Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 

doua camere - un singur cablu de retea

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
lu_k-309

lu_k-309

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 29.08.2005
Si daca tot sunt camerele la exterior nu uita sa folosesti vaselina conductiva ca sa previi in timp coroziunea la mufele UTP de la camere chiar daca coexiunile sunt inchise in cutii de protectie care nu vor mai fi ermetice dupa trecerea cablului si prinderea pe perete.

Edited by lu_k-309, 18 July 2021 - 16:02.


#20
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018

View PostMarianG, on 18 iulie 2021 - 15:46, said:

@mannick daca tot te-ai apucat, zi-ne exact cum le mufam, ce pini alegem, lasa-ne o sursa sa citim

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZGvhW-qOqAk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aici explica foarte bine. Nu vei avea legatura gigabit, vei avea 100mbps. Dar avand in vedere ca avem un senzor de 5Mp pe camera, cred ca cei 4k sunt mai mult o poveste. Oricum, merge un full hd sanatos.

Cineva spunea ceva de interferente. Este semnal digital, daca apar "interferente" va scadea viteza pe retea, datorita corectiei erorilor. Dar daca este un cablu de buna calitate, pe mai putin de 100 metri, va merge perfect.

Edited by mannick, 18 July 2021 - 16:31.


#21
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Practic nu vei avea nici 100Mbps din cauza interferentelor - cu cat cablul e mai lung cu atat mai puternice. Cablul nu mai corespunde specificatiilor Cat 5.
Deci da, scade vteza. Automat va scadea si calitatea semnalului. Ceea ce poate fi o problema.
Si... nu va merge oricum 100m. Probabil un 10-20m.

Initiator - daca au RJ45 - switch si ai grija sa-l pui intr-o cutie cat mai etansa - sa nu intre apa/umezeala.
Gaasesti switchuri gigabit pe la 30-50 de lei unul cu 5 porturi. Nici nu merita sa te incurci cu switch 10/100.

Legat de full Hd sanator - am pus acum cativa ani la firma 4 camere IP full HD - a insistat directorul sa le pun racordate la reteaua interna - nu mai era loc de ele pe reteaua dedicata de supraveghere.
A trebuit sa tai din calitate zdravan - pe fluxul primar max 8 cadre pe secunda si bitrate la 4000. Cu stearile standard nu mai mergea nimic in retea.
Papa latime de banda serioasa - chit ca  reteaua e gigabit.
La 4K fara retea dedicata si gigabit, mai greu.

#22
rokyronnie

rokyronnie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 21.09.2007
Va multumesc pentru informatii, asa voi proceda.

As mai avea o intrebare putin off-topic: camera cu pricina vine la pachet cu un soft (iCSee). Daca imi fac un dns dinamic moca la DIGI si fac forward pe router-ul DIGI, pot accesa camera asta si cu alte programe?

Intreb pentru ca, varianta lor de soft nu permite accesarea si de pe PC, doar cu emulator de android. Daca vreau sa accesez de pe TV cred ca e aproape imposibil momentan.

#23
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,353
  • Înscris: 26.02.2008
Daca acea camera a ta stie protocolul onviv atunci poți folosi iVMS 4200 de la hikvision. Eu am în rețea si camere hik, și dahua si chiar una PNI. toate acceptate de NVR-ul hik si gestionate cu programul iVMS4200 sau de varianta pt mobile iVMS 5000

#24
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019

View Postlu_k-309, on 18 iulie 2021 - 16:00, said:

Si daca tot sunt camerele la exterior nu uita sa folosesti vaselina conductiva ca sa previi in timp coroziunea la mufele UTP de la camere chiar daca coexiunile sunt inchise in cutii de protectie care nu vor mai fi ermetice dupa trecerea cablului si prinderea pe perete.

Este prima data cand aud de vaselina conductiva la mufe UTP la exterior...
Poti te rog sa-mi explici cum se protejeaza mufele UTP cu vaselina conductiva ?
Ma gandesc ca daca ungi cu vaselina cele 8 fire si le introduci in mufa ca sa o sertizezi sunt sanse mari sa faca scurt circuit intre fire... la fel daca ungi exteriorul mufei unde se afla contactele...
Mersi.

#25
rokyronnie

rokyronnie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 21.09.2007

View Postorlandobarbulescu, on 19 iulie 2021 - 02:16, said:

Daca acea camera a ta stie protocolul onviv atunci poți folosi iVMS 4200 de la hikvision. Eu am în rețea si camere hik, și dahua si chiar una PNI. toate acceptate de NVR-ul hik si gestionate cu programul iVMS4200 sau de varianta pt mobile iVMS 5000

Trebuie obligatoriu si nvr? sau ar trebui s afunctioneze si fara

#26
lu_k-309

lu_k-309

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 29.08.2005

View Postdagobar, on 19 iulie 2021 - 07:30, said:

Este prima data cand aud de vaselina conductiva la mufe UTP la exterior...
Poti te rog sa-mi explici cum se protejeaza mufele UTP cu vaselina conductiva ?
Ma gandesc ca daca ungi cu vaselina cele 8 fire si le introduci in mufa ca sa o sertizezi sunt sanse mari sa faca scurt circuit intre fire... la fel daca ungi exteriorul mufei unde se afla contactele...
Mersi.

Eu folosesc deocamdata ce am gasit prima data:
Attached File  20210719_103421.jpg   164.12K   13 downloads

Ungi pinii de la mufa UTP sertizata si apoi conectezi in mufa mama de la camera si sigilezi cu conectorul special de la camera, eu pun foarte putin pe mufa.
Am testat-o inainte in switch Gb si laptop si este OK fara nici o problema o folosesc la orice am conexiuni UTP in exterior, camere POE... sa nu am surprize dupa 1-2 ani.
Daca te uiti pe forumul ipcamtalk vei vedea o gramada de probleme in timp din cauza coroziunii la mufa UTP si recomandari de folosire la exterior.

#27
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,353
  • Înscris: 26.02.2008
NVR-ul este doar pentru salvare înregistrari local, pe un HDD fizic. Poți accesa camerele si după adresa lor internă IP.   PS: camera ta nu știe protocolul ONVIF   Sau cel puțin nu am gasit eu în descriere. Cauta pe site-ul producătorului

#28
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019

View Postlu_k-309, on 19 iulie 2021 - 09:47, said:

Eu folosesc deocamdata ce am gasit prima data:
Attachment 20210719_103421.jpg

Ungi pinii de la mufa UTP sertizata si apoi conectezi in mufa mama de la camera si sigilezi cu conectorul special de la camera, eu pun foarte putin pe mufa.
Am testat-o inainte in switch Gb si laptop si este OK fara nici o problema o folosesc la orice am conexiuni UTP in exterior, camere POE... sa nu am surprize dupa 1-2 ani.
Daca te uiti pe forumul ipcamtalk vei vedea o gramada de probleme in timp din cauza coroziunii la mufa UTP si recomandari de folosire la exterior.

Nu este o problema sa gasesc de cumparat vaselina conductiva...
Revin la intrebarea mea la care nu am primit un raspuns... cel putin nu un raspuns clar pentru mine...
Cum ungi contactele de la mufa UTP ? Acestea au o distantare intre ele foarte mica 1mm... si sunt 8 paralele... cum faci sa ungi NUMAI contacte avand in vedere ca daca ramane vaselina conductiva intre aceste contacte or sa provoace scurt circuite intre contacte...
Aceiasi problema apare si la celalalt capat cand introduci in mufa cele 8 fire paralele...

Edited by dagobar, 19 July 2021 - 18:46.


#29
lu_k-309

lu_k-309

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 29.08.2005
Cu ce folosesc eu nu este critic, pur si simplu am aplicat putina vaselina pe mufe pe partea pinilor am intins-o peste tot si am cuplat mufa si nu am sesizat absolut nici un efect de scurt circuit intre pini; chiar am testat special in switch-ul gigabit unde ar fi aparut probleme imediat.
Vaselina asta protejeaza la aparitia oxizilor si a coroziunii si clar nu este izolanta dar nici super conductoare nu este.

#30
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

View Postrokyronnie, on 18 iulie 2021 - 15:57, said:

Camera are port RJ45. Are un cablu alb din care ies 2 mufe mama: unul pentru alimentare si unul pentru portul rj45.
Specificatiile intradevar sunt usor eronate si difera de la un site la altul.

Avand in vedere ca switch-ul ar trebui sa stea afara, cred ca solutia cu split la cablul UTP este mai convenabila momentan.
De ce să ții switch-ul afară? Traseul de cablu e același, cu cat va fi ma scurt până la cameră, o să fie mai lung la router.
Dacă am înțeles eu bine sunt camere poe. Folosești un switch cu porturi poe și ai alimentare și transfer de date pe același cablu.

#31
rokyronnie

rokyronnie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 21.09.2007

View PostBloodRa, on 19 iulie 2021 - 18:54, said:

De ce să ții switch-ul afară? Traseul de cablu e același, cu cat va fi ma scurt până la cameră, o să fie mai lung la router.
Dacă am înțeles eu bine sunt camere poe. Folosești un switch cu porturi poe și ai alimentare și transfer de date pe același cablu.

Ca să folosesc deja traseul de cablu existent și din switch să-l "ramific" spre cele două camere.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate