Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...
 

proiectul pentru copiii saraci

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
conductorul

conductorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 10.07.2005
Daca pe partea de hard lucrurile sint cit de cit rezolvate , pe partea de soft la ce v-ati gindit? Permiteti-mi o propunere, de fapt doua:
1. SO Windows cu aplicatii open source (Open Office & Co ),
2. SO Open source (*nix) , aplicatii la fel;
De scris si invatat elementele de baza in informatica, copii le pot invata indiferent de SO; problema apare la jocuri....
Parerea mea.......

#38
Golem

Golem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 17.01.2004
Donez si eu un monitor de 17", nu e extraordinar de nou, dar se vede ok.Trebuie insa sa ajunga la unul din copiii aia, sau la o scoala.

#39
andrei73d0

andrei73d0

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.09.2006
Salutari !
Pentru cauza voastra, ca sa eliberez niste spatiu si fiindca am fost mandru de el  :samui:  voi face urmatoarea donatie:

Procesor: Pentium MMX, 233 MHz
Placa de baza: Acorp, chipset Intel TX, BIOS Award, 2xDIMM, 4xSIMM, 4xPCI, 3xISA
Memorie: 32 MB (un modul)
HDD: 2.1 GB Seagate
FDD: 3.5, Mitsumi dar cu probleme
CD-ROM: PHILIPS 32x
CD-Writer: LG 12x8x32x, 8MB buffer, fara burnproof
Placa video: Cirrus Logic, 2MB, PCI
Placa de sunet: PHILIPS chipset YAMAHA 16bit (OPL3-SAx), ISA
Mouse: PHILIPS 3 butoane, serial
Tastatura: AT, 104 taste
Carcasa: AT mini, 200W
Boxe: 2xspeaker, 80W PMPO
Altele: - adaptor PCI->2xUSB 1.1 Sweex
          - tuner FM Guillemont (DA, il dau si p-asta, si merge)
Monitor: 14 inch PHILIPS 104B functional, 1024x768@60Hz, optim 800x600@85Hz (True color 24 bit)
DAR: monitoru' nu-l dau pana luna viitoare cand imi iau altu' (sper pana la jumatea lunii).
Software: drivere pentru toate dispozitivele + MS Windows 95 (cu licenta !!!!), MS Works 4.5 (cu licenta).
Manuale: pentru toate dispozitivele mai putin placa de baza.

Toate cele de mai sus sunt functionale (daca nu am specificat altceva).

Cam atat... Dac-am uitat ceva o sa revin. Va rog sa asteptati pana imi iau alt monitor ca sa va dau tot sistemu' odata.

Mersi.

#40
andrei73d0

andrei73d0

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.09.2006
-_-  S-a dat.

#41
Ben Ami

Ben Ami

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 10.12.2004
inca ne miscam... si chiar intr-un ritm placut vederii   :coolspeak:  

http://forum.compute...ml#post36502105

#42
Ben Ami

Ben Ami

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 10.12.2004
Primele 2 poze:
Pentru Daniel - un baiat de 16 ani, ai carui parinti nu cred sa isi permita vreodata sa ii ofere un pc.Stau toti cu chirie intr-o casa nationalizata si abia isi permit sa o achite.Se ducea prin vecini sa mai "butoneze" la un pc, dar nu mai este nevoie datorita acestui proiect.

Urmatoarele:
Turcu Florin Ionut - Slatina, cu un tata care trimite 800 de mii/luna (odata la 4 luni) si cu prea multe operatii la activ... inca de mititel...
5 ani jumatate si multe vise!

Ii multumim Natei - care ne-a ajutat cu transportul!
(cu mama, cu Nata, si "aproape" singur... mai e pana corespondam cu el, pe mess)

Attached Files



#43
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 17.01.2009
Mai este valabil ''programul''?

#44
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004
Doresc si eu sa ma implic. As dori sa mi se prezinte/indice o situatie unde este nevoie de ajutor; Pun la bataie un computer si daca este cazul ,vedem ce putem face si altceva.

Later edit: cred ca putem discuta de doua sisteme complete disponibile.
LE 2: de principiu se poate conta pe mine si pentru operatiuni de consultanta, training si chiar implementare/configurare retele.

Edited by Cipsu, 01 November 2009 - 20:44.


#45
Ben Ami

Ben Ami

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 10.12.2004
http://forum.compute...ml#post40360185
cam aici definesc... in mare... problemele actuale.
existam inca, chiar daca avem probleme cu cate unii care incearca sa ne imite PRIVATIZAND ideea generoasa careia am ramas apropiati de 3 ani si jumatate.
moare lumea de foame, se pare chiar si medicii radiologi... care au inceput sa faca afaceri prostind lumea...
ce doresc este sa fiti atenti ce faceti si cui oferiti din inima aceste mici lucrusoare. nu odata am fost confruntati cu astfel de probleme.
eu sunt Ben Ami pe net (ma gasiti usor) cu ym: bennataben si telefon 0721.44.88.00 (la liber pe net de foarte multa vreme)
au aparut si ceva articole in ziare si un filmulet pe la Realitatea (il am acasa pe cd pentru cei interesati, dar il voi urca cat de curand pe un blog, pentru ca filmuletul e reusit si prinde intreaga idee)... am retinut pentru dumneavoastra 2 linkuri:
http://www.romaniali...i-necajiti.html
http://www.romaniali...-in-guvern.html

#46
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Inteleg si apreciez faptul ca (vreti sa) faceti un bine si multe lucruri bune. Insa de aici si pana la injurii si aruncat cu pietre este distanta mare. Incercati sa va rezolvati problemele in alt mod, in cazul in care acestea exista, si nu va complaceti in masa de internaturism romanesc, care - cum nu-i convine ceva - incepe sa scuipe in cel mai pur stil mioritic.

Multumesc pentru intelegere!

Edited by Tyby, 05 November 2009 - 13:18.


#47
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
dragilor, am facut putina curatenie mai sus. Intre timp am mai studiat problema, in limita timpului avut la dispozitie, si am ajuns la urmatoarea concluzie: vreti sa faceti un bine? Faceti-l! Sunt convins ca veti primi ajutor si feedback, asa cum ati vazut ca s-a intamplat si pana acum.

Insa NU vreau sa mai vad conflicte sau discutii despre conflicte (cu atat mai putin atacuri gratuite la persoana) de nici o culoare sau directie.

RETINETI: orice astfel de act duce direct la incetarea activitatii voastre pe acest forum.

#48
Ben Ami

Ben Ami

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 10.12.2004
celor care urmaresc Proiectul propriu-zis le pot anunta o miscare pe care urmeaza s-o facem marti seara spre miercuri, undeva prin judetul Tulcea.
ca sa fie bine ne mai trebuie 3 mousi normali si 2 perechi de boxe, functionale. evident... cine e dispus sa faca acest lucru, urmarind, asa cum am zis zilele trecute. donatia pana la destinatar. va multumim numai si pentru ca ati citit toate acestea!

Edited by Ben Ami, 09 November 2009 - 04:42.


#49
Ben Ami

Ben Ami

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 10.12.2004

View PostBen Ami, on 9th November 2009, 04:42, said:

celor care urmaresc Proiectul propriu-zis le pot anunta o miscare pe care urmeaza s-o facem marti seara spre miercuri, undeva prin judetul Tulcea.
ca sa fie bine ne mai trebuie 3 mousi normali si 2 perechi de boxe, functionale. evident... cine e dispus sa faca acest lucru, urmarind, asa cum am zis zilele trecute. donatia pana la destinatar. va multumim numai si pentru ca ati citit toate acestea!
reusiram... poze in fix o saptamana! multumim!

#50
Ben Ami

Ben Ami

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 10.12.2004
din acest moment nu mai raspundem la absolut nici o intrebare care nu se refera la bunul mers al Proiectului pentru copiii saraci. nu mai raspundem la nici o provocare. nu mai raspundem la flame, nu mai raspundem la off-topic. nu mai raspundem la intrebari care vizeaza alte persoane neimplicate in Proiect. nu mai raspundem la intrebari "existentialiste". nu mai raspundem la intrebari care n-au nici o treaba cu un bagaj minim de cuniostinte in limba romana. nu mai raspundem la apropouri jignitoare.

raspundem tuturor persoanelor binevoitoare si bine intentionate.

acest mesaj se va regasi pe toate forumurile tuturor siteurilor unde activam si unde incercam sa facem viata mai frumoasa copiilor lipsiti de mijloace materiale corespunzatoare achizitionarii unui computer. toti copiii merita un computer.

#51
Ben Ami

Ben Ami

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 10.12.2004
Deci, am deplasat DEFINITIV software-ul spre o distributie Linux (din mai multe motive, unele legate de necesitatea cristalizarii ideilor care s-au perindat prin acest thread, altele de noile orientari la nivel macrosocial, si nu in ultimul rand cele legate de capacitatea noastra de a localiza astfel de softuri si a le integra intr-un sistem perfect viabil). Ei bine, acest fapt este evident din ultimile noastre postari si, mai mult decat atat,  este DEFINITORIU pentru scopul nostru... "pachetul de programe" pe care un copil trebuie sa-l gaseasca pe calculatorul sau. pentru ca dorim sa facem acel material tiparit (de care am amintit in alte postari) si trebuie sa descriem in el fiecare "chestie" hardware si software, ca sa stie din start copilul care-s optiunile implicite. ce are la indemana si cam ce-ar putea face cu ele, incredintati fiind ca, daca lucrurile i se prezinta asa, mai ales ca trebuie sa stapaneasca destul de bine anumiti pasi in functionarea computerului pe o asemenea platforma, un joc va fi instalat mai greu. si nici hardul propriu-zis (placa video, cea de sunet, hardul) nu-l vor ajuta prea tare... mai ales ca trebuie sa upgradeze si driverele acestora, sa le impinga limitele mai sus (noi instaland drivere generice, cu care jocurile nu se inteleg chiar atat de usor). subliniez toate acestea pentru ca trebuie sa se inteleaga limitarile hardware si software... propiu-zise, si cam ce trebuie sa cunoasca un copil (daca are legatura la net) pentru a folosi calculatorul ca sa se joace. nu va mai zic de formatare si altele (pentru ca trebuie sa cunoasca parolele ca sa intervina la acel nivel).
ei bine, ca sa revenim, acest "pachet cu programele" cu care un copil ar avea ce face, sau din care ar avea ce invata - inca nu este pus la punct.
ne-ar ajuta orice parere motivata de o mica explicatie (de softuri facem rost usor! vrem sa pregatim calculatorul ca si cand copilul nu are acces la net, intrucat nu ne permitem sa ii asiguram si asa ceva cum foarte bine cunoasteti acest aspect).

multumim anticipat!

#52
anutza_nxs

anutza_nxs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 01.12.2010
In momentul de fata, particip la o campanie lansata de Discovery si UPC, in care prezint cazul unui copil abandonat, iar proiectul meu are ca scop indeplinirea nevoilor acestor micuti loviti crunt de soarta. Vine Craciunul si vreau sa simta si ei asta... Si eu provin dintr-o familie despartita, am simtit din plin greutatile vietii si mi-as fi dorit un tata atunci cand am luat prima palma pe strada de la un strain, si o mama in momentul in care m-am indragostit prima oara. Cazul si proiectul meu trebuiesc sustinute zilnic prin voturi, aici: http://clipedeinspir...sociale-pe-net/ .
Daca va uitati la celelalte proiecte propuse, niciunul nu are ca scop o mana intinsa pentru aceste suflete nevinovate, toti fac campanii ecologiste sau tehnologice, deloc rele, dar nu atat de acute. Va rog din inima sa ma votati pe mine si cazul meu cu cate stele considerati ca merita ideea mea si voi face tot posibilul ca acesti copii sa primeasca un dar de sarbatori, atat cat voi putea, sau medicamentele de care au nevoie. Din inima va rog sa fiti alaturi de mine si sa luptam pentru nevinovatii care au ramas pe strazi. Sotia mea nu poate avea copii si asta e un punct foarte dureros pentru amandoi. Va rog votati-ma de cate ori va amintiti:
http://clipedeinspir...sociale-pe-net/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate