Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...
 AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 

Nelimitat M fără perioadă contractuală

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009
Salutare,

Din capitolul "cum să îți iei țeapă dacă nu ești atent", vă prezentăm!

Acum aproximativ o lună m-am portat la telekom, abonament nelimitat M, la 6 euro - FĂRĂ perioadă contractuală - contract la distanță (primit și semnat prin intermediul curierului) . Oferta lor încă mai bântuie pe site-ul oficial.
Mbun, pentru că observ niște costuri suplimentare pe factură, iau contractul și surpriz, primul lucru de îmi sare în ochi : perioadă contractuală minim 24 de luni. :blink: Nu știu cum pana mea nu am văzut atunci, știu că m-am uitat la costuri, văzusem factura pentru sim postpaid, am aruncat rapid un ochi pe dreptul de retragere.


Sunat la servicii clienți, am înțeles de unde cei 145 de lei (2 prepay-uri portate), am dezactivat bonusurile lui pește prăjit (solicitate de tata mare, că de mine nu) și făcut sesizare pentru "fără perioadă" dar obligatoriu pe 2 ani. Adică, dacă mâine vreau să reziliez, cică mă costă aproximativ 350-400 lei.

Am luat site-ul ancom la puricat și constat că dumnealor nu au trimis o ofertă pe e-mail și chiar nu am primit nimic, pentru că nu aș fi continuat în condițiile impunerii celor 2 ani.
S-a discutat doar telefonic, am întrebat de vreo 5 ori dacă sunt obligată o perioadă de timp (deja îmi era mie jenă că insist cu întrebarea) , răspunsul, evident "nuuuuu, doamnă, dacă peste 3 luni vreți să reziliați, o puteți face liniștită". Mhm!

Întrebare: mai sunt persoane care beneficiază de această superofertă fără perioadă dar obligatoriu minim 24 de luni?

Mulțumesc!

PS: cine îmi reamintește că am semnat ca primarul, o să aibă ghinion 84586358655 de zile începând de azi. :D

Precizare: nu am luat nici un telefon, nimic. Doar portare prepay.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cred ca poti rezilia oricand, fara penalitati. Nu au pentru ce sa le ceara.

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
daca nu ai luat nimic de la ei poti rezilia oricand.

Si nu mai face contracte la telefon - te excrocheaza agentul sa sa-si ia comision.
Au fost multe cazuri - si maica-mea a fost excrocata - i-au schimbat contractul fara acordul ei - si-au tras o amenda de la Ancom ptr asta.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 lelali, on 27 mai 2021 - 19:59, said:

Acum aproximativ o lună m-am portat la telekom, abonament nelimitat M, la 6 euro -

Ce presupune nelimitat M? La 6 euro poate merita.


edit: este oferta asta?

https://www.telekom....flowType=portin





Attached File  telekomm.jpg   46.66K   77 downloads

Edited by MembruAnonim, 27 May 2021 - 20:17.


#5
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,852
  • Înscris: 01.11.2005

 lelali, on 27 mai 2021 - 19:59, said:


PS: cine îmi reamintește că am semnat ca primarul, o să aibă ghinion 84586358655 de zile începând de azi. Posted Image

Ai semnat ca primarul. Vezi ca blestemele se intorc...

#6
Rudy22

Rudy22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 19.03.2021
telekom cerd ca sunt campioni la tepe
daca la orange sau vodafone te astepti sa fie o virgula un * , la telekom egratis , eventual iti mau dau ei ceva bani , asta pana semnezi si dupa tine te bine ce te asteapta
multa lumea imi zicea ca sunt idiot ca am ales digi , de 6 ani nu am stress, initial am verificat cu un prepay semnalul in 90% din locurile in care umblu am vazut ca ok si mi am facut abonamentul

Edited by Rudy22, 27 May 2021 - 20:33.


#7
A-ONE

A-ONE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,931
  • Înscris: 28.09.2017
@lelali
La Telekom doar pe prepay ești în siguranță, în rest sunt puși pe ciordeală. Poți rezilia fără probleme, în prealabil fă o sesizare către ANPC.


#8
Catalinr

Catalinr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 04.05.2004
la orange costa 19 lei, iar daca nu consumi net, primesti bani inapoi.. de ce se mai incurca lumea cu telekom, nu inteleg

#9
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009

 pasilla, on 27 mai 2021 - 20:08, said:

Cred ca poti rezilia oricand, fara penalitati. Nu au pentru ce sa le ceara.

 eiffel, on 27 mai 2021 - 20:12, said:

daca nu ai luat nimic de la ei poti rezilia oricand.

Si nu mai face contracte la telefon - te excrocheaza agentul sa sa-si ia comision.
Au fost multe cazuri - si maica-mea a fost excrocata - i-au schimbat contractul fara acordul ei - si-au tras o amenda de la Ancom ptr asta.
Angajatul de astăzi mi-a spus că trebuie să achit 50% din valoarea facturilor pe ultimul an, ceva de genul.

Chiar că e prima și ultima oară...

 MembruAnonim, on 27 mai 2021 - 20:16, said:



Ce presupune nelimitat M? La 6 euro poate merita.


edit: este oferta asta?

https://www.telekom....flowType=portin





telekomm.jpg
Am atașat printscreen.
Inițial era 8 euro, dar pentru că sunt io frumușică îl lăsau la 6.
Și că veneam din altă rețea, portam 2 numere, eeee! :naughty:

 tehnics, on 27 mai 2021 - 20:21, said:


Ai semnat ca primarul. Vezi ca blestemele se intorc...
Peste 1000 de ani, nici nu mai contează. :D

 Rudy22, on 27 mai 2021 - 20:32, said:

telekom cerd ca sunt campioni la tepe
daca la orange sau vodafone te astepti sa fie o virgula un * , la telekom egratis , eventual iti mau dau ei ceva bani , asta pana semnezi si dupa tine te bine ce te asteapta
multa lumea imi zicea ca sunt idiot ca am ales digi , de 6 ani nu am stress, initial am verificat cu un prepay semnalul in 90% din locurile in care umblu am vazut ca ok si mi am facut abonamentul
Am avut un prepay digi, ce-i drept, acum vreo 5 ani, era slăbuț semnalul.
Mulțumesc pentru idee. :D

 A-ONE, on 27 mai 2021 - 20:41, said:

@lelali
La Telekom doar pe prepay ești în siguranță, în rest sunt puși pe ciordeală. Poți rezilia fără probleme, în prealabil fă o sesizare către ANPC.
Văd că sunt. Aveam niște bonusuri stupide, oricum nici pe prepay nu consumam tot, pentru ce erau... Nu știu.

 Catalinr, on 27 mai 2021 - 20:43, said:

la orange costa 19 lei, iar daca nu consumi net, primesti bani inapoi.. de ce se mai incurca lumea cu telekom, nu inteleg
Te referi la yoxo?

30 de zile e termenul maxim pentru răspuns, nu?

LE: Greșisem atașamentul, vreau să sun mâine de pe alt prepay să cer o ofertă pentru portare, să văd dacă mi se spune același lucru. Să cer o ofertă pe mail, să compar. :D

Me, kojak. :D

Attached Files


Edited by lelali, 27 May 2021 - 21:02.


#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nelimitat M e cu perioada, doar Mobil Nelimitat era si este fara.

Oricum, nu ai luat telefon, deci poti rezilia si cand cer despagubiri ii reclami la ANCOM si se rezolva. Ai mare grija cu Telekom ca mereu fac ei cate ceva. Nu m-ar mira sa prinzi prin toamna alt val de scumpiri.

Mai bine te portezi la Orange/Vodafone, ai calitate mai buna, ai VoLTE... si siguranta ofertei si a pretului.

#11
A-ONE

A-ONE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,931
  • Înscris: 28.09.2017
@simple_dreams, din Vodafone s-o portat, singurele opțiuni rămase sunt Orange și Digi.

#12
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009
Și totuși, în acel printscreen scrie clar fără. Nu văd specificat nicăieri, nici o steluță că e valabil pentru trecerea de la prepay telekom la abonament sau altceva. Eu am obținut "oferta" solicitând să fiu sunată, am discutat cu angajatul și am trecut la "treabă".
De la Vodafone am plecat, aproape o lună de zile am avut probleme de semnal. Am schimbat sim-ul, nimic. Nici telefon de pe vremea lui tataie n-am și totuși, ca să pot vorbi, scoteam capul pe geam dacă nu mă mai auzeam nici lipită de el.
Aștept răspunsul lor și apoi solicit rezilierea, eram curioasă să văd dacă sunt singura gâscă.

Nu am cumpărat telefon ca să am perioadă contractuală.

Attached Files



#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Este pilaf site-ul, au Mobil M de vreo 3 ori deja... la tarife diferite. Probabil dupa cat de ghiniost esti sa apesi pe combinatie. :)

Cand apesi pe ofertele de portare aici: https://www.telekom....flowType=portin scrie clar... e doar primul fara perioada, Mobil Nelimitat la 8 euro (btw, asta era 6 euro inainte, acum e 6 doar daca treci de la cartela la abonamet). O varza intreaga.

Cat timp nu iti arata pe contract ce oferta ai exact si ce primesti sa nu mai crezi nimic.

#14
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009
Păi pe contract am 8 euro și am beneficiat de 2 euro discount. :D
Ăla 1.79 e norton și era gratuit prima lună. Daaaar, pe factură îmi mai apare nu știu ce bonus, niște răhățișuri.

Attached File  IMG_20210527_223510.jpg   125.37K   32 downloads

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu zic ca ala cu care ai vorbit ti-a spus ce vrei sa auzi doar sa te convinga sa ii faci comisionul. Daca zici ca n-ai semnal bun in interior, la ceilalti operatori mai ai optiunea sa folosesti apelarea prin wifi, daca suporta telefonul si daca ai router. Cat timp ai semnal de la el nu mai e o problema sa primesti apeluri sau sa apelezi.

Merita sa ii arzi si sa portezi la alt operator.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
8 euro pe un abonament la Telekom in 2021, parcă te ia cu greață... Scapa de el, ai alternative la greu, pana si la cartela lor iesi mai bine.

Aceleași beneficii le am si eu la Telekom, doar ca la 1 euro si fara perioadă contractuală. Și zace nefolosit sim-ul, la ce hal de retea au.

Edited by MembruAnonim, 27 May 2021 - 21:46.


#17
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009

 MembruAnonim, on 27 mai 2021 - 21:40, said:

Eu zic ca ala cu care ai vorbit ti-a spus ce vrei sa auzi doar sa te convinga sa ii faci comisionul. Daca zici ca n-ai semnal bun in interior, la ceilalti operatori mai ai optiunea sa folosesti apelarea prin wifi, daca suporta telefonul si daca ai router. Cat timp ai semnal de la el nu mai e o problema sa primesti apeluri sau sa apelezi.

Merita sa ii arzi si sa portezi la alt operator.
Da, sunt convinsă că mi-a spus ce am vrut să aud, de aceea au trimis direct contract, fără ofertă pe mail, nimic.

 MembruAnonim, on 27 mai 2021 - 21:40, said:

8 euro pe un abonament la Telekom in 2021, parcă te ia cu greață...

Aceleași beneficii le am si eu la Telekom, doar ca la 1 euro si fara perioadă contractuală. Și zace nefolosit sim-ul, la ce hal de retea au.
Și plătesc și 11 lei pentru mms, da? :D

Chiar, dacă reziliez pierd numărul? Că asta ar fi foarte grav.
Sau să fac direct cererea de portare sau trecere pe prepay.
Efectiv îi sparg, le pun o bombă dacă pierd numărul. :D

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ca sa portezi nu faci reziliere, ci direct portare la ce operator vrei tu.

Vrei la Orange? Poti sa faci direct din aplicatie portare daca vrei Yoxo. Daca vrei altfel, scrii si primesti sfaturile necesare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate