Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?
 

Pentax Romania - topic pentru pentaxiști

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
7304 replies to this topic

#6445
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Postdttw, on 07 martie 2019 - 07:32, said:

„ai aps-c? / nu ai alta varianta?” devii si tu troll acum.
De unde pana unde?
Ti-am explicat abordarea mea: trebuie sa ne descurcam cu ce-avem la dispozitie, daca nu schimbam barca. Nu exista alta optiune. Sa ne plangem pe forum n-ajuta cu nimic.

Si chestia e ca tu chiar ai variante. Poate nici una optima, dar exista. N-am cum sa inteleg "caut un superangular bun, dar DA* 11-18mm e inutil". Poti sa zici ca-i scump, ca-i mare, greu. Dar inutil?
Eu - cu K-1 - am probleme mai mari, D FA 15-30 si... cam atat, in rest doar 3rd-party-uri cu focus manual. D-aia am intrebat, poate-ai trecut la FF.

View Postdttw, on 07 martie 2019 - 07:32, said:

Nu exista nimeni pe topicul asta mai multumit decat tine si crokodilu. Pare ca pentru voi tot ce fac pentax e bun si bine si nu e loc de critica fiindca devieniti sarcastici.
Ti se pare normal ca utilizatorii altor sisteme sa vina pe topicurile Pentax si sa arunce intepatura dupa intepatura?
Care-ar trebui sa fie reactia noastra, sa ne batem cu totii joc de Pentax? Asa, ca-i la moda?

Edited by TS030, 07 March 2019 - 10:03.


#6446
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

View PostTS030, on 07 martie 2019 - 10:03, said:

...
Care-ar trebui sa fie reactia noastra, sa ne batem cu totii joc de Pentax? Asa, ca-i la moda?
Exagerezi si nici nu incetezi desi un moderator a spus sa faci asta. Hai sa ramanem la subiect si sa nu ne mai deranjam atat de usor. Si nu conteaza ce sistem utilizeaza cineva. Nu trebuie sa ai Pentax sa poti posta pe topicul Pentax.

ON.
Nu inteleg. Care este treaba cu superangularul? Pentax nu are un asemenea obiectiv?

#6447
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostReactor2015, on 07 martie 2019 - 10:39, said:

Hai sa ramanem la subiect si sa nu ne mai deranjam atat de usor. Si nu conteaza ce sistem utilizeaza cineva. Nu trebuie sa ai Pentax sa poti posta pe topicul Pentax.
Big like.

#6448
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Exista superangulare care pot fi utilizate pe montura Pentax K, dar nu exista exact varianta dorita de colegul de forum.

Mie mi se pare aiurea sa criticam lucruri care nu exista. Daca in timp am cumparat 15 obiective  pentru un anumit sistem, nu inseamna ca producatorul este obligat sa mi-l faca si pe al 16lea pe care eu l-as dori, probabil pe buna dreptate pentru ce am eu nevoie acum. Un utilizatorl vrea superangular premium fix F2.8, altul vrea un fix premium 90mm F1.4, eu vreau un zoom premium 12-100mm/f4 care sa ocupe volum mic, sa fie usor, cu filtru cu  filet filtre maxim in zona 58-62mm. Exista vreun producator care face obiective custom la cerere? Pentru productia de serie care ar trebui sa fie prioritar?

La fel si cu MLul, daca Pentax nu a lansat acum un ML nu inseamna ca toate celelalte echipamente foto sunt bazaconii, nu sunt de actualitate si nu se mai pot face fotografii cu ele.

Aaa ... am uitat, mai vreau un aparat premium cu "flange focal distance" undeva la maxim 20mm, volum mic, usor, senzor APS-C, cateva obiective dedicate, dar sa fie si cu adaptor care transmite toate semnalele necesare pentru clasicele obiective K, vizorul preferabil hibrid sa pot comuta din cand in cand si pe cel electronic de la cel optic. IBIS, WR si ecran rabatabil sunt conditii eliminatorii. Face cineva asa ceva? Daca ma apuc sa jignesc colegii de forum care utilizeaza un anumit sistem, mai un trolling pe la sistemul ala si la celalat, se apuca vreun producator sai faca ce vreau eu?

Edited by edri, 07 March 2019 - 12:02.


#6449
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Postalthea, on 07 martie 2019 - 10:53, said:

Big like.
Inainte de-a da "big like" uita-te la celelalte contributii ale individului:

View PostReactor2015, on 06 martie 2019 - 13:23, said:

TS-ule, bati campii intr-un mare fel. Pana intr-un punct, esti ok. Dar apoi, de-o data rupi fâșu si iesi din normalitate.
Vorbesti de ML ca si cum cineva ar afirma ca DSLR sunt proaste. Si aduci asa un aer de struguri acri. Si esti prea ofensiv in mod nejustificat.
Nu te mai consuma atat omule, relax. Sau cine stie, poate ai actiuni la Pentax si crezi ca si noi avem la altii. Nu, nu avem.
Pentax is the shit! Chill & peace man :)

View PostReactor2015, on 06 martie 2019 - 14:50, said:

Hai-hai, întinde-te...
Vezi ca ai aparatul defect si emite radiatii nedorite.

Desigur, nu trebuie sa ai Pentax pentru a posta aici (nu incalci nici regulamentul, nici regulile de bun simt).
Dar ar fi cazul sa te intereseze Pentax in vreun fel, fie si ca o curiozitate. Nu sa postezi doar pentru a face misto, sau sa ataci pentaxistii.

#6450
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008

View PostReactor2015, on 06 martie 2019 - 13:23, said:

........
Pentax is the shit!.....

View PostReactor2015, on 06 martie 2019 - 14:50, said:

....Hai-hai, întinde-te...
Vezi ca ai aparatul defect si emite radiatii nedorite....

Iti recomand urmatorul articol. E vechi dar se pare ca mai este de actualitate.

Extras din articol: "Forumul nu e un ring de box, în care intri pus pe mutilarea adversarului. El nu e, de fapt, un loc al adversităţii, chiar dacă e unul al dezbaterii, al părerilor contradictorii. Ceea ce urmăreşte forumistul nu e să brutalizeze, ci să convingă. Nu să spargă nasurile, ci să reorienteze minţile. Asta se face cu argumente, cu vervă (eventual ironică), nu însă cu injurii şi ghionturi. ......"

PS Acum vad ca deja s-a raspuns la aceste replici ale lui "big like", dar nu stiu cum sa sterg postarea, o poate sterge moderatorul Posted Image

Ca sa zic ceva si de Pentax, sunt de criticat/evaluat anumite echipamente dintre cele care exista.

Edited by edri, 07 March 2019 - 12:27.


#6451
dttw

dttw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 14.02.2015

View PostTS030, on 07 martie 2019 - 10:03, said:

De unde pana unde?
Ti-am explicat abordarea mea: trebuie sa ne descurcam cu ce-avem la dispozitie, daca nu schimbam barca. Nu exista alta optiune. Sa ne plangem pe forum n-ajuta cu nimic.

Ti se pare normal ca utilizatorii altor sisteme sa vina pe topicurile Pentax si sa arunce intepatura dupa intepatura?
Care-ar trebui sa fie reactia noastra, sa ne batem cu totii joc de Pentax? Asa, ca-i la moda?


... "ne plangem pe forum"?!! Posted Image  Dar am dreptul la o opinie. UWA e trecut în road map-ul de anul ăsta, doar că l-au împins la nu se știe când. Bineînțeles că mă descurc cu ce am, îți mulțumesc că mi-ai dat alternative, le știu, dar întelege că nu îmi doresc zoomuri wide. Asta am și zis, mai câștigati erau (parerea mea) dacă lansau înainte un UWA WR de 10, 12, ... hai 14,15mm fără neaparat ( * )

Nu sunt de acord cu bătaia de joc... dar nici să fim super-multumiți de toate și să vorbim doar despre lucrurile bune legate de pentax. Uneori cred că „înțepăturile” unora sunt plasate intenționat, cunoscând și așteptând reacția de autoapărare copilărească a fanilor pentax de pe forum. Poate mă înșel, nu știu.


View PostReactor2015, on 07 martie 2019 - 10:39, said:

Exagerezi si nici nu incetezi desi un moderator a spus sa faci asta. Hai sa ramanem la subiect si sa nu ne mai deranjam atat de usor. Si nu conteaza ce sistem utilizeaza cineva. Nu trebuie sa ai Pentax sa poti posta pe topicul Pentax.

ON.
Nu inteleg. Care este treaba cu superangularul? Pentax nu are un asemenea obiectiv?

N-a avut niciodată și nu are încă. (are altfel de priorități), Ultra Wide-Angle Sigle Focus Lens, ce mă interesează pe mine e trecut la ”later or never”         

https://pentaxrumors...nuary-20192.png


View Postedri, on 07 martie 2019 - 12:13, said:

Ca sa zic ceva si de Pentax, sunt de criticat/evaluat anumite echipamente dintre cele care exista.

Ca să îți zic ceva...  pot să critic/ să evaluez, să am o opinie critică și asupra unor tendințe, strategii ale pentax... ești poliția gândiririi, nu-mi dai voie tu? Și uite, până și uwa single focus lens există în roadmap 2019!

Edited by dttw, 07 March 2019 - 13:28.


#6452
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Pe poza aia e un 14 f2.8 si un 15 f4, ziceai ca pozezi la interior, WR-ul nu e neaparat necesar.

#6453
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Postdttw, on 07 martie 2019 - 13:25, said:

... "ne plangem pe forum"?!! Posted Image  Dar am dreptul la o opinie. UWA e trecut în road map-ul de anul ăsta, doar că l-au împins la nu se știe când. Bineînțeles că mă descurc cu ce am, îți mulțumesc că mi-ai dat alternative, le știu, dar întelege că nu îmi doresc zoomuri wide. Asta am și zis, mai câștigati erau (parerea mea) dacă lansau înainte un UWA WR de 10, 12, ... hai 14,15mm fără neaparat ( * )

Nu sunt de acord cu bătaia de joc... dar nici să fim super-multumiți de toate și să vorbim doar despre lucrurile bune legate de pentax. Uneori cred că „înțepăturile” unora sunt plasate intenționat, cunoscând și așteptând reacția de autoapărare copilărească a fanilor pentax de pe forum. Poate mă înșel, nu știu.
Nu suntem inamici, sper ca stii asta. Exprimarea opiniilor nu e o problema. Acum, daca unul crede ca - de exemplu - a spune de 10 ori la rand ca Pentax n-are mirrorless este o opinie...

"Ne plangem pe forum", da... ai o nemultumire, perfect normal; ti-o exprimi, perfect normal. Dar incercam sa gasim o solutie, ceva, sau doar ramanem cu nemultumirea?
Incercam sa te ajutam, sau vrei doar sa fim de acord cu tine ca nu exista fix ceea ce vrei?
Imi pare rau, dar nu pot sa nu incerc sa gasesc solutii cand dau de o problema!

"Intepaturile" unora sunt plasate pentru ca li se permite. Sper ca nu-ti imaginezi ca ei, pusi in aceeasi situatie - trolling constant, ani de zile - ar reactiona mai bine.

#6454
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008

View Postdttw, on 07 martie 2019 - 13:25, said:

Ca să îți zic ceva...  pot să critic/ să evaluez, să am o opinie critică și asupra unor tendințe, strategii ale pentax... ești poliția gândiririi, nu-mi dai voie tu? Și uite, până și uwa single focus lens există în roadmap 2019!

Nici mie nu-mi place ce se intampla acum in strategia Pentax, totul pentru FF si viteza melcului chiar si in aceasta directie. E strategia lor, sunt investitiile lor, treaba lor. Roadmap-ul obiectivelor nu e un contract ferm, sunt niste estimari pe care le pot modifica in functie de resursele disponibile.

PS Evident ca poti critica orice, ra chiar OK postarea ta daca nu era si atacul la persoana ala cu politia gandirii. ;)

#6455
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Eu zic ca toata lumea are dreptate..in felul lui :)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_f2WFFwBZPc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6456
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Sa nu uitam ca tot scandalul a fost cu alti indivizi.

#6457
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostTS030, on 07 martie 2019 - 12:06, said:

Inainte de-a da "big like" uita-te la celelalte contributii ale individului:
Pentru ce am citat îl merită.
Am citit și ce ați scris înainte, însă pentru că se stinsese cearta am renunțat să șterg, editez etc. Cu siguranță vă puteți înțelege dacă sunteți puțin mai toleranți unii cu alții.

#6458
dttw

dttw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 14.02.2015
Nu s-a plâns nimeni, nu a dramatizat nimeni. Am constatat asta în ultima vreme (când au aununțat DA*11-18) , dar și după CP+ 2019

View Postcrokodilu, on 07 martie 2019 - 13:36, said:

Pe poza aia e un 14 f2.8 si un 15 f4, ziceai ca pozezi la interior, WR-ul nu e neaparat necesar.

Eu sunt sigur că ai înțeles ce am zis, dar și că știu bine care sunt obiectivele pentax.

#6459
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Eu unul ma bucur ca au anuntat DA* 11-18mm, si-o sa ma bucur si cand anunta 16-50-ul (sau ce-o fi acel DA Standard Zoom Lens aparut pe roadmap). Chiar daca n-o sa le folosesc, din motive de format.
Ce nu-mi place e ca nu mai scriu "2019" si "Spring 2019" pentru 85 si 70-200/4.
http://www.ricoh-ima..._Mount_Lens.pdf

Edited by althea, 08 March 2019 - 14:03.
offtopic


#6460
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Mai este si un alt aspect, cand ai ales pentax ai stiut cam cum stau lucrurile deci ti-ai asumat contextul, si nu prea au fost suprize (placute), cu exceptii. In fond viata este scurta, ai nevoie de scula X o iei de la cine o ofera.

Quote

Eu sunt sigur că ai înțeles ce am zis
Am inteles, dar nu sunt sigur daca te-am inteles.

#6461
dttw

dttw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 14.02.2015

View Postcrokodilu, on 07 martie 2019 - 15:56, said:

Mai este si un alt aspect, cand ai ales pentax ai stiut cam cum stau lucrurile deci ti-ai asumat contextul, si nu prea au fost suprize (placute), cu exceptii. In fond viata este scurta, ai nevoie de scula X o iei de la cine o ofera.


Pfff....

#6462
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Nu e placut sa schimbi sistemul, desi uneori este necesar.
Aici nu cred ca este cazul... asta daca Pentax incepe sa miste cat de cat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate