma de distributie. Engie factureaza ce citeste distribuitorul. Consumul tau in plus e o picatura in Pacific.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate