Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Alegere amplificator

- - - - -
  • Please log in to reply
409 replies to this topic

#1
MrMishu

MrMishu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 25.03.2021
As dori sa achizitionez unul dintre urmatoarele aplificatoare pe care sa le folosesc cu o pereche de boxe pe care le detin deja Dynavoice Challenger M-65EX V.4. Ce imi recomandati sa cumpar si de ce .? Multumesc !

Second Hand :

Technics SU-C1000 (preamp) + SE-A1000 (Aamp)
Technics SU-C1010 (preamp) + SE-A1010 (Amp)
Sony TA-FA50ES
Harman Kardon HK680
Parasound Halo 2.1

Noi:

Marantz PM8006
Yamaha A-S801
Atoll IN200 Signature

#2
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Toate modelele de acolo sunt overkill pt acele boxe. Nu ca putere ma refer.
Adica nu se ia un amplificator de peste 1000 euro pt niste boxe de 2000RON perechea.
Intr-un set-up audio , boxele sunt cele mai importante , acolo se investeste cel mai mult. Nu obtii mare lucru punand amplificatoare cat mai de top pe boxe ieftine.
La boxele alea e bun orice SH bine ales pe care sa nu dai mai mult de 1000 RON.

#3
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
Sh Yamaha A-S501 ?

#4
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Depinde de pret.
Din lista aia de sus HK 680 ar fi suficient. Vad ca e vreo 600RON.

#5
MrMishu

MrMishu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 25.03.2021
Este expirat anuntul cu 600ron iar pe o_x este 900ron.

Oamenii de la mag. de unde am cumparat boxele, nu stiu daca pot da numele, imi tot recomanda amplificatoare mai dinamice pt aceste boxe. i-am intrebat ce parere au despre Marantz PM8006 si au zis ca e prea moale recomandandu-mi Atoll IN200 Signature la ceeasi bani.

#6
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
Poate ii trebuie intrari digitale.

#7
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008

 MrMishu, on 27 aprilie 2021 - 11:02, said:

Este expirat anuntul cu 600ron iar pe o_x este 900ron.

Oamenii de la mag. de unde am cumparat boxele, nu stiu daca pot da numele, imi tot recomanda amplificatoare mai dinamice pt aceste boxe. i-am intrebat ce parere au despre Marantz PM8006 si au zis ca e prea moale recomandandu-mi Atoll IN200 Signature la ceeasi bani.
Normal ca ei recomanda produse scumpe.
Eu asa face o manevra: vand boxele , daca tot sunt dispus sa dau > 1000 euro pe un amplificator , dau banii astia pe niste boxe adevarate. Cu ce ramane am bani berechet sa iau ceva SH bun ca amplificator. Si poate chiar ceva nou ,nu SH.
Abia atunci vei avea o crestere in calitate a sunetului. In aceiasi suma.

Edited by edigee, 27 April 2021 - 11:16.


#8
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
adica sa regandeasca utilizarea bugetului

#9
MrMishu

MrMishu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 25.03.2021
Imi pare rau ca ai o parere asa de proasta despre boxele mele, inclin sa cred ca nu le-ai ascultat.  Au un sunet mult peste categoria de pret.
Scopul acestui topic este sa imi fac o parere despre acele amplificatoare un top.Cred ca am gresit adaugand si boxele pe care vor fi folosite.

Ei mi-au recomandat ceva in aceeasi categorie de pret cu ce am solicitat eu. Nu mi-au recomandat nimic mai scump au zis ca imi ofera Atoll la acelas pret cu Marantz.

Edited by Dany_Darke, 27 April 2021 - 11:36.


#10
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Exact.
De ex nici la mine nu e perfect. Folosesc boxe care (de noi) costa 2000 euro si amplificator de 1500 euro. Tot nou.
Bine , eu nu le-am luat la preturile astea dar asa , ca idee.

#11
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
Daca mai are drept de retur e interesant sa regandeasca sistemul.
De inceput cu ofertele combo de la avstore ca idee.

#12
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015

 MrMishu, on 27 aprilie 2021 - 11:22, said:

Imi pare rau ca ai o parere asa de proasta despre boxele mele, inclin sa cred ca nu le-ai ascultat.  Au un sunet mult peste categoria de pret.
Scopul acestui topic este sa imi fac o parere despre acele amplificatoare un top.Cred ca am gresit adaugand si boxele pe care vor fi folosite.

Ei mi-au recomandat ceva in aceeasi categorie de pret cu ce am solicitat eu. Nu mi-au recomandat nimic mai scump au zis ca imi ofera Atoll la acelas pret cu Marantz.

Harman Kardon l-as pune pe la coada in lista aia. Acum depinde si de pret. Daca e mai ieftin si e in stare buna de ce nu. Doar ca-s cam "moi" in general HK si tu doresti ceva mai dur.

#13
MrMishu

MrMishu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 25.03.2021

 vinciun, on 27 aprilie 2021 - 11:47, said:

Harman Kardon l-as pune pe la coada in lista aia. Acum depinde si de pret. Daca e mai ieftin si e in stare buna de ce nu. Doar ca-s cam "moi" in general HK si tu doresti ceva mai dur.

Nu am zis nicaieri ca vreau ceva dur. Doar cel mai bun aplificator pentru fiecare dintre cele 2 liste SH/Nou care sa se potriveasca cu boxele mele.

#14
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
Pai pune un grafic de raspuns in frecventa cu boxele, sa vada colegii care se pricep.
Ca la categoria aia de pret eu - de ex. - zic ca 3050i sunt cele mai bune.

#15
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
La toate graficele pe care le gasesti pe net li s-a aplicat un fel de netezire ca sa fie mai usor de inteles. In realitate curba aia e mult mai dintata. Asa ca, din punctul meu de vedere, privind grafice doar iti faci o idee despre echilibrul tonal general care oricum se poate modifica usor din potentiometre sau eq asa ca e mai putin relevant. Problema e ca nu o sa stii cat de clar se aud boxele privind graficul. Faptul ca vezi  pe grafic medii mai accentuate, sa zicem, nu garanteaza ca sunt si foarte clare.

Ajuta si graficele cateodata, cand vezi o curba foarte neregulata cu varfuri si gropi abrupte si ascutite nu e de bine. Altfel, cand vezi o curba care variaza lejer plus minus 3db iti faci doar o idee despre echilibrul tonal si atat.

#16
MrMishu

MrMishu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 25.03.2021
Pana acum  am nu am primit niciun raspuns la ceea ce am intrebat . Care dintre aplificatoarele prezentate in cele 2 SH/Noi este mai bun si de ce? Vreau parerea fiecaruia de ce amplif x si nu amplif y pentru ca eu sa folosesc aceste informatii si sa aleg unul . NU am deschis acest topic ca sa vb despre boxele mele cat de bune sunt sau nu.

#17
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
Ca sa fiu amabil, vezi cum se pune problema:
https://forum.softpe...here-cu-boxele/

Ca sa fiu realist, nu te vad bine cum pui problema. Ca sa zic asa, daca sunt asa de meseriasi vanzatorii tai de boxe, sigur pot sa-ti recomande (cu argumente) ce sa iei.
Ai primit si observatii punctuale, pe lista.

Dpdv tehnic exista forum (la singular) care prezinta masuratori cu amplificatoarele testate, daca ai norocul sa gasesti modelele testate acolo.

#18
MrMishu

MrMishu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 25.03.2021
Nu inteleg unde bati ?

Edited by Dany_Darke, 27 April 2021 - 14:08.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate