Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Statii peco pentru masinile pe baterii

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
1024 replies to this topic

#109
Marian3590

Marian3590

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 07.07.2021
Avem bulevarde late care se pot transforma in parcări cu stații de încărcare?
Cat la sută din populația României trăiește la Cluj?

Fără supărare, dar unele persoane trăiesc in bula lor și nu vad cum trăiește 90% din populația României.

Personal mi as lua mâine mașina electrica dar sunt conștient ca nu am unde sa o încarc.

#110
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,257
  • Înscris: 25.01.2007
Da, aveti bulevarde late ce se pot amenaja cu Squaruri verzi, piste de biciclete, parcari EV.... si ramane suficient loc si pentru masini. Si asa traficul in Iasi e extrem de dezordonat  ar fi cazul sa se mai schimbe putin. Daca am avea dezordinea asta in Cluj pe strazile astea inguste si nr. asta de masini  creca am fi intr-un abuteiaj continuu, n-am mai putea circula deloc.

Iesi din bula ta si vezi ce se poate face.

LE: Eu vad ce se poate face in alte locuri, de ce nu s-ar putea in Iasi sau alte orase? totusi vorbim de Iasi nu de Ciorogarla, e un oras mare, cu resurse si potential.

Edited by andreyvsjoker, 03 September 2021 - 10:53.


#111
Marian3590

Marian3590

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 07.07.2021

 andreyvsjoker, on 03 septembrie 2021 - 10:44, said:

Da, aveti bulevarde late ce se pot amenaja cu Squaruri verzi, piste de biciclete, parcari EV....
Iesi din bula ta si vezi ce se poate face.
Chiar recent a fost o faza de genul.
S au gândit ăștia și au anunțat cu mare fais ca o sa facă 6 benzi în loc de 4,  câte sunt acuma la o ieșire din oraș.(bucium)
Chemat presa,arătat randări. Aplauze.
După câteva zile soc și groaza: când au ajuns acolo și au măsurat cu ruleta nu e atâta loc...

Asa și tu acuma: pe hârtie poți sa desenezi ce vrei,în realitate, pe teren nu ai atâta spațiu.

Edited by Marian3590, 03 September 2021 - 10:49.


#112
wrc2007

wrc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,223
  • Înscris: 01.08.2007
nu exista...nu se poate...
well:
https://www.plugshar...location/269161

#113
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Bine ca se pot amenaja parcari electrice in centrele vechi istorice (si/sau in jurul lor) din toata Europa si nu se poate in Iasi. Romanii sunt buni sa isi planga de mila, dar fereasca-i soarta sa puna mana sa faca. Mereu sa faca altii, dar cumva sa nu ii deranjeze pe ei.

Edited by ro_explorer, 03 September 2021 - 11:09.


#114
Marian3590

Marian3590

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 07.07.2021
Exact.de ce sa facă ceva la ei în tara, când pot fugi în alta tara și sa comenteze de pe margine?

#115
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Ideea e sa faci, nu sa te plangi. Nu conteaza unde si ce faci cat timp iti imbunatatesti viata.

#116
rhadoo_ds

rhadoo_ds

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 19.02.2007

 Marian3590, on 03 septembrie 2021 - 10:44, said:

Avem bulevarde late care se pot transforma in parcări cu stații de încărcare?
Cat la sută din populația României trăiește la Cluj?

Fără supărare, dar unele persoane trăiesc in bula lor și nu vad cum trăiește 90% din populația României.

Personal mi as lua mâine mașina electrica dar sunt conștient ca nu am unde sa o încarc.

Sunt destule stații în Iași .. pentru nevoile curente ..
Sunt la a 2-a electrica și nu am rămas niciodată fără curent sau să aștept ore după alții.

Nu ai in fiecare parc .. dar sunt in zonele principale ..
Și free și cu plata .. și AC și DC .. trebuie doar sa vrei .. și să îți planifici timpul un pic .. 😉

Edited by rhadoo_ds, 03 September 2021 - 14:59.


#117
andrelutz27

andrelutz27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 22.07.2010

 Marian3590, on 03 septembrie 2021 - 10:49, said:



S au gândit ăștia și au anunțat cu mare fais ca o sa facă 6 benzi în loc de 4,  câte sunt acuma la o ieșire din oraș.(bucium)
Chemat presa,arătat randări. Aplauze.
După câteva zile soc și groaza: când au ajuns acolo și au măsurat cu ruleta nu e atâta loc...


Cine a circulat in Cluj, Brasov si Constanta - Luni m-am intors de la mare - nu poate pricepe cum vine asta ca o banda trebuie sa aiba minim 3.5 m latime.

Chiar m-am uitat si banda din mijloc pe care circulam nu avea cred nici 2.5 m latime. Abia era cu putin mai lata ca masina.

Da lasi prima banda pentru camioane ca nu esti in stare sa le scoti din oras dar cele din mijloc pot fi facute mai inguste. In Cluj si Constanta cum s-a putut?

Stau si eu in Iasi si vad ca nu se vrea. Adu-l pe Boc sau pe ala de la Oradea si sa vezi cum se poate.

#118
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,154
  • Înscris: 19.09.2005

 Adm, on 02 septembrie 2021 - 23:29, said:

...
E indeajuns sa vezi ce omor e la prima benzinarie OMV cand vii de la mare.
Aparent toti uita sa alimenteze cand pleaca si/sau au vezica mica.
...
avean 2/3 din rezervor si am vrut full...
am astat 45min la coada sa platesc la casa "dedicata" pt combustibil, si 99% cumparau doar mancare.

#119
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,158
  • Înscris: 22.05.2003
Si pot intreba dc ai vrut "full"?
E doar prima benzinarie de pe autostrada.

#120
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,154
  • Înscris: 19.09.2005
am si eu pitici mei cu omv/petrom si full.


#121
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Treceam azi in drum spre casa pe langa LIDL-ul local ... nu aveam intentia sa ma opresc ca, deh ... la incarcatoarele LIDL gratuite ma asteptam sa gasesc cârduri de taximetristi si uberisti stand la coada cu programare .... caci asa am auzit ca se practica ...

Cand colo, ce sa vezi? NIMENI !!! Asa ca am oprit catvea minute sa fac un top-up.

Attached File  IMG_2019.jpeg   174.53K   33 downloads  Attached File  IMG_2020.jpeg   204.99K   35 downloads

Pentru clarificare, asta este singura statie DC din suburbia mea, si ea gratuita. Mai sunt inca 8 bucati AC gratis si inca vreo 5 cu plata. Si totusi uite ca nu se ingramadeste lumea ... pentru ca nu se cauta mocangeli ci se incarca atunci cand e nevoie de unde e nevoie, majoritar acasa. Si mie, cand in sfarsit o sa imi puna statia in garaj, o sa imi vina mult mai usor sa cuplez masina seara de seara decat sa ma opresc din cand in cand la cate o statie publica.

Edited by ro_explorer, 03 September 2021 - 23:04.


#122
Marian3590

Marian3590

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 07.07.2021

 ro_explorer, on 03 septembrie 2021 - 22:58, said:

Treceam azi in drum spre casa pe langa LIDL-ul local ...

Cand colo, ce sa vezi? NIMENI !!!

Treceam pe la 3 noaptea, ca e întuneric bezna, când era închis Lidl ul(ca e pustie parcarea), aflat în câmp.

Adevărul e ca majoritatea dintre noi stam la 3 noaptea în mijlocul unei parcări pustii și așteptăm să se încarce masina...

#123
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Era fix 9 PM când am ajuns, tocmai se închidea magazinul. Dar uite, pentru tine special, o poza de acum, ora 11:35 AM:

Attached File  0FB172FB-DD02-4E81-BF06-4A8217CFF529.jpeg   107.08K   39 downloads

Edited by ro_explorer, 04 September 2021 - 11:39.


#124
Marian3590

Marian3590

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 07.07.2021
Ma așteptam ca unul care explorează lumea sa aibă și alte preocupări, nu sa stea numai pe la un Lidl în camp și pe un forum românesc toată ziua.

#125
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Nu eram la lidl... cumpăram chestii din capătul celălalt al shopping center-ului când am văzut postarea ta [...] (cat stăteam la coada la casa). Asa ca am zis ca în drum spre casa sa trec pe la lidl [...] dacă tot nu e nici un efort.

Edited by Dany_Darke, 04 September 2021 - 21:25.


#126
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,257
  • Înscris: 25.01.2007
Cinasa colorea ro_explorer

Mi se pare mie sau marian duce lipsa?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate