Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Statii peco pentru masinile pe baterii

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
1028 replies to this topic

#127
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,503
  • Înscris: 17.09.2007

View Postro_explorer, on 04 septembrie 2021 - 12:12, said:

Nu eram la lidl... cumpăram chestii din capătul celălalt al shopping center-ului când am văzut postarea ta inteligenta (cat stăteam la coada la casa). Asa ca am zis ca în drum spre casa sa trec pe la lidl sa te luminez, dacă tot nu e nici un efort.

Lasa, spune pe bune daca n-ai dat doi zloti la paznicul parcarii sa-ti dea o galeata de curent, pana nu vine nenorocirea de care spunea alt coleg si va pica toata reteaua. Posted Image

#128
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,191
  • Înscris: 19.09.2005

View Postro_explorer, on 04 septembrie 2021 - 11:38, said:

Era fix 9 PM când am ajuns, tocmai se închidea magazinul. Dar uite, pentru tine special, o poza de acum, ora 11:35 AM:

Attachment 0FB172FB-DD02-4E81-BF06-4A8217CFF529.jpeg

la tine sunt caini cu covrigi pe coada si statii de incarcare libere,
DOAR ca in Romania lucrurile stau altfel.

Edited by Dany_Darke, 04 September 2021 - 21:29.


#129
rhadoo_ds

rhadoo_ds

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 19.02.2007
@ro_explorer .. mai bine stăteai liniștit și îți vedeai de treabă 😉

Cine e contra tot timpul o să fie cu argumente mai mult sau mai puțin logice ...

Cine e pro .. tot timpul găsește o cale și e mulțumit de alegere ..

In Romania sunt stații free libere suficiente momentan .. in vreo 40 de încărcări la stații DC (cam atâtea cred că am) daca am așteptat o data 25 - 30 minute sa termine altcineva .. in rest deloc .. dar nah .. poate's eu mai norocos.

Și am încărcat în 10-12 locații diferite .. in toate orașele mari din tara ..

Edited by rhadoo_ds, 04 September 2021 - 20:05.


#130
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,155
  • Înscris: 04.02.2011

View Postarg, on 30 august 2021 - 12:57, said:

termina cu tampeniile.
la tine sunt cani cu covrigi in coada, aici nu.
o sa coste km electric mai mult decat benzina.

400km faci tu cu Tesla, dar nu oricine are bani de asa ceva.
majoritatea vor lua chestii cu 2-300km, iar daca pui un plecat pe rece pe ger, s-a termnat povestea.

Parcă văd o societate postapocaliptică ce așteaptă căderea drobului de sare. O să fie bine, nu vă mai stresați atâta. Vedeți-vă de viață, când vor fi mașini suficiente, vor fi și stații. Așa funcționează economia de piață.

View Postarg, on 04 septembrie 2021 - 18:35, said:


DOAR ca in Romania lucrurile stau altfel.

Așa e, noi suntem specialii europei. Nouă ne trebuie condiții speciale, ne trebuie politici care merg doar în România și tehnologii asemenea. De fapt, suntem o altă rasă, de aia avem și tunelurile alea sub Bucegi. Nu ne putem intagra în nici o structură, ne integrăm doar în absolut.

#131
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
In primul rand ii multumes @Dany_Darke pentru interventia pe topic si ii cer scuze lui Marian ca m-am luat de el (nu o sa se mai repete).

In al doilea rand, le transmit haterilor sa nu isi faca griji pentru mine si sincer, nici pentru ei. Momentan toti, fara exceptie, vorbesc din reviste cand vine vorba de masini electrice si utilizarea lor.
Cand isi vor lua masini electrice vor vedea "in persona" cum sta treaba in realitate. Predictiamea e ca va fi destul loc pentru toata lumea sa incarce atunci cand va fi nevoie. Nu gratis, dar loc va fi, la preturi rezonabile.

Eu nu am masina full electrica de prea mult timp .. doar de 3 luni la momentul acestei postari (culmea, fix fix 3 luni - am ridicat-o de la centrul de livrari pe 4 iunie). Uite totusi ca in astea 3 luni am bagat in odometru 11.000 Km si nu a fost nici o clipa o problema de distanta, de statii ocupate sau de cost. Dpdv al infrastructurii electrice tara asta pe unde ma plimb eu este la nivel mediocru spre bun, daca e sa comparam cu nivelul  european ... deci nu exceleaza ... si totusi nu crapa nimic, nu sunt aglomerari, nu se calca lumea in picioare pentru incarcatoare gratuite. Stiu ca nu e asa peste tot dar arata doar un sistem care functioneaza, in pofida tuturor haterilor (caci sunt destui si pe aici) ... si functioneaza inca foarte bine.

Pe scurt, este un exemplu pozitiv, un exemplu care ar putea fi urmat fara probleme.

Succes tuturor.

View Postarg, on 04 septembrie 2021 - 18:35, said:

la tine sunt caini cu covrigi pe coada si statii de incarcare libere,
DOAR ca in Romania lucrurile stau altfel.

Ar trebui sa stii de acum ca densitatea cainilor cu covrigi in coada este direct proportionala cu cea a porcilor zburatori.
Doar iti arat (tie si altora ca tine) cum este situatia intr-o alta tara, un pic mai departe de Romania, atat si nimic altceva. Romania ar putea fi si ea asa ... nu trebuie mult, doar putina educatie si putina bunavointa.

P.S.: Am vazut postarea ta initiala (pre-corectata de moderator) ... sa stii ca nu am apreciat-o deloc.

#132
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,191
  • Înscris: 19.09.2005
colegu tu-ti bati joc de noi.
omule intelege ca la noi la munte daca ramai noaptea in masina iti gasesc astia dimineata doar oasele, ca te mananca ursu, de ce? pt ca aia care taie paduri nu au chef sa-i deranjeze cineva.
o masina electrica are nevoie ca punctele intre care te deplasezi sa aiba statii de incarcare.
azi am stat la coada la benzina pe a2, 15min sa alimentez... si vb de benzina cateva min full-ul si 2 min la casa.
ia zi tu cum faci constanta - satu mare?

@dany, colegul nostru traieste in alta lume. am ajuns si eu prin tarile alea... e alt ceva.
nu e vorba de limbaj ci doar de atitudinea de superioaritate. oare el stie ca in ro fiecare lidl are cate 3-4 paznici? ca aici in parcare la lidl iti blocheaza rotile? ca daca lasi masina peste noapte in parcarea lor sunt in stare sa ti-o ridice?

#133
bogdan074

bogdan074

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,580
  • Înscris: 11.04.2005
Tesla a deschis la Constanța a 5-a stație de superchargere la City Mall.
https://dobrogealive...re-din-romania/

#134
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postarg, on 04 septembrie 2021 - 22:23, said:

[...]

Ce legatura are faptul ca ai stat tu 15 minute la o benzinarie cu incarcarea de electrice. Eu unul ma uit un pic pe trafic si pe nevoia de a incarca inainte de a pleca la drum .. imi fac un pic de pregatire a traseului si a punctelor de oprire in mod realist, cu backup.
Ce legatura este intre ce se intampla noaptea prin munti cu incarcarea de electrice ?


Constanta -> Satu Mare ... sa vedem ...

Attached File  Capture.JPG   311.04K   18 downloads

Multumit?


Despre LIDL, ce sa zic? Daca lasi masina in parcare la orice LIDL ti-o furi. Aici nu ti-o ridica daca o lasi peste noapte, doar ti se da o amenda de 1000 sek (100 euro). Nu e nevoie de paznici.

Edited by ro_explorer, 04 September 2021 - 22:53.


#135
bogdan074

bogdan074

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,580
  • Înscris: 11.04.2005
O disputa care nu duce nicăieri.
Până când nu ai o mașină electrică, zi de zi, nu cred că ar trebui sa ne dam cu părerea unde, cum , ce fel o încarc. Când o să primim, cei mai multi, mult așteptatul spring, parcă văd că vor fi la fel de ocupate stațiile de încărcare ca și acum.
Cei care sunt cârcotași sigur nu au comandat și nu vor comanda curând o mașină electrică.
Iar peste un an sigur vor fi mai multe stații, decât în prezent.

Edited by bogdan074, 04 September 2021 - 22:56.


#136
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,191
  • Înscris: 19.09.2005
timpii aia ii ai cand gasesti statiile goale, ai uitat sa pui cat stai la rand.
+ timpii de stat in trafic.

Edited by arg, 04 September 2021 - 22:55.


#137
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
La Tesla Supercharger gasesti mereu statiile goale .. le vezi starea live, chiar in harta de navigatie.
Timpii de stat in trafic sunt extra chestii pe care trebuie sa ti le iei in calcul.
Am facut drum de 800Km cu masina .. 2 incarcari necesare in regim de autostrada. Nici o problema. Dureaza ceva un asemenea drum, dar ajungi la destinatie fara probleme. Cu masina cu combustibil lichid e exact la fel.

Dar, ma gandesc eu asa .. nu mai bine iti iei tu masina electrica intai si comentezi dupa aia, vorbind din experienta proprie si nu din imaginatie?

Edited by ro_explorer, 04 September 2021 - 23:08.


#138
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,191
  • Înscris: 19.09.2005
colegu, Tesla e o masina scumpa.
nu o vad ca o masina de masa nici in tarile cu apa calda...

cu spring-ul m-am lamurit de la constanta la bucuresti trebuie sa incarci de 2 ori... zi-mi unde incarc.

#139
r_vlad

r_vlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 12.02.2008

View Postarg, on 04 septembrie 2021 - 22:54, said:

timpii aia ii ai cand gasesti statiile goale, ai uitat sa pui cat stai la rand.
+ timpii de stat in trafic.

Esti pe langa. In Sibiu gaseste statii rapide, gratis si libere cam peste tot. Timpii de stat in trafic ? Cu altfel de masina nu stai la fel ?
...pe langa asta iti cam lipseste bunul simt.

#140
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,191
  • Înscris: 19.09.2005
@vlad
sa te vad pe valea prahovei la -15 grade.
sau blocat vreo 5ore pe dealu negru cam pe la aceasi temperatura.

#141
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postarg, on 04 septembrie 2021 - 23:11, said:

colegu, Tesla e o masina scumpa.
nu o vad ca o masina de masa nici in tarile cu apa calda...
Depinde de punctul de referinta. Nu e ieftina .. dar nici scumpa nu i-as spune sa fiu sincer.
Pana una alta se e vanduta toata productia si de pe Q4 inclusiv ... sute de mii de masini, toate vandute in avans ... eu as spune ca e cam o masina de masa daca e sa ne uitam la cifre.

Vezi ca mai exista Kona, ID.4, EV6, Ioniq 5 ... etc ... mai ieftine ca Model 3 si cu autonomie super decenta.

Oricum, nu despre asta vorbim aici, ci despre incarcare si posibilitatile de incarcare ... adica despre non-probleme de fapt.

View Postarg, on 04 septembrie 2021 - 23:13, said:

sa te vad pe valea prahovei la -15 grade.
sau blocat vreo 5ore pe dealu negru cam pe la aceasi temperatura.
Nu este absolut nici o problema la temperaturile alea. Ai cca 2/3 din autonomia normala ... deci 400Km fara probleme pe dn-uri.

Edited by ro_explorer, 04 September 2021 - 23:19.


#142
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,191
  • Înscris: 19.09.2005

View Postro_explorer, on 04 septembrie 2021 - 23:17, said:

....
Nu este absolut nici o problema la temperaturile alea.
esti sigur?

#143
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postarg, on 04 septembrie 2021 - 23:19, said:

esti sigur?
Bjørn Nyland (youtuber din Norvegia), are un test standardizat, IRL, cu masinile electrice.
Model 3 LR 2021 are range de 399Km la 90Km/h si de 304 Km la 120Km/h in conditii de iarna, la -16 grade ...
Vara, la 25 grade, cu aceeasi masina a scos 563, respectiv 422Km mergand cu 90 si 120Km/h ...

Coloanele A, D, H si K te intereseaza din documentul original:
https://docs.google....t#gid=735351678

Edited by ro_explorer, 04 September 2021 - 23:35.


#144
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,191
  • Înscris: 19.09.2005
deci de la 422 la 304km, clar nici o problema.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate