Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Nu functioneaza whatsapp/facebook/instagram

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
433 replies to this topic

#415
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,659
  • Înscris: 07.02.2003
Toti isi fac insa doar asa ca avarie, si-au mai facut si acu cateva luni cand au mai fost probleme insa nu se compara miliardele de useri W cu milioanele de la Telegram.

Edited by andreic, 12 October 2021 - 20:41.


#416
SidTheKid

SidTheKid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,323
  • Înscris: 07.01.2009

View PostVlad_22, on 12 octombrie 2021 - 18:49, said:

Cat au fost picate, cca. vreo 70 mil. useri noi și-au făcut cont Telegram, deci... S-a observat că mergea mai grelut. Trebuie și alte alternative, că și Telegram va deveni mainstream, încet, dar sigur, în câțiva ani, maxim.

Imi place Telegram mai mult ca whatsapp, nici nu am mai folosit-o de cand mi-am instalat ala.

#417
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View PostSidTheKid, on 12 octombrie 2021 - 20:40, said:



Imi place Telegram mai mult ca whatsapp, nici nu am mai folosit-o de cand mi-am instalat ala.
Mai greu cu migrarea și altora din familie, prieteni, rude, alte cunoștințe etc. spre alte soluții.

Edited by Vlad_22, 12 October 2021 - 22:54.


#418
bostanu_4u

bostanu_4u

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 30.12.2020

View PostVlad_22, on 12 octombrie 2021 - 18:49, said:

Cat au fost picate, cca. vreo 70 mil. useri noi și-au făcut cont Telegram, deci... S-a observat că mergea mai grelut. Trebuie și alte alternative, că și Telegram va deveni mainstream, încet, dar sigur, în câțiva ani, maxim.

Problema e ca va fi cumparat de un dinozaur gen Facebook sau Google, nu ca va deveni mainstream.
Orice produs pe lumea asta a fost bun pana in momentul in care compania din spatele lui l-a vandut unui gigant.
E acelasi ciclu la toate: apogeu > vanzare > declin calitativ & monopol > migrare la alternative > ....

#419
adriansdrei

adriansdrei

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 13.10.2021
Am dezinstalat Facebook-What's App-Instagram.
Si mi-am instalat Twitter-Telegram-Snapchat.

Parca-i mai misto.

Cu toate ca si pe astea esti spionat la greu, pe Telegram poti macar sa contactezi orice persoana din preajma, sa intri pe orice grup la vedere, plus ca poti gasi o partenera mai usor.
Snapchatul pare mai avansat decat Instagramul.
Iar pe Twitter, cu toate ca nu suport  formatul,  nu e asa multa cenzura si dictatura  ca pe Facebook. Cred ca mai degraba as trece pe Reddit.Oricum, Twitter e cu  10 clase peste Facebook.

Din partea mea ii urez lui Zuckerberg un faliment grabnic.

Edited by AlexEn, 13 October 2021 - 12:44.


#420
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,015
  • Înscris: 18.12.2007

View Postadriansdrei, on 13 octombrie 2021 - 12:36, said:

Din partea mea ii urez lui Zuckerberg un faliment grabnic.

Asa-i ca nu pricepi cum functioneaza social media? Facebook nu o sa dea vreodata faliment, in cel mai rau (sau bun) caz se va transforma.

#421
adriansdrei

adriansdrei

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 13.10.2021

View PostAlexEn, on 13 octombrie 2021 - 12:45, said:

Asa-i ca nu pricepi cum functioneaza social media? Facebook nu o sa dea vreodata faliment, in cel mai rau (sau bun) caz se va transforma.

Sper sa se transforme in ceva mai bun daca o sa aiba ocazia, probabil cand va veni un nou director. Facebookul in formatul actual nu-mi place deloc.
A fost bunicel  pana prin 2010-2011 , cand nici nu avea foarte multi utilizatori si era mai de nisa pentru nerzi si geeks ca mine. Aveam cont special ca sa urmaresc anunturile la jocuri noi, la stiri, la grupurile care imi starneau interesul.
Imi placea Facebookul cand era strict  folosit pentru albumuri de familie, realizari si excursii (si evident private, cand puneai o poza decenta langa un monument,  nu ca acum cand oricine  publica  poza hedonista si cu ce a mancat si cum te-ai imbatat prin cluburi), cand erau doar studenti , informaticieni, geeks,   inscrisi  strict pentru conversatii si dezbateri inteligente si  programat intalniri/gasit parteneri 'normali'.
Din 2012-2013 a devenit nefrecventabil de cand s-a umplut de persoane  pe care le-as caracteriza  in  termeni duri. Si de cand e cenzura,  si dictatura  in ciuda securitatii indoielnice, A ajuns si  un mediu foarte toxi,  mai ales de cand multe companii il folosesc ca metoda de publicitate, nu mai zic de politicieni  de toate culorile unde fac propaganda.

Instagramul a fost bun prin 2010-2012 cand era un album strict pentru postat fotografii din excursii, acum a ajuns o platforma de publicitate, influencing si prostitutie de lux.

What's App-ul s-a stricat acum din cauza ultimelor modificari, plus ca producatorii nu vor sa mai ofere suport pentru telefoanele mai vechi si prea ne incurajeaza sa ne schimbam telefonul periodic.


Alternativele Twitter-Snapchat-Telegram , cu toate ca sunt cam la fel de toxice,  sunt mai sotisficate tehnologic si sunt mai noi.  
O alta alternativa la Facebook pentru discutii si dezbateri publice ar fi si Redditul si forumurile unde esti anonim.

#422
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,015
  • Înscris: 18.12.2007
Iti scapa faptul ca nimic nu e gratis pe lumea asta.
Cumva tot trebuie sa plastesti pentru accesul la platforma, chiar daca nu platesti cu bani.

Poate nu ai prins esentialul in ceea ce spui: 'acum n ani, cand nu aveau multi utilizatori, erau bune. acum cand au multi utilizatori au inceput sa monetizeze continutul si nu mai sunt bune'. Fix asta se va intampla si cu Viber, Reddit, Telegram si altele asemenea la un anume moment.

Influencing va exista cata vreme va exista si social media. Influencing a existat mereu doar ca se facea in cercuri mai restranse si mai greu. Acum e mult mai usor sa transmiti o informatie catre zeci/sute de mii de oameni intr-un timp foarte scurt.

#423
SidTheKid

SidTheKid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,323
  • Înscris: 07.01.2009

View PostVlad_22, on 12 octombrie 2021 - 22:54, said:

Mai greu cu migrarea și altora din familie, prieteni, rude, alte cunoștințe etc. spre alte soluții.
Nici vorba, chiar am ramas masca ca oameni mai varsta aveau instalat Telegram iar eu nu ��
Rudele de gradul 1 si-au instalat si ele, prietenii mai apropiati la fel, deci adio whatsapp, vorba aluia de mai sus, ma enervez si-i dau si viteza la o adica.

#424
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,659
  • Înscris: 07.02.2003

View PostVlad_22, on 12 octombrie 2021 - 22:54, said:

Mai greu cu migrarea și altora din familie, prieteni, rude, alte cunoștințe etc. spre alte soluții.
Asa e, eu din agenda de peste 100 pers nu am dat de niciunul, cei de la scoala folsoesc doar W. Lumea care isi pune in general foloseste alternativele doar ca rezerva.

Edited by andreic, 14 October 2021 - 14:13.


#425
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,027
  • Înscris: 16.06.2006
Nu sunt surprins dar din ce vad eu, pe FB peste 30% din feed sunt reclame.
Iar din restul, o parte sunt postari cu anunturi de vanzari.

Am ales sa nu vad postarile toxice ale unor prieteni.
Deci am ramas cu ce am mentionat mai sus.

Nu postez imagini cu persoane si nu ma laud pe unde merg.
Pentru mine FB feed devine inutil.

Mai urmaresc diferite grupuri (cartier, trafic) dar devin si astea inutile deoarece postarile sunt predominant despre pierderi/gasiri de caini/pisici si rant-uri din trafic sau pe langa.

In plus, te intalnesti cu rudele din alt oras (decobicei la nunti/inmormantari) si te intrebi ce sa mai discuti (ca sa nu deranjezi) ca stii deja ca e antivaxi, antisistem sau sustinator acerb AUR, fanatic pro/anti AnyParty.

Edited by radurus, 15 October 2021 - 08:20.


#426
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,015
  • Înscris: 18.12.2007
La tine mi se pare o problema de anturaj mai mult, nu de facebook :)

#427
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,659
  • Înscris: 07.02.2003

View Postradurus, on 15 octombrie 2021 - 08:11, said:

Nu sunt surprins dar din ce vad eu, pe FB peste 30% din feed sunt reclame.
Se cam strica treaba, au inceput sa bage reclame in fiecare filmulet mic...

#428
florinpopa1

florinpopa1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 16.05.2021
Voua va merge messenger pe  facebook? E nefunctional de cateva minute

#429
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004

View Postflorinpopa1, on 03 noiembrie 2021 - 20:48, said:

Voua va merge messenger pe  facebook? E nefunctional de cateva minute

A mers fără probleme messenger.
Eu nu am Insta, dar am înțeles că acolo au fost probleme mai devreme. Probabil au fost afectați diverși utilizatori pe mai multe platforme ale lor.

#430
florinpopa1

florinpopa1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 16.05.2021
Probabil la majoritatea nu functioneaza Messenger. E problema de la Facebook
EDIT: Vad ca si-a revenit

Edited by florinpopa1, 03 November 2021 - 22:29.


#431
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 12.09.2021
Eu am vizionat câteva episoade dintr-un serial între orele 19,30 - 23,00 apoi am intrat pe net și pe mai multe siteuri am citit că iar a picat facebook-ul, mess-ul, chiat și de instagram ziceau. De curiozitate am încercat imediat pe facebook și pe mess și mergeau fără probleme și de pe mobil și de pe calculator, înseamnă că problemele au fost vreo două ore...

Edited by Comandorul, 04 November 2021 - 05:12.


#432
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,659
  • Înscris: 07.02.2003

View Postfoxbat, on 03 noiembrie 2021 - 21:30, said:

noi am renuntat la mizeriile fb, whastapp samd. e 2021..
O fi dar nicio retea alternativa nu are miliarde de clienti cu are FB si gasca Posted Image

Edited by andreic, 04 November 2021 - 11:04.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate