Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Pentax Romania - topic pentru pentaxiști

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
7304 replies to this topic

#6553
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Sunt curios cat de bine merge autofocalizarea pe Sony cu D FA* 50mm f/1.4 adaptat...

#6554
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Te intilnesti la Slobozia sau Buzau cu reactoru turbofin si ...

Edited by Taxon, 07 June 2019 - 10:25.


#6555
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Era o întrebare retorica.

#6556
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

 Taxon, on 07 iunie 2019 - 09:16, said:

sase, vecine, mai exista si Canon pe lumea asta!
Ce vrei sa spui de ML-urile de la Canon? Hai, dacă alea de la Nikon mai sunt cum mai sunt... la Canon chiar e tristețe.
Le-am testat, nu vorbesc din recenzii pe youtube.

@crokodilu, era vorba de ML-uri. Nu eu am adus-o în discuție. Și la focus și la orice altceva. Dacă la banii ăia îmi spui că există ceva măcar comparabil cu Sony, înseamnă că ești tare, știi ce nu știe nimeni pe planetă.
Și da, e corect, și stabilizarea și măsurarea dar se vorbea de focalizare și d-aia am zis doar de ea. Cred totuși că e interesant ca pe unele dintre cele mai evoluate aparate foto la acest moment poți folosi obiective atât de vechi. Iar rezultatele sunt cel puțin interesante și provocatoare aducând acea tușă de vechi de pe aparatele cu film pe aparate mirorless.

Eu mă opresc pe topicul ăsta pentru că văd că e unul care fură curent mai tare ca noi toți, ceartă pe toată lumea, etc.

TS, coane, las-o mai moale că dai pe-afară. Înainte să atragi atenția la toată lumea și să cerți pe toți, citește ce-a scris adminul sau cine a creat aria asta: "Tot ce tine de aparatele foto SLR / Mirrorless cu obiective interschimbabile. Sfaturi, achizitii, comparatii, teste...etc."

Edited by Reactor2015, 07 June 2019 - 11:53.


#6557
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Baiatu', ai altceva de spus in afara de "Sony e cel mai tare"? :rolleyes:

#6558
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

 Reactor2015, on 07 iunie 2019 - 11:50, said:

.. Cred totuși că e interesant ca pe unele dintre cele mai evoluate aparate foto la acest moment poți folosi obiective atât de vechi. Iar rezultatele sunt cel puțin interesante și provocatoare aducând acea tușă de vechi de pe aparatele cu film pe aparate mirorless.
..
Ce e interesant este ca nu e chiar asa interesant ca acum cel mai evoluat aparat poate folosi obiective vechi ci ca acum multi ani cel mai putin evoluat putea asta. Dar e bine cat timp esti entuziasmat de tehnologie, keep it up!

Deci ca si concluzie sony are cel mai tare autofocus de pe planeta? Nu vreau sa te combat in niciun fel, doar pentru cultura mea generala, in caz ca vreau sa iau un mirorless.

Edited by crokodilu, 07 June 2019 - 12:04.


#6559
Hatti

Hatti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 20.01.2007

 katran, on 06 iunie 2019 - 22:49, said:

Ok, m-ai facut curios.
Care sunt functiile pe care nu le mai gasesti pe alte sisteme ?

Dintre cele pe care le folosesc eu in mod curent si nu le-am vazut la ML:

- Astrotracer-ul
- Composition adjustment
- Posibilitatea de a simula un filtru ND din camera folosing multiexposure cu bleding modes; teoretic poti face asta cu orice camera, doar ca trebuie sa te chinui cu multe poze in post-procesare; pe K-1 pot face asta in camera mult mai simplu. Discutam zilele trecute cu Aurel Manea (cine foloseste Oly sigur il stie) si spunea ca el si-ar fi dorit asta foarte mult pe Oly. Am ajuns la concluzia ca o combinatie intre Oly si Pentax ar fi super tare.

Nu am mai fost atent la ultimele aparitii ML, poate ma insel.

Sigur ca ML au multe avantaje fata de DSLR-uri... si exista si dezavantaje, nu mai stau sa le mentionez pe toate aici.

Edited by Hatti, 07 June 2019 - 12:14.


#6560
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Ma voi sunteti unguri ca doar ei sunt asa incapatanati si se fac ca nu inteleg romaneste. Am zis mai sus ca zic "stop" pe topicul asta.
Am mai zis si ca nu am actiuni la niciun producator si nici nu recomand cuiva ceva.

#6561
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Nu intereseaza pe nimeni daca ai actiuni sau nu la ei (desi la cat de buni sunt n-ar strica sa ai), insa intereseaza daca/dece sony are cel mai bun focus de pe planeta.
Poti zice stop dupa ce lamuresti problema daca tot ai inceput-o, promitem ca nu te mai stresam dupaia.

Edited by crokodilu, 07 June 2019 - 12:11.


#6562
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Pe mine nici daca are cel mai bun focus de pe planeta nu ma intereseaza, cat timp are porcaria aia de vizor electronic.
Daca AF-ul era asa de important, aveam D500 or something.

#6563
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

 TS030, on 07 iunie 2019 - 12:14, said:

Pe mine nici daca are cel mai bun focus de pe planeta nu ma intereseaza, cat timp are porcaria aia de vizor electronic.
Poate scot si un dslr cu focus echivalent Posted Image

Apropos, mai manaca stele chiar si cand dezactivezi NR-ul?

Edited by crokodilu, 07 June 2019 - 12:43.


#6564
monicutzica2001

monicutzica2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 23.08.2008
Nu înțeleg cum un vizor unde vezi EXACT fotografia finală înainte să o faci este catalogat drept o porcărie, pe când un vizor optic unde NU VEZI fotografia finală înainte să o faci, ci doar ce vede obiectivul, asta da, abia asta e ceva superior ...

Ba nu. Și atunci când a scos Iphone telefon cu 1 singur buton, Nokia a zis că e o porcărie, că așa nu se face, că de prost gust, că trebuie cât mai multe butoane și cât mai complex. Da, acum înțeleg. E plină piața acum de Nokia.

Mai înțeleg că pur și simplu este o halucinație globală, o tâmpenie în masă, că oamenii aleg mereu tehnologia cea mai simplă și mai eficientă și că vremurile în care trebuia să purtăm pilitura de argint în buzunar ca să dăm foc să avem bliț la aparat se vor întoarce ... chiar acum, peste 2-3 ani, musai. Ok, vă las acum, că merg 2 ore ca să-mi îmbrac rochia victoriană și să-mi fixez pereca de păr - ca să pot ieși până în parc - să le dau lecții la fraierii care nu înțeleg că pur și simplu hainele astea simple ce le poartă sunt doar o chestie consumeristă, de prost gust, inutilă și că vremurile adevăratelor țoale sunt chiar după colț. 2-3 ani, maxim.

#6565
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

 monicutzica2001, on 07 iunie 2019 - 14:01, said:

Nu înțeleg cum un vizor unde vezi EXACT fotografia finală înainte să o faci este catalogat drept o porcărie, ..
In marketing functioneaza bine, in realitate imaginea e putin intarziata si cu flicker, unii o considera un bug altii un feature, depinde de care parte a baricadei esti.

 monicutzica2001, on 07 iunie 2019 - 14:01, said:

ci doar ce vede obiectivul,
Si asta e un minus ..?

In mod clar vizorul electronic are niste avantaje, poate sintetiza imaginea, o poate amplifica, poate afisa diverse, insa nu este perfect, ca de altfel nici vizorul optic. De asemenea mi se pare consumeristic sa vezi intr-un produs doar avantajele si sa ignori dezavantajele, defapt asta este clientul ideal pt. cei de la marketing/vanzari care arunca nade viu colorate si pestii creduli inghit pe nemestecate orbiti de ledurile sclipitoare din reclame (persoanele de fata se exclud, fireste).

Edited by crokodilu, 07 June 2019 - 14:13.


#6566
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

 TS030, on 07 iunie 2019 - 09:55, said:

E de prost gust sa faci propaganda altor branduri si tehnologii pe un topic dedicat unui anume brand. Si sa vii cu aere de superioritate, ca, vezi-Doamne, oamenii sunt rataciti si-i readuci tu la calea cea dreapta Posted Image
Din pacate, prostul gust e o caracteristica des intalnita in medii online.


Hai, nu mai baga de la tine !

Sunt rupti de realitate cei de la Ricoh, ce pretentii sa mai avem de la utilizatori ?



 crokodilu, on 07 iunie 2019 - 10:03, said:

Si zici ca focusul sony e stelar in comparatie cu orice altceva pe pamantul asta?

Esti sigur ca vrei sa-ti raspundem la intrebarea asta ? Posted Image
Colegul tau de forum o sa spuna iarasi ca suntem lipsiti de bun simt.

Edited by katran, 07 June 2019 - 14:21.


#6567
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

 katran, on 07 iunie 2019 - 14:20, said:


Colegul tau de forum o sa spuna iarasi ca suntem lipsiti de bun simt.
Garantez ca daca argumentezi nu va zice nimic.

#6568
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
katran, tie-ti plac ce fac altii pe topicuri Olympus?
Iar a spune ca cei de la Ricoh sunt "rupti de realitate" pentru ca produc in continuare tipul de aparate pe care l-am ales noi, da, este nesimtire.

 monicutzica2001, on 07 iunie 2019 - 14:01, said:

Nu înțeleg cum un vizor unde vezi EXACT fotografia finală înainte să o faci este catalogat drept o porcărie, pe când un vizor optic unde NU VEZI fotografia finală înainte să o faci, ci doar ce vede obiectivul, asta da, abia asta e ceva superior ...
Nu intelegi, asta e clar.
Si ce nu intelegi este ca in vizorul electronic nu vezi EXACT fotografia finala ci doar o reprezentare vaga, pe un display minuscul si necalibrat.

Sunt fotografi care vad fotografia inainte de-a duce aparatul la ochi. Explica-le lor de ce o reprezentare vaga e net superioara Posted Image

Uite, o poza, nimic deosebit, dar pe care vizorul electronic n-ar fi reusit s-o reprezinte EXACT:
Attached File  K1_17241.jpg   225.66K   9 downloads

Edited by TS030, 07 June 2019 - 14:37.


#6569
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Display-ul nu mai e mic și necalibrat, ba chiar, pentru dioptriile mele, e mai "calibrabil" decît ăla optic
dar
cine vrea "electronic" pe dslr are live-view, optic pe ml nu :)
pe întuneric poate e mai bun electronic, dacă nu e "mic și necalibrat" și ai doar o mare de pureci colorați.
Așa că e bine că avem de unde alege.

#6570
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

 gepres, on 07 iunie 2019 - 14:52, said:

Așa că e bine că avem de unde alege.
Asta le tot zic si eu fanboy-ilor EVF/MILC. Dar ei nu si nu, trebuie sa existe doar MILC pe lumea asta.

Ba da, vizorul electronic chiar este mic si necalibrat, iar WYSIWYG e o gluma proasta. Nici un vizor nu poate reproduce EXACT rezultatul final, iar poza din postul anterior e un bun exemplu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate