Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 

Sens giratoriu tamponare

- - - - -
  • Please log in to reply
582 replies to this topic

#73
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,528
  • Înscris: 01.12.2001

 Xman_ghio, on 28 februarie 2021 - 20:36, said:

Pai o sa-l blochezi daca tu te invarti "pe exteriorul" sensului giratoriu iar el s-a incadrat corect pe B2 inainte de sens (ca sa mearga inainte = sa iasa pe a 2-a iesire). In cazul asta el va trebui sa franeze ca sa te lase pe tine sa te tot invarti in continuare cand el de fapt s-a incadrat corect.
Exact. El trebuie sa imi acorde prioritate.

#74
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 14.09.2007

 dorin_2k, on 28 februarie 2021 - 20:40, said:

Nu. Nu accept asta.
Si am si argumete. Voi ce argumete aveti ca cel ce iese de pe b3 din sns trece ca nebunul peste b2 si b1? Doar pe ciudatul ala de politist vlogher?
Sau pe nus ce scoala de soferi mediocra cu 0,1 promovabilitate?

Era pentru arg raspunsul dar cred ca am scris in acelasi timp amandoi .

#75
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,528
  • Înscris: 01.12.2001

 Nicu90, on 28 februarie 2021 - 20:40, said:

cand unul intoarce in sens de pe o banda inferioara ,automat trebuie sa dea prioritate celui care merge inainte .
Gresit. Ala ce "sare" de pe 3 sau 2 din sens trebuie sa acorde prioritte celor de pe 1

#76
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 26.06.2009

 dorin_2k, on 28 februarie 2021 - 20:34, said:

Eu sunt deja in intersectie de...  2-3 ore si ma tot invart pe b2. Nu vreau sa ies, ca asa vreau eu. (si e permis si nu e interzis). Exact de acel OUG de care ma ajut.
Daca altul ma loveste (de pe b3 sau b1) aia sunt vinovati.
Eu pe b2 ma invart cat am carburant neavand alte obligatii.
Tu poti sa aberezi cat vrei, dar principiul ramane: nu intri in intersectie daca o blochezi! (si asta o specifica OUG).

Extrapoland exemplul tau: daca toti participanti din trafic fac chestia asta o sa se formeze un "cerc perfect" de masini care blocheaza complet intrarea celorlalti in intersectie. NU o sa fie sanctionat doar ultimul "intrat in hora", ci veti fi cu totii pentru ca ati blocat intersectia.

Restul e can-can!

#77
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 14.09.2007
Am zis din ce cauza se ajunge la accidente de tipul asta, nu de cum ar trebui procedat ci de cum se procedeaza de se ajunge la asta...relax

#78
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,251
  • Înscris: 05.01.2006

 dorin_2k, on 28 februarie 2021 - 20:40, said:


Nu. Nu accept asta.
Si am si argumete.
Până acum nu ai dat nici un articol din lege...

În intersecție contează care, unde a intrat și ce prioritate avea sau nu avea. De aceea cazul menționat de Piratu este diferit de cel menționat de inițiator. Am văzut că-ți place în mai multe mesaje pe forum să mai adaugi câte un "dacă" pentru că în teorie poți zice orice (aka băț în gard). În practică însă se respectă legea pe condițiile și cazurile specifice :)

#79
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,528
  • Înscris: 01.12.2001

 Xman_ghio, on 28 februarie 2021 - 20:44, said:

Tu poti sa aberezi cat vrei, dar principiul ramane: nu intri in intersectie daca o blochezi! (si asta o specifica OUG).
Tu nu roman?
Noaptea. Intersectie goala. Sens giratoriu cu 3 benzi. Nicio masina.
Intru in sens si ma invart pe b1 ca sa tocesc cauciucurile  ;)
E interzis? NU.
Ma invart 2-3 ore. Nu trece nicio masina. E interzis? NU

Vine altul (tu) si intra direct pe b2 sau 3 (ca poate intra ca eu merg mai incet ca tine)
Cand iese direct de pe b2 sau b3 ma pocneste pe mine de pe b1 (care mergeam linistit de 2-3 ore in sens).
Cine e vinovat? Stii?

#80
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 26.06.2009

 dorin_2k, on 28 februarie 2021 - 20:41, said:

Exact. El trebuie sa imi acorde prioritate.
Gresit! Tu conform marcajelor si semnelor te afli pe partea exterioara a sensului giratoriu doar daca "iesi la prima". In cazul in care mergi mai departe se considera ca ti-ai schimbat directia de mers (pentru ca de aia se numeste "sens giratoriu" nu "intersectie cu directie giratorie") si conform OUG: Art. 139. Dacă în apropierea unei intersecții este instalat un indicator sau aplicat un marcaj care obligă să se circule într-o anumită direcție, vehiculele trebuie să fie conduse numai în direcția sau direcțiile indicate.

Pe scurt nu poti sa mergi cum vrei tu, ci sa respecti indicatoarele!

#81
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,528
  • Înscris: 01.12.2001

 Ravy, on 28 februarie 2021 - 20:47, said:

Până acum nu ai dat nici un articol din lege...
Pentru ca nu este niciun articol in OUG care interzice rotirea in sensul giratoriu.

Insa pot da art care reglementeaza prioritatea la schimbarea benzilor

Si cand sari de pe b3 tai si b2 si b1. Ca nu ai avion

 Xman_ghio, on 28 februarie 2021 - 20:50, said:

Tu conform marcajelor si semnelor te afli pe partea exterioara a sensului giratoriu doar daca "iesi la prima".
Iti arat multe sensuri giratorii fara semne sau marcaje de obligare sa iesi la prima.

#82
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,251
  • Înscris: 05.01.2006

 dorin_2k, on 28 februarie 2021 - 20:51, said:

Pentru ca nu este niciun articol in OUG care interzice rotirea in sensul giratoriu.
Pentru cei de genul s-au inventat marcajele :)
Astfel, unde sunt marcaje nu respecți legea dacă te rotești decât dacă ești încadrat pe banda din interiorul sensului giratoriu.
Și atunci asta înseamnă că nu are cum să te buseasca unul de pe b2 sau b3 la ieșire pentru că tu, legal, faci cercul pe interiorul sensului giratoriu...

#83
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 14.09.2007
Asta de unde ai scos-o ? CIne imi poate interzice sa fac tot sensul giratoriu pe banda 1 ?

#84
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,251
  • Înscris: 05.01.2006
Dacă ai marcaje... atunci marcajele... D'ooohhh

Ai citat din lege menționat de mine anterior

#85
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,528
  • Înscris: 01.12.2001
Exemplu
https://www.google.r...l=ro&authuser=0
b1 si b2 pt inainte.
In sens nu mai sunt deloc benzi (dar incap 2 masini acolo). Posibil sa fi tras marcaj intre timp ca nu am mai fost de juma de an pe acolo
La iesire pe inainte doar o singura banda.
Atentie. Si b1 si b2 de la intrare pot merge "inainte".
Cel de pe b1 va avea prioritate.
Cel de pe b2 obligat sa acorde prioritatecelui de pe b1 (imaginara din sens)
Attached File  s8.png   1.64MB   11 downloads
Attached File  s9.png   1.35MB   10 downloads
Caut ca am si un clip de acolo cu aia de pe b2 care taie tot sensul aiurea.

#86
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,196
  • Înscris: 19.09.2005

 Nicu90, on 28 februarie 2021 - 20:36, said:

Eu vad o masina pe banda 2 si pe cealalta care vine de pe 3 pe 2 .
Cred ca esti singurul care abereaza cu chestiile astea . Poti accepta ca n-ai dreptate ?!
Nu e o chestie ca ti s-a parut ca merge cu 45 si mergea cu 52 km/h , nu , e neacordare de prioritate si atat .
iti explic si tie.
accidentul are loc pe b2. unul vine de pe b3 si altul  de pe b1 (benzile din sens).

daca ala merge corect pe b2 si ala de pe b3 intra peste el, cel de pe b3 e vinovat de neasigurare....

fix pt cazuri ca astea sunt bune camerele din intersectii.

Edited by arg, 28 February 2021 - 21:05.


#87
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,528
  • Înscris: 01.12.2001

 Ravy, on 28 februarie 2021 - 20:56, said:

Pentru cei de genul s-au inventat marcajele Posted Image
Astfel, unde sunt marcaje nu respecți legea dacă te rotești decât dacă ești încadrat pe banda din interiorul sensului giratoriu.
Și atunci asta înseamnă că nu are cum să te buseasca unul de pe b2 sau b3 la ieșire pentru că tu, legal, faci cercul pe interiorul sensului giratoriu...
Ma rotesc pe b1. Nu intelegi?
Nu e interzis

#88
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 26.06.2009

 dorin_2k, on 28 februarie 2021 - 20:52, said:

Pentru ca nu este niciun articol in OUG care interzice rotirea in sensul giratoriu.

Insa pot da art care reglementeaza prioritatea la schimbarea benzilor

Si cand sari de pe b3 tai si b2 si b1. Ca nu ai avion


Iti arat multe sensuri giratorii fara semne sau marcaje de obligare sa iesi la prima.
...continui sa aberezi. Am mai pus exact articolul care iti interzice sa te invarti in cerc prin faptul ca iti spune, in functie de banda pe care te-ai incadrat in intersectie, unde trebuie sa iesi. La fel iti spune OUG ce sa faci daca nu ai marcaje: te incadrezi pe B1 pentru dreapta (deci nu sa te tot invarti tu in intersectie), pe Bx (adica ultima) daca vrei sa faci stanga si pe oricare banda daca vrei sa mergi inainte:

Art. 137. -
(1) La intersecțiile cu marcaje, conducătorii de vehicule trebuie să se încadreze pe benzile corespunzătoare direcției de mers voite, cu cel puțin 50 m înainte de intersecție și sunt obligați să respecte semnificația indicatoarelor și marcajelor pentru semnalizarea direcției de mers.

(2) La intersecțiile fără marcaje, conducătorii vehiculelor ocupă în mers, cu cel puțin 50 m înainte de intersecție, următoarele poziții:
a) rândul din dreapta, cei care vor să schimbe direcția de mers spre dreapta;
b) rândul din stânga, cei care vor să schimbe direcția de mers spre stânga;
c) oricare dintre rânduri, cei care vor să meargă înainte.

#89
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 14.09.2007
Marcajele din giratoriu ? Pai sunt circulare,in jurul centrului , respect marcajul si ies din giratoriu cand vreau si pe ce iesire vreau(nu inainte sa ma asigur, pentru daca o fac pe banda 2 sau 3 , voi schimba benzile spre exteriorul sensului ) .










 arg, on 28 februarie 2021 - 21:03, said:

iti explic si tie.
accidentul are loc pe b2. unul vine de pe b3 si altul  de pe b1 (benzile din sens).

Eu vad o masina pe banda 2 si o alta pe banda 3 , nu e ca cel de pe 1 vine pe banda 2 , nu ...el e pe banda 2 si cel de pe 3 iese peste el .
Ok,ti-am inteles punctul de vedere , intreaba un politist in trafic aceeasi situatie si vezi ce zice .

 Xman_ghio, on 28 februarie 2021 - 21:03, said:

...continui sa aberezi. Am mai pus exact articolul care iti interzice sa te invarti in cerc prin faptul ca iti spune, in functie de banda pe care te-ai incadrat in intersectie, unde trebuie sa iesi. La fel iti spune OUG ce sa faci daca nu ai marcaje: te incadrezi pe B1 pentru dreapta (deci nu sa te tot invarti tu in intersectie), pe Bx (adica ultima) daca vrei sa faci stanga si pe oricare banda daca vrei sa mergi inainte:

Art. 137. -
(1) La intersecțiile cu marcaje, conducătorii de vehicule trebuie să se încadreze pe benzile corespunzătoare direcției de mers voite, cu cel puțin 50 m înainte de intersecție și sunt obligați să respecte semnificația indicatoarelor și marcajelor pentru semnalizarea direcției de mers.

(2) La intersecțiile fără marcaje, conducătorii vehiculelor ocupă în mers, cu cel puțin 50 m înainte de intersecție, următoarele poziții:
a) rândul din dreapta, cei care vor să schimbe direcția de mers spre dreapta;
b) rândul din stânga, cei care vor să schimbe direcția de mers spre stânga;
c) oricare dintre rânduri, cei care vor să meargă înainte.

Inainte , in giratoriu , nu inseamna acelasi lucru cu "inainte" inainte de a intra in sensul giratoriu .
Inainte in sensul giratoriu inseamna sa iti tii banda si sa iesi pe a cata iesire vrei tu , dar pana la momentul ala, tu circuli pe directia inainte (dar in sens ) ptr ca asa zic marcajele .

#90
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,941
  • Înscris: 29.10.2014
Sensurile giratorii cu mai multe benzi nu au nici un sens!

Este asta din Oradea: https://www.google.c...!7i13312!8i6656

Doua benzi imense, vrei sa faci stanga, trebuie sa treci, cica, pe banda a doua. Asta cand vin din stanga masini cu 60 km/h, rauri de masini, nu se opresc niciodata.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate