Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?
 

Securitate! VPN sau altceva?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Interzis

Interzis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 13.04.2003
Am o retea care iese in net printr-un router.
Toate calculatoarele trebuie sa "iasa" in net prin acest router dar nu toate calculatoarele trebuie sa se vada intre ele!
De ex, calculatoarele din acelasi workgroup si sa se vada intre ele ca intr-o retea windows cu share si ce mai trebuie dar celelalte sa nu vada workgroup-ul si computerele din acest workgroup.
Pe calculatoare ruleaza Win98, Me, XP... iar routerul este Slackware.

Cum se poate face asta? VPN? Altceva?

Tnx!

#2
lLIVIU

lLIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 28.11.2001
Fii mai explicit, te rog. Problema pare de retea locala, nu de Internet ... ce legatura are VPN-ul vu problema ta ? (ca eu nu o vad ...). Calc. sint toate intr-o singura locatie ?

#3
Interzis

Interzis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 13.04.2003
Calculatoarele sunt in trei locatii si fac parte din aceeasi retea (cablata local si interconectata wireless). Vreau sa separ cumva anumite calculatoare, ca si cum acestea ar avea o retea separata de celelalte.

Adica sa fac ceva de genul doua workgroupuri, fiecare cu alta adresa de retea (192.168.0.xxx si 192.168.1.xxx) dar cu alt nivel de securitate. Vreau ca in reteaua 192.168.0.0 sa nu poata intra alte calculatoare care de ex. fac parte din 192.168.1.0

Ca sa mai detaliez problema: am 15 calculatoare ale unei firme care-si plateste accesul la net si are propriul router.
Firma aceasta vrea sa mai dea acces la net si altor calculatoare prin reteaua lor proprie dar aceste calculatoare "client" sa nu poata intra in retea. Sa foloseasca reteaua firmei doar ptr acces la net, eventual sa se vada intre ei (daca vor)

#4
lLIVIU

lLIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 28.11.2001
inca o intrebare : in toate cele trei locatii conectate prin radio exista calculatoare din cele doua categorii ? ce switch-uri aveti in cele trei locatii ? ce echipamente radio folositi ?

#5
Interzis

Interzis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 13.04.2003
da! in toate trei! stii cum e: te vede unu si zice ca vrea si el ca altfel nu te lasa sa pui antena pe bloc (am si cazuri d-astea)!!

switchuri? de 8... daca le pot zice switch-uri... d-alea ieftine... habar nu am cum se numesc. pe una din locatii, unde e routerul am reusit de am pus un hub mai sanatos de 12 de la Allied Telesyn. http://www.alliedtel...product/FH712SW

echipamente radio? ap-uri netgear me102

deci... unmanaged hardware
tnx a lot!

#6
Guest_AcidMan_*

Guest_AcidMan_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Problema s-ar rezoolva printr-un server , sa zicem Win 2000 Server si creearea de mai multe grupuri de utilizatori si workgrupuri , fiecare cu drepturile respective. O alta solutie ar fi alocarea de ip uri diferite si de alte subnet mask uri . desi in felul asta cred ca unii ii vor vedea pe ceilalti dar invers nu. Atata ma pricep.

#7
Crash

Crash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,066
  • Înscris: 27.08.2002
lol da stii sa explici ............ca nu prea inteleg
daca se poate fa si tu o schita ...ceva
de exemplu
1)daca calculatoarele din afara firmei vin prin intermediul unui singur cablu atunci poti infige alta placa de retea in router(varianta asta este cea mai sigura)

2)daca fiecare calculator intra in switch-ul retelei atunci mai cumpara un switch si la fel ca la punctul 1 ....inca o placa separat in server

3)varianta spusa de AcidMan la fel este f. buna dar are un mare dezavantaj:win2k nu se compara cu un slack la routare si siguranta.......


P.s iti recomand sa separi cele 2 retele ,daca vrei securitate deplina in interiorul firmei...........

P.s 2 eu am la servici 2 retele distincte tocmai pentru siguranta.......una este contabilitate,vanzari,magazie iar cealalta tehnicul .......binenteles ca ele comunica prin intermediul unui  samba server dar nu se vad direct...........deci ....trage si tu concluzia cum este mai bine(acum depinde si de importanta datelor de pe acele compuri)

#8
Interzis

Interzis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 13.04.2003
Da... ca sa separ calculatoarele firmei de celelalte nu e o problema la nivel de locatie! Dar ambele huburi tot prin aceleasi acces pointuri se "vad" cu restul retelei (router, etc) deci ar trebui sa dublez si legatura wireless... asta e cam nashpa! sau sa pun pe fiecare locatie cate un router cu doua NIC fiecare cu hubul ei ??

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate