Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati
 Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?

Ati face o reconversie profesiona...
 Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...
 

Alegere amplificator

- - - - -
  • Please log in to reply
409 replies to this topic

#55
MrMishu

MrMishu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 25.03.2021

View PostTzur, on 05 mai 2021 - 20:19, said:



Toata seria aia de aplificatoare au speaker load 6ohm minimum si sunt si destul de vechiute imi e greu sa cred ca mai gasesc eu unul fara sa fie umblat in el sau sa nu aiba nevoie de interventie.

Boxele mele sunt 4-8ohmi asa scrie in specificatiile lor atat de pe site-ul oficial cat si in manualul utilizatorului deci nu cred ca ar functiona.

View PostTzur, on 05 mai 2021 - 20:19, said:

Eu zic ca un Yamaha AX 700 sau 730 sau 830 sau 870 sau 890 luat SH in stare buna e arhi suficient si nici nu spargi banca. Ar trebui sa dai pe la 700 Ron pe un exemplar bun. Si daca nu ti-o place, il vinzi cu cam tot atat. Desi sunt sigur ca iti va place.

La astea ma refer , nu se vede in postul asterior.

Edited by Dany_Darke, 06 May 2021 - 12:47.


#56
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Ok.
In final am comandat un Audiolab 6000A Play.

Impresii dupa ce-l primesc si rodez putin

#57
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
A ajuns.
După  primul contact, pot spune că e un feeling diferit, premium, față de AVR-ul meu (Denon x1400h). Calitatea materialelor și finisajul sunt din alta clasă.
După masă o sa-l instalez. Revin cu impresii.

Attached Files



#58
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Cel mai interesant va fi daca simti o diferenta pe aceleasi boxe, de preferat cu aceeasi sursa.

#59
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Vor fi aceleasi boxe, iar ca sursa voi avea pickup-ul.
Teoretic ar trebui sa fie o diferenta mare intre un avr si un amp stereo, mai ales ca a costat dublu.

#60
Brosteanu-Robert

Brosteanu-Robert

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 16.05.2019
Diferențele vor fii minore pe aceleași boxe,dacă aveți posibilitatea încercări și alte boxe.
Va spun din propria experienta, pe niște diamond 225 am probat mai multe amplificatoare și a rezultat cam același sunet.
Pt un sunet diferit am cumpărat alte boxe.

#61
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Aici sunt mai multe lucruri de testat nu doar partea de amplificare. Sunt foarte curios de dac-ul intern, dar si intrarea phono pentru pick-up. Nu in ultimul rand partea de streaming care, la Denon (Heos), mai dadea si rateuri.
Oricum, la finalul acestui an voi inlocui boxele cu unele cam din aceiasi gama de pret.

#62
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006
Interesanta alegerea.

Nu aveau versiunea pe argintiu ? Parca arata mai smart&clean.

Oricum, sa-l stapanesti sanatos!

Si sa ne zici cum stie sa cante.

#63
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006

View PostTzur, on 12 mai 2021 - 07:00, said:

Interesanta alegerea.
Nu aveau versiunea pe argintiu ? Parca arata mai smart&clean.
Oricum, sa-l stapanesti sanatos!
Si sa ne zici cum stie sa cante.

Nu. A fost singurul aparat aflat pe stoc in Romania.

Acum primele impresii.
Desi nu am apucat sa-l ascult decat vreo 2-3 ore, in total, pot spune ca este peste AVR-ul meu la toate capitolele, mai putin la unul. Sigur, e o diferenta data in primul rand de specificaul fiecarui aparat. La filme se simte lipsa celor 5 canale. Adica, pentru o experienta completa ai nevoie de minim 5.1.
In rest, la orice inseamna muzica este superior. Sunetul e mai bogat, mai clar.
Partea de DAC este cu mult mai buna. Daca la AVR atunci cand faceam streaming de pe Tidal era o diferenta clara intre aceleasi piese redate prin comparatie si pe pickup, in favoarea pickup-ului, aici diferenta este foarte mica si nu pot vorbi de un sunet superior, de o parte sau alta, ci doar suna diferit, dar foarte putin diferit. Asta in conditiile in care si pickup-ul se aude mai bine pe acest amplificator.
Singurul minus, din ce am constatat pana acum, e ca la filme se simte lipsa sistemului 5.1. O sa recuperez putin prin adaugarea subwooferului care inca nu l-am conectat pentru ca imi trebuie un cablu RCA to RCA. Oricum partile unde exista muzica in film sunt savuroase, chiar mi se pare ca e mai bine ca inainte, iar cand spun minus e vorba de dialoguri si efecte sonore.
oricum, am trecut la sistem stereo tocmai pentru ca mai mult ascultam muzica decat vizionam filme.
O sa revin dupa cateva zile, dupa ce ascult mai multa muzica.

#64
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Apropo, intrarea phono este excelenta. Nu mai am nevoie de amplificatorul de doza.
Asa ca, scot la vanzare Rega FONO MINI A2D-ul.

#65
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Si cateva poze cu phono stage-ul scos la vanzare.
Aici aveti si un review: https://www.whathifi...mini-a2d/review
Numai 400 lei. E ca noua. In cutia originala.

Attached Files



#66
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006

View PostMrMishu, on 27 aprilie 2021 - 09:49, said:

As dori sa achizitionez unul dintre urmatoarele aplificatoare pe care sa le folosesc cu o pereche de boxe pe care le detin deja Dynavoice Challenger M-65EX V.4. Ce imi recomandati sa cumpar si de ce .? Multumesc !

Second Hand :

Technics SU-C1000 (preamp) + SE-A1000 (Aamp)
Technics SU-C1010 (preamp) + SE-A1010 (Amp)
Sony TA-FA50ES
Harman Kardon HK680
Parasound Halo 2.1

Noi:

Marantz PM8006
Yamaha A-S801
Atoll IN200 Signature

Până la urmă ce amplificator ați ales?

#67
Alexandru2212

Alexandru2212

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 30.09.2015

View Postoverseas, on 27 aprilie 2021 - 12:15, said:

Pai pune un grafic de raspuns in frecventa cu boxele, sa vada colegii care se pricep.
Ca la categoria aia de pret eu - de ex. - zic ca 3050i sunt cele mai bune.
La 3050i m-am orientat (or să stea în magazin până fac rost de mălai), dar amplificatorul cred că o să fie SH!Posted Image
Ce amplificator ar merge la ele?

#68
Alexandru2212

Alexandru2212

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 30.09.2015

View Postoverseas, on 27 aprilie 2021 - 17:10, said:

Cum ziceau colegii mai priceputi pe aici, boxele conteaza cel mai mult. Deci sa zici doar ca ai boxe si cauti un amp nu o sa te ajute sa primesti foarte multe recomandari.
Acum am citit, mă orientez io! Posted Image

#69
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,667
  • Înscris: 24.10.2015

 Alexandru2212, on 25 mai 2021 - 18:47, said:


La 3050i m-am orientat (or să stea în magazin până fac rost de mălai), dar amplificatorul cred că o să fie SH!Posted Image
Ce amplificator ar merge la ele?

Yamaha as701 sau rn803d daca vrei o solutie completa.

#70
Alexandru2212

Alexandru2212

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 30.09.2015
Mulţumesc, dar  nu mă dă banii afară din casă!Posted Image
O să fac un efort pentru boxe (3050i)Posted Image
Nu  vreau 5.1 sau 7.1, stereo e de ajuns...şi fără sub

Edited by Alexandru2212, 25 May 2021 - 19:57.


#71
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,667
  • Înscris: 24.10.2015
rn803d e tot stereo. Atunci cauta ceva sh.

#72
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
A-S501 SH, 3050i sunt relativ sensibile, nu e neaparat nevoie de 701, iar 803 e chiar o inutilitate daca nu faci management de bass, streaming si alte minuni. Dar nici catre A-S301 nu ar fi bine sa te duci, ca apoi te duci prea in jos pentru boxele alea.

Marantz 6006/6007, Denon-urile din aceeasi gama de pret. Sa nu iei primul model din gama de la niciun producator de-asta de duzina, gen Marantz 5005, NAD 316, ca iti faultezi un pic boxele. Dar nu ti-as indica nici gamele de deasupra, alea care sar de 3000 lei pret de noi, ca investesti prea mult si doar in situatii extreme va fi o diferenta. Tu singur ai zis ca nu te dau banii afara din casa.

Stai calare pe OLX pana vezi un A-S501 la 1500-1600 lei, de preferat cu un pic de garantie inca.

Edited by Notsure, 25 May 2021 - 20:19.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate