Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati
 

Cat mai rabdam lipsa apei calde si a incalzirii centralizate?

* * - - - 14 votes
  • This topic is locked This topic is locked
14012 replies to this topic

#7417
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,193
  • Înscris: 24.11.2006

View Postkopac, on 30 iunie 2022 - 07:56, said:

pretextul ca a fost mult mai bine fara incalziri centralizate. toti s-au bucurat cand a sucombat, acum vor privi cu invidie la cei care le mai au. Totusi, se vor putea incalzi decent cei racordati la RADET - restul de intelepti se vor uita pe geam!

Pai a sucombat sau a decedat de moarte buna? Eu vad ca e intr-o stare de letargie, comatos sau ceva de genul, asa mi se pare mie. Da' va veni UE sa-l resusciteze! Posted Image O sa se incalzeasca aia racordati la RADET, cine a zis ca nu o vor face?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qDfpQotHxQ0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Sau varianta "upgradata":
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wWAe5gWYGpI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In momentul cand aprind lumanarile pot canta si prohodul RADET-ului! :lol:

Edited by un_el, 30 June 2022 - 08:35.


#7418
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,335
  • Înscris: 31.07.2017
ue are alte planuri..mai greu de inteles asta cand esti in afara problemei...

Edited by kopac, 30 June 2022 - 08:43.


#7419
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,193
  • Înscris: 24.11.2006

View Postkopac, on 30 iunie 2022 - 08:34, said:

ue are alte planuri..mai greu de inteles asta cand esti in afara problemei...

ue are alte planuri..mai greu de inteles asta cand esti in afara problemei...

I-auzi, ia zi-mi mie ca tu esti in problema, ce planuri are UE? Tot tu esti ala care mi-a zis ca UE stie mai bine, vrei sa caut postarea sa vezi ca nu vorbesc de aiurea? Nu te mai UE atat de mult ca incepe sa miroase. Tu vezi ce fac nemtii? Sunt sau nu sunt in UE? Cand ai sa pricepi un lucru: desfiintezi ce vrei tu, ce pui in loc? Acum, aici, pe loc! RADET-ul e ineficient, ti-a dat esentialul nu stiu ce link si i-am demonstrat alb pe negru ca n-are dreptate. Deci ce face UE + RADET sa dea caldura bucurestenilor apa calda si caldura? Concret, nu 2200 de tone de apa fierbine aruncata intr-o singura ora in pamant, am detaliat ce si cum se intampla si cu lucrul asta, nu 5 metri de ruginitura schimbata pe zi. Hai ca esti in problema, sa te vad!

#7420
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,576
  • Înscris: 10.01.2019
Pai daca UE e asa de desteapta sa dea ei bani sa se reabiliteze sitemul centralizat, sa se monteze condute de 5 cm in pereti ca in Germania unde in 50 de ani nu au avut nici o avarie la conducte si pierderile termice (deci nu de apa calda) sunt sub 5 %.

#7421
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,865
  • Înscris: 14.10.2008
Radetul va disparea indiferent ce decizii mai ia UE sau ai nostri. E inevitabil.

#7422
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View PostAlexD2, on 30 iunie 2022 - 09:09, said:

Pai daca UE e asa de desteapta sa dea ei bani sa se reabiliteze sitemul centralizat,

literalmente asta face
https://ec.europa.eu...nd-water-losses

Quote

Totalul investițiilor pentru proiectul „Reabilitarea sistemului de termoficare al municipiului București” este de 330 732 249 EUR, contribuția UE din Fondul de coeziune fiind de 216 096 393 EUR în cadrul Programului operațional „Infrastructură mare” pentru perioada de programare 2014-2020. Investiția se înscrie în axa prioritară „Creșterea eficienței energetice la nivelul sistemului centralizat de termoficare în orașele selectate”.


#7423
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,865
  • Înscris: 14.10.2008
Oricum in blocurile comuniste o sa ramana chiriasii si pensionarii, nu exista interes de modernizare. Modernizare inseamna trecerea de la Radet la centrale. Posted Image

Stim bine ca multi au o paine de mancat de pe urma Radet si de asta este aparat cu indarjire si aici pe forum, dar acel confort nu va mai tine mult.

#7424
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
tu crezi că UE bagă sute de milioane de euro în ceva ce "nu va mai tine mult"?
sunteți delusional

#7425
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,865
  • Înscris: 14.10.2008
UE oricum arunca sute de miliarde de euroi pe mizerii nesustenabile. Nu mai cred demult in luciditatea celor de la Brussel.

Poate daca ar sti adevarul despre Ruginet nu ar mai da un ban. Dar ai nostri le scriu povesti nemuritoare.

Bucurestiul nu va fi niciodata precum celelalte orase. Ci mereu atipic, in sensul negativ. Bun pentru nostalgici oricum. Sunt si eu nostalgic dar pana la un punct. Nu sa am termoficare, tevusca pausala la gaze si 220 V.

#7426
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,335
  • Înscris: 31.07.2017
da..vorba ta..bine ca este comuna slatina vreo lumina. M-a dus si pe mine soarta in 1999 pe acolo, amintirea mea cea mai pregananta era lipsa de apa la un internat de elevi. BIne ca am scapat repede de acolo!

#7427
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,193
  • Înscris: 24.11.2006

Quote

În plus, lucrările de renovare pentru sporirea eficienței clădirilor au dus la reducerea cererii de termoficare din partea locuințelor și a firmelor. Drept urmare, conductele sunt prea mari acum. Înlocuirea acestora cu conducte cu diametru mai mic va permite menținerea eficienței energetice.

Asadar si prin urmare: s-au anvelopat cladirile pentru a se reduce pierderile de caldura si s-au debransat de la sistemul centralizat o gramada de consumatori. Pe cealalta parte vine UE si spune conducte mai mici pentru ca sunt prea putini consumatori raportat la sistemul centralizat, se pierde caldura. Pe de alta parte, taxam, facem, dregem, visele umede ale ecologistilor de ocazie de pe softpedia sunt ca toata lumea sa ajunga la sistemul centralizat si "civilizat" numit CTMEB. Pana aici toate bune si frumoase, dar ce te faci daca prin absurd toata lumea vrea din nou la sistemul centralizat? O iei de la capat doar pentru faptul ca tevaraia are diamentru prea mic?

Quote

Un tronson de conducte de 105,97 km din componența sistemului de termoficare va fi înlocuit pentru a-i spori eficiența energetică și a reduce poluarea atmosferică, îmbunătățind astfel condițiile de locuit. Acest proiect cu finanțare din partea UE va contribui la conformarea României la cerințele de mediu stabilite în tratatul său de aderare la Uniunea Europeană.

Conductele care urmează a fi înlocuite reprezintă aproximativ 22 % din lungimea totală de 472 km a rețelei de transport de apă fierbinte a municipiului.

Bine, bine, inlocuiti, dar ce inlocuiti? Din cate stiu eu in Bucuresti sunt peste 4000 de km de conducte principale si secundare. Inlocuiti doar principalele sau unde vedeti ca iese apa din pamant va duceti sapati si inlocuiti un ciot de teava? Nu stiam ca conductele polueaza atmosfera. Exprimare de toata jena.

Data proiectului: 19/04/2021. Am lamurit-o si cu asta, ia sa vedem alte lucruri cel putin intereseante:

Quote

Termoenergetica a modernizat într-un an 0,9% din totalul conductelor. La ritmul actual, procesul ar dura 34 de ani

Compania Municipală Termoenergetica Bucureşti (CMTEB) spune că în iarna acestui an lucrurile ar trebui să stea mai bine în ceea ce priveşte încălzirea şi asigurarea apei calde pentru capitala României faţă de 2020. În ciuda asigurărilor, anul acesta Termoenergetica a modernizat 30 de kilometri de reţea termică primară şi secundară, în contextul în care firma gestionează 4.000 de kilometri de conducte, din care 3.235 de kilometri au o vechime mai mare de 10 ani.

Până la finalul anului, alţi 66 de kilometri de conductă ar trebui modernizaţi. Cu acest ritm, de nici măcar 100 de kilometri de conductă modernizaţi pe an, reabilitarea întregului sistem de încălzire al Bucureştiului ar dura 34 de ani, într-un calcul pur teoretic.
„În sezonul de încălzire 2020 – 2021, CMTEB a înregistrat un număr total de 17.181 de sesizări primite de la clienţi (atât scrise, cât şi telefonice) având ca obiect lipsa apei calde şi a căldurii. Dintre acestea, 5.687 de reclamaţii au fost cauzate de lipsa apei calde, iar 11.494 de lipsa agentului termic“, spun reprezentanţii Termoenergetica, entitate constituită în timpul mandatului Gabrielei Firea în funcţia de primar al Bucureştiului şi men­ţinută şi de noul primar Nicuşor Dan.

Data articolului 09.08.2021, sursa: https://www.zf.ro/co...ctelor-20220836

Mergem mai departe pe firul povestii:

Quote

Nicușor Dan: Primăria a reabilitat în acest an 15 km de rețea de termoficare din 700 km care trebuie reparați
Primăria Capitalei a reabilitat în acest an 15 kilometri de rețea de termoficare dintr-un total de 700 de kilometri care trebuie reparați, a declarat primarul Nicușor Dan la Digi24. El spune că ritmul maximum care poate fi atins este de 50 de kilometri de rețea pe an. În plus, mai mult de o treime din agentul termic se pierde pe rețelele de transport și distribuție. Cu toate acestea, primarul se declară optimist că iarna aceasta va fi mai bine pentru bucureșteni decât iarna trecută.

Data articolului: 08.11.2021, sursa: https://www.digi24.r...eparati-1727741

Pam, pam! Domnu' injiner, intelegi macar ce scrie in respectivul docoment pentru care ai dat link-ul? Asta imi intareste ideea ca bugetarii esentiali chiar ca trebuie rariti, am mai zis lucrul asta. What's the plan doc? Inlocuim, ce? Vorbim la modul concret! Eu unul n-am vazut sa scrie ceva in respectivul link, retea principala sau secundara?

Edited by un_el, 30 June 2022 - 11:40.


#7428
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,193
  • Înscris: 24.11.2006

View Postkopac, on 30 iunie 2022 - 11:27, said:

da..vorba ta..bine ca este comuna slatina vreo lumina. M-a dus si pe mine soarta in 1999 pe acolo, amintirea mea cea mai pregananta era lipsa de apa la un internat de elevi. BIne ca am scapat repede de acolo!

Ti s-a mai zis care-i treaba cu cel Bucuresti si nu vrei sa pricepi, pe acolo mai mult se fac planuri pe hartie, nimic nu se intampla asa cum ar trebui sa se intample. Vezi ca ce elimini in momentul in care te duci la wc pute la fel in toata tara, ti-e clar lucrul asta?
kopacule, hai zi-mi ca stii care-i treaba cu UE ai ale lor planuri, vad ca esti mai in tema ca mine. Vreau sa stiu si eu ce plan concret are UE in toata ecologia vietii mele, care bineintes n-o s-o resuseasca. Astept cu deosebit interes vestile de la tine. Pana una alta eu vad altfel lucrurile: daca tu, UE, vrei sa faci nu stiu ce pasi in directia asta intai ofera solutiile viabile, nu de maine toata lumea va conduce masini electrice. Usor de zis, greu de facut! Nu peste noapte toata inclazirea din Bucuresti va fi eco, pur si simplu n-ai cum. Si nu numai in Bucuresti, peste tot, in orice stat al UE nu se poate face peste noapte asa ceva. Se doreste renuntarea la masinile care au motor pe combustie interna, bun, o facem si pe asta. Cat va polua industria care va trebuie sa le produca? De unde atat de multe resurse? Infrastructura avem? Deocamdata poanta tine pentru ca masinile electrice sunt mult mai putine fata de cele care au motoare clasice, pe combustie interna. Stiuatia se va schimba dramatic in momentul in care toate masinile vor fi electrice. Ecologia asta exagerata nu face decat sa mute poluarea dintr-un loc in altul, atat si nimic mai mult.
Asa ca kopacule astept sa-mi spui exact ce are de gand UE, tu stii mai bine. Zi-mi si mie despre ce este vorba pentru ca eu nu prea vad nimic concret in sensul asta. E ca si cum ai pune caruta in fata cailor si te-ai astepta ca respectivele cabaline sa se apuce sa traga caruta, asta face UE acum.
LE: daca tu si altii asemenea tie aveti impresia ca ipotetica reusita a UE de a fi ecologica 100% la 100% te inseli. Sa presupunem ca UE n-o sa mai elimine pic de CO2 in atmosfera & oher shit dar China si SUA vor polua la greu, ce se va intampla?

Edited by un_el, 30 June 2022 - 12:52.


#7429
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

View PostFlat, on 30 iunie 2022 - 07:53, said:

sub ce pretext?
Sub pretextul bâtelor! :D
Că furcile și topoarele sunt vintage, nu știu câți mai au pe acasă.

#7430
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostFlat, on 29 iunie 2022 - 19:18, said:


Nu poluează fiindcă au sisteme și filtre industriale state of the art
Posted Image Posted Image Posted Image

La ce folosesc filtrele alea? Filtrează aburul?
Bă băiatule... ce-mi este dat să aud!

View Postkopac, on 29 iunie 2022 - 21:29, said:

marii fani ai centralelor de apartament insira doar aberatii fara sens, stiind doar un singur lucru, confort, confort, confort.
Să ai apă caldă și căldură la discreție e o aberație fără sens pentru tine?

View Postun_el, on 30 iunie 2022 - 07:44, said:

Psssstttt: Iti scapa un aspect: Tanczos: Europa a impus o nouă taxă de carbon.


kopacule dimpreuna cu esentialul, ia ziceti ce va faceti voi cu carutele pe care le conduceti? Tu, kopacule, vei plati pentru "dizelache eco blu" iar esentialul pentru caruta sport pe benzina, deci nu te bucura. Ca platesti tu, eu si altii vom cadea cu totii in buda. Ia sa vad daca esti perspicac  si te prinzi care va fi urmarea? Se vor scumpi, din nou, toate? Scuza-ma daca te-am obosit asa de dimineata si te-am facut sa-ti pui la contributie materia cenusie sau ma rog, orice ce culoare o fi avand ea.
Civilizatia costa, ca sa-i citez pe clasicii in viata, degraba saritorii la gatul celor posesori de centrale termice si ecologisti convinsi, doar de fatada, adevarata si chestia asta.
Mie mi-a plăcut aia cu ”centrala de acasă pentru gaz”.
Minunată exprimarea!

View PostFlat, on 30 iunie 2022 - 09:58, said:

....Programului operațional „Infrastructură mare” pentru perioada de programare 2014-2020....

Or fi inventat mașina timpului? DeLorean cumva?

#7431
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Vezi , de aceea e bine sa te informezi și să înțelegi cum funcționează lucrurile, sa nu îți expui chiar așa ignoranța pe net, e rușinos

https://www.digi24.r...zolvata-1816567

Quote

„E vorba despre banii europeni pe care Bucureștiul i-a avut la dispoziție prin precedentul cadru financiar multianual pe 7 ani al Uniunii Europene, dar n-a reușit să-i acceseze atunci. Am semnat contractul pentru acest proiect cu Ministerul Fondurilor Europene la scurt timp după ce am preluat mandatul de primar general”, a scris el.

„Cei 212 kilometri vor fi împărțiți în 25 de tronsoane și țintesc secțiunile cu cele mai mari pierderi de apă și căldură din întreaga rețea de termoficare a Bucureștiului. Termenul limită pentru depunerea ofertelor este 9 martie și vreau să avem cât mai mulți ofertanți, fiindcă va fi foarte mult de lucru”, a continuat primarul.

Deci da, banii aceia se cheltuie acum


#7432
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Măi Flat, eu chiar mă bucur.
Să vă repare ăia rețeaua, să nu mai aveți pierderi.
Și apoi nu s-ar mai justifica subvenția în masă.

Vezi? E win-win!

#7433
imnotsmith

imnotsmith

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,086
  • Înscris: 26.01.2009

View PostFlat, on 30 iunie 2022 - 10:14, said:

tu crezi că UE bagă sute de milioane de euro în ceva ce "nu va mai tine mult"?
sunteți delusional


UE a băgat bani și în proiecte care au dat chix, nu e o garanție că unde finanțează UE e chestie sigură. Deocamdată cine vrea confort are opțiunea Ct, în rest vom vedea.


#7434
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016
Pe hartie totul e ok. Cand e sa iei clestele in mana, lucrurile "sufera modificari".

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate