Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Sens giratoriu tamponare

- - - - -
  • Please log in to reply
582 replies to this topic

#37
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Powerup, on 28 februarie 2021 - 14:51, said:

pentru ca sunt obligati sa respecte marcajul si nici unul nu l-a respectat
marcajul fiind linia discontinua din intersectia sens giratoriu . Posted Image

#38
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumãtor înrãit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009

 CovertTwo, on 28 februarie 2021 - 09:15, said:

Iar non problema asta ?
Ar merita ca astia de la IGPR să facă un clip explicativ si sa l difuzeze la cateva televiziuni...

Berbecul de CS trebuia să acorde prioritate la schimbarea benzii, sa treaca pe 2, apoi pe 1 si dupa aia să iasă din sens. Nu mergea din prima, aia e, mai dadea o tură si se incadra corect.
eu zic că ar merita o lege clară, care să facă sensul giratoriu ceea ce îi e menit, adică fluidizarea traficului. atâta vreme cât pe banda 1 din sens te poți roti în voie, numai de fluidizare nu mai e cazul. dacă s-ar respecta încadrarea în sens și semnificația săgeților n-ar mai fi nevoie de topic despre prioritate în sens giratoriu. conform legislației actuale, ăla de cs e vinovat.

#39
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 26.06.2009

 piratu2191, on 28 februarie 2021 - 15:25, said:

Nu prea am intrat in discutii legate de sensurile giratorii pentru ca mi se par inutile...Ai cedeaza la intrare fata de cei din sens si apoi ai un drum in cerc unde aplici legislatia clasica...Nu vad nimic interpretabil aici . Masina de CS putea veni si din sens opus si se afla tot acolo in momentul accidentului. Evident ca tot CS era de vina. Marcajele sunt orientative, odata patruns in sens conteaza doar asigurarea la schimbarea benzii. Putea fi zapada pe jos cum a mai zis cineva si nu se vedeau marcajele. Regula e simpla. In Brasov si eu merg inainte de pe orice banda...Sunt giratorii f multe si la fel de multi melci. Ideea e sa anticipezi traficul si daca ai intrat ca ala de CS pe ultima banda si vrei inainte ori o calci ori te asiguri.

Legat de semnale, da, dau semnal stanga inainte de giratoriu cand fac stanga (daca giratoriu' e doar cu 4 iesiri) pentru fluidizarea traficului si pentru a intelege ceilalti intentia mea. Practic asta este rolul semnalizarii. Multi nu inteleg chestia asta. Daca as vedea pe unul la centura la chitila cu semnal dreapta pe b2 inainte de sens as frana si as astepta sa vad ce face, ma gandesc ca vrea sa iasa pe prima de pe b2. Inteleg logica semnalizarii dreapta, pt ca intr-adevar, virezi la dreapta dar cele mai multe giratorii de la noi sunt cu 4 iesiri asa ca eu folosesc semnalizarea acolo ca intr-o intersectie normala (+dreapta la iesire) si nu am avut nici o problema vreodata.
M-ai pierdut la faza cu "marcajele sunt orientative"?!? Unde ai gasit tu acest lucru in legislatie. Marcajele sunt obligatorii si daca nu le respecti vei fi sanctionat.

M-am regasit putin cand ti-am citit prostia cu "semnalizarea stanga" in sensul giratoriu. Sper sa nu te nimeresc prin trafic ca esti belea :-)

In intersectii nu exista benzi pentru ca intersectia, asa cum ii spune si numele, nu este un drum ci o intersectie de drumuri. Acele linii intrerupte din intersectii sunt marcaje de ghidare si nu benzi. De asta tot ce spui tu legat de circulatia pe benzi nu se aplica, ci se aplica regulile de circulatie in intersectii. Nu conteaza ca intersectiile sunt in cerc (giratoriu), Y sau alte forme geometrice. Ele toate au aceleasi reguli, cu particularitatea prevazuta in lege pentru giratoriu: cel din intersectie are prioritate fata de cel care vrea sa intre in intersectie.

Brasovul chiar este un exemplu bun: ai marcaje si ti se spune pe ce banda sa te incadrezi inainte de intersectiile sens giratoriu exact ca la prosti! Cred ca este orasul cu unele din cele mai bine marcate si prevazute intersectii din tara.

#40
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,411
  • Înscris: 01.12.2001

 arg, on 28 februarie 2021 - 13:00, said:


colegu in desen ambii schimba banda.
uita-te mai bine la schita si reciteste ce am scris.
BV e pe banda 2 și nu schimba nimic.
CS din banda 3 îl pocnește pe asta din 2. Eu așa văd în desen.

Vezi și din ce banda au venit că mai jos a desenat omu

#41
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 26.06.2009

 sanderoalex, on 28 februarie 2021 - 16:17, said:

eu zic că ar merita o lege clară, care să facă sensul giratoriu ceea ce îi e menit, adică fluidizarea traficului. atâta vreme cât pe banda 1 din sens te poți roti în voie, numai de fluidizare nu mai e cazul. dacă s-ar respecta încadrarea în sens și semnificația săgeților n-ar mai fi nevoie de topic despre prioritate în sens giratoriu. conform legislației actuale, ăla de cs e vinovat.
In intersectii NU exista benzi de circulatie. De asta nu apare niciunde in lege "banda 1 din intersectie". Benzile de circulatie sunt inainte (de aia zice sa te incadrezi pe banda 1, 2, etc inainte de intersectie), respectiv dupa intersectie.

Conform carei prevederi din "legislatia actuala" ti se pare tie ca ala de CS era doar el vinovat. Daca BV mergea inainte asa cum s-a incadrat si CS mergea tot inainte (desi prost incadrat) atunci nu se mai loveau. Avand in vedere ca ambii au gresit si s-au tamponat din cauza ambelor greseli => culpa comuna.

 dorin_2k, on 28 februarie 2021 - 16:22, said:

BV e pe banda 2 și nu schimba nimic.
CS din banda 3 îl pocnește pe asta din 2. Eu așa văd în desen.

Vezi și din ce banda au venit că mai jos a desenat omu
Nu exista in intersectii banda 1, 2 sau n. Te-ai incadrat pe o banda inainte de intersectie si pastrezi directia de mers a benzii pe care te-ai incadrat.

#42
piratu2191

piratu2191

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 05.10.2005

 Xman_ghio, on 28 februarie 2021 - 16:25, said:

In intersectii NU exista benzi de circulatie. De asta nu apare niciunde in lege "banda 1 din intersectie". Benzile de circulatie sunt inainte (de aia zice sa te incadrezi pe banda 1, 2, etc inainte de intersectie), respectiv dupa intersectie.

Conform carei prevederi din "legislatia actuala" ti se pare tie ca ala de CS era doar el vinovat. Daca BV mergea inainte asa cum s-a incadrat si CS mergea tot inainte (desi prost incadrat) atunci nu se mai loveau. Avand in vedere ca ambii au gresit si s-au tamponat din cauza ambelor greseli => culpa comuna.


Nu exista in intersectii banda 1, 2 sau n. Te-ai incadrat pe o banda inainte de intersectie si pastrezi directia de mers a benzii pe care te-ai incadrat.

Ti-am dat exemplu clar mai sus, masina de CS putea veni din sens opus si respecta orice marcaj. Era pe B3 si intorcea, trebuia sa dea prioritate la b1 si b2. Desenul accidentului arata identic si CS era incadrat corect, respectand marcajele. Cine era de vina ? Tot el, bineinteles.

Zi-mi cum ai intoarce tu acolo venind din sens opus ?

Edited by piratu2191, 28 February 2021 - 16:46.


#43
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,411
  • Înscris: 01.12.2001

 Xman_ghio, on 28 februarie 2021 - 16:25, said:

Nu exista in intersectii banda 1, 2 sau n. Te-ai incadrat pe o banda inainte de intersectie si pastrezi directia de mers a benzii pe care te-ai incadrat.
Dar eu îs ăla care vrea sa se rotească cat am carburant in sens.
E interzis? Sigur că nu.
O pot face fara grija pe B1, 2 sau 3. Tu zici că nu sunt benzi? Dar ce? Inele? Cercuri?


Ce "direcție de mers a benzii"? Banda merge?

#44
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 26.06.2009

 piratu2191, on 28 februarie 2021 - 16:36, said:

Ti-am dat exemplu clar mai sus, masina de CS putea veni din sens opus si respecta orice marcaj. Era pe B3 si intorcea, trebuia sa dea prioritate la b1 si b2. Desenul accidentului arata identic si CS era incadrat corect, respectand marcajele. Cine era de vina ? Tot el, bineinteles.
...ma repet: in intersectii nu exista benzi! Asa ca nu o mai da cu B1, B2, B3... La fel cum nu exista "sens opus" in sensul giratoriu pentru ca toate masinile merg in acelasi sens, dar in directii diferite! :-)

Conteaza maxim de unde venea masina si pe ce banda s-a incadrat inainte de intersectie. De asta Politia nu iti va da niciodata un raspuns generic privind constatarea vinovatiei! In cazul de fata ambele masini au intrat in intersectie din acelasi loc, ambele s-au incadrat (inainte de intersectie) pe benzile gresita fata de directia dorita de mers => au acelasi grad de vinovatie pentru producerea accidentului. Cazul descris de tine este diferit!

 dorin_2k, on 28 februarie 2021 - 16:42, said:

Dar eu îs ăla care vrea sa se rotească cat am carburant in sens.
E interzis? Sigur că nu.
O pot face fara grija pe B1, 2 sau 3. Tu zici că nu sunt benzi? Dar ce? Inele? Cercuri?


Ce "direcție de mers a benzii"? Banda merge?
Conform schitei cam este interzis sa te invarti in sens cat vrei tu: inainte de intersectie ai benzile de incadrare pentru directiile dreapta, inainte-dreapta, inainte si stanga. Alea sunt directiile de mers, nu faptul ca tu te invarti in cerc in intersectie. Daca te-ai incadrat pe banda de mers inainte (adica directia inainte) atunci iesi la a 2-a iesire. Nu poti sa te invarti tu in cerc doar pentru ca geometria intersectiei iti permite. Asa te poti trezi intr-o intersectie in X ca te-ai incadrat pentru dreapta, dar tu in mijlocul intersectiei vrei sa faci stanga (ca doar esti BOSS si ai benzina sa faci ce vrei). Ce faci in cazul asta? Dai semnal stanga si te urci pe toti ceilalti ca doar tu aveai prioritate de dreapta (ca doar vii din dreapta, nu)? Raspuns: NU faci tu ce vrei, ci respecti directia de mers a benzii pe care te-ai incadrat, iesi din intersectie si vezi tu dupa aia cum te intorci sa mergi pe unde voiai.

Marcaleje din interiorul intersectiei sunt marcaje de ghidaj ca sa stii pe unde mergi si sa nu te calaresti cu alti participanti in trafic.

Directia de mers a benzii = directia corespunzatoare benzii pe care te-ai incadrat inainte de intersectie. In cazul de fata: daca te-ai incadrat pe banda 2 sau 3 => "iesi la a 2-a". Sensul giratoriu nu e o intersectie care sa favorizeze iditotii! Adica daca te-ai incadrat pe banda 1 (si marcajul de obliga sa iesi la prima iesire) si tu iti dai seama ca vrei sa te invarti in cercuri ca esti smecher - asta inseamna ca nu respecti marcajele si poti fi sanctionat.

Edited by Xman_ghio, 28 February 2021 - 16:55.


#45
piratu2191

piratu2191

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 05.10.2005

 Xman_ghio, on 28 februarie 2021 - 16:51, said:

...ma repet: in intersectii nu exista benzi! Asa ca nu o mai da cu B1, B2, B3... La fel cum nu exista "sens opus" in sensul giratoriu pentru ca toate masinile merg in acelasi sens, dar in directii diferite! :-)

Conteaza maxim de unde venea masina si pe ce banda s-a incadrat inainte de intersectie. De asta Politia nu iti va da niciodata un raspuns generic privind constatarea vinovatiei! In cazul de fata ambele masini au intrat in intersectie din acelasi loc, ambele s-au incadrat (inainte de intersectie) pe benzile gresita fata de directia dorita de mers => au acelasi grad de vinovatie pentru producerea accidentului. Cazul descris de tine este diferit!


Nu este cu nimic diferit...se intampla accidentul la x secunde dupa intrarea in sensul giratoriu si este acelasi accident, IDENTIC. Nu sta nimeni sa urmareasca de unde veneai tu. Puteai sa aterizezi acolo de pe marte. La fel la intrarea in giratoriu... daca esti mai rapid, te incadrezi pe banda si te pupa unu in cur...ghinion, e vinovat.

#46
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 26.06.2009

 piratu2191, on 28 februarie 2021 - 17:01, said:

Nu este cu nimic diferit...se intampla accidentul la x secunde dupa intrarea in sensul giratoriu si este acelasi accident, IDENTIC. Nu sta nimeni sa urmareasca de unde veneai tu. Puteai sa aterizezi acolo de pe marte. La fel la intrarea in giratoriu... daca esti mai rapid, te incadrezi pe banda si te pupa unu in cur...ghinion, e vinovat.
Probabil e misto sa stai pe forum si sa iti dai doar cu parerea despre cum evalueaza politia, dar mai ales instanta vinovatia in cazul unui accident. O sa fii uimit sa afli ca fiecare din detaliile pe care tu le consideri "fapte diverse" pot sa dea vinovatie sau nevinovatie in cazurile astea.

Poate si pentru caz ca al tau "sunt smecher si rapid, ma incadrez prost si stanjenesc circulatia, dar m-a lovit unu' din spate si sigur el este de vina" mi-am luat camera de bord! ;-) Daca dovedesc ca tu nu ai respectat legislatia - de exemplu eu merg in sensul giratoriu si tu in loc sa imi acorzi prioritate intri in intersectie inaintea mea si franezi (pentru ca tu vrei sa o iei de fapt in alta directie decat cea pentru care te-ai incadrat) - s-ar putea sa ai surpriza ca vei fi si vinovat si sanctionat pentru o astfel de manevra ;-)

#47
piratu2191

piratu2191

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 05.10.2005

 Xman_ghio, on 28 februarie 2021 - 17:13, said:

mea si franezi (pentru ca tu vrei sa o iei de fapt in alta directie decat cea ...
Probabil e la fel de misto sa adaugi cuvinte ce schimba sensul discutiei... am zis eu de frana intentionata in fata cuiva ?
Tot ocolesti exemplul cel mai clar unde CS vrea sa intoarca din sens opus si accidentul se intampla in acelasi loc. Cine oare e de vina ?

#48
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 26.06.2009
Nu ocolesc nimic, dar ti-am explicat ca pe "povesti" nu iti raspunde nimeni! Pune si tu o poza/desen cu situatia exacta ca sa intelegem despre ce e vorba.

#49
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 30.04.2017

 pacopaco1967, on 28 februarie 2021 - 15:29, said:

marcajul fiind linia discontinua din intersectia sens giratoriu . Posted Image
nu, e vorba de marcajul obligatoriu inainte respectiv stanga de pe benzile de pe care urmeaza sa patrunzi in intersectie si care se aplica pana dupa parasirea intersectiei

#50
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,411
  • Înscris: 01.12.2001

 Xman_ghio, on 28 februarie 2021 - 16:51, said:

Conform schitei cam este interzis sa te invarti in sens cat vrei tu: inainte de intersectie ai benzile de incadrare pentru directiile dreapta, inainte-dreapta, inainte si stanga. Alea sunt directiile de mers, nu faptul ca tu te invarti in cerc in intersectie.
Pune art din OUG ce interzice rotitul in sensul giratoriu.
Asa-i ca nu-i? Asa-i!
Nu are ce articol sa puna politistul in PV daca ma vede ca ma invart in sens. Punct.

(Hint; sagetile de pe asfalt dinaintea sensului sunt acoperite de zapada sau sterse)

 Xman_ghio, on 28 februarie 2021 - 16:51, said:

Marcaleje din interiorul intersectiei sunt marcaje de ghidaj ca sa stii pe unde mergi si sa nu te calaresti cu alti participanti in trafic.
Aici ti-ai revenit acum. Sunt benzi si acolo.

#51
sbanica

sbanica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 14.09.2006
Dacă CS s-ar fi încadrat pe o bandă presemnalizată pentru înainte adică b2 sau b1 atunci nu ar fi avut probleme cu BV. Dacă e pe bada 3 și o părăsește atunci trebuie să dea proritate b2 și b1. Banda pe care era CS este pentru stânga, dacă vrei înainte dai prioritate. Deci mare atenție la încadrare înainte de giratoriu. Semnele de presemnalizare nu sunt degeaba.

Edited by sbanica, 28 February 2021 - 18:12.


#52
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,411
  • Înscris: 01.12.2001

 sbanica, on 28 februarie 2021 - 18:10, said:

Dacă CS s-ar fi încadrat pe o bandă presemnalizată pentru înainte adică b2
Si daca era altul pe b1? Care se rotea non stop in sens pe b1 ca asa ii place lui si pt ca nu e interzis prin oug.

#53
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,154
  • Înscris: 19.09.2005

 dorin_2k, on 28 februarie 2021 - 16:22, said:


BV e pe banda 2 și nu schimba nimic.
CS din banda 3 îl pocnește pe asta din 2. Eu așa vãd în desen.

Vezi și din ce banda au venit cã mai jos a desenat omu
bv-ul are roata dreapta spate pe b1.
lasa vrajeala unde erau inainte de giratoriu.

#54
piratu2191

piratu2191

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 05.10.2005

 Xman_ghio, on 28 februarie 2021 - 17:26, said:

Nu ocolesc nimic, dar ti-am explicat ca pe "povesti" nu iti raspunde nimeni! Pune si tu o poza/desen cu situatia exacta ca sa intelegem despre ce e vorba.
am pus, accidentul se intampla fix in acelasi loc, CS respecta marcajele, cine e vinovat ?

Attached Files


Edited by piratu2191, 28 February 2021 - 19:01.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate