Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Alegere amplificator

- - - - -
  • Please log in to reply
409 replies to this topic

#19
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Ia aproape orice amplificator SH intre 300-1000RON. Nu ai nevoie mai mult.
Ti s-au dat cele mai utile sfaturi. Stiu ca e greu sa te abata cineva de la o anumita idee ,dar incearca sa fii mai flexibil.

#20
Brosteanu-Robert

Brosteanu-Robert

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 16.05.2019
Dintre cele 3 amplificatoare noi,Atoll e cel mai bun.
Dar e prea mult pt boxele alea.

#21
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Eu nu bat, vantul bate.
Eu am dat link.
Si nu bat, am zis direct, aproape puredirect :)

#22
MrMishu

MrMishu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 25.03.2021
Cand am cuparat boxele aveam un Technics SA-DA10 mossfet, condensatori TAKEH II100w , TOTL la momentul lasari. Se auzea foarte bine muzica jazz si rock dar la dance/ electronica basul era foarte floscait. Am incercat cu un alt aplif de la un vecin un Sony nu mai stiu exact de model dar mult sub Technics. Basul pe Sony se auzea mai bine dar pe medii/inalte nu era la fel de curat bine definit . Deci trag eu o concluzie ca totus nu toate aplif intre 300 si 1000ron or sa se auda bine.

#23
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Sa zicem ca off topic, dar la banii aia nu mai bine: Roksan K3 sau Rega Elicit-R ?

#24
Brosteanu-Robert

Brosteanu-Robert

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 16.05.2019
Cauta poze cu interiorul lui Atoll și comparal cu Roksan k3.
:))

#25
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
sunt si eu interesat de un amplificator bun.
Am decis sa fac pasul spre stereo. Am constatat ca mai mult ascult muzica decat mai uit la filme. Deocamdata si eu studiez piata.
Voi ramane cu boxele față si un subwoofer.

Mă intereseaza amplificatoarele Atoll, sunt curios cum suna comparativ cu un AVR Denon.

#26
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Cum ziceau colegii mai priceputi pe aici, boxele conteaza cel mai mult. Deci sa zici doar ca ai boxe si cauti un amp nu o sa te ajute sa primesti foarte multe recomandari.

#27
gast1

gast1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 11.02.2008

 Calinuus, on 27 aprilie 2021 - 16:35, said:

sunt si eu interesat de un amplificator bun.
Am decis sa fac pasul spre stereo. Am constatat ca mai mult ascult muzica decat mai uit la filme. Deocamdata si eu studiez piata.
Voi ramane cu boxele fațã si un subwoofer.

Mã intereseaza amplificatoarele Atoll, sunt curios cum suna comparativ cu un AVR Denon.
Un amp dedicat stereo are mai putine componente,mai putine functii, in general un transformator mai bun. Scopul lui este calitatea sunetului in detrimentul functiilor si conectivitatii.
Probabil va suna mai bine,va avea mai mult control...

#28
MrMishu

MrMishu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 25.03.2021
Scopul acestui topic este sa ma ajutati sa sa aleg din amplificatoarele propuse(SH sau nou) si nimic mai mult , Alte discutii despre alte amplificatoare sau boxe SUNT OFFTOPIC @ Mr. Overseas.

#29
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Cred ca ideea forumului este sa-i ajutam pe altii cu experienta pe care o avem fiecare.
Deci, aștept recomandari bazate pe experienta membrilor acestui forum cu diverse amplificatoare. Bineinteles ca e de dorit sa se mentioneze atât boxele folosite cat si sursa muzicii (CD-player, pickup, streaming etc.).
Nu cumpar boxe cumpar amplificator, iar pentru asta am alocat aprox. 3000-4000 lei. Aste e mai mult decat am dat pe AVR si ma astept sa fie un plus de calitate in sunet.
Neaparat nou, nu vreau SH.

Edited by Calinuus, 27 April 2021 - 17:54.


#30
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
In banii istea eu am ales yamaha rn803d :) Daca esti purist si apreciezi calitatea constructiei poti merge pe as801.

#31
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007

 vinciun, on 27 aprilie 2021 - 18:20, said:

In banii istea eu am ales yamaha rn803d :) Daca esti purist si apreciezi calitatea constructiei poti merge pe as801.

Da boss, dar a ramas secret ce boxe detine omul.

#32
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Si ce... el vrea best by in bugetul acesta.

Nici pe mine nu m-a interesat sa se imperecheze cu boxele. Acum daca as da timpul inapoi tot pe acesta l-as lua.

Edited by vinciun, 27 April 2021 - 18:35.


#33
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Best stereo amplifiers 2021: best integrated amps for every budget

https://www.whathifi...ereo-amplifiers

#34
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Eu de mult nu mai am incredere in whathifi. Daca observi la ei Marantz mereu e icaoana sfanta. Si nu de putine ori  observat incoerenta la ei. De exemplu V e mai bun decat W, W mai bun decat Y, Y mai bun decat Z si in final Z mai bun decat V. Te doare capul.

Din lista aia doar rega brio am vazut sa fie apreciat pe toate forumurile. In rest, nu as da 700 de euro pe marantz pm6007 sa ma impusti.

Am ascultat 6006 care e tot pe acolo si nu am vazut nimic deosebit incat sa dai 700 de euro pentru 45 de watts. De la marantz as lua de la 800x sau deloc.

Naim nait sunt bune la sunet ( din ce spune lumea) dar daca te bagi la brandul acesta esti mancat. Toata cablaraia e specifica. Esti obligat dupa aia sa iei toata linia de la ei. Apoi mereu iti baga tot felul de chestii de tuning pe gat. De parca nu au putut sa-l faca din start cum trebuie si gata. Vrei nu vrei incepi sa cumperi sa schimbi tot felul de piese la el ( cel putin asa vad la altii). Producatorul cica a lasat loc de upgrade dar in realitate te pacaleste sa tot cumperi piese de tuning la nesfarsit.

#35
pedros_2005

pedros_2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 03.12.2007

 overseas, on 27 aprilie 2021 - 18:38, said:

Best stereo amplifiers 2021: best integrated amps for every budget

https://www.whathifi...ereo-amplifiers
Din lista aia cxa61 sau cxa81 le-as lua oricind cu ochii inchisi. In toate recenziile sint cotate mai bine decit vechea serie cxa60/cxa80, iar daca treaba asta e adevarata chiar merita luate. Spun asta pt va stiu cit de bine se aude cxa60-ul din dotare... Amp-urile din noua serie au dac nou, ess sabre si toate intrarile digitale posibile!

Edited by pedros_2005, 27 April 2021 - 20:17.


#36
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Cxa61 in jur de 900 de euro. As lua oricand as801. Tot cu ess sabre, intrari digitale de care vrei, e mai puternic, materiale premium, e mai frumos si are corectii de ton plus loudness :D Pentru mine conteaza mult.

Poate imi trimit vreun cadou astia de la Yamaha cata publicitate le fac :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate